Durres: albański kurort z rzymską historią, plaże, zabytki i atrakcje

Promenada w Durres

Albańska riwiera na dobre rozpoczyna się w Durrës (alb. Durrësi) i kończy gdzieś za Sarandą. Durres to drugie co do wielkości miasto w kraju, główny port i zaplecze Tirany, ale też ważna miejscowość turystyczna z ciekawymi walorami historycznymi. Wśród atrakcji turystycznych warto wymienić promenadę, a także rzymskie zabytki.

Historia Durres

Miasto założono w 627 roku przed naszą erą jako Epidamnos. Była to kolonia Korkyry (obecnie Kerkyra), wkrótce jednak wpływy próbował przejąć Korynt. Różnice między Koryntem a Korkyrą doprowadziły ostatecznie do wybuchu II wojny peloponeskiej. Po śmierci Aleksandra Macedońskiego Grecy utracili to miasto na rzecz plemion iliryjskich. Mniej więcej w 220 przed naszą erą miasto we władnie przejęli Rzymianie i nazwali je Dyrrachium. Stąd też wyruszył Juliusz Cezar na bitwę pod Farsalos, gdzie walczył ze zdradzieckim Pompejuszem. Dyrrachium szybko stało się ważnym punktem na szlaku handlowym prowadzącym do Bizancjum. Zresztą po podziale imperium przyłączono je do części wschodniej. Wówczas stało się jednym z najważniejszych portów zachodnich krańców Wschodniego Imperium.

Dyrrachium (czy Durres) nie zaznało jednak długo spokoju. Niepokoiły je najazdy barbarzyńców, a potem Włochów, głównie z Sycylii. W końcu zdobyli je pod koniec XII wieku. Gdy w 1272 ogłoszono je stolicą Księstwa Albanii, niecały miesiąc później zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Później miasto zdobyli Serbowie, następnie Wenecja, a w 1501 Imperium Osmańskie.

Durres ponownie stało się stolicą Albanii, gdy w 1913 uzyskała ona niepodległość od Turcji. Rozważano wówczas też Szkodrę, ale Czarnogóra pokrzyżowała te plany. Siedem lat później stolicę przeniesiono do Tirany, Durres jednak pozostało wówczas największym i najważniejszym miastem w kraju. Dość mocno ucierpiało w trakcie I wojny światowej. Wpierw zdobyte przez Włochów, później zajęte przez Austrię, stało się jej portem wojennym, co spowodowało intensywne bombardowania przez siły ententy. Po wojnie było odbudowywane z pomocą włoskich inwestycji. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej Włosi w 1939 przeprowadzili inwazję na Albanię zaczynając właśnie od Durres. Reżim komunistyczny niby odbudował miasto, ale ponieważ izolowali oni Albanię na arenie międzynarodowej, port stracił na znaczeniu. Tym samym Tirana prześcignęła Durres stając się największym i najważniejszym miastem Albanii.

Rzymskie atrakcje Durres

Dziś Durres to z jednej strony miasto portowe, z drugiej, wraz z przylegającymi miejscowościami, kurort turystyczny. Najstarsze są pozostałości z czasów rzymskich, choć to raczej kilka ruin, które się ostały. Jak choćby amfiteatr rzymski pochodzący z II wieku. Zbudowano go za panowania cesarza Trajana, mieścił 20 tysięcy osób i odbywały się tu walki gladiatorów. Był to jeden z największych tego typu obiektów na całych Bałkanach. Niestety uległ poważnym zniszczeniom w trakcie trzęsienia ziemi w IV wieku. Zbudowano tu kaplicę, a potem teren został zasypany. Jeszcze w latach 60. XX wieku nad amfiteatrem znajdowały się domy, część z nich wyburzono. W 1966 roku, gdy jeden z mieszkańców robił studnię, przypadkiem natrafiono na rzymskie ruiny.

Prace konserwatorskie są prowadzone dopiero od pierwszych lat XXI wieku, głównie za sprawą uniwersytetu w Parmie. Dziś to bardzo zagrożony zniszczeniem obiekt, który znajduje się w centrum Durres i można swobodnie oglądać jego fragmenty.

Nie jest to jedyna atrakcja rzymska w Durres. O ile sam amfiteatr nie był zbyt okazały (to, co zostało), o tyle robi wrażenie w porównaniu z resztą. Forum rzymskie pochodzące z V wieku to właściwie plac porośnięty trawą z pojedynczymi kolumnami. Ogrodzone można oglądać trochę z góry. Termy rzymskie też nie robią wrażenia.

Świątynie

Dość blisko amfiteatru znajduje się Wielki Meczet lub Meczet Fatih, wzniesiony na cześć Mehmeda II Zdobywcy. Wcześniej znajdowała się tu świątynia chrześcijańska, ale w 1502 – 1503 wybudowano muzułmańską. To najstarsza świątynia islamska w Albanii. Niestety został on zniszczony w latach 60. XX wieku, gdy walczono z religią. Odbudowano go po nowemu w 1994 roku.

Nową świątynią jest też prawosławna katedra św. Pawła i św. Astiusa. Ukończono ją w 2002 roku. Wcześniej znajdował się tu kościół św. Spirydona, ale zniszczono go w 1967.

Wieża wenecka i mniejsze zabytki

Kolejnym małym wielkim zabytkiem jest wieża wenecka z XV wieku. Wzniesiono ją na wcześniejszej wieży bizantyjskiej. Dziś służy jako restauracja, o ile jest czynna. Nie jest to wielka budowla. Obok znajdują się też pozostałości murów miejskich. Jak wszystkie zabytki, tak i te sprawiają wrażenie pozostawionych przypadkowo przy nowszych budynkach.

Promenada i turystyka w Durres

Turystycznie wyróżnia się promenada nadmorska. Jest tam choćby pomnik partyzanta, zupełnie nie pasujący do reszty. Przede wszystkim jest to jednak teren spacerowy, którego uzupełnieniem są plaże. To ta część turystyczna Durres, tak zwana Durres Plaża. W dużej części betonowa, ale są tu restauracje i inne atrakcje. Tu też jest sporo byle jakich i zaniedbanych budynków, jak w reszcie miasta. Minie wiele lat, zanim to wszystko zostanie wyremontowane. Czemu zatem zawdzięcza popularność Durres? Przede wszystkim to ulubiony kurort samych Albańczyków. Jednocześnie przybywa tu sporo Macedończyków oraz, za sprawą dogodnego połączenia promowego z Bari, Włochów.

Natomiast podobnie jak w przypadku innych kurortów Albanii, tak i tu warto pamiętać, że Durres to tylko miejsce, wokół którego rozciągają się mniejsze miejscowości wypoczynkowe. W tym przypadku najbardziej znany jest Golem. Trochę dalej od centrum znajduje się pałac króla Zoga I, zbudowany w stylu art deco. Warto zwrócić też uwagę na muzeum archeologiczne, gdzie znajduje się wiele eksponatów znalezionych w Durres i okolicy. Ogólnie jednak te atrakcje to tylko dodatek, które umilą wizytę w Durres. Cześć turystyczna jest w pewien sposób przaśna, ale tego w Albanii trzeba się spodziewać, w każdym razie spełniają swoją rolę. Natomiast reszta miasta w dużej mierze to zabudowa z czasów komunizmu, nie jest zbyt ciekawa. Ogólnie miasto robi średnie wrażenie.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak albański
Durrës
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły