Dania: Informacje praktyczne

Dania – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. W Danii byliśmy w sierpniu 2015, wtedy też weryfikowaliśmy informacje na miejscu.

Dania: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Dania to kraj skandynawski, przez wiele lat była blisko związana ze Szwecją i w mniejszym stopniu Norwegią. Mimo to udało się jej zachować swoją własną tożsamość. To wciąż drogi, dobrze zorganizowany kraj, trochę mniej srogi i surowy niż jego północni sąsiedzi.

Klimat: Europejska część kontynentalna wietrzniej znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego typu morskiego. Natomiast pamiętajmy, że Grenlandia formalnie jest też częścią Danii, tam mamy już klimat arktyczny.

Język: Duński (i lokalne, jak grenlandzki). Dobra znajomość angielskiego.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Warto szukać na portalu Booking.com

Strefa czasowa: Jak w Polsce (część kontynentalna) – UTC+1/UTC+2. Wyspy Owcze – UTC+0/+1, Grenlandia – UTC -3/-2.

Dania: Transport

Dojazd: Z Polski latają samoloty do Kopenhagi (SAS, LOT) i Billund (LOT i Wizzair). Można też polecieć do Szwecji. Z Malmo jest bezpośrednie połączenie kolejowe do Kopenhagi.

Samochody i transport: Autostrady są bezpłatne, ale można się natknąć na płatne mosty. Uwaga: rowerzyści mają pierwszeństwo na drogach przed samochodami. Dodatkowo należy ograniczyć używanie klaksonu. Dozwolone jest tylko w sytuacjach zagrażających życiu.

Uber: Dania jest przyjazna Uberowi. Można z niego spokojnie korzystać w dużych miastach.

Dania: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna. Dania jest członkiem Schengen.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Jak w Unii, nic szczególnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela. Sklepy mogą być czynne w weekendy, ale zazwyczaj godziny otwarcia są skrócone.

Drony: Drony do 250 gram nie muszą być rejestrowane. Większe są dozwolone, ale wymagane są przy tym zezwolenia duńskiego urzędu transportu oraz muszą być oznaczone np. plakietką.

Nyhavn, Kopenhaga, Dania
Nyhavn, Kopenhaga, Dania

Bezpieczeństwo w Danii

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic istotnego.

Bezpieczeństwo: Jak w zachodniej Europie, czyli mała przestępczość, ale istnieje zwiększone ryzyko zamachów terrorystycznych. Spokojniej na terytoriach zależnych.

Bezpieczeństwo naturalne: Tu odwrotnie, terytoria zależne jak np. Wyspy Owcze czy Grenlandia, są zdecydowanie bardziej dzikie i zmienne jeśli chodzi o pogodę. Tu przede wszystkim zagraża mróz.

Dania: Płacenie

Waluta: Duńska korona (DKK). Na mocy traktatu z Maastricht, Dania jest zwolniona z obowiązku wprowadzenia u siebie Euro. W 2000 roku odbyło się referendum w tej sprawie i Duńczycy opowiedzieli się za pozostawieniem własnej waluty.

Płatności kartą i bankomaty: Jak to w krajach skandynawskich na bardzo wysokim poziomie. Czasem wręcz trudno płacić gotówką. Rząd Danii wspiera odejście od gotówki, ale poza dużymi miastami czasem można natknąć się na problemy.

Napiwki: Jako takich napiwków nie ma. Część restauracji pobiera jednak opłatę za serwis. Zostawienie napiwku (ok. 10%) nie jest oczekiwane, ale nie jest też obraźliwe.

Prąd i komunikacja w Danii

Internet: Dobrze rozwinięty.

Telefony: Roaming dostępny.

Telefon alarmowy: 112, jak w całej Unii.

Gniazdka elektryczne: Jak u nas.

Kuchnia duńska

Jedzenie wegetariańskie: Z lokalnych dań warto spróbować ich ziarnistego chleba z tutejszym serem. Przy daniach obiadowych niestety jest z tym problem, jeśli chodzi o kuchnię lokalną, ale jednocześnie wegetarianizm nie jest obcy w większych miastach, tam bez problemu znajdziemy wegetariańskie dania, jak choćby hamburgery.

Alkohol: Piwo i wino legalnie są dozwolone od 16 roku życia. Picie piwa w miejscach publicznych jest zgodne z prawem i nikogo nie szokuje. Jednocześnie Duńczycy raczej się nie upijają. Narodowy alkohol to lokalna wódka – akvavit.

Dostępność restauracji i barów: W dużych miastach i miejscach turystycznych bardzo dobra.

Kultura Danii

Religia: W przypadku Danii jest to ciekawa sprawa, bo przynależność do Kościoła Duńskiego jest raczej związana z kulturowym dziedzictwem i tradycją niż wiarą. Do Kościoła Duńskiego należy 78% obywateli kraju, jednocześnie 11% mieszkańców wprost deklaruje się jako ateiści. Jednak jeśli zadamy pytanie inaczej, to wiarę w Boga wyznaje około 24% Duńczyków. Po odjęciu innych wyznań, wychodzi, że tylko około 10% członków Kościoła Duńskiego wierzy w Boga, więcej wyznaje wiarę w ducha albo jakąś inną siłę życiową, a wielu z nich nie wierzy. Widać to dobrze po kościołach:, świecą pustkami, znajdują się tam inne instytucje i tak dalej. Kościół Ewangelicko-Luterański Danii ma status kościoła państwowego, którego głową jest aktualnie sprawujący władzę monarcha. Nie ma formalnego rozdziału Kościoła od państwa, a ten jest zakorzeniony tak w duńskiej historii, jak i spełnia zadania administracyjne.

Ludzie: Bardzo dumni ze swojej historii, przede wszystkim Wikingów, oraz swego kraju. W wielu miejscach widać flagę Danii. Są otwarci i tolerancyjni.

Toalety: Typ europejski, w miastach może być trochę problem z ich dostępnością, ale w większości obiektów, jak muzea i inne atrakcje, są dostępne.

Drażliwe tematy: Choć Duńczycy są tolerancyjni i otwarci, to jednak są z tym pewne problemy w ich kraju. Głównie chodzi o sprawę karykatur Mahometa i jej konsekwencje. Tego tematu faktycznie lepiej unikać.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Świetnie zorganizowane.

Informacja turystyczna i mapy: Świetnie zorganizowane.

Gdzie szukać informacji: Oficjalny serwis turystyczny Danii to VisitDenmark.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak duński
Praktycznie
Share Button

Komentarze