Finlandia: Informacje praktyczne

Finlandia, flaga w Helsinkach

Finlandia. Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w sierpniu 2018 roku.

Finlandia: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Wschodnia Skandynawia. Finlandia to kraj z jednej strony bliski kulturowo do Danii, Norwegii i Szwecji, widać to zarówno w architekturze jak i organizacji, ale jednocześnie wpływy innych kultur są tu zdecydowanie bardziej widoczne (choćby rosyjskie). Język należy do grupy ugrofińskich (jak węgierski czy estoński), zauważalne jest też prawosławie. Sprawia to, że odkrywanie Finlandii może być interesującym przeżyciem. No i to kraj Świętego Mikołaja (choć prawdziwy pochodził z Turcji) i Muminków (które Tove Jansson napisała po szwedzku).

Klimat i geografia: Finlandia nam kojarzy się z daleką północą i ciemną, srogą zimą. Jest w tym wiele prawdy, gdyż przez swoje położenie część kraju znajduje się w strefie klimatu okołobiegunowego subpolarnego, gdzie temperatura może spaść dobrze poniżej 30 stopni w skali Celsjusza, a oficjalny krajowy rekord to -51 stopnie. Około ¼ powierzchni Finlandii znajduje się już za kołem podbiegunowym. Zima to tutaj najbardziej popularna, bo najdłuższa pora roku. Centrum kraju to obszar klimatu umiarkowanego chłodnego przejściowego. Cofający się 10 000 lat temu lodowiec ukształtował ten wybitnie nizinny kraj – średnia wysokość wynosi zaledwie 152 m n.p.m – z mnóstwem charakterystycznych jezior i wybrzeżem szkierowym.

Język: Fiński i szwedzki jako języki urzędowe. Dobra znajomość angielskiego. Można też próbować dogadać się po rosyjsku.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Warto szukać na Booking.com

Strefa czasowa: UTC+2 i UTC+3 w zależności od pory roku, czyli o godzinę wcześniej niż w Polsce.

Finlandia: Transport

Dojazd: Najłatwiej samolotem. Można próbować dolecieć FinAirem (narodowa linia fińska) lub tanimi lotami choćby do Turku. Z Tallinna, Sztokholmu i Petersburga można dopłynąć do Helsinek promem.

Samochody i transport: Autostrady są bezpłatne. Wynajem samochodów przez popularne portale.

Uber: Działa w większych miastach.

Finlandia: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna. Finlandia jest członkiem Schengen.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Zachować kontakt wzrokowy, unikać lotnisk (większe odległości niż zwykle) i ludzi. Większe obostrzenia w przypadku lotów komercyjnych, wówczas dron musi mieć plakietkę i ubezpieczenie, a operator drona musi mieć ukończone 18 lat.

Szczegółowe informacje – https://www.droneinfo.fi/en. Strona z aktualnymi miejscami, gdzie można latać bezpiecznie: aviamaps.com

Finlandia, flaga w Helsinkach
Finlandia, flaga w Helsinkach

Bezpieczeństwo w Finlandii

Szczepienia wymagane: Brak. Warto standardowo być zaszczepionym na WZW A i B oraz mieć odnowiony pakiet szczepień ochronnych.

Choroby: Oprócz śmierci mrozowej nie grozi nam nic nadzwyczajnego. Za to sami Finowie są dużo bardziej niż reszta Europejczyków narażeni na 35 chorób genetycznych (wiele z nich opisanych po raz pierwszy w tym kraju i posiadający przydomek –fiński), co ma związek z pochodzeniem populacji od niewielkiej pierwotnej grupy założycielskiej. Aby sprawiedliwości było zadość, u Finów nie występują niektóre z wrodzonym schorzeń dość częstych w reszcie Europy, na przykład nie zapadają na mukowiscydozę.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: Jest to raczej spokojny kraj, ale warto mieć na uwadze ewentualne drobną przestępczość, choć raczej nie ze strony Finów. To kraj w którym uczciwość jest bardzo powszechna, na dworcach nie ma przechowalni bagaży, można zostawić swoje rzeczy i przejść się.

Bezpieczeństwo naturalne: W lecie problem z owadami – komary. Szczęśliwie tylko pogryzienia, nic nie roznoszą. Można też natknąć się na niedźwiedzie.

Finlandia: Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: Dość dobrze rozwinięta. Bankomatów nie ma dużo, większość rzeczy można opłacić kartą (praktycznie wszędzie z wyjątkiem jakiś targowisk).

Napiwki: Nie ma ani obowiązku, ani zwyczaju, a przez to oczekiwania na napiwek.

Prąd i komunikacja w Finlandii

Internet: Raczej dość dobrze rozwinięty.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów zadawalający w miastach.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak u nas

Kuchnia fińska

Jedzenie wegetariańskie: Próbowaliśmy szukać tradycyjnego pieczonego sera – Leipäjuusto. Znalezienie go było trudne, ale zakończone sukcesem. Kuchnia fińska nie jest przyjazna dla wegetarian.

Normalne dania fińskie to mięso, w tym z renifera lub niedźwiedzia, dużo ryb i pierogi faszerowane mięsem – kalakukko.

Alkohol: Ponieważ w Finlandii alkoholizm stanowi poważny problem, są dość spore ograniczenia. Alkoholu nie można kupić po 21:00, nie można go też spożywać w miejscach publicznych.

W Finlandii produkuje się wiele wódek smakowych i likierów na bazie owoców leśnych. Popularne są także cydry, miody pitne i poncz booli.

Dostępność barów i restauracji: W miastach nie ma z tym problemów.

Kultura Finlandii

Religia: Nie jest to kraj tak zlaicyzowany jak inne państwa skandynawskie, głównie ze względu na mniejsze kościoły, jak choćby prawosławny, które dość dobrze działają. Przeważa protestantyzm (blisko 70%), ale to znów bardziej kulturowe przywiązanie.

Ludzie: Jak w Skandynawii: raczej spokojni, małomówni, trochę wycofani, bardzo uczciwi i rzetelni.

Toalety: Typ europejski.

Drażliwe tematy: Rosja i mniejszość rosyjska i stosunki z tym krajem, a także kwestie narodowościowe, także w nawiązaniu do historii i związków ze Szwecją.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Raczej dość dobre.

Informacja turystyczna i mapy: Zadawalająca, choć trochę odstająca od reszty Skandynawii.

Gdzie szukać informacji: Oficjalny serwis to VisitFinland

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak fiński
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły