Dania: Informacje praktyczne
Dania – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. W Danii byliśmy w sierpniu 2015, wtedy też weryfikowaliśmy informacje na miejscu.
Dania: Informacje podstawowe
Uwagi ogólne: Dania to kraj skandynawski, przez wiele lat była blisko związana ze Szwecją i w mniejszym stopniu Norwegią. Mimo to udało się jej zachować swoją własną tożsamość. To wciąż drogi, dobrze zorganizowany kraj, trochę mniej srogi i surowy niż jego północni sąsiedzi.
Klimat: Europejska część kontynentalna wietrzniej znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego typu morskiego. Natomiast pamiętajmy, że Grenlandia formalnie jest też częścią Danii, tam mamy już klimat arktyczny.
Język: Duński (i lokalne, jak grenlandzki). Dobra znajomość angielskiego.
Baza noclegowa: Rozbudowana. Warto szukać na portalu Booking.com
Strefa czasowa: Jak w Polsce (część kontynentalna) – UTC+1/UTC+2. Wyspy Owcze – UTC+0/+1, Grenlandia – UTC -3/-2.
Dania: Transport
Dojazd: Z Polski latają samoloty do Kopenhagi (SAS, LOT) i Billund (LOT i Wizzair). Można też polecieć do Szwecji. Z Malmo jest bezpośrednie połączenie kolejowe do Kopenhagi.
Samochody i transport: Autostrady są bezpłatne, ale można się natknąć na płatne mosty. Uwaga: rowerzyści mają pierwszeństwo na drogach przed samochodami. Dodatkowo należy ograniczyć używanie klaksonu. Dozwolone jest tylko w sytuacjach zagrażających życiu.
Uber: Dania jest przyjazna Uberowi. Można z niego spokojnie korzystać w dużych miastach.
Dania: Prawo
Wiza: Nie jest potrzebna. Dania jest członkiem Schengen.
Przepisy celne: Nic szczególnego.
Prawo i obyczaje: Jak w Unii, nic szczególnego.
Dni wolne: Sobota, niedziela. Sklepy mogą być czynne w weekendy, ale zazwyczaj godziny otwarcia są skrócone.
Drony: Drony do 250 gram nie muszą być rejestrowane. Większe są dozwolone, ale wymagane są przy tym zezwolenia duńskiego urzędu transportu oraz muszą być oznaczone np. plakietką.

Bezpieczeństwo w Danii
Szczepienia wymagane: Brak.
Choroby: Nic istotnego.
Bezpieczeństwo: Jak w zachodniej Europie, czyli mała przestępczość, ale istnieje zwiększone ryzyko zamachów terrorystycznych. Spokojniej na terytoriach zależnych.
Bezpieczeństwo naturalne: Tu odwrotnie, terytoria zależne jak np. Wyspy Owcze czy Grenlandia, są zdecydowanie bardziej dzikie i zmienne jeśli chodzi o pogodę. Tu przede wszystkim zagraża mróz.
Dania: Płacenie
Waluta: Duńska korona (DKK). Na mocy traktatu z Maastricht, Dania jest zwolniona z obowiązku wprowadzenia u siebie Euro. W 2000 roku odbyło się referendum w tej sprawie i Duńczycy opowiedzieli się za pozostawieniem własnej waluty.
Płatności kartą i bankomaty: Jak to w krajach skandynawskich na bardzo wysokim poziomie. Czasem wręcz trudno płacić gotówką. Rząd Danii wspiera odejście od gotówki, ale poza dużymi miastami czasem można natknąć się na problemy.
Napiwki: Jako takich napiwków nie ma. Część restauracji pobiera jednak opłatę za serwis. Zostawienie napiwku (ok. 10%) nie jest oczekiwane, ale nie jest też obraźliwe.
Prąd i komunikacja w Danii
Internet: Dobrze rozwinięty.
Telefony: Roaming dostępny.
Telefon alarmowy: 112, jak w całej Unii.
Gniazdka elektryczne: Jak u nas.
Kuchnia duńska
Jedzenie wegetariańskie: Z lokalnych dań warto spróbować ich ziarnistego chleba z tutejszym serem. Przy daniach obiadowych niestety jest z tym problem, jeśli chodzi o kuchnię lokalną, ale jednocześnie wegetarianizm nie jest obcy w większych miastach, tam bez problemu znajdziemy wegetariańskie dania, jak choćby hamburgery.
Alkohol: Piwo i wino legalnie są dozwolone od 16 roku życia. Picie piwa w miejscach publicznych jest zgodne z prawem i nikogo nie szokuje. Jednocześnie Duńczycy raczej się nie upijają. Narodowy alkohol to lokalna wódka – akvavit.
Dostępność restauracji i barów: W dużych miastach i miejscach turystycznych bardzo dobra.
Kultura Danii
Religia: W przypadku Danii jest to ciekawa sprawa, bo przynależność do Kościoła Duńskiego jest raczej związana z kulturowym dziedzictwem i tradycją niż wiarą. Do Kościoła Duńskiego należy 78% obywateli kraju, jednocześnie 11% mieszkańców wprost deklaruje się jako ateiści. Jednak jeśli zadamy pytanie inaczej, to wiarę w Boga wyznaje około 24% Duńczyków. Po odjęciu innych wyznań, wychodzi, że tylko około 10% członków Kościoła Duńskiego wierzy w Boga, więcej wyznaje wiarę w ducha albo jakąś inną siłę życiową, a wielu z nich nie wierzy. Widać to dobrze po kościołach:, świecą pustkami, znajdują się tam inne instytucje i tak dalej. Kościół Ewangelicko-Luterański Danii ma status kościoła państwowego, którego głową jest aktualnie sprawujący władzę monarcha. Nie ma formalnego rozdziału Kościoła od państwa, a ten jest zakorzeniony tak w duńskiej historii, jak i spełnia zadania administracyjne.
Ludzie: Bardzo dumni ze swojej historii, przede wszystkim Wikingów, oraz swego kraju. W wielu miejscach widać flagę Danii. Są otwarci i tolerancyjni.
Toalety: Typ europejski, w miastach może być trochę problem z ich dostępnością, ale w większości obiektów, jak muzea i inne atrakcje, są dostępne.
Drażliwe tematy: Choć Duńczycy są tolerancyjni i otwarci, to jednak są z tym pewne problemy w ich kraju. Głównie chodzi o sprawę karykatur Mahometa i jej konsekwencje. Tego tematu faktycznie lepiej unikać.
Turystyczny niezbędnik
Oznaczenia i drogowskazy: Świetnie zorganizowane.
Informacja turystyczna i mapy: Świetnie zorganizowane.
Gdzie szukać informacji: Oficjalny serwis turystyczny Danii to VisitDenmark.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.
Szlak duński | ||
– | Praktycznie |