Hiszpania: Informacje praktyczne

Sierra Nevada, Hiszpania

Hiszpania – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w lutym 2024.

Hiszpania: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Zróżnicowany kraj o ciekawej historii. Miejscami na styku kultur. Bardzo popularny turystycznie kraj, w szczególności wyspy.

Klimat: Śródziemnomorski. Do zwiedzania najlepszy jest okres wiosenny i wczesnojesienny. Można się pokusić o lato. Do plażowania właściwie wiosna, lato i wczesna jesień. Trochę inaczej jest na Wyspach Kanaryjskich.

Język: Hiszpański (lub kastylijski), wraz z dialektami i lokalnymi językami (jak kataloński, galisyjski czy baskijski). Lokalne języki często mają pierwszeństwo przed hiszpańskim. Angielski można próbować, ale znajomość średnia. Im mniej turystów w okolicy, tym bez znajomości hiszpańskiego trudniej. Policja raczej nie zna obcych języków.

Baza noclegowa: Jak zwykle niezawodny Booking.com, Agoda i inne wyspecjalizowane serwisy będą tu bardzo pomocne. Przy większej grupie osób można pomyśleć nad apartamentem. Hotele w różnym standardzie jak najbardziej dostępne.

Strefa czasowa: Na kontynencie europejskim i Ceuta –  UTC+1 (zima) i UTC+2 (lato), czyli jak w Polsce. Wyspy Kanaryjskie UTC (zima) i UTC+1 (lato), godzinę później niż u nas.

Hiszpania: Transport

Dojazd: Najwygodniejszy samolotem. Z głównych polskich lotnisk latają tanie linie do kilku miast w Hiszpanii.

Samochody i transport: Jak na kraj południowy, to kierowcy jeżdżą spokojnie. Stacje benzynowe są przy drogach. Uwaga: W Hiszpanii istnieją płatne autostrady, ale najczęściej obok nich znajduje się darmowa droga o gorszym standardzie.

Parkingi w centrach miast są podziemne, płatne. Więc można podjechać praktycznie do centrum.

Uwaga na znaki. W niektórych miejscach zakazy (zwłaszcza dotyczące parkowania) są postawione równolegle do drogi (nie prostopadle). Widzi się je po boku lub gdy się parkuje (wtedy naprzeciw), ale nie zawsze można dostrzec.

Alternatywy – głównie kolej, ale nie wszędzie się nią dojedzie, działają przede wszystkim w Hiszpanii kontynentalnej. Bilety i połączenia można sprawdzić i kupić na stronie trenes.com. Bilety zazwyczaj od razu są z miejscówką. Warto jednak pamiętać, że przed wejściem do pociągu musimy przejść przez kontrolę bagażową (podobnie jak na lotnisku), co zajmuje trochę czasu. No i są ograniczenia w przewozie niektórych rzeczy (np. noży, z wyjątkiem kupionych w ciągu 72 godzin przed przejazdem, trzeba mieć dowód zakupu). Są też linie autobusowe, tu ograniczeń z kontrolami nie ma. Może też brakować miejscówek. Natomiast warto zwracać uwagę na numer autobusu, gdyż na jednej trasie o tej samej godzinie mogą jechać dwa (z numerem 1 i 2). Bilety można kupić na stronie omio.com. Ona też pozwala kupić bilety kolejowe, ale przynajmniej, gdy my korzystaliśmy, to marża była większa niż na trenes.com.

Ciekawostką jest to, że lokalne wypożyczalnie na Kanarach, jak Cicar, nie chcą ani ubezpieczenia, ani nie zabezpieczają się kartą kredytową.

Uber: Działa w większych hiszpańskich miastach, ale nie wszystkich. W Barcelonie udało się go skutecznie zniechęcić do prowadzenia działalności. Czasem warto też sprawdzać inne aplikacje, bo mają lepszą dostępność samochodów – jak Free Now.

Hiszpania: Prawo

Wiza: Strefa Schengen, nie potrzebujemy ani wiz, ani paszportów.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Europejski standard. Ale warto pamiętać, że życie tutaj jest powolniejsze, istotna jest przerwa w ciągu dnia, a potem pracowanie do nocy.

Dni wolne: Normalnie to sobota i niedziela. Sklepy często nie są czynne w niedzielę, ale nie jest to norma. Uwaga jeszcze jeden problem to sjesta. Przerwa w trakcie dnia może występować także w muzeach. Normalnie trwa ona około jednej do trzech godzin. W biurach standardowo występuje między 14:00 a 17:00, w restauracjach często jest od 16:00 nawet do 20:00.

Drony: Europejskie obostrzenia o nie lataniu przy lotniskach, niefotografowaniu ludzi, unikaniu terenów zamieszkałych obowiązują. Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zezwala na używanie niewielkich dronów w celach niekomercyjnych, większe drony jak i komercyjne używanie wymaga zezwolenia lub licencji. Oczywiście w niektórych miejscach mogą istnieć dodatkowe, lokalne obostrzenia. Tak więc rekreacyjne latanie dronem w Hiszpanii jest jak najbardziej dozwolone.

Sierra Nevada, Hiszpania
Sierra Nevada, Hiszpania

Bezpieczeństwo w Hiszpanii

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic istotnego, możliwe występowanie biegunki podróżnych.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Jak w Europie. W teorii niby jest spokojnie, nie powinno być zamieszek. Zwłaszcza odkąd Baskowie się uspokoili. Największy zamach miał miejsce w 2004 roku w Madrycie i odpowiada za niego Al-Kaida. Póki co, Hiszpania nie leży na froncie terrorystycznym.

W dużych miastach, głównie Madryt i Barcelona, trzeba uważać na kieszonkowców i kanty.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic szczególnego, ale jak to na południu, należy uważać na słońce, by się nie spalić.

Hiszpania: Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: Bez większych problemów. Karty popularne, bankomaty także. Warto mieć jednak ze sobą trochę gotówki. Po pandemii rozpowszechniły się też płatności bezstykowe i mobilne (choć wciąż nie wszędzie). Uwaga, przy płaceniu kartą mogą poprosić o wylegitymowanie się (dowód lub paszport), raczej się tego nie praktykuje, ale zdarzyło się nam coś takiego.

Napiwki: Oficjalnie wg uznania. Ale w Hiszpanii przyjęło się 10% napiwku lub zaokrąglenie w górę, jeśli jesteśmy zadowoleni. Hiszpanie podchodzą do napiwków dość różnie, czyli podobnie jak w Polsce. Inaczej jest w miejscach turystycznych, tam jest większe oczekiwanie na napiwek.

Ceny ogólnie: Prawdę mówiąc jest to kraj coraz tańszy z powodu cen rosnących w Polsce. Gospodarka Hiszpanii nie rozwija się tak szybko jak nasza, więc niektóre miejsca mogą nawet być tańsze niż w Polsce, ale ogólnie wciąż to droższy kraj.

Prąd i komunikacja w Hiszpanii

Internet: Bez problemu.

Telefony: Roaming działa i wg unijnych regulacji nie jest drogi.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Wtyczki elektryczne w Hiszpanii są takie same jak w Polsce.

Kuchnia hiszpańska

Jedzenie wegetariańskie: Jak ktoś je owoce morza, to nie jest to problem. W pozostałych przypadkach w lokalnym jedzeniu niewielki wybór. Choć znajdzie się tu parę rzeczy, w tym gaspacho, czyli tutejsza zupa pomidorowa. Teoretycznie w niektórych częściach jest danie – paella de verduras, czyli paella wegetariańska, którą udało nam się znaleźć w Madrycie i na Wyspach Kanaryjskich. W pozostałych częściach był już z tym problem. Za to z kuchniami takimi jak włoska, czy nawet burgerami wegetariańskimi nie było dużych problemów.

Alkohol: Piją dużo wina, w tym także wino musujące – Cava, taki odpowiednik szampana. Popularne są też sangria i cydr. Picie alkoholu w Hiszpanii jest dość częste, jest on składową posiłku, czy spotkań towarzyskich. Jednocześnie nie upajają się nim za bardzo.

Dostępność restauracji i barów: Kraj jest bardzo nastawiony na turystykę. Nie ma większych problemów z jadłodajniami. Natomiast może być problem z godzinami otwarcia, także w niektórych turystycznych miastach praktykowana jest siesta. Ciekawą opcją mogą być też targowiska w centrach miast, gdzie poza normalnymi produktami (sery, mięso), są też często stoiska z tapas, czyli przekąskami.

Kultura Hiszpanii

Religia: Do niedawna jeszcze katolicyzm. Dziś bardziej w formie tradycyjnej, zwłaszcza w obchodach Wielkiej Nocy czy Wielkiego Postu i kilku innych świąt – często bardziej obchodzonych lokalnie jak Boże Ciało w Toledo. Te celebracja bardzo często wciąż są nie tylko widowiskowe, ale istotne dla rodowitych Hiszpanów. Co ważniejsze, w historii Hiszpania była zarówno mocno katolicka, jak i miała okresy, w których wręcz prześladowano religię, dziś jednak udało się osiągnąć pewien konsensus. Katolicyzm jest częścią kultury i tożsamości narodowej, więc władze lokalne i państwowe uczestniczą często w obchodach świąt religijnych (np. składają kwiaty pod rzeźbą św. Józefa podczas Fallas w Walencji). Jest to cześć tradycji, którą pielęgnują, mimo to w życiu politycznym i prywatnym niekoniecznie istotne jest nauczanie kościoła. Duża część społeczeństwa jest już zlaicyzowana. Jednak ta mniejszość jest silnie wierząca, kościoły w dzień są odwiedzane przez osoby modlące się dużo częściej niż ma to miejsce w Polsce. Jednym z efektów takiego stanu rzeczy jest to, że celebracje np. Bożego Ciała tracą w dużej mierze religijny charakter, ale jednocześnie religijnie ważniejsze są obchody bardziej lokalnych świąt.

Ludzie: Mili, ale leniwi, spokojni. Na wszystko jest czas. Czasem załatwienie pewnych rzeczy trwa.

Toalety: Standard europejski.

Drażliwe tematy: Polityka, przede wszystkim dyktatura generała Franco, a także działania separatystyczne. W przypadku generała Franco obecnie obowiązuje retoryka jednoznacznie go potępiająca, co prowadzi do wypaczenia lub wręcz ukrywania historii. Dotyczy to w szczególności wymazywania zbrodni ruchów lewicowych. Czyli np. podpalenia kościołów w 1936 to pożary i nie wchodzimy w szczegóły, bo okaże się, że Franco miał część racji. Potępiany jest reżim, ale przy tym przemilczane są działania drugiej strony – walczył z Republikanami i tyle.

Analogicznie jest z działaniami wobec separatystów w Katalonii czy Kraju Basków, nie należy zadawać pytań na ile kroki podjęte przez rząd mieszczą się w granicach prawa europejskiego i praworządności. Plus kwestie związane z uchodźcami, które także mają tu swoje konotacje historyczne. Dlatego warto też uważać na tematy pogromów żydów i hiszpańskiej inkwizycji, te mogą być widziane tutaj w trochę innym świetle.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Hiszpanii: Oliwę, alkohole, słodycze, przede wszystkim turon.

Informacja turystyczna i mapy: Większe miasta mają punkty informacji turystycznej. Tam często można dostać darmową mapę i uzyskać poradę. Tam też angielski najczęściej jest znany.

Oznaczenia i drogowskazy: Znaków mniej niż w Polsce. Drogi dość dobrze oznaczone.

Gdzie szukać informacji: Przewodniki o Hiszpanii łatwo kupić i to w dużej ilości. Kierunek jest też na tyle popularny, że bez problemu można znaleźć coś na ten temat w Internecie.

Zwiedzanie Hiszpanii

Główne cele turystyczne w Hiszpanii: Miasta: Barcelona, Madryt, Walencja, Sewilla. Odpoczynek i relaks: Alicante, Malaga, Palma de Mallorca i okolice, oraz Kanary (Teneryfa, Fuerta, Gran Canaria), które łączą przyrodę i relaks. Zabytki: Grenada.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Hiszpanii: Przede wszystkim dolecieć. To dość łatwy kraj, pomijając znajomość języka (bo angielski poza turystyką to dość ciężko). Natomiast dobrze działa transport lokalny, jest sporo hoteli, a informacje turystyczne plus opisy są dość popularne.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak hiszpański
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły