Kana Galilejska (Kefar Kanna) to miejsce w którym wg Biblii (Ewangelii) Jezus zamienił wodę w wino. Jednak nie wszystkie opisywane w Piśmie Świętym miejsca można dziś odnaleźć (z pewnym przybliżeniem wynikającym z tradycji). Po prawie dwóch tysiącach lat odkąd skończono Nowy Testament w Ziemi Świętej wiele się zmieniło, historia mocno naznaczyła ten teren. Jednak nie zawsze chodzi o dokładne, prawdziwe miejsce, czasem wystarcza punkt, symbol, pewne prawdopodobieństwo, a ostatecznie wiara.
Spis treści
Kana Galilejska, miejsce gdzie Jezus zamienił wodę w wino
Tak właśnie wygląda sprawa z Kaną Galilejską. Dziś właściwie nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdowała się prawdziwa Kana Galilejska. Archeolodzy mają kilka pomysłów i jeszcze więcej wątpliwości. Jednak ich praca w doszukiwaniu prawdy nie jest już taki istotna dla wiernych i tradycji. Franciszkanie i nie tylko oni, utożsamiali Kanę Galilejską z izraelskim miastem Kefar Kanna (hebr. כפר כנא). Jak wiele miejsc w Ziemi Świętej, tak i to jest raczej umowne, a nie dokładnie tym, gdzie Jezus przemienił wodę w wino. Kana Galilejska się zgadza, dom niekoniecznie, a nawet sama lokacja niekoniecznie. Ważne jest wspomnienie i wiara oraz tradycja. Na północ, czyli w Libanie, znajduje się grota, blisko miejscowości Kana, która także jest utożsamiana z biblijną Kaną Galilejską.
Wg Ewangelii wesele jest o tyle istotne, że przemienienie wody w wino to pierwszy cud dokonany przez Jezusa (opisano ich w sumie 37). Jezus wraz z matką i uczniami przyszedł z Nazaretu do Kany na wesele. Gdy skończyło się wino, jego matka Maryja poprosiła, by pomógł młodym. Jezus kazał napełnić stągwie wodą, a następnie zaczerpnąć i podać do spróbowania staroście weselnemu. Ten był zdumiony jakością wina (lepszego niż wcześniejsze). Cud w Kanie Galilejskiej jest opisany jedynie w Ewangelii św. Jana. Pierwszy Cud Jezusa był inspiracjom dla wielu malarzy, jest też jedną z tajemnic różańcowych światła.
Kana Galilejska
Biblijnie Kana Galilejska jest słynna z powodu wesela, podczas którego Jezus Chrystus dokonał swojego pierwszego publicznego cudu. Przemienił wodę w wino. To ostatnie jest tu bardzo istotne, można by powiedzieć, że żywe. Z zabudowań pochodzących z czasów nowotestamentowych niewiele tu pozostało. W każdym razie znaleziono tu olbrzymią kadź na wino, więc na pewno to musiała być ta jedyna. Dziś raczej nikt przy tym się nie będzie upierał, ale i tak pełni ona swoje zadanie. Przyciąga pielgrzymów i ciekawskich, świadczy też o antycznych czasach. Nawet jeśli to była inna kadź, inne wino, czy inne wesele, to i tak mamy tu namiastkę tamtych czasów.
Kościół Wesela w Kannie
Obecnie głównym miejscem pielgrzymek jest franciszkański kościół Wesela w Kannie. W mieście znajduje się także prawosławna cerkiew Pierwszego Cudu Jezusa. W kryptach kościoła franciszkanów znajdują się pozostałości archeologiczne zabudowań z I – IV wieku naszej ery. Całość jest zabezpieczona szybą, tak by nie ulegało to niszczeniu. Znajdziemy tu oczywiście także kadzie na wino, czyli podstawowy fragment układanki. Kościół franciszkanów słynie wśród pielgrzymów z pewnego obrzędu, czyli odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Wielu członków grup religijnych ponownie przysięga sobie miłość i wierność podczas odprawianej tu mszy.
Kefar Kanna
Sama Kefar Kanna jest dość małym miasteczkiem. Liczy sobie koło 20 tysięcy mieszkańców. Żyje z pielgrzymów. Nie ma tu rozbudowanej bazy hotelowej, zarabiają na przyjezdnych, którzy zatrzymują się tu na chwilę. Czy to podczas samodzielnego przemierzania Izraela, czy autokarowych pielgrzymek lub wycieczek. Jak na nich zarabiać w Kanie? W bardzo prosty sposób: sprzedając wino z Kany. Według Ewangelii było ono bardzo dobre, zwłaszcza to przemienione z wody. Zaskoczyło nawet znawcę, czyli starostę weselnego. To sprzedawane tutaj pewnie należałoby uznać co najwyżej za to podane jako pierwsze. W każdym razie pomysł na biznes jest niezły, a ludzie bardzo chętnie kupują taką pamiątkę. Skoro wszystko w tym miejscu jest bardziej umowne i na pamiątkę, z tym trunkiem jest dokładnie tak samo.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.
Inne podobne miejsca znajdziesz na szlaku religijnym | ||
Kana Galilejska | ||
Podoba Ci się Izrael, kontynuuj szlak izraelski | ||
Kefar Kana |