Cypr: Informacje praktyczne

Skała Afrodyty (Cypr)

Cypr. Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Cypr odwiedziliśmy ostatnio w listopadzie 2019, wtedy też weryfikowaliśmy informacje na miejscu.

Cypr: Podstawowe Informacje

Uwagi ogólne: Kulturowa ciekawostka, bowiem Cypryjczycy albo są Grekami albo Turkami. Nie istnieje naród cypryjski, własny język, czy jedna cypryjska kultura. Nakładają się tu trzy, bowiem należy przypomnieć, że do 1960 było to terytorium Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zostawili po sobie wiele rzeczy organizacyjnych, zresztą część terytoriów nadal znajduje się pod jurysdykcją Wielkiej Brytanii (bazy wojskowe). Mieszkańcy wyspy nie chcieli być dłużej w Wielkiej Brytanii, ale w latach 50. XX wieku nie udało im się przekonać mniejszości tureckiej, jak i społeczności międzynarodowej do przyłączenia do Grecji. Późniejsze rokujące próby zostały storpedowane przez inwazję Turcji, a potem sytuację z Cyprem Północnym. Stąd niepodległość Cypru to trzecia droga.

Klimat: Strefa klimatu subtropikalnego w typie śródziemnomorskim i półpustynnym. Latem oblegany przez turystów. Do zwiedzania doskonale nadają się także jesienne czy zimowe miesiące jak listopad: typowo letnie temperatury trwają od kwietnia do listopada właśnie.

Język: Grecki i turecki. Dość dobrze jest ze znajomością języka angielskiego oraz rosyjskiego.

Baza noclegowa: Przede wszystkim jest dużo hoteli w klasie turystycznej. Zwłaszcza po sezonie jest w czym wybierać.

Strefa czasowa: UTC + 2 (zima), UTC + 3 (lato), godzinę wcześniej niż w Polsce.

Cypr: Transport

Dojazd: Samolotem. Główne lotnisko turystyczne w kraju to Larnaka, choć Pafos także ma sporo połączeń. Latają tu zarówno low-costy jak i regularne linie (LOT). Jedyny potencjalny problem dotyczy turystów przybywających z Cypru Północnego. Jeśli przypadkiem przylecieli tam z Turcji i próbują przekroczyć granice, bywają problemy.

Samochody i transport: Uwaga, obowiązuje ruch lewostronny.

Drogi są darmowe, wynajęcie samochodu nie stanowi problemu. W większych miastach jedynie parkingi bywają płatne.

Przy wynajmie samochodu, jeśli chcemy zwiedzać też Cypr Północny, należy zwrócić uwagę, czy jest możliwość przekroczenia granicy. Najlepiej wcześniej dopytać o taką możliwość, mówiąc wprost o Cyprze Północnym. Z tego co wiemy, Europcar umożliwiał przejazd, natomiast nie jest to standard. Niektóre wypożyczalnie piszą,, że granicę można przekroczyć, ale małym druczkiem jest napisane, że nie dotyczy to terytoriów okupowanych. Cały trick polega na tym, że podróżując po Cyprze jest kilka miejsc, gdzie przekracza się granicę brytyjską. Ale tylko i wyłącznie na mapie. Tak jest choćby z Kurion. Nie ma tu żadnej kontroli, nawet nie wiadomo, że to nie jest już Cypr.

Kontrole są na granicy z Cyprem Północnym. Bez zezwolenia z wypożyczalni raczej się nie przejedzie, a nawet jeśli grozi to kłopotami. Mimo że technicznie rzecz biorąc jest to jedyna granica na Cyprze, to z prawnego punktu widzenia jednak nią nie jest, bo Cypr Północny nie ma statusu niepodległego, uznanego państwa. Stąd lepiej pytać wprost o możliwość przekroczenia granicy z Cyprem Północnym.

Samochód jest dobrą formą transportu, gdy chcemy w miarę szybko zwiedzać wyspę samodzielnie. Alternatywą są oczywiście autobusy. Sieć jest całkiem dobrze rozbudowana i jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu na spokojne zwiedzanie mogą być interesującą opcją, przynajmniej do głównych miast. Strona z połączeniami autobusowymi: CyprusByBus.

Uber: Nie działa na Cyprze, a taksówki raczej są drogie. Obecnie działa już za to Bolt, acz średnio. Niektóre z nich mają aplikacje działające podobnie do Ubera jak nTaxi, ale cenowo to nie jest to.

Cypr: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna, można przekraczać granicę na dowód. Cypr nie jest w Schengen, ale respektuje regulacje.

Przepisy celne: Jak w Schengen.

Prawo i obyczaje: Duża swoboda cechująca inne śródziemnomorskie kraje. Wchodząc do cerkwi należy pamiętać o stosownym ubiorze.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Zgodnie z prawem wymagają rejestracji, także od turystów. Rejestracji można dokonać na tej stronie.

Jednocześnie na lotnisku są znaki jak należy latać na Cyprze, ograniczenia standardowe i ani słowa o konieczności rejestracji.

Skała Afrodyty (Cypr)
Skała Afrodyty – okolice Pafos (Cypr)

Bezpieczeństwo na Cyprze

Szczepienia wymagane: Brak. Warto być zaszczepionym na żółtaczkę typu A i B

Choroby: Nic istotnego.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Niska przestępczość, kraj bezpieczny.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic istotnego.

Cypr: Płacenie

Waluta: Euro.

Płatności kartą i bankomaty: Zazwyczaj nie ma problemów z płatnością kartą, choć przy niektórych zabytkach niestety wymagana jest gotówka.

Napiwki: Wskazane jest 10%, czasem bywa doliczane do rachunku.

Prąd i komunikacja na Cyprze

Internet: Korzystaliśmy z roamingu unijnego.

Telefony: Roaming dostępny.

Telefon alarmowy: 112

Gniazdka elektryczne: Typ brytyjski, wymagana przejściówka.

Wtyczka typu brytyjskiego
Wtyczka brytyjska

Kuchnia cypryjska

Jedzenie wegetariańskie: W teorii jest to kuchnia grecka, ale mocno nastawiona na turystów. Więc w większości knajp są także dania wegetariańskie lub wersje wegetariańskie tradycyjnych potraw, jak choćby musaka.

Alkohol: Problemów z kupnem nie ma. Czasem bywa podawany do posiłków. Popularne są mocniejsze trunki jak raki czy uozo (wódki), sherry, brandy, ale także znane są wina cypryjskie.

Dostępność barów i restauracji: Zwłaszcza w miejscach turystycznych jest tego od groma, jest z czego wybierać.

Kultura Cypru

Religia: Zdecydowana większość to prawosławni.

Ludzie: Podobni do Greków, choć sprawiają wrażenie bardziej ułożonych.

Toalety: Typ europejski, najczęściej.

Drażliwe tematy: Cypr Północny.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Czasem ich trochę brakuje, ale jeszcze tragedii nie ma. Jak już wie się czego szukać (patrz punkt niżej).

Informacja turystyczna i mapy: Tego jest akurat trochę mało. Cypr jest bardziej nastawiony na turystów wypoczywających i ewentualnie imprezujących nad brzegiem morza, więc dużo łatwiej o informacje o dodatkowych atrakcjach niż samych zabytkach.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona to VisitCyprus. Są też polskie strony jak choćby Cypr24.eu.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak cypryjski
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły