Troki i słynny zamek na wodzie, dawna stolica Litwy

Zamek we Trokach

Są takie miejsca na świecie, do których przyjeżdża się, by zobaczyć dokładnie jeden obiekt. Troki (lit. Trakai) na Litwie to dokładnie taka lokacja. Idealne miejsce na weekendowy spacer, wypad z Wilna. Zaś tu przyjeżdża się właściwie w jednym celu: by zobaczyć zamek na wodzie (lit. Trakų salos pilis).

Zamek we Trokach
Zamek we Trokach

Troki – wyspa, zamek i historyczna stolica

Dziś Troki są niewielką miejscowością. Mieszka tu mniej niż 6000 osób, ale warto zdać sobie sprawę, że to dawna stolica Litwy. Dwór Wielkich Książąt urzędował tu od 1321 roku do połowy XIV wieku. Potem faktycznie został przeniesiony do Wilna. Nie licząc głównej atrakcji, Troki to wciąż mała, niepozorna i spokojna mieścina. Owszem znajdzie się tu kilka interesujących świątyń, ale całą naszą uwagę przyciągnął zamek.

Wewnętrzny dziedziniec
Wewnętrzny dziedziniec

Jest on położony na wyspie na jeziorze Galwe. Zarówno wysp, jak i jezior w okolicy jest wiele, ale do tego wrócimy. Zamek wzniesiono w XIV-XV wieku przez wielkich książąt: Keijstuta i Witolda. Był używany do XVII wieku, od kiedy to zaczął popadać w ruinę. Obecnie został starannie zrekonstruowany i pełni rolę atrakcji turystycznej, jak również muzeum.

Dziedziniec (Zamek Troki)
Dziedziniec (Zamek Troki)

Zwiedzanie zamku Troki i muzeum

Cześć muzealna z pewnością prezentuje się lepiej, niż np. muzeum narodowe w Bratysławie, ale jeśli ktoś chciałby przyjechać tu dla ekspozycji, to może lepiej niech sobie odpuści, by się nie rozczarować. Za to z pewnością sama konstrukcja fortecy i możliwość podziwiania jej z bliska to coś, co jest warte ceny wejściówki. Standardowo w takich miejscach można też się zakuć w dyby, a również za niewielką opłatą postrzelać z łuku czy kuszy.

Brama zamku Troki
Brama zamku Troki

Relaks na i nad jeziorem Galwe

Położenie zamku na wyspie kiedyś miało przede wszystkim funkcję obronną, dziś to dodatkowy walor turystyczny. Po jeziorze można sobie popływać, wynajmując kajak, rower wodny, łódkę, albo kupując bilet na większą jednostkę pływającą. Wiele osób także tutaj żegluje, czy próbuje surfować. Okolice zamku to doskonałe miejsce wypoczynkowe, z którego korzysta wielu przyjezdnych. Warto zwrócić uwagę na dużą liczbę wycieczek z Polski. Nasz język da się tu bez problemu usłyszeć, zresztą podobnie jak w innych miejscach Wileńszczyzny, dość dobrze rozumieją tu język polski.

Widok z jeziora Galwe na zamek Troki
Widok z jeziora Galwe na zamek Troki
Zamek (Troki)
Zamek (Troki)

Dojazd z Wilna do zamku w Trokach

Dojechać z Wilna można oczywiście samochodem. W teorii jest też pociąg, ale nie weryfikowaliśmy. Dość dobrze kursują tu autobusy. Jest ich kilka w ciągu godziny, więc właściwie nie ma potrzeby długiego czekania. Startujemy z dworca autobusowego w Wilnie. Bilety można kupić na miejscu, ceny i godziny otwarcia do sprawdzenia na stronie muzeum.

Kapliczka w Trokach
Kapliczka w Trokach

Jeśli podobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak litewski
Troki i słynny zamek na wodzie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły