Japonia: Informacje praktyczne

Tokio

Japonia – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane w Japonii w kwietniu 2018.

Japonia: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Japonia to wyspiarski kraj o bardzo bogatej historii, unikalnej kulturze, który odcisnął swoje piętno tak na świecie, jak i nowoczesnej technologii czy w popkulturze (włącznie z dziwacznymi zjawiskami). Jednocześnie wciąż bardzo zamknięty i rozwijający się po swojemu. Przez to w niektórych aspektach przodują, w innych zaś podejście Japończyków może budzić zdziwienie czy niedowierzanie. To kraj, który sto lat temu był synonimem zacofania i produkcji badziewia, dziś przoduje w nowoczesnych technologiach. Japonia to kraj, który pobudza wyobraźnię. Odległy, egzotyczny, zupełnie inny od tego, co znamy. Na temat Japonii i jej mieszkańców krąży wiele sprzecznych ze sobą historii, a poznawanie tej kultury jest bardzo interesujące.

Klimat: Dość różnorodny, bo Japonia jest rozległa: na południu występuje klimat zwrotnikowy, w środkowej części kraju podzwrotnikowy, a na północy umiarkowany ciepły. Na to nakłada się klimat monsunowy. Ze względu na monsuny najlepszy okres do odwiedzenia to wiosna lub jesień. Ale do niektórych miejsc, jak na przykład wspinaczka na Fudżi trzeba wybrać się latem.

Język: Japoński, z angielskim bywa różnie, w wielu miejscach słabo. Obecnie jednak nie są już niechętni w używaniu z powodów ideologicznych. Można wtedy spotkać się z tabliczkami po angielsku, gdzie wskazują jakieś konkretne zdanie. Są komunikatywni. Angielskim bardzo dobrze posługują się w wszystkich centrach turystycznych, informacji kolejowej, lotniczej itp.

Baza noclegowa: Bardzo rozbudowana i różnorodna. Należy liczyć się z tym, że w normalnych hotelach jest dość mało miejsca w pokojach. Oprócz nich znajdziemy tu kilka bardziej japońskich typów noclegów. Na szczególną uwagę zasługują ryokany, czyli tradycyjne pensjonaty w stylu japońskim, niemniej jednak warto spróbować samemu zobaczyć ryokan. Raczej są drogie, ale warto choć raz spróbować. Inny japoński wynalazek to hotele kapsułowe. Te mają jeszcze mniejszą powierzchnię, gdyż są w formie pojedynczego łóżka. Najczęściej jednak przyjmują tylko osoby jednej płci. Szukając samodzielnie noclegów można natknąć się na hotele godzinowe, te czasem bywają dość atrakcyjne cenowo. Służą Japończykom jako miejsce schadzek, więc trzeba się liczyć z ewentualnymi hałasami z pokoju obok w środku nocy. Oczywiście są też apartamenty czy hostele. Hotele bez problemu można znaleźć np. przez Booking.com.

Strefa czasowa: UTC + 9 (strefa całoroczna).

Japonia: Transport

Dojazd: Właściwie tylko samolot. LOT ma dość dobre połączenia, ale czasem taniej jest korzystając czy to z tureckich, czy chińskich linii lub jeszcze innych. To także popularna trasa wielu wycieczek zorganizowanych.

Samochody i transport: Poza miastami jeździ się dość spokojnie, wręcz leniwie. Miasta są duże, ale ludzie też raczej jeżdżą spokojnie. Miasta są dobrze skomunikowane koleją i to często najlepszy sposób do poruszania się między większymi ośrodkami.

Wpis o transporcie po Japonii, czyli JR Pass, aplikacjach przydatnych w podróży i nie tylko, znajduje się tutaj.

Wynajęcie samochodu w Japonii: Nie wynajmowaliśmy samochodu osobiście. Wynajem auta ma sens, głównie w przypadku słabiej skomunikowanych miejsc, poza miastami (np. Okinawa). Potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy. Autostrady i drogi szybkiego ruchu najczęściej są płatne. Jest sporo wypożyczalni także przy większych dworcach kolejowych.

Uber: W Japonii Uber ma problem z zaistnieniem, choć cały czas walczy. Istnieje pewna alternatywa, choć nie cenowa. Aplikacja ta to JapanTaxi.

Japonia: Prawo

Wiza: Turystyczną uzyskuje się po przylocie. Raczej formalność. Opłata wylotowa została wprowadzona w 2019, wynosi 1000 JPY i jest doliczana do biletów.

Przepisy celne: Oprócz raczej standardowych ograniczeń dotyczących ilości wwożonego alkoholu i waluty, należy zwrócić uwagę na zakaz wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Nie wolno wwozić produktów zwierzęcych (mięso, nabiał) i żywych roślinnych (kwiaty, owoce, nasiona), co jest częstym zakazem w krajach pozaeuropejskich i zwłaszcza wyspiarskich. Dozwolona jest ograniczona ilość leków (2-miesięczny zapas) i paraleków, warto mieć ze sobą receptę w języku angielskim.

Co oczywiste, bezwzględnie zakazane są narkotyki i środki stymulujące i tutaj uwaga – lista środków psychoaktywnych obejmuje chociażby pseudoefedrynę, w która w Polsce jest składnikiem wielu popularnych leków złożonych na objawy przeziębienia (np. Gripex) i ból zatok (np. Ibuprom zatoki, Sudafed). Na liście nie ma kodeiny (w lekach złożonych u nas dostępna bez recepty, np. Antidol, Solpadeina), ale są inne opioidy, a ze względu na możliwe działanie psychoaktywne, lepiej tego nie brać do Japonii, by w razie szczegółowej kontroli nie narazić się na kłopoty.

Prawo i obyczaje:Nic szczególnego. Choć warto pamiętać o ściąganiu butów przed wejściem do czyjegoś domu lub ryokanu oraz większości świątyń (w tych ostatnich najczęściej przypominają o tym znaki).

Dni wolne: Standardowo sobota i niedziela.

Drony: Ograniczenia standardowe, dron powinien być w zasięgu wzroku. Żadnych lotnisk, żadnych instytucji rządowych czy wojskowych, albo elektrowni. W Osace i Tokio także zakaz latania w parkach. Panuje kategoryczny latania dronem po spożyciu alkoholu.

Tokio, Japonia
Tokio, Japonia

Bezpieczeństwo w Japonii

Szczepienia wymagane: W zależności od czasu i rejonu pobytu, warto rozważyć szczepienie na japońskie zapalenie mózgu. Nie jest to szczepienie obowiązkowe, ale zalecane. Warto natomiast, jak wszędzie, mieć odnowione szczepienia z okresu dzieciństwa.

Choroby: Komary roznoszą japońskie zapalenie mózgu, choroba ta występuje na wszystkich wyspach poza Hokkaido, głównie od maja do października. Nie ma ryzyka zarażenia w obszarze dużych aglomeracji miejskich. Choroba ma wysoką śmiertelność (nawet 30%) i duże ryzyko powikłań neurologicznych (50%), więc należy chronić się przed ukąszeniami komarów. Acz częsta nie jest.

Bezpieczeństwo: Bardzo bezpieczny kraj, mała przestępczość pospolita. Kiedyś problemem była Jakuza w okolicach Tokio, ale już sobie z nią poradzono.

Bezpieczeństwo naturalne: Głównie załamania pogody np. w górach. Groźniejsze od zmiennej pogody są w Japonii zjawiska związane z budową geologiczną, skutkujące częstymi trzęsieniami ziemi i falami tsunami oraz możliwymi erupcjami wulkanów. W wielu miejscach są symbole przedstawiające drogę ewakuacji na wypadek tsunami i bezpieczne miejsca w razie trzęsienia ziemi.

Na Okinawie trzeba uważać na żmije habu. Więcej przy okazji opisu Okinawy.

Japonia: Płatności

Waluta: Jen (JPY, symbol ¥). Formalnie dzieli się na 100 senów lub 1000 rinów, ale szansa, że są używane jest niewielka.

Płacenie kartą i bankomaty: W 2018 z płatnościami kartą, w szczególności w standardach VISA, MasterCard bywają całkiem spore problemy. Podobnie jest z pobieraniem pieniędzy z bankomatów, ale to można dość łatwo rozwiązać, bo bankomaty są dostępne w sklepach (np. w sieci 7-Eleven). W sieciówkach problemu z wypłatą pieniędzy nie ma. Tam też nie ma problemów z płatnościami kartą. Natomiast w wielu innych miejscach (restauracje, transport, ale też atrakcje) należy liczyć z trudnościami lub koniecznością posiadania gotówki.

Napiwki: Traktowane są jako obraźliwe. Jednocześnie czasem można spotkać się z dodatkową opłatą za nakrycie.

Ceny ogólnie: Trochę skomplikowane, bo nie da się tak porównać 1:1. Normalnie był to droższy kraj niż Polska. Ale chociażby w przypadku jedzenia, ceny nie wyglądają tak źle na pierwszy rzut oka, do momentu gdy nie zobaczy się wielkości porcji. Mimo to są miejsca, gdzie można znaleźć tańsze jedzenie, o czym niżej. Podobnie jest ze świątyniami. O ile pojedyncze wejście drogie nie jest, o tyle jak się złoży ich kilka w ciągu dnia, jest to odczuwalne.

Prąd i komunikacja w Japonii

Internet: Problemu nie ma, dostępny dość powszechnie. Można bez problemu kupić kartę SIM na lotnisku, dzięki czemu ma się praktycznie stały dostęp do sieci. Jest to bardzo przydatna opcja.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów dobry.

Telefon alarmowy: 119, 110 (policja).

Gniazdka elektryczne: Typ japoński. Formalnie bardzo podobny do amerykańskiego, ba nawet w niektórych miejscach działają amerykańskie wtyczki. Różnica polega na tym, że amerykańskie są trzybolcowe, a japońskie tylko dwu. Trzybolcowe czasem można spotkać, ale lepiej się nastawić na osobną przejściówkę.

Wtyczka typu japońskiego
Wtyczka typu japońskiego

Kuchnia japońska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Prawdopodobnie jeden z najgorszych krajów dla wegetarian. Kuchnia oparta o owoce morza. Wiele potraw wykorzystuje bulion rybny, więc jeśli ktoś ryb nie je, musi się liczyć z problemami. Słabo też jest z dostępnością świeżych owoców i warzyw.

Innym problemem mogą być stosunkowo niewielkie porcje, jakie jedzą Japończycy, co powoduje nagle zwiększenie, budżetu jeśli chcemy się najeść. Tu dla turystów z Zachodu istnieje jedno bardzo dobre rozwiązanie: knajpy godzinowe. Przychodzi się i je przez godzinę tyle, ile się może. Można też korzystać ze sklepów typu 7-Eleven, gdzie sprzedaje się niedrogie ciepłe posiłki typu bułki na parze lub różne dania do odgrzania na miejscu.

Za to bardzo dobre są napoje herbaciane. Matcha, czyli sproszkowana japońska herbata, jest wykorzystywana w wielu produktach (np. ciastkach czy lodach).

Alkohol: Szczycą się swoją słynną sake. Ale sake po japońsku to mniej więcej tyle, co dowolny alkohol (tak nisko jak i wysokoprocentowy). Prawdziwe i mocne sake (bo są różne wersje) to nihon-shu lub seishu. Pierwszy znaczy tyle, co japoński alkohol, drugi czysty alkohol.

Dostępność restauracji i barów: Przyzwoita, choć nie wszędzie. W niektórych miejscach turystycznych, poza godzinami szczytu zostają tylko hotele. Tak mieliśmy choćby na Okinawie. W innych miejscach po drodze też był czasem problem, by znaleźć coś innego niż market.

Ciekawostką jest to, że w wielu barach i restauracjach na wystawach są poukładane makiety dań naturalnej wielkości. Plastykowe, ale przypominające wyglądem danie. To może być pomocne w wyborze.

Kultura Japonii

Religia: Wiara w Japonii to sprawa intrygująca. Dominują dwie religie – buddyzm i sintoizm (shinto / szinto). Obie bardziej na zasadzie tradycyjnych obrządków, często wymieszane ze sobą. Można też odnieść wrażenie, że trochę zamieniły się miejscami, gdyż wiele posągów bożków z shinto przeniesiono do świątyń buddyjskich.

Ludzie: Dość intrygujący. Z jednej strony cisi i uporządkowani, przestrzegający reguł, nie narzucający się. Zawsze stoją w kolejce, nie przepychają się (poza metrem w niektórych miastach), handlowcy nie są natarczywi (w tym także taksówkarze). Raczej spokojni i zamknięci w sobie. Z drugiej pełni skrywanych emocji. Wejście do wielu barów jest interesujące, gdy obsługa krzyczy na powitanie na widok gościa. Swoją drogą po Japonii lepiej podróżować np. w parze lub w więcej osób. Pojedyncze osoby przyciągają czasem japońskich ekscentryków.

Toalety: Pewnym kuriozum o którym nie można nie wspomnieć są japońskie ubikacje. Bardzo zaawansowane technologicznie. Automaty mają opcje podmywania, a także często kilka innych przycisków (np. do podgrzewania deski, albo wydawania jakiś dźwięków). Darmowe ubikacje są dostępne też w sklepach typu 7-Eleven (za darmo).

Ale uwaga, na prowincji, z dala od cywilizacji i rozwoju można wciąż jeszcze spotkać ubikacje typu tureckiego.

Drażliwe tematy: Tego jest sporo, właściwie wszystko, co wchodzi w prywatną sferę, lub stawia Japończyków w złym świetle (utrata twarzy).

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Japonii: Japończycy powiedzą, że Omiyage, czyli przedmiot charakterystyczny dla danego regionu (np. figurka dziwnego kota, albo coś w tym stylu), pełniący rolę pamiątki. Takie bardziej typowe to pałeczki, amulety, czy manga lub cokolwiek z lokalnymi napisami. Można też pomyśleć o elektronice, herbacie matcha.

Oznaczenia i drogowskazy: Raczej dość dobrze, choć czasem trzeba nauczyć się znajdować znaki. W przypadku dużych miast i wielu bodźców reklamowych, może nie być to na początku takie proste. Generalnie trasy są dość dobrze oznaczone, często też zaplanowane.

Informacja turystyczna i mapy: Turystyka jest dość istotna w Japonii, stąd wszystkie centra informacyjne są bardzo dobrze zorganizowane, łatwo dostępne i anglojęzyczne. Można dostać wiele map czy broszur informacyjnych.

Gdzie szukać informacji: Na naszym rynku jest całkiem sporo przewodników. Zaś o stronach pomocnych i jak ich używać jest we wpisie o podróżowaniu. Oficjalna strona to: Japan.travel.

Zwiedzanie Japonii

Główne cele turystyczne: Przede wszystkim miasta Tokio, Kioto czy Nara, rzadziej Osaka. Do przyrody i góra istotna jest Fudżi czy ze względu na gorące źródła Beppu, ale uwaga Japonia ma mnóstwo miejsc przyrodniczych, które niestety są raczej rzadko odwiedzane przez turystów, koncentrujących się bardziej na kulturze. Jest tam więcej terenów zielonych niż np. w Polsce. Z mniejszych historycznych miejsc jest Nikko, Kamakura, Takayama, Kanazawa, oraz Nagasaki czy Hiroszima. Odpoczywa się tu na Okinawie (główne miasto to Naha). Do Japonii przyjeżdża się także by oglądać kwitnienie wiśni – Hanami. Z dziwnych rzeczy można zobaczyć małpy w Yunadace, czy wioskę lisów.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Japonii: Sporo z tego opisaliśmy przy opisie JR Pass i podróżowaniu po Japonii. To kraj bardzo przyjazny do samodzielnego podróżowania, jest sporo informacji i wszystko jest dobrze zorganizowane, więc głównie co trzeba zrobić to skorzystać ze źródeł, wybrać miejsca i rozplanować całość.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak japoński
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły