Flaga na Bundestagu, Berlin, Niemcy

Niemcy: Informacje praktyczne

Niemcy – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w czerwcu 2020.

Niemcy: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Nasz silny gospodarczo zachodni sąsiad. Przez lata był uznawany za rozwinięty i wzorcowy dla nas kraj. Gospodarczo nadal chciałoby się mieć ich problemy. Natomiast jeśli chodzi o technologię używaną codziennie, to warto wyzbyć się kompleksów. Dawno ich wyprzedziliśmy. Organizacyjnie i logistycznie zaś Niemcy nie są w stanie się równać ze Skandynawią czy Wielką Brytanią. A jeszcze jednym mitem wartym obalenia jest to, że dziś wschodnie landy generalnie wyglądają lepiej niż zachodnie, bo są bardziej dofinansowane przez ostatnie lata, przez to lepiej zadbane i nowocześniejsze, pomimo straszących tam postkomunistycznych budowli.

Klimat: Bardzo podobnie jak w Polsce.

Język: Niemiecki i bardzo często można natknąć się na ludzi, którzy nie chcą używać innych języków z zasady, nie z braku znajomości (która też nie jest zbyt powszechna). Nie raz na prośby przejścia na angielski spotykaliśmy się z niezrozumieniem, nie wynikającym z braku znajomości języka. Na takie przypadki jest dobra i sprawdzona sztuczka: przejście na język polski. W większości przypadków nagle okazało się, że angielski jest językiem zrozumiałym dla obu stron. A jeśli nadal okazuje się barierą, to przynajmniej pojawiają się próby przejścia na jakiś migowy. Trochę lepiej jest w miejscach turystycznych, tam czasem zwłaszcza handlowcy znają po angielsku podstawowe zwroty.

Baza noclegowa: Z hotelami czy noclegami raczej nie ma problemu. Można szukać na Booking.

Strefa czasowa: UTC+1 (zima) i UTC+2 (lato), czyli jak w Polsce.

Niemcy: Transport

Dojazd: Do części wschodniej najłatwiej dojechać albo samochodem albo autokarem. Obecnie popularny jest FlixBus (dawniej Polski Bus). Do niektórych miejsc na zachodzie wygodniejszy może być samolot. Zwłaszcza, że Monachium czy Frankfurt są dość dobrze połączone z różnymi miastami w Polsce. To huby Lufthansy.

Samochody i transport: Rozbudowana zarówno sieć autobusowa, kolejowa jak i samolotowa. Mają też wzorcowo rozbudowaną sieć autostrad (te od jesieni 2019 mają być płatne, acz zostało to opóźnione). Niestety Niemcy borykają się z remontami, które potrafią ciągnąć się latami, co rzuca się cieniem na pewne rzeczy. Problem tego typu widać też np. w przypadku lotniska Berlin Branderburg, którego wciąż nie udało się otworzyć.

Uber: Działa w większych miastach.

Niemcy: Prawo

Wiza: Schengen, wiza nie jest potrzebna.

Przepisy celne: Nic szczególnego, wciąż strefa Schengen.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Należy latać w zasięgu wzroku. Drony powinny być oznakowane (mieć tabliczkę, naklejkę z imieniem i nazwiskiem) oraz powinny posiadać ubezpieczenie. Nie można latać nad tłumami i jest bardzo wiele stref wyłączonych.

Flaga na Bundestagu, Berlin, Niemcy
Flaga na Bundestagu, Berlin, Niemcy

Bezpieczeństwo w Niemczech

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnego.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: Niby jest spokojnie, ale są dzielnice, w których należy uważać. Często to biedniejsze części, nie raz mieszkają tam imigranci. Plus dochodzą problemy ze skrajnymi islamistami, które głośnym echem odbijają się w mediach (jak choćby ciężarówki na jarmarkach wielkanocnych). Jest tego trochę, ale nie jest aż tak strasznie jak przedstawiają to media. Zachowanie zdrowego rozsądku wystarczy.

Bezpieczeństwo naturalne: Podobnie jak w Polsce.

Niemcy: Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: W większych miastach bankomaty nie stanowią problemu. Natomiast płatności kartą, zwłaszcza kredytową, już tak. Nawet jeśli są terminale (co nie jest normą), czasem obsługują jedynie karty w niemieckich systemach. Ogólnie w Niemczech dość szybko można się przekonać, że mit nowoczesnego państwa zachodu był aktualny w latach 90. Jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe Niemcy są daleko w tyle za Skandynawią, Wielką Brytanią, czy wieloma krajami Europy Wschodniej (z Polską na czele). Próbują to zmieniać, ale nie nadążają za nami. I tu uwaga, bo poza Euro w portfelu warto też mieć trochę monet, na przykład na opłaty w parkometrach.

Napiwki: W knajpach najczęściej oczekują, tam gdzie są kelnerzy. Preferowane są albo zostawienie 10-15%, albo zaokrąglenie kwoty w górę. W dobrym tonie jest poinformowanie kelnera, że się zostawia napiwek. Źle natomiast jest widziane zostawienie pieniędzy bez mówienia, po uregulowaniu rachunku.

Prąd i komunikacja w Niemczech

Internet: W hotelach i restauracjach, czasem też w muzeach i innych atrakcjach bez problemu znajdziemy wifi. Czasem można natknąć się też na miejskie wifi.

Telefony: Roamingu formalnie nie ma.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia niemiecka

Jedzenie wegetariańskie: Z tym nie będzie problemu. W części wschodniej Niemiec popularne są różne dania z ziemniaków. Zresztą bez problemu znajdziemy tu też wiele knajp z kuchniami z różnych stron świata.

Alkohol: Niemcy przede wszystkim słyną z piwa. Tu właśnie organizuje się słynne festiwale jak Oktoberfest (np. w Monachium).

Dostępność restauracji i barów: Bardzo dobra. Nawet w miejscach około turystycznych często najpierw trzeba przejść przez strefę z jedzeniem, dopiero potem można dojść do atrakcji.

Kultura Niemiec

Religia: Dość interesujący temat, bowiem Niemcy są jakby sklejone z trzech różnych części. Niemiec wschodnich, gdzie po latach komunizmu religia nie jest jakoś istotną częścią ogólnej świadomości, Niemiec zachodnich głównie protestanckich i katolickiej Bawarii. Efekt jest taki, że prawie 45 % obywateli nie identyfikuje się z żadną religią. Natomiast słabnące kościoły protestanckie dały się wyprzedzić katolickiemu. Katolików jest w Niemczech około 27%, protestantów 20%. 5% natomiast stanowią obecnie wyznawcy islamu.

Ludzie: Dość dumni, pewni siebie i często trochę zamknięci na świat. Bardzo mocno osadzeni w rutynie i niechętni do improwizacji.

Toalety: Typ europejski, ale te darmowe na autostradach mogą czasem odstraszać zapachem.

Drażliwe tematy: Głównie wynikają z historii. Widać tu dwie rzeczy, po pierwsze duże odcięcie się od nazizmu czy faszyzmu oraz niechęć do podobnych ideologii. Niemcy w większości boją się, aby nie przypiąć im takiej łatki. Są dość mocno przeczuleni na punkcie rasizmu, antysemityzmu itp. Boją się wchodzić w takie dyskusje. Natomiast z drugiej strony panuje też rewizjonizm. W zwykłych konwersacjach warto nie poruszać problemów z uchodźcami, czy krzywd wynikających z II wojny światowej. Niemcy są świadomi swojej historii, ale próbują doszukiwać się przyczyn tego stanu rzeczy w traktacie wersalskim, jednocześnie starają się pamiętać o swoich krzywdach, jak wypędzenia, zniszczenie Drezna.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Raczej nie ma z tym problemu, to dość dobry poziom.

Informacja turystyczna i mapy: W większych miastach znajdziemy punkty informacji turystycznej, ale uwaga: dość mocno przestrzegają godzin otwarcia, co powoduje, że w weekendowe wypady takie miejsca mogą być nieczynne. Mapki często są za symboliczne 1 Euro, choć nie wszędzie. Dodatkowo nie zawsze w takich punktach znają język angielski, ale przynajmniej potrafią wskazać broszurki po angielsku.

Gdzie szukać informacji: Choćby na stronie Gemrany.travel.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak niemiecki
Praktycznie
Share Button

Komentarze