Palestyna: Informacje praktyczne i porady

Betlejem (Palestyna)

Palestyna – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane w lutym 2014. UWAGA. Ze względu na aktualną sytuację uwagi te mają raczej historyczny charakter.

Palestyna: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Wiele praktycznych informacji jest identycznych jak w przypadku Izraela. Przez wiele lat Palestyna istniała jako Autonomia Palestyńska. Nadal jest mocno związana z Izraelem, choćby gospodarczo i nie tylko. Ale jednocześnie proces uzyskiwania niepodległości trwa i przez niektóre kraje jest już uznawana za osobny byt. W ONZ ma podobny status jak Stolica Apostolska. Zresztą kulturowo różnice widać między Izraelem. Niestety przyszłość Palestyny jest niepewna.

Widać je także w poszczególnych obszarach. Inaczej jest w Jerychu, a inaczej w Betlejem. Do tego drugiego przybywa więcej turystów, więc miejsce jest jakby bardziej izraelskie.

Klimat: Śródziemnomorski.

Język: Angielski. Reszta jak w Izraelu.

Baza noclegowa: Gorzej niż w przypadku Izraela, ale w miejscach gdzie pojawiają się turyści, jak choćby Betlejem, brak problemów. Można szukać na Booking.com.

Strefa czasowa: UTC + 2 (zima), UTC + 3 (lato), czyli mniej więcej wszystko o godzinę wcześniej niż w Polsce.

Palestyna: Transport

Dojazd: Obecnie właściwie głównie przez Izrael. W przypadku okolic Jerozolimy i południa, bywają kontrole graniczne. Zwłaszcza w czasach mniej spokojnych. Gdy jest spokojniej ruch bywa płynny, natomiast od Galilei praktycznie nie ma żadnych kontroli. Co jednak w każdej chwili może się zmienić.

Samochody i transport: Mogą się pojawić ograniczenia przy granicach, reszta jak w Izraelu. Transport publiczny póki co wciąż w wielu miejscach powiązany z izraelskim.

Wynajęcie samochodu w Palestynie: Nie wynajmowaliśmy samochodu w Palestynie. Wypożyczalnie mogą mieć specjalne reguły i ograniczenia, jeśli chce się wjechać z Izraela do Palestyny.

Uber: Brak.

Palestyna: Prawo

Wiza: Właściwie to Izrael odpowiada za granice zewnętrzne.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Właściwie Palestyna jest krajem muzułmańskim, z dużą liczbą chrześcijan i żydów. Jednocześnie kwestie prawne w wielu miejscach są wciąż regulowane przez Izrael.

Dni wolne: Piątek. Sobota jest normalnie pracująca.

Drony: Obostrzenia standardowe (lotniska, tłumy, budynki rządowe itp.), a poza tym latanie rekreacyjne dozwolone, choć warto monitorować sytuację. Przy zaostrzeniu sporów politycznych mogą pojawić się jakieś dziwne komplikacje.

Bezpieczeństwo w Palestynie

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic istotnego, ale jak wszędzie możliwe występowanie biegunki podróżnych.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Niby jak w Izraelu, ale jednak trochę spokojniej i bezpieczniej (gdy nie dochodzi do walk). Samotne wilki raczej atakują na terytorium Izraela, nie mają powodu by atakować w Palestynie, zwłaszcza turystów. Kobietom jednak nie zaleca się samotnych spacerów, zwłaszcza po zmroku, tak w Izraelu jak i w szczególności w Palestynie. Natomiast w okresie starć jest dokładnie na odwrót, należy unikać całej Palestyny.

Bezpieczeństwo naturalne: Podobnie jak w Izraelu, czy pobliskiej Jordanii.

Palestyna: Płacenie

Waluta: Izraelski Nowy szekel (ILS (NIS)), ale w niektórych częściach kraju są akceptowane jordańskie Dinary i funty egipskie. Od lat istnieje pomysł, by powrócić do palestyńskiego funta, ale na razie rezultatów nie ma.

Płatności kartą i bankomaty: Płatności kartą dostępne. Bankomaty też, ale jakby w mniejszej ilości niż w Izraelu.

Napiwki: Chętnie biorą i to bardziej niż w Izraelu. Też 10% to norma, ale raczej ta minimalna.

Prąd i komunikacja w Palestynie

Internet: Bez problemu.

Telefony: Roaming działa. Ale cenowo dość drogi.

Telefon alarmowy: 100 – policja, 101 – służby medyczne, 102 – straż pożarna. (Jak w Izraelu).

Gniazdka elektryczne: Jak w Izraelu.

Wtyczki w Izraelu / Palestynie

Kuchnia Palestyny

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Bez większych problemów. Dostępne są choćby falafele, czy hummus. Spory wpływ mają tu inne kraje i kuchnie arabskie, w szczególności libańska. Niewiele się to różni od innych kuchni w regionie.

Alkohol: Prawnie spożywanie, sprzedawanie czy produkcja są dozwolone. Jednak lokalne prawa mogą czasem być bardziej restrykcyjne. W Betlejem problemu nie ma (dużo chrześcijan), natomiast już w Hebronie będzie problem ze znalezieniem alkoholu.

Dostępność restauracji i barów: Z tym w Palestynie jest trochę problem. Pamiętajmy, że w wielu miejscach jest to wciąż biedniejsza i zamknięta enklawa wewnątrz Izraela. Niemniej jednak w miejscach turystycznych i religijnych zawsze coś się znajdzie.

Kultura Palestyny

Religia: Głównie islam sunnicki. Kwestia niepodległości Palestyny powoduje, że sprawy religijne w większości kraju nie są aż tak ważne, więc w wielu miejscach można odnieść wrażenie, że to dość łagodny odłam.

Ludzie: Różnie. Ludzie są tu dość zmęczeni konfliktem z Izraelem. Raczej nie są negatywnie nastawieni do turystów.

Toalety: W większości miejsc turystycznych toalety zachodnie. Niemniej jednak zdarzają się czasem też typu tureckiego.

Drażliwe tematy: Przede wszystkim Izrael, Żydzi, niepodległość i status Jerozolimy.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Palestyny: Podobnie jak w Izraelu, dewocjonalia czy lokalne kosmetyki.

Oznaczenia i drogowskazy: Jak w Izraelu. Czyli raczej trójjęzyczne – angielskie, arabskie, hebrajskie.

Informacja turystyczna i mapy: Trochę gorzej niż w Izraelu.

Gdzie szukać informacji: Większość przewodników czy stron traktuje Izrael i Palestynę wspólnie, więc nie powinno być problemów. W starszych często jeszcze Jordania jest na doczepkę.

Zwiedzanie Palestyny

Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć w Palestynie: Przede wszystkim Betlejem, Jerycho, Morze Martwe i kilka innych miejsc biblijnych.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Palestyny: Z powodu sytuacja raczej jest to tylko i wyłącznie przedłużenie wyjazdu do Izraela. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że transport, tak samochodowy jak i zorganizowany, może być utrudniony.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak palestyński
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły