Katar: Informacje praktyczne

Doha, Katar

Katar kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Sam Katar odwiedziliśmy ostatnio w styczniu 2023.

Katar: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Stosunkowo młody i niewielki kraj, który dzięki ogromnym pieniądzom rozrasta się i zmienia w błyskawicznym tempie. Do wypoczynku miejsce dobre jak każde inne w Zatoce Perskiej, ale jeśli chodzi o historię to bliżej mu do Zjednoczonych Emiratów niż Omanu.

Klimat: Zwrotnikowy kontynentalny suchy. Ze względu na pogodę idealny do odwiedzenia późną jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Język: Arabski oficjalnie, ale angielski jest tu naprawdę powszechny. Duża część mieszkańców kraju, szczególnie w stolicy, to nie są rodowici Katarczycy.

Baza noclegowa: Rozbudowana, zwłaszcza przy okazji Mundialu. Booking i podobne serwisy sprawdzają się tu doskonale.

Strefa czasowa: UTC+3, bez zmiany pór roku. Czyli latem godzinę wcześniej, zimą dwie godziny wcześniej niż w Polsce.

Katar: Transport

Dojazd: Z Warszawy najwygodniej dolecieć liniami Qatar Airlines.

Samochody i transport: Podobnie jak w przypadku Emiratów czy Omanu, zdecydowanie najłatwiej poruszać się po kraju samochodem. Natomiast Katar jest tak naprawdę mały, więc właściwie alternatywą wobec wynajęcia samochodu (benzyna jest tu tania), jest znalezienie wycieczki bądź nawet taksówka. Oczywiście poprawiono też transport zorganizowany. Linie autobusowe wewnątrz kraju działają od 2005 roku. Państwowa firma obsługująca autobusy to Mowasalat (bilety można sprawdzić tutaj). Faktycznie zarządzają oni także taksówkami.

Wynajęcie samochodu w Katarze: Nie ma z tym żadnych problemów, większość wypożyczalni jest zlokalizowana blisko lotniska w Dosze. Działają standardowe wyszukiwarki. Podobnie jak w ościennych krajach trzeba uważać na mandaty, bo są wysokie. Ruch jest normalny, prawostronny.

Uber: W Dosze Uber działa bardzo sprawnie, czas oczekiwania nawet w godzinach nocnych jest bardzo krótki.

Katar: Prawo

Wiza: Darmowa, można dostać na lotnisku. Potrzebny jest paszport ważny minimum 6 miesięcy.

Przepisy celne: Do kraju nie można wwozić narkotyków, alkoholu, pornografii i wieprzowiny. W przypadku leków uspokajających czy psychotropowych, trzeba mieć receptę.

Prawo i obyczaje: Kraj muzułmański, który ma dość surowe przepisy w kilku kwestiach. Warto pamiętać o ubiorze, ten nie powinien być zbyt odsłaniający, dotyczy to zwłaszcza kobiet.

Nie można pić publicznie alkoholu (o nim trochę więcej w sekcji niżej). W trakcie ramadanu nie można jeść publicznie, pić ani palić przed zachodem słońca.

Mają też dość restrykcyjne przepisy jeśli chodzi o pozamałżeńskie stosunki seksualne. Te są surowo zakazane, o czym warto pamiętać także w przypadku gwałtów, bo piętnowane są wówczas obie strony. Kobieta może być nawet w gorszej sytuacji. Również stosunki homoseksualne są zakazane i karane.

Dni wolne: Normalny tydzień pracy trwa tu od niedzieli do czwartku. W praktyce wygląda to tak, że wiele rzeczy jest wciąż otwarte w piątki, ale na pół gwizdka, dotyczy to także transportu publicznego. W czwartek też często wcześniej kończą.

Drony: Latanie dronem jest dozwolone tylko po zarejestrowaniu, ale rejestrować się nie można bez katarskiego obywatelstwa.

Doha, Katar
Doha, Katar

Bezpieczeństwo w Katarze

Szczepienia wymagane: Obecnie brak szczególnych restrykcji. Ale standardowe szczepienia jak przeciw z zapaleniu wątroby typu A i B są oczywiście zalecane.

Choroby: Tu jest podobnie jak Emiratach, pomijając ewentualnie MERS raczej jest bezpiecznie.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Bardzo bezpieczny kraj z bardzo niską przestępczością. Podobnie jak to ma miejsce w innych krajach regionu, jednak podróżującym samodzielnie kobietom zaleca się ostrożność.

Bezpieczeństwo naturalne: Nie licząc temperatury, nic szczególnego.

Katar: Płatności

Waluta: Rial katarski (QAR), który dzieli się na 100 dirhamów.

Płacenie kartą i bankomaty: Płatności kartą są bardzo rozpowszechnione. Do restauracji, hoteli i większości sklepów nie potrzeba mieć pieniędzy. Bankomaty są. Gotówka może się przydać na bazarze, przy drobniejszych rzeczach, ale nawet tam płacenie kartą jest powszechne. Za pierwszym razem musieliśmy mieć jedynie gotówkę do opłacenia taksówki, za drugim nic nie potrzebowaliśmy.

Napiwki: W tej części świata napiwki nie są specjalnie oczekiwane i stosowane. Co więcej, podobnie jak w Emiratach, jeśli decydujemy się zostawić napiwek pracownikom pochodzącym z Indii, Pakistanu czy innych krajów, lepiej zrobić to tak, by Arabowie tego nie widzieli.

Ceny ogólne: Trudno przeliczyć i porównać ceny do polskich, bo ten kraj ma zupełnie inną sytuację. Przede wszystkim ropa jest tu bardzo tania, co przekłada się na część cen, raczej niskich. Z drugiej to kraj bogatych ludzi, dla których liczy się luksus.

Prąd i komunikacja w Katarze

Internet: Byliśmy krótko w samym Katarze, obeszliśmy się bez kart SIM. Wifi jest dostępne na lotnisku, w wielu restauracjach czy hotelach, a nawet w muzeach i innych obiektach. Trzeba tylko uważać na to, że część komunikatorów może być przyblokowana (np. połączenia głosowe).

Telefony: Roaming jest, acz płatny.

Telefon alarmowy: 999 i 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Wielkiej Brytanii.

Wtyczka typu brytyjskiego
Wtyczka brytyjska

Kuchnia katarska

Lokalne specjały: W typowej kuchni regionu jest przede wszystkim sporo dań mięsnych jak shish kebab, potrawy z jagnięciny czy kurczaka. Z deserów popularna jest baklawa i daktyle.

Jedzenie wegetariańskie: Jest tu sporo wpływów z innych państw regionu, przede wszystkim kuchni libańskiej. Bez problemu znajdziemy choćby falafele.

Alkohol: To spory problem, jest on reglamentowany. Turyści mają możliwość korzystania z hoteli czy klubów, które mają licencję na sprzedaż alkoholu (warto to wcześniej sprawdzić). Zaś osoby mieszkające tu dłużej mogą korzystać ze sklepu monopolowego Qatar Distribution Company, ale wpierw trzeba załatwić odpowiednie pozwolenia.

Dostępność barów i restauracji: Jest sporo do wyboru, zwłaszcza w centrum Dohy.

Kultura Kataru

Religia: Islam sunnicki jest religią państwową. Formalnie wyznaje go mniej niż 70% mieszkańców, gdyż w Katarze żyje sporo przyjezdnych.

Ludzie: Właściwie wygląda to bardzo podobnie jak w Emiratach, gdzie dwa rodzaje ludzi żyją obok siebie. Arabowie, którzy są bogaci i mogą więcej, i ich pracownicy. Jedni to wykwalifikowani ludzie z Zachodu, którzy są traktowani normalnie, drudzy to pracownicy z Indii, Pakistanu i krajów ościennych będący obywatelami drugiej kategorii (co niestety da się zobaczyć).

Toalety: Nowoczesne, typ europejski.

Drażliwe tematy: Z pewnością nie warto dyskutować, w jaki sposób dostali i zorganizowali Mundial.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Kataru: Baklawę, tkaniny, czy szale, cukierki, nawet dzbanki do kawy.

Oznaczenia i drogowskazy: Doha jest dość dobrze oznaczona.

Informacja turystyczna i mapy: Mimo Mundialu niestety takich miejsc jest trochę mało. Ale przy lotnisku, gdzie wchodzi się do metra i kupuje bilet można naprawdę sporo się dowiedzieć.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona turystyczna: VisitQatar.

Zwiedzanie Kataru:

Główne cele turystyczne: Doha jest głównym celem turystycznym. Poza tym popularne są wyprawy na pustynie, wyspy, czy miejsca, gdzie można plażować. Z innych rzeczy do zobaczenia są malowidła z okresu neolitu w Al Jassasiya, zaś miłośnikom ptactwa i żółwi morskich powinno spodobać się w Khor Al Udaid.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Kataru: Zabawa polega na tym, że Katar zdecydowanie najłatwiej odwiedzić przy okazji. Doha to hub przesiadkowy linii Qatar Airlines, często więc można mieć tam kilka godzin do spędzenia na lotnisku (na przykład 7-8), co daje możliwość wyjścia na miasto. W dwojaki sposób. Pierwszy to samodzielny, przechodzi się przez odprawę paszportową i można stolicę zwiedzać samodzielnie. Qatar Airlines oferuje też możliwość zakupu wycieczek z przewodnikiem po Dosze. Trzeba jednak pamiętać, że to bardziej szybkie skakanie po mieście, niż zwiedzanie. Zaś w przypadku dłuższych przestojów, można wręcz pokusić się o nocleg w mieście (Qatar Airlines także może być tu pomocne) i spędzenie czasu po swojemu. Poruszanie się po Dosze trudne nie jest. I tu warto dodać jeszcze jedna rzecz, Qatar Airlines potrafi promować kilkudniowy stop-over w Dosze, wówczas faktycznie ceny oferowanych przez nich hoteli są promocyjne. W przypadku miejscowości wypoczynkowych poza ścisłą stolicą, w najgorszym wypadku można posiłkować się taksówkami, które aż tak drogie tutaj nie są. Można też poprosić o pomoc agencje turystyczne, które mają w swoje ofercie różne wycieczki, jak choćby wyprawy na pustynię.

Jeśli spodobał Ci się wpis, śledź nas na Facebooku.

Szlak katarski
Informacje praktyczne
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły