Dania: Informacje praktyczne

Nyhavn, Kopenhaga, Dania

Dania – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. W Danii ostatnio byliśmy w lipcu 2023, wtedy też weryfikowaliśmy informacje na miejscu.

Dania: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Dania to kraj skandynawski, przez wiele lat była blisko związana ze Szwecją i w mniejszym stopniu Norwegią. Mimo to udało się jej zachować swoją własną tożsamość. To wciąż drogi, dobrze zorganizowany kraj, trochę mniej srogi i surowy niż jego północni sąsiedzi.

Klimat: Europejska część kontynentalna wietrzniej znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego typu morskiego. Natomiast pamiętajmy, że Grenlandia formalnie jest też częścią Danii, tam mamy już klimat arktyczny.

Język: Duński (i lokalne, jak grenlandzki). Dobra znajomość angielskiego.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Warto szukać na portalu Booking.com. Jedną z opcji ograniczenia kosztów noclegów, zwłaszcza w lecie są kempingi, gdzie można nawet rozbić namiot.

Strefa czasowa: Jak w Polsce (część kontynentalna) – UTC+1/UTC+2. Wyspy Owcze – UTC+0/+1, Grenlandia – UTC -3/-2.

Dania: Transport

Dojazd: Z Polski latają samoloty do Kopenhagi (SAS, LOT) i Billund (LOT i tanie linie). Można też polecieć do Szwecji. Z Malmo jest bezpośrednie połączenie kolejowe do Kopenhagi. Alternatywą jest też dojazd kołowy, np. przez Niemcy, albo nawet wspomaganie się promami po Bałtyku.

Samochody i transport: Autostrady są bezpłatne, ale można się natknąć na płatne mosty. Uwaga: rowerzyści mają pierwszeństwo na drogach przed samochodami. Dodatkowo należy ograniczyć używanie klaksonu. Dozwolone jest tylko w sytuacjach zagrażających życiu.

Dania ma bardzo dobrze zorganizowany transport publiczny. W jego ogarnięciu pomaga strona Rejseplanen, dostępna także w formie aplikacji na telefon. Tam najłatwiej znaleźć połączenia, zarówno lokalne, miejskie, jak i dalsze. Jednocześnie pozwala w wielu przypadkach przejść do strony firmy oferującej bilety, w tym kolei Danske Statsbaner SV (DSB). Ciekawostką jest możliwość kupienia biletów łączonych, przesiadkowych na koleje i lokalne autobusy, którą oferuje kolej. Natomiast problemem jest to, że w różnych częściach Danii transport oferują różne firmy (zwłaszcza jeśli chodzi o autobusy), więc działa kilka niezależnych aplikacji, gdzie można kupić bilety. Najwygodniej kupić bilet w aplikacji czy na stronie. W niektórych miejscach trudno będzie to zrobić inaczej. Warto też pamiętać, że pomijając Kopenhagę, większość miast w Danii jest raczej niewielka, więc zazwyczaj komunikacja dotyczy większych stref i jest podzielona na zony, co wpływa na ceny biletów.

Wynajęcie samochodu w Danii: Nie stanowi problemu, normalnie działają standardowe wyszukiwarki. Nie ma też specjalnych wymagań.

Uber: Dania jest przyjazna Uberowi. Można z niego spokojnie korzystać w dużych miastach.

Dania: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna. Dania jest członkiem Schengen.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Jak w Unii, nic szczególnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela. Sklepy mogą być czynne w weekendy, ale zazwyczaj godziny otwarcia są skrócone.

Drony: Drony do 250 gram nie muszą być rejestrowane. Większe są dozwolone, ale wymagane są przy tym zezwolenia duńskiego urzędu transportu oraz muszą być oznaczone np. plakietką.

Bezpieczeństwo w Danii

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic istotnego.

Bezpieczeństwo: Jak w zachodniej Europie, czyli mała przestępczość, ale istnieje zwiększone ryzyko zamachów terrorystycznych (choć obecnie jest już z tym dużo spokojniej). Spokojniej na terytoriach zależnych.

Bezpieczeństwo naturalne: Tu odwrotnie, terytoria zależne jak np. Wyspy Owcze czy Grenlandia, są zdecydowanie bardziej dzikie i zmienne jeśli chodzi o pogodę. Tu przede wszystkim zagraża mróz.

Dania: Płacenie

Waluta: Duńska korona (DKK). Na mocy traktatu z Maastricht, Dania jest zwolniona z obowiązku wprowadzenia u siebie Euro. W 2000 roku odbyło się referendum w tej sprawie i Duńczycy opowiedzieli się za pozostawieniem własnej waluty.

Płatności kartą i bankomaty: Jak to w krajach skandynawskich na bardzo wysokim poziomie. Czasem wręcz trudno płacić gotówką. Rząd Danii wspiera odejście od gotówki, ale poza dużymi miastami czasem można natknąć się na problemy. Np. w autobusach czasem wymagane są monety (ale z tego też rezygnują na korzyść aplikacji).

Napiwki: Jako takich napiwków nie ma. Część restauracji pobiera jednak opłatę za serwis. Zostawienie napiwku (ok. 10%) nie jest oczekiwane, ale nie jest też obraźliwe.

Ceny ogólnie: Z naszej perspektywy, niestety Dania jest drogim krajem. Dotyczy to zarówno noclegów, jak i właściwie wszystkiego, wliczając w to transport. Efekt jest taki, że bilety tanich linii mogą być tańsze, niż samo poruszanie się po Danii.

Prąd i komunikacja w Danii

Internet: Dobrze rozwinięty.

Telefony: Roaming dostępny.

Telefon alarmowy: 112, jak w całej Unii.

Gniazdka elektryczne: Jak u nas.

Kuchnia duńska

Jedzenie wegetariańskie: Z lokalnych dań warto spróbować ich ziarnistego chleba z tutejszym serem. Przy daniach obiadowych niestety jest z tym problem, jeśli chodzi o kuchnię lokalną, ale jednocześnie wegetarianizm nie jest obcy w większych miastach, tam bez problemu znajdziemy wegetariańskie dania, jak choćby hamburgery.

Lokalne specjały: Kuchnia duńska w dużej mierze oparta jest na potrawach mięsnych. Potrawy zazwyczaj nie są skomplikowane, stąd też ciężko znaleźć typowo duńskie restauracje. Wynika to także ze sposobu jedzenia Duńczyków, gdzie ważne jest spore drugie śniadanie – frokost, które jest odpowiednikiem lunchu. Stąd właśnie jednym z najbardziej typowych dań w Danii jest kanapka, posmarowany ser czyli smørrebrød. Najczęściej z mięsną (lub rybną) wkładką. Popularne są też słodkie bułki z cynamonem, czy hot-dogi.

Alkohol: Piwo i wino legalnie są dozwolone od 16 roku życia. Picie piwa w miejscach publicznych jest zgodne z prawem i nikogo nie szokuje. Jednocześnie Duńczycy raczej się nie upijają. Narodowy alkohol to lokalna wódka – akvavit.

Dostępność restauracji i barów: W dużych miastach i miejscach turystycznych bardzo dobra.

Kultura Danii

Religia: W przypadku Danii jest to ciekawa sprawa, bo przynależność do Kościoła Duńskiego jest raczej związana z kulturowym dziedzictwem i tradycją niż wiarą. Do Kościoła Duńskiego należy 78% obywateli kraju, jednocześnie 11% mieszkańców wprost deklaruje się jako ateiści. Jednak jeśli zadamy pytanie inaczej, to wiarę w Boga wyznaje około 24% Duńczyków. Po odjęciu innych wyznań, wychodzi, że tylko około 10% członków Kościoła Duńskiego wierzy w Boga, więcej wyznaje wiarę w ducha albo jakąś inną siłę życiową, a wielu z nich nie wierzy. Widać to dobrze po kościołach:, świecą pustkami, znajdują się tam inne instytucje i tak dalej. Kościół Ewangelicko-Luterański Danii ma status kościoła państwowego, którego głową jest aktualnie sprawujący władzę monarcha. Nie ma formalnego rozdziału Kościoła od państwa, a ten jest zakorzeniony tak w duńskiej historii, jak i spełnia zadania administracyjne.

Ludzie: Bardzo dumni ze swojej historii, przede wszystkim Wikingów, oraz swego kraju. W wielu miejscach widać flagę Danii. Są otwarci i tolerancyjni.

Toalety: Typ europejski, w miastach może być trochę problem z ich dostępnością, ale w większości obiektów, jak muzea i inne atrakcje, są dostępne.

Drażliwe tematy: Choć Duńczycy są tolerancyjni i otwarci, to jednak są z tym pewne problemy w ich kraju. Głównie chodzi o sprawę karykatur Mahometa i jej konsekwencje. Tego tematu faktycznie lepiej unikać.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Danii: Chyba najbardziej znaną pamiątką są klocki LEGO, które obecnie już dawno nie są jedynie zabawką dla dzieci. To poza tradycyjnymi zestawami, breloczki i wiele innych gadżetów. Inną typową pamiątką są figurki syrenki nawiązującej do baśni Andersena. Sporo też jest tu wyrobów z bursztynu. Typowe są także lokalne karmelki – Guld Karameller.

Oznaczenia i drogowskazy: Świetnie zorganizowane. Kierują nas do właściwych atrakcji.

Informacja turystyczna i mapy: Świetnie zorganizowane.

Gdzie szukać informacji: Oficjalny serwis turystyczny Danii to VisitDenmark.

Zwiedzanie Danii

Główne cele turystyczne: Przede wszystkim stolica, czyli Kopenhaga, a na drugim miejscu Billund i Legoland. Wśród Polaków popularnością cieszy się też wyspa Borholm. Z turystki żyją również Wyspy Owcze i w mniejszym stopniu Grenlandia. Popularne też są okolice Kopenhagi, wliczając w to zamek Kronborg. To tak zwana Duńska Riwiera.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Danii: Najpierw oczywiście warto zdecydować się na to, co chcemy zobaczyć i zabezpieczyć budżet. O ile do Kopenhagi czy Billund można dolecieć w miarę bez problemów i bezpośrednio z Polski, inne miejsca wymagają innych środków transportu. Dania jest niewielka, więc wewnętrzne loty, choć istnieją, nie są zbyt częste, a tym samym przekłada się to na cenę. Więc albo wybieramy samochód i swobodę poruszania się, albo trzeba korzystać z komunikacji masowej, która w kontynentalnej części działa bardzo sprawnie. Niemniej jednak przy kilku osobach, może się okazać, że cenowo samochód wyjdzie taniej. Znalezienie noclegów, czy barów czy restauracji nie stanowi dużego problemu. Do zabytków i atrakcji bilety najczęściej można kupić od ręki, warto je rezerwować w Internecie ze względu na zniżki.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak duński
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły