Włochy: Informacje praktyczne

Koloseum w Rzymie (Włochy)

Włochy – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane wielokrotnie, ostatnio w styczniu 2024.

Włochy: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Bardzo zróżnicowany kulturowo kraj na południu Europy. Miasta rozwijały się tu jako niezależne państewka, co miało wpływ na architekturę, kuchnię, kulturę i nie tylko. Tym samym na stosunkowo niewielkiej powierzchni mamy bardzo zróżnicowane zabytki z podobnego okresu. A do tego dochodzi jeszcze piękna przyroda, starożytny Rzym i wspaniała kuchnia. No i włoskie podejście do życia.

Klimat: Zróżnicowany. Na północy znajdują się Alpy, ta część kraju to dobre miejsce dla trenowania sportów zimowych. Południe to klimat śródziemnomorski ze wspaniałymi plażami.

Język: Włoski. Włosi nie mają talentu do języków, ale obecnie w miejscach turystycznych angielski jest wystarczający, by móc się spokojnie porozumieć. W miastach mniej licznie odwiedzanych przez turystów, jak Ferrara, czy Abruzja bywa to jednak spory problem.

Baza noclegowa: Rozbudowana, ceny często wysokie. Standard dość różny. Wiele hotelów mieści się w kamienicach, tam często należy liczyć się z dzielonymi łazienkami. Można szukać np. na Booking.com.

Strefa czasowa: UTC+1/UTC+2, czyli dokładnie jak w Polsce.

Włochy: Transport

Dojazd: Można spokojnie dojechać samochodem, choć to trochę dłuższa wyprawa. Za to obecnie jest dość sporo tanich lotów w okolice Mediolanu, Rzymu, Bolonii i jeszcze kilku innych miejsc.

Samochody i transport: Poruszając się między miastami, a także w ich dalszych okolicach warto skorzystać z rozbudowanej infrastruktury kolejowej. Bilety kolejowe najlepiej kupić na stronie WWW: http://www.trenitalia.com jeszcze przed wyjazdem. Głównie z powodów ceny, im wcześniej się kupi, tym są tańsze, dotyczy to zwłaszcza pociągów dalekodystansowych. Warto pamiętać, że pociągi lokalne nie mają wyznaczonych miejsc, ale jednocześnie bilet jest bardziej elastyczny jeśli chodzi o godziny. Jeśli mamy bilet na określoną godzinę i się spóźnimy, to w ciągu czterech godzin można bez problemu pojechać następnym na tej samej trasie. Jednocześnie można wysiąść sobie na stacjach pośrednich i wsiąść do kolejnego, zwłaszcza gdyby zaistniała potrzeba zobaczyć coś na szybko po drodze. Punktualność kolei jest dobra, ale nie niezawodna.

Autostrady także są rozbudowane, ale niektóre z nich płatne. Można płacić kartą w bramkach.

Dość dobrze jest też rozwinięta komunikacja lotnicza wewnątrz samych Włoch. To zasługa tanich linii.

Uber: W większych miastach działa.

Włochy: Prawo

Wiza: Strefa Schengen, czyli wjeżdża się co najwyżej na podstawie dokumentu. W związku z obecną sytuacją polityczną i uchodźcami mogą pojawić się czasowe kontrole.

Przepisy celne: Nic istotnego.

Prawo i obyczaje: Również nic szczególnie istotnego.

Dni wolne: Sobota i niedziela. Ale warto pamiętać o tym, że tu także czasem jest sjesta, czyli przerwa w trakcie dnia. W weekendy nawet jak duże sklepy są zamknięte, to często są otwarte mniejsze.

Drony: Rekreacyjne latanie jest dozwolone, ale tylko w dzień. Nie można odlatywać dalej niż 200 m i nie wyżej niż 70 m. Obowiązuje zakaz fotografowania cudzych posesji. Można fotografować tylko siebie. Panuje zakaz sprzedaży zdjęć wykonanych podczas lotów rekreacyjnych.

Koloseum w Rzymie (Włochy)
Koloseum w Rzymie (Włochy)

Bezpieczeństwo we Włoszech

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnie istotnego. Liczne komary tygrysie, mogące być nosicielami dengi oraz gorączki Zachodniego Nilu. Na szczęście jest małe prawdopodobieństwo, że akurat roznoszą te choroby.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Obecna sytuacja polityczna trochę zmienia perspektywę. We Włoszech jest dość dużo uchodźców, ale też pojawiają się problemy z radykalizującymi się muzułmanami, choć to jeszcze nie ta skala, co w innych krajach Europy. To powoduje, że w niektórych miejscach (np. w Rzymie) wejścia do niektórych kościołów są przez bramki. Do tego dochodzi sporo biednych, bezdomnych i żebrzących ludzi. Na samym południu Włoch zagrożeniem była też mafia. Choć w ostatnich latach jest jakby spokojniej. Mafii na Sycylii jednak nie zależy, by szczególnie atakować turystów, wręcz przeciwnie. Wszystko wygląda strasznie, zwłaszcza jak się patrzy na Rzym czy Neapol, gdzie jest sporo drobnej przestępczości, ale w praktyce przy zachowaniu ostrożności i nie rzucaniu się w oczy, jest całkiem bezpiecznie.

Politycznie Włochy nie należą do krajów stabilnych. Dość często dochodzi tu do zmian rządów, a także strajków. Nie wpływa to na bezpieczeństwo, jednak może się zdarzyć, że natkniemy się w jakimś mieście na strajk służb komunalnych, co grozi nawet pewnym zagrożeniem epidemiologicznym. Jednocześnie od lat zagrożona jest integralność Włoch ze względu na ruchy separatystyczne, acz na szczęście poza kłótniami nie dochodziło tu do zamieszek czy zamachów na tym tle.

Bezpieczeństwo naturalne: Część środkowych Włoch to obszar aktywny sejsmicznie. Zdarzały się też erupcje wulkanów, w szczególności potencjalnie groźny jest obecnie uśpiony Wezuwiusz oraz obszar Pól Flegrejskich nieopodal Neapolu.

Włochy: Płatności

Waluta: Euro (EUR).

Płacenie kartą i bankomaty: Płatności kartą są dość popularne i akceptowalne w większości restauracji i większych muzeach, choć z tymi ostatnimi bywały pewne problemy. Bankomaty także raczej dostępne bez większych problemów. Zwłaszcza na południu Włoch można się spotkać z niechęcią używania kart płatniczych, bo wtedy trzeba wydać paragon, więc preferowany jest obrót gotówkowy. Więc zdarza się, że akurat nie działa sieć, prąd, terminal. Na północy po pandemii właściwie tylko za podatek miejski trzeba było wnosić opłatę gotówką (i to tak nie wszędzie). Drobne monety przydają się jednak do szafek w muzeach, gdzie trzeba zostawić choćby torby i plecaki.

Napiwki: W większości restauracji płaci się za nakrycie stolika, tak zwane coperto. Osobna pozycja liczona od liczby osób załatwia kwestię napiwków. Kiedyś w ramach coperto można było dostać wodę i chleb, dziś często są one dodatkowo płatne. Czasem może się zdarzyć, że restauracja woli opłatę serwisową, niż coperto.

Ceny ogólnie: Prawdę mówiąc obecnie Włochy nie są już tak drogie jak kiedyś, głównie z powodów dużego wzrostu cen w Polsce. Są tańsze niż Europa Zachodnia. Niektóre rzeczy mogą być obecnie wręcz tańsze niż w Polsce, większość jest droższa, ale nie w bardzo duży sposób.

Prąd i komunikacja we Włoszech

Internet: Wifi w hotelach obecnie jest dość popularne, choć czasem jakość może nie być najlepsza.

Telefony: Nie ma problemu z roamingiem, zasięg także rozległy.

Telefony alarmowe: 112, 113 (policja), 115 (straż pożarna), 118 (służby medyczne).

Gniazdka elektryczne: Choć wyglądają trochę inaczej, to działają jak w Polsce (europejskie). Bardzo rzadko można trafić na starsze gniazdka typu L, wówczas do takiej wtyczki potrzebna jest przejściówka.

Kuchnia włoska

Jedzenie wegetariańskie: Kuchnia włoska pod tym względem jest bardzo dobra. Pizze, pasty, sery, warzywa, gwarantują dość rozległy wybór. To też najsłynniejsze dania włoskie.

Lokalne specjały: U nas przede wszystkim kojarzy się ją z pizzami i pastami. Jednak jest to trochę krzywdzące dla kuchni włoskiej. O ile pizze uchodzą za samodzielne danie, większość past to zaledwie pierwsze danie. Drugie to całe grono potraw najczęściej mięsnych, czy owoców morza. Włosi jedzą dużo, nam zazwyczaj wystarcza zwykła pasta na obiad. Przy tym śniadania są tu bardzo skromne i najczęściej jedzone na słodko (ciasto lub rogalik), do tego kawa. Mogą wystąpić problemy z herbatą, zwłaszcza czarną, która nie jest specjalnie popularna. Mówiąc o specjałach kulinarnych warto wziąć poprawkę na różnorodność kraju. Często dany region, lub miasto, mają swoje własne smaki, przyprawy (np. trufle w Umbrii), ale też sposoby przygotowania makaronów (które dzielą się na różne typy), czy pizz.

Alkohol: Włosi przede wszystkim gustują w winach, które pije się na przykład do obiadu. Więc jest sporo win, ale nie tylko. Najbardziej znane włoskie alkohole to Proseco, Limoncello (likier cytrynowy). Typowy, popularny włoski drink to Aperol Spritz.

Dostępność restauracji i barów: Z jednej strony jest ich sporo. Ale warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych częściach Włoch wszelkie knajpy są czynne wtedy, gdy kucharz przyjdzie do pracy. Godziny otwarcia są dość luźne, bliskie popołudniowych i tyle. Podobnie z zamknięciem. Wynika to z powszechnej sjesty, która we Włoszech trwa mniej więcej od 12:00 do 17:00. Kuchnie bywają otwierane czasem jeszcze później (np. dopiero o 19:00 czy 20:00), w efekcie nawet jeśli bar czy restauracja są czynne, często nie można zamówić tam nic do jedzenia. Więc wchodząc warto zapytać nie tylko o stolik, ale otwartość kuchni. W bardziej turystycznych miejscach zazwyczaj jest większa konkurencja i coś się trafi (czyli nie jest tak strasznie jak to malują).

Kultura Włoch

Religia: Głównie katolicyzm. Zresztą Rzym jest oficjalną stolicą tej religii. Religia ma tu olbrzymie znaczenie kulturowe i narodowe. Jest powszechna we Włoszech, kościoły są ważnym elementem tożsamości. Do tego dochodzą różne obchody świąt kościelnych, często rozpowszechnione lokalnie. Jednocześnie, mimo bardzo dużego przywiązania do kościoła i religii, Włosi nie kierują się nią mocno w życiu. Mafia też jest religijna, a społeczeństwo nie jest pruderyjne. Nawet aktorzy filmów pornograficznych odgrywają tu istotną rolę w życiu publicznym (i potrafią mówić o przywiązaniu do kościoła czy tradycji).

Ludzie: Włosi są głośni i emocjonalni. Lubią się bawić, ale też bywają kłótliwi. Kierowca autobusu potrafi się zatrzymać na środku drogi i wyjść, by pokłócić się z prowadzącym inne auto. Sam język też jest hałaśliwy, co daje się odczuć wieczorami. Jednocześnie są raczej dobrze nastawieni i żartobliwi. No i mają dużo czasu na wiele rzeczy, a jednocześnie lekko podchodzą do ustaleń.

Toalety: Typ europejski.

Drażliwe tematy: Ponieważ Włosi są żywiołowi, właściwie wszystko może ich wzburzyć. Ale nawet polityka i ich problemy nie są tam jakimś tematem tabu.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Włoch: Jeśli chodzi o produkty spożywcze to makarony, oliwę, szynka parmeńska, sery, alkohol. Plus wiele lokalnych pamiątek.

Oznaczenia i drogowskazy: Przepisy podobne do polskich, obowiązują w teorii zasady Unii Europejskiej. Choć warto zwrócić uwagę, że w wielu miejscach samochody są tu raczej poobijane. Stłuczki są dość częste, podobnie jak otarcia. Poruszanie się samochodem po mieście dla osób o mocnych nerwach.

Informacja turystyczna i mapy: Na miejscu można znaleźć informacje turystyczną, choć jej jakość zależy od części kraju. Czasem można dostać darmową mapę, ale nie jest to norma. W niektórych miastach trzeba ją kupić, choć z drugiej strony hotele mogą je rozdawać swoim gościom.

Gdzie szukać informacji: Jest bardzo dużo przewodników o Włoszech, tak drukowanych jak i internetowych. To dość popularne miejsce wśród polskich turystów.

Zwiedzanie Włoch

Główne cele turystyczne we Włoszech: To kraj, w którym naprawdę turystyka jest właściwie wszechobecna, a historia na tyle zróżnicowana i bogata, że jest tu sporo miejsc do zobaczenia. Najbardziej turystów przyciągają Rzym (i Watykan), Wenecja, Florencja, w mniejszym stopniu Piza, Mediolan, Palermo czy Genua. Z powodu kuchni ludzi przyciąga też Neapol. Do odpoczynku bardziej Rimini, sporo miejsc na południu (jak Capri, Amalfi, ale też bardziej na północ Cinque Terre), czy jeziora Garda i Como. Dolomity przyciągają też amatorów sportów zimowych. Historycznie z pewnością Pompeje, Ostia Antica, ale też Monte Cassino. Religijnie Asyż czy San Giovanni Rotondo, albo nawet Padwa. Mnóstwo przepięknych, małych miasteczek (choćby Ferrara czy Matera), wspaniała przyroda jak Wezuwiusz czy Etna. Chyba żaden inny kraj w Europie nie daje tylu możliwości i nie jest aż tak zróżnicowany.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Włoch: Najwygodniej polecieć samolotem i poruszać się na miejscu. W przypadku zwiedzania miast i miasteczek, w większości przypadków doskonale działa komunikacja zbiorowa (głównie pociągi). Poza nimi bardziej przydaje się samochód. Warto zweryfikować, czy miejsca, które chcemy zobaczyć nie wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak włoski
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły