Holandia (Niderlandy): Praktycznie

Zaanse Schans, Holandia / Niderlandy

Holandia / Niderlandy – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane w maju 2017.

Holandia (Niderlandy): Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Mały kraj w Europie kojarzony przede wszystkim z tulipanami, chodakami, prostytucją i narkotykami. Te dwie ostatnie rzeczy sprawiły, że postanowił zrezygnować z nazwy Holandia na rzecz Niderlandy, która w sumie była bardziej oficjalna.

Klimat: Umiarkowany.

Język: W teorii angielski bardzo dobrze, w praktyce poza niderlandzkim (oficjalny), częściej jednak niemiecki, lub mieszanka anglo-niemieckiego.

Baza noclegowa: Rozbudowana, z tym że w takich miastach jak Amsterdam ceny hoteli są bardzo wysokie. Hosteli również, zwłaszcza jak się porówna z polskimi. Na np. booking.com mnóstwo pozycji.

Strefa czasowa: Jak w Polsce.

Holandia (Niderlandy): Transport

Dojazd: Samochód, autokar, samolot (tanie loty są np. do Eindhoven, regularne linie latają do Amsterdamu czy Groningen), a nawet można próbować pociągiem.

Samochody i transport: Nie podróżowaliśmy samochodem. O ile jeszcze drogi między miastami są dobrze rozbudowane, o tyle wewnątrz zawsze jest problem z parkowaniem. Za to dobrze jest rozwinięty transport zbiorowy, w tym przede wszystkim kolej, promy i autobusy.

Uber:  Działa w dużej części Holandii.

Holandia (Niderlandy): Prawo

Wiza: Schengen, wstęp na dowód, najczęściej bez kontroli.

Przepisy celne: Nic istotnego.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Prawo liberalne, można spokojnie latać, ale trzeba ustępować pierwszeństwa samolotom. Zdjęcia i filmy do prywatnego użytku. Zakaz latania w strefach bez dronów, a także nad grupami ludzi czy połączonymi budynkami.

Zaanse Schans, Holandia / Niderlandy
Zaanse Schans, Holandia / Niderlandy

Bezpieczeństwo w Holandii (Niderlandach)

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic wartego uwagi.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Podobnie jak w Belgii, ewidentnie czuje się tu problem terroryzmu. Mimo to, także dzięki dużej liczby turystów, życie toczy się nadal. Zaś nawet pomimo dużej liczby prostytutek i łatwego dostępu do narkotyków przestępczość i tak jest niska.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic szczególnie niebezpiecznego.

Holandia (Niderlandy): Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: Bankomaty są dostępne bez problemu w większych miastach. Płatności kartą natomiast nie są tak rozwinięte jak w Polsce. W wielu miejscach trzeba płacić tylko gotówką, ew. czasem akceptują jedynie kartę debetową. Koniecznie trzeba mieć przy sobie jakieś pieniądze.

Napiwki: Brak, właściwie źle widziane.

Prąd i komunikacja w Holandii (Niderlandach)

Internet: Bez problemu.

Telefony: Obecnie roaming jest zniesiony z pewnymi ograniczeniami zależnymi od danego operatora.

Telefony alarmowe: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia niderlandzka

Jedzenie wegetariańskie: Dość dużo różnych kuchni świata, więc można coś znaleźć. Z lokalnych potraw próbowaliśmy np. zupy krem groszkowo-miętowej. Popularne są także frytki. Kuchnia holenderska to raczej złożenie wielu różnych dań z dawnych kolonii, niż własna tradycja. W sezonie na szparagi występują w wielu lokalach dania z tych warzyw. Holandia jest też słynnym producentem serów żółtych jak Edam, czy Gouda.

Ważnym elementem kuchni holenderskiej jest mięso, w tym kiełbasa rookworst. Inna typowa przekąska to Hollandse Nieuwe lub maatjesharing, czyli wypatroszony, solony śledź w cebuli.

Alkohol: Holandia słynie przede wszystkim z piwa.

Dostępność barów i restauracji: Spora.

Kultura Holandii (Niderlandów)

Religia: Największa to katolicyzm, ale to tak mniej więcej jedna czwarta społeczeństwa. Ponad połowa to ateiści lub agnostycy.

Ludzie: Zdystansowani, raczej średnio zorganizowani i obecnie chyba trochę zastraszeni.

Toalety: Typ europejski. Ale uwaga w Amsterdamie można spotkać się z publicznymi szaletami dla mężczyzn, które bardziej przypominają jakąś pół otwartą budkę w centrum miasta.

Drażliwe tematy: Polityka europejska, stosunek do uchodźców, a także fakt, że Europa Wschodnia jest bardziej zaawansowana technologicznie (płatności, internet itp.). To ostatnie to temat tabu, który nie pasuje Holendrom do spoglądania na wschodnich Europejczyków z góry.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: W miastach zazwyczaj zabytki są dość dobrze oznaczone. Drogowskazy w miarę często porozmieszczane.

O ile ogólne, stałe, wieloletnie oznaczenia są jak najbardziej satysfakcjonujące, o tyle w przypadku zmian, czy chwilowych problemów, albo przesiadek w dalszych miejscach, należy brać poprawkę. Nie zawsze wszystko się zgadza, raczej tak na oko robione.

Informacja turystyczna i mapy: Centra turystyczne  dostępne blisko dworców/lotnisk. Z tym, że w mniej turystycznych częściach nie zawsze są otwarte, w szczególności w późniejszych godzinach. Na lotnisku w Amsterdamie za to z pewnością trudno dostać się do okienka ze względu na kolejki, lepiej pojechać do centrum. Z mapami bywa różnie.

Gdzie szukać informacji: Jest wiele przewodników, także dużo informacji w sieci.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak holenderski
Informacje praktyczne
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły