Geysir i Strokkur: gejzery na Islandii

Okolice Geysir i Strokkur

Zjawiska geotermalne na Islandii są dość powszechne, więc obecność gejzerów nie powinna tu nikogo dziwić. Niemniej jednak jeden z nich – Geysir – wyróżnia się dość mocno. Nawet nie ze względu na wygląd, a przede wszystkim fakt, iż to od jego nazwy pochodzi słowo gejzer. Geysir wraz z pobliskim Strokkur są jedną z największych atrakcji Złotego Kręgu. Nic dziwnego, są jedynymi aktywnymi i regularnie plującymi wodą gejzerami w Europie. Stąd też pochodzi określenie Wyspa Gejzerów w odniesieniu do Islandii.

Strokkur wypluwający wodę
Strokkur wypluwający wodę

Ogólnie o gejzerach

Gdy opisywaliśmy nowozelandzkie Wai-O-Tapu, przy gejzerze Lady Knox wspominaliśmy o harmonogramie jej erupcji, które pośrednio były wywoływane z ludzką pomocą. Oba islandzkie duże gejzery, czyli Geysir i Strokkur faktycznie plują wodą dość regularnie, ale częstotliwość ich wybuchów jest naturalna. Nie ma tu ludzkiej interwencji (przynajmniej na razie, choć były takie próby). Efekt jest taki, że Geysir w pełnej krasie można zobaczyć kilka razy w roku, pod warunkiem, że znów nie zacznie drzemać, co już mu się zdarzyło. Zresztą jego wielkość też już nie imponuje. To najczęściej około 10 metrów wysokości słupa wytryskiwanej wody. Historyczny rekord to 170 metrów. Innymi słowy, większość tu przyjeżdżających nie ma takiego szczęścia, by go zobaczyć. Wybucha bardzo nieregularnie, jeśli w ogóle. Islandczycy zaś nie ingerują w ten proces.

Ludzie czekają na kolejny "pokaz" Strokkur
Ludzie czekają na kolejny „pokaz” Strokkur

Zwiedzanie gejzerów Geysir i Strokkur

Przy tej ilości tłumów najczęściej ludzie opuszczają to miejsce po około 30-40 minutach. Szczęśliwie dla wszystkich, Strokkur wypluwa wodę co kilka – kilkanaście minut. Słup wody miewa nawet do 40 metrów wysokości (rzadko, najczęściej jest to 15-20 metrów, w porywach do 30 metrów). Tym samym jest on dziś główną atrakcją tego miejsca. Na całej Islandii jest jeszcze kilka mniejszych gejzerów, ale żaden nie ma takiej regularności. Nic dziwnego, że Strokkur dziś jest dziś jedną z najważniejszych atrakcji całej wyspy. Zresztą na miejscu bardzo łatwo do niego trafić. Wokół Strokkur stoją ludzie w kółeczku i czekają na następne wypluwanie wody. Gdy jest spokojny, wygląda jak małe oczko wodne.

Mały Geysir
Mały Geysir

Okolica Geysir i Strokkur

Tu warto chwilę poświęcić historycznym zapiskom. Przede wszystkim nazwa geysir po islandzku znaczy tyle, co tryskać. Najstarsze zapiski wspominają o gejzerach w kontekście trzęsień ziemi już pod koniec XIII wieku. Geysir (zwany też kiedyś Wielkim Gejzerem) został wzmiankowany po raz pierwszy prawdopodobnie w XVIII wieku i ponieważ od tego momentu było to znane europejskim naukowcom zjawisko, nazwę zastosowano do innych odkrywanych gejzerów. Natomiast częstotliwość gejzerów zmienia się najczęściej po trzęsieniach ziemi. Wówczas podziemny układ ulega pewnym modyfikacjom i ma to wpływ na sam gejzer.

Zwiedzanie Geysir i Strokkur to chodzenie między kilkoma potencjalnymi gejzerami i gorącymi źródłami
Zwiedzanie Geysir i Strokkur to chodzenie między kilkoma potencjalnymi gejzerami i gorącymi źródłami

Gejzery można znaleźć w dolinie Haukadalur przy wzgórzu Laugarfjall. W parku, w którym oglądamy gejzery, są też inne geotermalne atrakcje. Przede wszystkim gorące źródła – Smiður i Litli-Strokku, ale też pojedyncze bulgoczące błota, czy fumarole. Park jest ogrodzony, ale wstęp jest wolny. Za bramką jest ścieżka, która prowadzi wprost do Strokkur. Tam najczęściej w kółku ustawia się kolejka osób czekających na tryskającą wodę.

Cały teren wokół Geysir i Strokkur jest pełen gorących źródeł
Cały teren wokół Geysir i Strokkur jest pełen gorących źródeł

Dojazd do gejzerów

Dojazd samochodem nie stanowi tu problemu. Drogi są bardzo dobre, oznaczenia również. Schody zaczynają się przy parkowaniu. Choć miejsca jest sporo, to jednak w sezonie ilość turystów sprawia, że znalezienie miejsca może zająć zdecydowanie więcej czasu, niż powinno. Znajduje się tu olbrzymi jak na Islandię kompleks hotelowo-restauracyjny. Zaś dodatkową atrakcją jest jedzenie przygotowane z pomocą źródeł geotermalnych, w tym jajka. Przypomina się Hakone, ale tym razem są one standardowe, na europejskie gusta.

Gorące źródła na Islandii występują dość często
Gorące źródła na Islandii występują dość często

Jak wspomnieliśmy wcześniej, to także jest jedna z części Złotego Kręgu Islandii, więc bez problemu można znaleźć wycieczkę w to miejsce. Gejzery nie należą do najczęściej występujących zjawisk geotermalnych, ale nawet jeśli ktoś je widział, to mimo wszystko naturalny i spory Strokkur robi wrażenie. Cały obszar geotermalny Geysira zajmuje jakieś 3 km2, acz ludzie najczęściej koncentrują się na tym, co najbardziej widowiskowe, czyli Strokkur.

Prawda jest taka, że okolice Geysir i Strokkur ogląda się dość szybko, koncentrując na gejzerach, a oferują one sporo więcej
Prawda jest taka, że okolice Geysir i Strokkur ogląda się dość szybko, koncentrując na gejzerach, a oferują one sporo więcej

Jeśli podobał Ci się wpis, śledź nas na Facebooku.

Szlak islandzki
GeysirDettifoss
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły