Włochy: Informacje praktyczne

Informacje praktyczne nt. Włoch. Zweryfikowane we czerwcu 2018.

Dojazd: Można spokojnie dojechać samochodem, choć to trochę dłuższa wyprawa. Za to obecnie jest dość sporo tanich lotów w okolice Mediolanu, Rzymu, Bolonii i jeszcze kilku innych miejsc.

Wiza: Strefa Schengen, czyli wjeżdża się co najwyżej na podstawie dokumentu. W związku z obecną sytuacją polityczną kontrole mogą się pojawić.

Baza noclegowa: Rozbudowana, ceny często wysokie. Standard dość różny. Wiele hotelów mieści się w kamienicach, tam często należy liczyć się z dzielonymi łazienkami. Można szukać np. na Booking.com.

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnie istotnego. Liczne komary tygrysie, mogące być nosicielami dengi oraz gorączki Zachodniego Nilu. Na szczęście jest małe prawdopodobieństwo, że akurat roznoszą te choroby.

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: Płatności kartą są dość popularne i akceptowalne w większości restauracji i większych muzeach, choć z tymi ostatnimi bywają pewne problemy. Bankomaty także raczej dostępne bez większych problemów. Zwłaszcza na południu Włoch można się spotkać z niechęcią używania kart płatniczych, bo wtedy trzeba wydać paragon, więc preferowany jest obrót gotówkowy.

Napiwki: W większości restauracji płaci się za nakrycie stolika. Osobna pozycja liczona od liczby osób załatwia kwestię napiwków.

Internet: Wifi w hotelach obecnie jest dość popularne, choć czasem jakość może nie być najlepsza.

Telefony: Nie ma problemu z roamingiem, zasięg także rozległy.

Język: Włoski. Włosi nie mają talentu do języków, ale obecnie w miejscach turystycznych angielski jest wystarczający, by móc się spokojnie porozumieć.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Samochody i transport: Poruszając się między miastami, a także w ich dalszych okolicach warto skorzystać z rozbudowanej infrastruktury kolejowej. Bilety kolejowe najlepiej kupić na stronie WWW: http://www.trenitalia.com jeszcze przed wyjazdem. Głównie z powodów ceny, im wcześniej się kupi, tym są tańsze, dotyczy to zwłaszcza pociągów dalekodystansowych. Warto pamiętać, że pociągi lokalne nie mają wyznaczonych miejsc, ale jednocześnie bilet jest bardziej elastyczny jeśli chodzi o godziny. Jeśli mamy bilet na określoną godzinę i się spóźnimy, to w ciągu czterech godzin można bez problemu pojechać następnym na tej samej trasie. Jednocześnie można wysiąść sobie na stacjach pośrednich i wsiąść do kolejnego, zwłaszcza gdyby zaistniała potrzeba zobaczyć coś na szybko po drodze.

Autostrady także są rozbudowane, ale płatne.

Dość dobrze jest też rozwinięta komunikacja lotnicza wewnątrz samych Włoch. To zasługa tanich linii.

Oznaczenia i drogowskazy: Przepisy podobne do polskich, obowiązują w teorii zasady Unii Europejskiej. Choć warto zwrócić uwagę, że w wielu miejscach samochody są tu raczej poobijane. Stłuczki są dość częste, podobnie jak otarcia. Poruszanie się samochodem po mieście dla osób o mocnych nerwach.

Jedzenie wegetariańskie: Kuchnia włoska pod tym względem jest bardzo dobra. Pizze, pasty, sery, warzywa, gwarantują dość rozległy wybór.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych częściach Włoch wszelkie knajpy są czynne wtedy, gdy kucharz przyjdzie do pracy. Godziny otwarcia są dość luźne, bliskie popołudniowych i tyle.

Ludzie: Włosi są głośni i emocjonalni. Lubią się bawić, ale też bywają kłótliwi. Kierowca autobusu potrafi się zatrzymać na środku drogi i wyjść, by pokłócić się z prowadzącym inne auto. Sam język też jest hałaśliwy, co daje się odczuć wieczorami. Jednocześnie są raczej dobrze nastawieni i żartobliwi.

Bezpieczeństwo: Obecna sytuacja polityczna trochę zmienia perspektywę. We Włoszech jest dość dużo uchodźców, ale też pojawiają się problemy z radykalizującymi się muzułmanami, choć to jeszcze nie ta skala, co w innych krajach Europy. Na samym południu Włoch zagrożeniem była też mafia. Choć w ostatnich latach jest jakby spokojniej. Mafii na Sycylii jednak nie zależy, by szczególnie atakować turystów.

Politycznie Włochy nie należą do krajów stabilnych. Dość często dochodzi tu do zmian rządów, a także strajków. Nie wpływa to na bezpieczeństwo, jednak może się zdarzyć, że natkniemy się w jakimś mieście na strajk służb komunalnych, co grozi pewnym zagrożeniem epidemiologicznym. Jednocześnie od lat zagrożona jest integralność Włoch ze względu na ruchy separatystyczne, acz na szczęście poza kłótniami nie dochodziło tu do zamieszek czy zamachów na tym tle.

Dodatkowo część środkowych Włoch to obszar aktywny sejsmicznie. Zdarzały się też erupcje wulkanów, w szczególności potencjalnie groźny jest obecnie uśpiony Wezuwiusz oraz obszar Pól Flegrejskie nieopodal Neapolu.

Klimat: Zróżnicowany. Na północy znajdują się Alpy, ta część kraju to dobre miejsce dla trenowania sportów zimowych. Południe to klimat śródziemnomorski ze wspaniałymi plażami.

Informacja turystyczna i mapy: Na miejscu można znaleźć informacje turystyczną, choć jej jakość zależy od części kraju. Czasem można dostać darmową mapę, ale nie jest to norma. W niektórych miastach trzeba ją kupić, choć z drugiej strony hotele mogą je rozdawać swoim gościom.

 Gdzie szukać informacji: Jest bardzo dużo przewodników o Włoszech, tak drukowanych jak i internetowych. To dość popularne miejsce wśród polskich turystów.

Szlak włoski
Praktycznie
Share Button

Komentarze