Niemcy: Informacje praktyczne i porady

Flaga na Bundestagu, Berlin, Niemcy

Niemcy – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w październiku 2023.

Niemcy: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Nasz silny gospodarczo zachodni sąsiad. Przez lata był uznawany za rozwinięty i wzorcowy dla nas kraj. Gospodarczo nadal chciałoby się mieć ich problemy. Natomiast jeśli chodzi o technologię używaną codziennie, to warto wyzbyć się kompleksów. Dawno ich wyprzedziliśmy. Organizacyjnie i logistycznie zaś Niemcy nie są w stanie się równać ze Skandynawią czy Wielką Brytanią. A jeszcze jednym mitem wartym obalenia jest to, że dziś wschodnie landy generalnie wyglądają lepiej niż zachodnie, bo są bardziej dofinansowane przez ostatnie lata, przez to lepiej zadbane i nowocześniejsze, pomimo straszących tam postkomunistycznych budowli. Choć prawda jest taka, że pandemia wymusiła pewne zmiany w europejskim kierunku.

Klimat: Bardzo podobnie jak w Polsce.

Język: Niemiecki i bardzo często można natknąć się na ludzi, którzy nie chcą używać innych języków z zasady, nie z braku znajomości (która też nie jest zbyt powszechna). Nie raz na prośby przejścia na angielski spotykaliśmy się z niezrozumieniem, nie wynikającym z braku znajomości języka. Na takie przypadki jest dobra i sprawdzona sztuczka: przejście na język polski. W większości przypadków nagle okazało się, że angielski jest językiem zrozumiałym dla obu stron. A jeśli nadal okazuje się barierą, to przynajmniej pojawiają się próby przejścia na jakiś migowy. Trochę lepiej jest w miejscach turystycznych, tam czasem zwłaszcza handlowcy znają po angielsku podstawowe zwroty.

Baza noclegowa: Z hotelami czy noclegami raczej nie ma problemu. Można szukać na Booking.

Strefa czasowa: UTC+1 (zima) i UTC+2 (lato), czyli jak w Polsce.

Niemcy: Transport

Dojazd: Do części wschodniej najłatwiej dojechać albo samochodem albo autokarem. Obecnie popularny jest FlixBus (dawniej Polski Bus). Do niektórych miejsc na zachodzie wygodniejszy może być samolot. Zwłaszcza, że Monachium czy Frankfurt są dość dobrze połączone z różnymi miastami w Polsce. To huby Lufthansy. Podobnie jest z Düsseldorfem, który jest hubem Eurowings.

Samochody i transport: Rozbudowana zarówno sieć autobusowa, kolejowa jak i samolotowa. Mają też wzorcowo rozbudowaną sieć autostrad (te od jesieni 2019 miały być płatne, acz zostało to opóźnione). Niestety Niemcy borykają się z remontami, które potrafią ciągnąć się latami, co rzuca się cieniem na pewne rzeczy. Problemy tego typu widać też np. w przypadku lotniska Berlin Branderburg, którego opóźnienie otwarcia wyniosło prawie 8 lat.

O ile jeżdżenie po Niemczech samochodem nie stanowi problemu, o tyle wjazd do centrów miast już owszem. By wjechać do wielu miast należy mieć plakietkę ekologiczną, tak zwane Umweltplakette. Nalepkę można uzyskać w większości warsztatów samochodowych w Niemczech. W Polsce są firmy, które pośredniczą w jej załatwieniu, tak by mieć ją przed wjazdem do Niemiec. Ekonalepka jest wydawana na podstawie dowodu rejestracyjnego i zapisanego w nim poziomu emisji spalin. Wydawane są w różnych kolorach, oczywiście ten najlepszy to zielony. Pozostałymi nie da się wszędzie wjechać. Oczywiście nalepka jest płatna, ale szczęśliwie bezterminowa. Wjazd bez niej grozi mandatem.

Wynajęcie samochodu w Niemczech: Nie wypożyczaliśmy samochodu w Niemczech. Wciąż jednak działają tu normalne wypożyczalnie i nie jesteśmy świadomi żadnych specyficznych regulacji.

Uber: Działa w większych miastach.

Niemcy: Prawo

Wiza: Schengen, wiza nie jest potrzebna.

Przepisy celne: Nic szczególnego, wciąż strefa Schengen.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Należy latać w zasięgu wzroku. Drony powinny być oznakowane (mieć tabliczkę, naklejkę z imieniem i nazwiskiem) oraz powinny posiadać ubezpieczenie. Nie można latać nad tłumami i jest bardzo wiele stref wyłączonych. Wiele parków i miejsc interesujących ma własny zakaz dronów.

Bezpieczeństwo w Niemczech

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnego.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: Niby jest spokojnie, ale są dzielnice, w których należy uważać. Często to biedniejsze części, nie raz mieszkają tam imigranci. Plus dochodzą problemy ze skrajnymi islamistami, które głośnym echem odbijają się w mediach (jak choćby ciężarówki na jarmarkach bożonarodzeniowych). Jest tego trochę, ale nie jest aż tak strasznie jak przedstawiają to media. Zachowanie zdrowego rozsądku wystarczy.

Bezpieczeństwo naturalne: Podobnie jak w Polsce.

Niemcy: Płatności

Waluta: Euro (EUR).

Płacenie kartą i bankomaty: W większych miastach bankomaty nie stanowią problemu. Natomiast płatności kartą, zwłaszcza kredytową, już tak. Nawet jeśli są terminale (co nie jest normą), czasem obsługują jedynie karty w niemieckich systemach. Ogólnie w Niemczech dość szybko można się przekonać, że mit nowoczesnego państwa zachodu był aktualny w latach 90. Jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe Niemcy są daleko w tyle za Skandynawią, Wielką Brytanią, czy wieloma krajami Europy Wschodniej (z Polską na czele). Próbują to zmieniać, ale nie nadążają za nami. I tu uwaga, bo poza Euro w portfelu warto też mieć trochę monet, na przykład na opłaty w parkometrach. Nie wszędzie bowiem działają aplikacje płatnicze czy karty.

Napiwki: W knajpach najczęściej oczekują, tam gdzie są kelnerzy. Preferowane są albo zostawienie 10-15%, albo zaokrąglenie kwoty w górę. W dobrym tonie jest poinformowanie kelnera, że się zostawia napiwek. Źle natomiast jest widziane zostawienie pieniędzy bez mówienia, po uregulowaniu rachunku.

Ceny ogólne: Z perspektywy Polski Niemcy to drogi kraj.

Prąd i komunikacja w Niemczech

Internet: W hotelach i restauracjach, czasem też w muzeach i innych atrakcjach bez problemu znajdziemy wifi. Czasem można natknąć się też na miejskie wifi.

Telefony: Roamingu formalnie nie ma.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia niemiecka

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Z tym nie będzie problemu. W części wschodniej Niemiec popularne są różne dania z ziemniaków, zwłaszcza pieczone ziemniaki. Zresztą bez problemu znajdziemy tu też wiele knajp z kuchniami z różnych stron świata. Z lokalnych specjałów są oczywiście sznycle, kapusta, różnego rodzaju kiełbasy. Wiosną popularne są szparagi. Kuchnia niemiecka ma sporo regionalizmów, które się przenikają. Właściwie jej odmianą jest kuchnia austriacka.

Alkohol: Niemcy przede wszystkim słyną z piwa. Tu właśnie organizuje się słynne festiwale jak Oktoberfest (np. w Monachium).

Dostępność restauracji i barów: Bardzo dobra. Nawet w miejscach około turystycznych często najpierw trzeba przejść przez strefę z jedzeniem, dopiero potem można dojść do atrakcji.

Kultura Niemiec

Religia: Dość interesujący temat, bowiem Niemcy są jakby sklejone z trzech różnych części. Niemiec wschodnich, gdzie po latach komunizmu religia nie jest jakoś istotną częścią ogólnej świadomości, Niemiec zachodnich głównie protestanckich i katolickiej Bawarii. Efekt jest taki, że prawie 45 % obywateli nie identyfikuje się z żadną religią. Natomiast słabnące kościoły protestanckie dały się wyprzedzić katolickiemu. Katolików jest w Niemczech około 27%, protestantów 20%. 5% natomiast stanowią obecnie wyznawcy islamu.

Ludzie: Dość dumni, pewni siebie i często trochę zamknięci na świat. Bardzo mocno osadzeni w rutynie i niechętni do improwizacji.

Toalety: Typ europejski, ale te darmowe na autostradach mogą czasem odstraszać zapachem.

Drażliwe tematy: Głównie wynikają z historii. Widać tu dwie rzeczy, po pierwsze duże odcięcie się od nazizmu czy faszyzmu oraz niechęć do podobnych ideologii. Niemcy w większości boją się, aby nie przypiąć im takiej łatki. Są dość mocno przeczuleni na punkcie rasizmu, antysemityzmu itp. Boją się wchodzić w takie dyskusje. Natomiast z drugiej strony panuje też rewizjonizm. W zwykłych konwersacjach warto nie poruszać problemów z uchodźcami, czy krzywd wynikających z II wojny światowej. Niemcy są świadomi swojej historii, ale próbują doszukiwać się przyczyn tego stanu rzeczy w traktacie wersalskim, jednocześnie starają się pamiętać o swoich krzywdach, jak wypędzenia, zniszczenie Drezna.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Niemiec: Chemię domową, kiedyś też elektronikę. Piwo, sery, kiełbasę.

Oznaczenia i drogowskazy: Raczej nie ma z tym problemu, to dość dobry poziom.

Informacja turystyczna i mapy: W większych miastach znajdziemy punkty informacji turystycznej, ale uwaga: dość mocno przestrzegają godzin otwarcia, co powoduje, że w weekendowe wypady takie miejsca mogą być nieczynne. Mapki często są za symboliczne 1 Euro, choć nie wszędzie. Dodatkowo nie zawsze w takich punktach znają język angielski, ale przynajmniej potrafią wskazać broszurki po angielsku.

Gdzie szukać informacji: Choćby na stronie Germany.travel.

Zwiedzanie Niemiec

Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć w Niemczech: Duże miasta: Berlin, Monachium, Hamburg. Zabytki: Poczdam, Kolonia, Drezno. Inne: zamek Neuschwanstein, Rothenburg ob. Der Tauber, Spreewald, Rugia.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Niemiec: Jest bardzo dużo połączeń, tak autobusowych, jak nawet i kolejowych (nie mówiąc już o samolotach). Do tego można spokojnie tam dojechać samochodem. Wówczas zwiedzanie jest przyjemne, bo zostawia się auto w jednym miejscu i można spokojnie oddać się relaksowi. Warto wcześniej weryfikować godziny otwarcia zabytków i tam gdzie się da zarezerwować wejściówki wcześniej.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak niemiecki
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły