Bułgaria: Informacje praktyczne

Słoneczny Brzeg, Bułgaria

Bułgaria. Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. W Bułgarii byliśmy kilka razy, ostatnio we wrześniu 2021.

Bułgaria: Podstawowe informacje

Uwagi ogólne: W czasach żelaznej kurtyny był to najważniejszy kurort bloku wschodniego i wymarzone miejsce wakacyjne Polaków. Dziś sentyment pozostał, ceny też raczej są atrakcyjne. Natomiast Bułgaria, podobnie jak Polska została naznaczona piętnem socjalizmu i widać to w bardzo wielu miejscach. To kraj z bogatą historią, pięknymi zabytkami, ale wciąż potrzebuje wielu lat, by podciągnąć się w wielu kwestiach związanych z organizacją czy turystyką.

Klimat: Na północy umiarkowany ciepły, suchy, kontynentalny. Na południu podzwrotnikowy kontynentalny, nad samym morzem bardziej wilgotny. W górach piętrowość klimatyczna.

Język: Bułgarski, ale w wielu miejscach dobrze mówią po rosyjsku. Czasem łatwiej spróbować po polsku niż po angielsku.

Baza noclegowa: Turystyka wciąż jest ważną częścią gospodarki, więc bez problemu można szukać na Booking. Jest w czym wybierać.

Strefa czasowa: UTC +3 / UTC + 2. Godzinę wcześniej niż w Polsce.

Bułgaria: Transport

Dojazd: Dziś najwygodniej samolotem. Przede wszystkim mamy z Polski połączenia do Sofii, Warny i Burgas. Można też próbować samochodem.

Samochody i transport: W Bułgarii trwa proces budowy autostrad. Część z nich jest już dostępna. Wszystkie są płatne za pomocą winiet.

Uber: Nie ma. Taksówkarze wywalczyli zakaz Ubera i podobnych praktyk. Obecnie na powrót działa w Warnie. Jednocześnie taksówki nie są tu aż tak drogie. W Sofii działa aplikacja TaxiMe.

Bułgaria: Prawo

Wiza: Nie ma. Choć Bułgaria jeszcze nie weszła do układu Schengen, akceptuje wjazd na polski dowód osobisty.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic specjalnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Oficjalne regulacje są dość ostre, drony powinny być zarejestrowane. Serwis internetowy znajduje się tutaj.

My lataliśmy nielegalnie, nie rejestrując. Właściwie nikt nie zwracał na to uwagi, oczywiście w ramach normalnych ograniczeń (żadnych lotnisk itp.).

Obowiązują też wszystkie regulacje europejskie – ESA.

Bezpieczeństwo w Bułgarii

Szczepienia wymagane: Brak. Kraj w Unii Europejskiej, więc nic specjalnie nam nie grozi.

Choroby: W teorii nic istotnego. W praktyce należy unikać ukąszeń owadów oraz kleszczy, które przenoszą szereg groźnych chorób, w tym krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. Należy też przestrzegać higieny spożywania posiłków, by uniknąć zakażeń układu pokarmowego. Warto mieć powtórzone szczepienia, w tym na gruźlicę, krztusiec i WZW.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: Politycznie Bułgaria jest stabilna, nawet jeśli dochodzi do protestów. Jeśli chodzi o przestępczość to nie wyróżnia się specjalnie. W części turystycznej jest więcej naciągaczy i kieszonkowców.

Bezpieczeństwo naturalne: Bułgaria znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.

Słoneczny Brzeg, Bułgaria
Słoneczny Brzeg, Bułgaria

Bułgaria: Płacenie

Waluta: Lew (BGN), składający się ze 100 stotinek.

Płatności kartą i bankomaty: Raczej popularne, acz wciąż znajdują się miejsca, gdzie przydaje się gotówka. Dotyczy to zarówno atrakcji jak i niektórych restauracji czy barów.

Napiwki: Niby obowiązku nie ma, ale te 10% mimo wszystko często jest wyczekiwane. W miejscowościach turystycznych napiwku też oczekują sprzątaczki czy taksówkarze.

Prąd i komunikacja w Bułgarii

Internet: Spokojnie działaliśmy na europejskim roamingu.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów dobry.

Telefony alarmowe: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia bułgarska

Jedzenie wegetariańskie: W teorii nie ma z tym problemu, tradycyjna kuchnia bułgarska, choć wciąż oparta na mięsie, mocno wykorzystuje także warzywa. Więc istnieje wiele zup jarzynowych, czy gulaszów wegetariańskich. Do tego dochodzi wiele dań z kultur wpływających na Bułgarię, jak pilaw, musaka, czy deserów jak baklawa. Tyle jeśli chodzi o teorię. Praktyka jest taka, że na wybrzeżu ciężko znaleźć kuchnię typowo bułgarską, raczej turystyczny standard, z pizzeriami, burgerowniami itp. Plus oczywiście smażalnie ryb.

Alkohol: Powszechnie dostępny. Z lokalnych wyrobów najbardziej znane są oczywiście rakija oraz wiele win.

Dostępność barów i restauracji: Bułgaria jest nastawiona na turystów, więc nie ma z tym żadnych problemów.

Kultura Bułgarii

Religia: Przede wszystkim prawosławie. Natomiast jak w wielu krajach byłego bloku wschodniego, religia dopiero na nowo musi odnaleźć swoje miejsce, więc nie odgrywa dużej roli społecznej. Owszem w cerkwiach należy przestrzegać wymogów dotyczących stroju, ale nie zawsze jest to pilnowane.

Ludzie: Bułgarzy są otwarci, przyjacielscy i towarzyscy, ale sami raczej nie inicjują kontaktu. Natomiast jak już ten kontakt zostanie zawiązany, to robią się rozmowni i starają się być pomocni.

Toalety: Zazwyczaj europejskie.

Drażliwe tematy: Mylenie ich z Turkami, Rumunami, czy Cyganami, a także kwestie mafii bułgarskiej i ewentualnie prostytucji (która tam kwitnie).

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Oznakowania turystyczne są raczej średnie, więc trzeba uważać, by czegoś nie przeoczyć. Wszystko zależy od miejsca.

Informacja turystyczna i mapy: Biura informacji turystycznej są, ale jeszcze bardziej istotne są wszelkie agencje, które organizują wycieczki. Prawdę mówiąc oni robią lepszą robotę. Na przykład w Nesebyrze mapa jest dodatkiem do biletu do muzeum.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona turystyczna: BulgariaTravel.org. Jest też kilka polskich serwisów poświęconych turystyce do tego kraju.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak bułgarski
Bułgaria praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły