Egipt: Informacje praktyczne i porady

Piramidy egipskie, Giza, Egipt

Egipt – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Kraj ten odwiedziliśmy i zweryfikowaliśmy w 2007 roku.

Egipt: Podstawowe informacje

Uwagi ogólne: Egipt z jednej strony to wspaniałe zabytki, ale też rozbudowane kurorty. Kiedyś był bardzo popularną destynacją wśród turystów, ale z powodu zamachów i zamieszek, trochę się to zmieniło. Próbuje wracać do łask, ale to dość trudne zadanie, ze względu na sytuację na bliskim wschodzie.

Klimat: Przewaga klimatu skrajnie suchego, zwrotnikowego. Najlepszy okres na podróżowanie to wiosna – marzec-maj lub jesień (wrzesień-październik). W lecie robi się gorąco. Jeśli komuś zależy bardziej na wypoczynku nad morzem to lato też jest dobre. Przy nurkowaniu także zima.

Język: Formalnie arabski. Z zachodnich języków przede wszystkim angielski.

Baza noclegowa: Hurghada, Taba, Sharm el Sheikh czy Dahab mają bardzo rozbudowaną bazę hotelową. Tam gdzie przybywają turyści nie ma problemu. Można szukać na Booking. Dobre oferty można też znaleźć u touroperatorów, zwłaszcza jak zależy komuś na komforcie i wypoczynku.

Strefa czasowa: UTC+2 przez cały rok, czyli nas czas letni.

Egipt: Transport

Dojazd: Najlepszy sposób to samolot, zwłaszcza czartery.

Samochody i transport wewnętrzny: Do wielu miejsc można dotrzeć z lokalnymi wycieczkami, mniejszymi lub większymi. Z powodu zagrożenia terrorystycznego i zamieszek istnieją pewne restrykcje w samodzielnym poruszaniu się samochodami po kraju. Oczywiście zmieniają się one trochę w czasie (warto sobie zweryfikować). Podczas naszej wizyty, by podróżować poza miastami i ich bliskimi okolicami trzeba było być częścią konwoju ochranianego przez wojsko i policję.

Wynajęcie samochodu w Egipcie: Nie próbowaliśmy samodzielnie podróżować po Egipcie.

Uber: Działa w najważniejszych i najbardziej turystycznych zakątkach Egiptu.

Egipt: Prawo

Wiza: Obecnie wizę najłatwiej wyrobić online na stronie: Visa2Egipy.gov.eg.

Jest to przede wszystkim formalność i opłata. Jeśli wybieramy się tylko na półwysep Synaj to można skorzystać z bezpłatnej wizy – „Sinai Only”, ważnej przez 14 dni. Tu uwaga: przepisy się niestety zmieniają. Egipt od lat zapowiada, że nie będzie można dostać wizy na lotnisku, jeśli się nie jest częścią wycieczki, tylko podróżuje samodzielnie. Przepisy te jednak ostatecznie nie zostały wprowadzone. Przez pewien czas działał też dodatkowy podatek przy przylocie. Na Synaj można się dostać od strony Izraela (Ejlat), ale warto pamiętać o tym, że choć sam Izrael nie daje pieczątek, to przejście Ejlat-Taba często jest traktowane jak wizyta w Izraelu (np. w Iranie czy Libanie).

Przepisy celne: Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że zakazane jest wwożenie jakichkolwiek narkotyków, czy środków halucynogennych. Włączają w to choćby mak i niektóre leki (opiody). Zakazane jest wywożenie artefaktów archeologicznych, muszli, czy koralowców.

Prawo i obyczaje: Egipt to kraj islamski, gdzie religia odgrywa dość istotną rolę. Jednak ośrodki takie jak Sharm El Sheikh czy Hurghada rządzą się swoimi prawami, nawet podczas ramadanu. Poza tymi miastami należy zwracać szczególną uwagę na kwestie mogące gorszyć muzułmanów (np. nieodpowiedni strój kobiet itp.).

Dni wolne: Piątek, sobota. Czas pracy w trakcie Ramadanu jest skrócony do 6 godzin.

Drony: Już samo posiadanie drona wymaga licencji ministerstwa obrony. Jego używanie jest jeszcze bardziej problemowe. Drony są zakazane dla prywatnego użytku.

Bezpieczeństwo w Egipcie

Szczepienia wymagane: Brak. Zaleca się szczepienia na WZW A i B oraz czerwonkę.

Choroby: Nic szczególnego. Nie licząc oczywiście słynnej klątwy faraona, czyli innej flory bakteryjnej połączonej z niskim standardem higieniczno-sanitarnym. Dobrze jest mieć ze sobą coś w stylu leku – nifuroksazyd i stosować przy pierwszych objawach zatrucia.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: To znów dość trudny temat, w którym nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Owszem istnieje ryzyko zamachów terrorystycznych. Na przestrzeni wielu lat miało miejsce, odbiło się to mocno na turystyce w Egipcie i na samej gospodarce. Jeden zamach skutecznie odstrasza ludzi przez najbliższych kilka lat. Z drugiej strony rząd stara się robić wszystko, by tym zamachom zapobiegać. W kurortach jest bardzo dużo wojska i policji, plus kontrole (choć w tym wypadku jest to bardzo zmienne w czasie, skorelowane z zamachami, wtedy znów tego jest więcej, potem często zanika). Niektóre hotele przy wejściach mają zamontowane wykrywacze metali.

Drugi problem to sytuacja w kraju. Po arabskiej wiośnie Egipt, podobnie jak wiele innych krajów w regionie, nie uspokoił się. Sytuacja jest raczej uśpiona, co może powodować nawroty niepokojów społecznych.

Trzecia rzecz to wspomniani naganiacze i czasem oszustwa. To ona najbardziej dotyka zwykłych przyjezdnych i trzeba mieć tego świadomość. Oni są dość nachalni i cwani. Przykładowo mogą prosić o pomoc w pisaniu listu do Polski i zapraszają w ten sposób do swojego sklepu, częstują herbatą i potem próbują emocjonalnie wymusić zakup.

Bezpieczeństwo naturalne: Podobnie jak w krajach regionu. W teorii mogą choćby zdarzyć się skorpiony przy pustyni, ale my na nic takiego się nie natknęliśmy.

Egipt: Płacenie

Waluta: Funt Egipski (EGP). Twardą walutą wciąż jest tu dolar (USD), ale również Euro. Z tym, że przelicznik w sklepach często jest identyczny – czyli 10 EUR = 10 USD. Przy obecnym kursie dolar jest więc bardziej opłacalny.

Płatności kartą i bankomaty: W dużych miastach i w kurortach znalezienie bankomatu nie stanowi problemu. Podobnie jak płacenie kartą w droższych miejscach. Jednak zwykle bez gotówki się nie obejdzie.

Napiwki: Bakszysz, czyli napiwki są bardzo powszechne. Wynikają wprost z kultury. Kiedyś bakszysz był rodzajem islamskiej jałmużny dla biedniejszych. Obecnie to raczej obowiązek. W wielu miejscach oczekuje się tego od turystów, czasem w dość natarczywy sposób. Praktycznie za każdą pomoc, także w hotelu.

Ceny ogólne: Egipt jest raczej tańszym z naszej perspektywy krajem, ale może być to złudne, bo w turystyce można się naciąć.

Prąd i komunikacja w Egipcie

Internet: Jeśli nie trafimy do hotelu czy restauracji, która udostępnia wifi, zostają kawiarenki lub zakup lokalnej karty SIM z pakietem internetowym.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów w różnych częściach kraju ograniczony.

Telefony alarmowe: 122 policja, 123 pogotowie, 180 straż pożarna.

Gniazdka elektryczne: Wtyczki w Egipcie są takie same jak w Polsce (220 V), zazwyczaj. Czasem mogą się trafić jakieś dziwne, starsze wtyczki (stare budynki). W tańszych hotelach gniazdka w pokoju mogą nie być standardem.

Kuchnia egipska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Lokalne jedzenie bardzo podobne do innych kuchni z regionu, więc coś się bez problemu znajdzie. W kurortach mnóstwo zachodniego jedzenia.

Alkohol: Formalnie jest to kraj muzułmański, ale otwarty na turystów. W Hurghadzie nie będzie żadnego problemu z kupnem alkoholu. Jednak warto pamiętać, że w razie jakiegokolwiek wypadku okaże się, że jedna z osób była pod wpływem alkoholu, to nawet jeśli jest tylko ofiarą, prawo będzie działać przeciwko niej. Poza miejscami turystycznymi alkohol dość trudno dostępny (lub w ogóle).

Dostępność restauracji i barów: W miejscach turystycznych naprawdę jest ich sporo. Poza trasą bywa różnie.

Kultura Egiptu

Religia: Dominuje islam sunnicki, prawie 90% społeczeństwa. Aktywiści islamscy, jak Bractwo Muzułmańskie mocno próbują wpływać na kształt kraju. Drugim wyznaniem są chrześcijanie należący do Kościoła Koptyjskiego – 10%. Warto pamiętać, że Koptowie są rdzennym ludem Egiptu, z czasów przed Arabami.

Ludzie: Ludzie są tu dość mocno nastawieni na turystykę, a wyobrażenia, że turysta to chodzący bankomat jest bardzo duża. Ilość nachalnych naganiaczy psuje komfort odpoczynku w Egipcie. Choć rząd ma już świadomość tego problemu, więc może to się zmieni i będzie tu można doświadczyć bardziej innej strony, czyli arabskiej gościnności.

Toalety: Różnie, w turystycznych miejscach typ europejski. Poza nimi można natknąć się na tureckie.

Drażliwe tematy: Arabska wiosna 2011, powiązania z terrorystami i tak dalej.

Egipski niezbędnik turystyczny

Co warto przywieźć z Egiptu: Przyprawy, perfumy, chusty, daktyle.

Oznaczenia i drogowskazy: Średnio lub słabo.

Informacja turystyczna i mapy: Podobnie jak w innych krajach arabskich, raczej nie mamy na co liczyć, ten typ promocji na miejscu jest słabo rozwinięty, ale jest dużo lokalnych biur organizujących wycieczki z kurortów. Trudno je ominąć.

Gdzie szukać informacji: oficjalna strona turystyczna – Egypt.travel/pl.

Zwiedzanie Egiptu

Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć w Egipcie: Zabytki: Piramidy w Gizie, Luksor, Abu Simbel, Asuan. Religijnie: Góra Synaj. Miasta: Kair, względnie Aleksandria. Natura to przede wszystkim wyprawy na pustynię. Kurorty: Szarm el-Szejk i Hurghada, ale nie tylko. Popularne są wycieczki w stylu rejsem po Nilu.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Egiptu: Prawdę mówiąc jest to z powodu bezpieczeństwa kraj bardziej dla zaawansowanych podróżników. Najłatwiej wybrać sobie wycieczkę stacjonarną do kurortu i tam dobrać wycieczki w lokalnych biurach. Bardziej zaawansowane byłoby mieć bazy w różnych miastach i się między nimi przemieszczać (choćby samolotami), wspomagając taksówkami na miejscu.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak egipski
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły