Macedonia Północna: Informacje praktyczne

Ochryda, Macedonia Północna

Macedonia Północna kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Macedonię Północną odwiedziliśmy ostatnio w czerwcu 2024.

Macedonia Północna: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Stosunkowo niewielki kraj, który powstał po rozpadzie Jugosławii. Długo miał problemy z nazwą, z powodu greckich roszczeń i obiekcji, bo Macedonia to kraina w Grecji (której stolicą są Saloniki), a także część ich dziedzictwa historycznego i kulturowego. Stąd przez lata kraj ten był określany jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM, Former Yugoslav Republic of Macedonia). Jednocześnie to kraj, który szuka własnej tożsamości. Przy tym ma sporo ciekawych miejsc do zobaczenia, tak przyrodniczych, jak i historycznych, a ze względu na ceny i pogodę jest świetną alternatywą na wypoczynek.

Klimat: Klimat umiarkowany ciepły o cechach kontynentalnego. W wyższych partiach gór zaznaczone są piętra klimatyczne. Jest dużo upalnych dni, zaś zimą w terenach górskich występuje mróz.

Język: W turystyce bardzo dobrze znany jest angielski (nie wszędzie, ale jednak). Urzędowe są dwa języki: macedoński i albański (mieszka tu spora mniejszość albańska) To także znaczy, że mają tu dwa alfabety: bo albański zapisywany jest alfabetem łacińskimi, zaś macedoński bazuje na cyrylicy. Bułgaria czasem wyraża wątpliwości, czy macedoński to osobny język czy dialekt bułgarskiego (tak zwany zachodniobułgarski).

Baza noclegowa: Całkiem nieźle rozbudowana, zwłaszcza w Ochrydzie, która jest turystyczną stolicą kraju.

Strefa czasowa: Ta sama co u nas.

Macedonia Północna: Transport

Dojazd do Macedonii Północnej: Z Polski najwygodniej dolecieć do Skopje z Warszawy (LOTem) lub do Ochrydy (tu jest kilka połączeń, także LOTem z Radomia). Alternatywą jest oczywiście dotarcie tu samochodem. Kraj ten znajduje się stosunkowo blisko południowej części Chorwacji (okolice Dubrownika), Czarnogóry (Podgorica), Albanii czy nawet północnej Grecji.

Samochody i transport: Autostrady są częściowo płatne na zasadzie odcinkowej, czyli podobnie jak w Grecji. Te odcinki niewiele kosztują, ale jest ich sporo, więc cena idzie w górę. Ogólnie jednak drogi raczej wąskie, choć jest lepiej niż w Albanii. Droga między Skopje a Ochrydą jest rozbudowywana. Natomiast inne rejony kraju są niestety gorzej skomunikowane, drogi mają więcej lat i często wymagają remontów.

Alternatywą dla samochodów są autokary, działa tu między innymi Flixbus, oraz pociągi, które władze próbują rozwijać, acz koncentrują się bardziej na połączeniach międzynarodowych (rozkład pociągów).

Wynajęcie samochodu w Macedonii Północnej: Nie stanowi to problemu, właściwie działa to dość standardowo jak w Europie. Macedonia ma aspiracje unijne, więc nie ma tu niespodzianek.

Uber: Nie działa nawet w stolicy, trzeba się posiłkować lokalnymi aplikacjami taksówkowymi.

Macedonia Północna: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna, wystarczy paszport.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic szczególnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela. Byliśmy w częściach bardziej turystycznych i tam sklepy działały także w weekendy, acz nie wszystkie.

Drony: Przepisy są dość niejasne, udało nam się latać w mniej uczęszczanych obszarach.

Bezpieczeństwo w Macedonii Północnej

Szczepienia wymagane: Brak. Zalecane są standardowe: błonica, tężec, krztusiec oraz wirusowe zapalenie wątroby A i B.

Choroby: Nic szczególnego.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Kraj dość bezpieczny, co jeszcze bardziej istotne, jest to miejsce, które w niewielkim stopniu ucierpiało z powodu konfliktów po rozpadzie Jugosławii. Mimo że żyją tu dwie społeczności, macedońska i albańska, nie ma tu jakiegoś konfliktu.

Bezpieczeństwo naturalne: Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim bezpieczeństwo w obszarze górskim, uzależnione od konkretnego terenu.

Macedonia Północna: Płatności

Waluta: Denar macedoński (MDK), który dzieli się na 100 deni. Oprócz własnej waluty, Euro jest dość rozpowszechnionym środkiem płatniczym. Zwłaszcza w turystyce preferują podawać ceny w Euro, więc czasem trzeba prosić, by podali cenę i przyjęli opłatę w denarach.

Płacenie kartą i bankomaty: Tu bywa z tym trochę problemu. Tam gdzie jest więcej turystów, karty są obsługiwane, choć nie wszędzie. Trzeba liczyć się z tym, że w pewnej części restauracji nie da się płacić kartami. Używaliśmy karty walutowej Curve.

Napiwki: Raczej nie przywiązują do tego wagi, im więcej turystów tym bardziej wyczekiwane 5-10%, ale ogólnie nie jest to typowe dla tego kraju, ani kultury.

Ceny ogólne: Kraj tańszy od Polski. Ochryda mniej (bo turystyczna, stąd ceny są tam wyższe), ale Skopje i reszta już tak.

Prąd i Komunikacja w Macedonii Północnej

Internet: Popularny w hotelach, czy niektórych restauracjach.

Telefony: Użyliśmy kart sim lokalnych.

Telefon alarmowy: 112, 192 (policja), 193 (straż pożarna), 194 (służby medyczne).

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia Macedonii Północnej

Lokalne specjały: sałatki, w tym macedońska i szopska (ta druga jest bardziej charakterystyczna dla regionu. Tavce gravce – danie zapiekane z fasolą, topeno sirenje – zapiekany ser, skara – dania z grilla, pljeskavica – tutejszy odpowiednik kotleta, pastramajka – trochę coś w stylu pizzy.

Jedzenie wegetariańskie: Zarówno wspomniane zapiekanki z fasoli, jak i sera są w wersji wegetariańskiej. Do tego sałatki i sporo dań włoskich (pizze, pasty).

Alkohol: Najbardziej rozpowszechnione są wina i rakija. Typowe piwo to Skopsko.

Obserwacje: Warto zwrócić uwagę na ryby z Jeziora Ochrydzkiego. Z powodu ograniczeń w połowach, świeże ryby często są świeżo rozmrożonymi, z nielegalnych połowów) lub w ogóle z innych miejsc

Dostępność barów i restauracji: Zależy mimo wszystko od części kraju. W Ochrydzie i w okolicach jeziora jest sporo, natomiast jak pojechaliśmy na wschód, było ciężko znaleźć coś otwartego, gdyż nie ma tam dużo turystów.

Kultura Macedonii Północnej

Religia: Dominuje prawosławie, ale prawie jedna trzecia ludności to muzułmanie.

Ludzie: Zazwyczaj pozytywnie nastawieni do Polaków.

Toalety: Typ europejski.

Czystość w przestrzeni publicznej: Jak się porówna z okolicznymi krajami, przede wszystkim Albanią i w mniejszym stopniu Grecją, to jest to bardzo zadbany kraj.

Drażliwe tematy: Nazwa kraju i Aleksander Macedoński. Macedończycy bardzo koniecznie próbują dorobić sobie historię i o ile Grecy się o to denerwują, to czasem jest to tutaj dość nachalne, zwłaszcza w Skopje.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Macedonii Północnej: Alkohole, przyprawy, przetwory, miody i ikony.

Oznaczenia i drogowskazy: Na drogach jeszcze te oznaczenia są dość dobre, ale dalej w miastach to już niestety bywa różnie lub słabo. Brakuje oznaczeń.

Informacja turystyczna i mapy: Najwięcej można się dowiedzieć w agencjach czy hotelach, a także w samych atrakcjach turystycznych.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona turystyczna.

Zwiedzanie Macedonii Północnej

Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć w Macedonii Północnej: Na pierwszym miejscu jest Ochryda z całym Jeziorem Ochrydzkim (klasztor Nauma i okoliczne góry). Na drugim kanion Matka. Jeśli chodzi o resztę kraju, to istotne są przede wszystkim Skopje jako stolica oraz wycieczki w góry. Z ciekawych miejsc Kokino, czy Kamienne Lalki, acz to wszystko są obecnie miejsca do odkrywania.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Macedonii Północnej: Odległość sprawia, że można się zastanawiać, czy jechać tu samochodem czy samolotem. LOT lata do Skopje, trudniej dolecieć do Ochrydy. W tym drugim wypadku dość łatwo ogarnąć całość stacjonarnie, posiłkując się wycieczkami po okolicy. W przypadku Skopje chyba najwygodniej jest wynająć samochód i objechać Macedonię. Do Ochrydy stamtąd nie jest tak daleko, ale wówczas warto nocować nad jeziorem. Wycieczek można szukać na GetYourGuide:

  • W przypadku opóźnień lotniczych można skorzystać z usług AirHelp.
  • Jeśli spodobał Ci się wpis śledź nas na Facebooku.
Szlak macedoński
Informacje praktyczneOchryda
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły