Gwatemala: Informacje praktyczne

Wschód słońca w Tikal (Gwatemala)

Gwatemala kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Gwatemalę odwiedziliśmy w listopadzie 2022.

Gwatemala: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Gwatemala to dość niewielkie i raczej biedne państwo w Ameryce Środkowej. Wyraźnie bardziej zacofane od sąsiedniego Meksyku, jednocześnie słynące z przepięknej przyrody i niesamowitych zabytków, głównie zbudowanych przez Majów. Warto pamiętać, że ludność w znacznej większości to ich potomkowie. Państwo rozwijające się turystycznie.

Nazwa kraju to hiszpańska wersja słowa Quahtlemallan, pochodzącego z języka Majów, oznaczające Krainę Wielu Drzew.

Klimat: Klimat okołorównikowy. Południowa część kraju znajduje się w strefie bardziej suchego klimatu podrównikowego, natomiast północna (tam gdzie Tikal) bardziej wilgotnego równikowego. Wyróżnia się trzy piętra klimatyczne w zależności od wysokości nad poziomem morza: gorące, umiarkowane i chłodne. Zwiedzając Tikal należy przejmować się tylko tym pierwszym. Występują dwie pory roku: sucha i wilgotna, przy czym opady są wyraźnie większe na północy, ta pora sucha nie jest zbyt wyraźna, a szczególnie dla nas odczuwalna. Podzwrotnikowy klimat Gwatemali to tak zwana wieczna wiosna. Generalnie od kwietnia do czerwca jest tu pora deszczowa, a od czerwca do października Gwatemalę nawiedzają huragany. Oczywiście daty nie są „stałe”. Byliśmy w listopadzie, po tym jak kilka dni wcześniej przeszedł tędy huragan.

Język: Hiszpański, ale w turystyce dość często jest angielski, choć niestety nie jest to norma. W wielu miejscach bez podstawowej znajomości hiszpańskiego, pozostają translatory. Natomiast nawet hiszpański ma sporo lokalnych naleciałości. Wynika to w dużej mierze z tego, że większość mieszkańców Gwatemali to potomkowie Indian (głównie Majów) i wciąż używają własnych języków.

Baza noclegowa: Gwatemala otwiera się turystycznie, więc problemów z szukaniem na Booking.com noclegów nie ma. W teorii istnieje obowiązek meldunkowy, ale nikt tego nie sprawdzał.

Strefa czasowa: UTC-6, bez zmiany czasu. Więc w zimie jest różnica 7 godzin względem Polski, latem 8.

Gwatemala: Transport

Dojazd: Dla nas najwygodniej samolotem. Często jednak łatwiej dolecieć na przykład do Meksyku i stamtąd dostać się do Gwatemali (czy to samolotem, czy transportem kołowym – autobusy, busy, samochody).

Samochody i transport: Gwatemala jest stosunkowo słabo skomunikowana w porównaniu choćby z Meksykiem. Jakość dróg jest słabsza. Często są do tego dość kręte i podobnie jak w Meksyku występują tu progi zwalniające, więc poruszanie się między dalszymi atrakcjami zajmuje sporo czasu. Sieć autobusowa jest dobrze rozwinięta pomiędzy większymi miastami, w przypadku mniejszych punktów trzeba rozglądać się za colectivo. Gorzej jest oczywiście z czasem przejazdu i rozkładem. Nawet jeśli jest, raczej nikt się nim nie przejmuje. Zalecane jest unikanie busów nocnych (może z wyjątkiem trasy Gwatemala – Flores – trasa ta ma także połączenie lotnicze)..

Tańsze linie to przede wszystkim kolorowe, stare amerykańskie autobusy, zwane potocznie chicken busami.

Wynajęcie samochodu w Gwatemali: Nie stanowi to problemu, działają tu międzynarodowe firmy i wyszukiwarki. Trzeba jednak pamiętać o konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy, plus karty kredytowej. Czasem można zostawić gotówkę jako depozyt.

Uber: Działa w rejonach miasta Gwatemala i Quetzaltenango.

Gwatemala: Prawo

Wiza: Wystarczy paszport, by dostać wizę na 90 dni. Mogą obowiązywać opłaty wyjazdowe plus lotniskowe. Jednak przy naszym wyjeździe nikt tego nie sprawdzał, nic nie płaciliśmy. Dodatkowym obostrzeniem jest też bilet wyjazdowy, który należy okazać przy wjeździe, znów nikt tego od nas nie wymagał. Wjeżdżaliśmy przez granicę lądową, wylatywaliśmy ze stolicy.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic szczególnego, poza rygorystycznymi prawami dotyczącymi posiadania narkotyków i leków psychotropowych. Bez recepty od lekarza nie można ich posiadać.

Dni wolne: Sobota, niedziela. W miejscach turystycznych sklepy są czynne.

Drony: Przywiezienie drona do Gwatemali musi być zgłoszone, a dron zarejestrowany i ubezpieczony. W parkach narodowych i miastach raczej bez zezwolenia i tak się latać nie da.

Wschód słońca w Tikal (Gwatemala)
Wschód słońca w Tikal (Gwatemala)

Bezpieczeństwo w Gwatemali

Szczepienia wymagane: Zalecane są standardowo aktualne szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec, żółtaczki, dur brzuszny, dobrze być też zaszczepionym przeciw wściekliźnie. Choć nie jest to wymagane, zaleca się zrobić szczepienie przeciwko żółtej febrze i wyrobić Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (tak zwana. „żółta książeczka”).

Choroby: Jest to teren malaryczny, więc trzeba pamiętać o repelentach, odpowiednim ubiorze i przede wszystkim lekach przeciwmalarycznych. Zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży przed wyjazdem, by wydał receptę na lek odpowiedni do tego rejonu świata. W porze suchej powinny wystarczyć repelenty na komary, ale należy też mieć na uwadze fakt, że regularne opady występują na północy kraju także w okresie suchym. Jak w każdym egzotycznym kraju, należy unikać chodzenia w stojących wodach z uwagi na ryzyko złapania pasożytów. Na terenie kraju występuje także denga i wirus Zika, co jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży i ciążę planujących..

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Generalnie Gwatemala nie uchodzi za bezpieczny kraj, w szczególności dotyczy to stolicy. Podobnie jak w wielu innych krajach Ameryki Łacińskiej, są tu bezpieczne enklawy i miejsca, gdzie można znaleźć problemy. W przypadku takiego Flores i Tikal, całość jest bardzo bezpieczna. Bezpieczniejsze są też mniejsze miejscowości. Na opinie o bezpieczeństwie wpływ też miała trwająca tu wojna domowa, która skończyła się dopiero w latach 90. XX wieku. Państwo nie radzi sobie z pospolitą przestępczością. Dlatego poza miejscami typowo turystycznymi warto zachować ostrożność, unikać chodzenia po zmroku i nie nosić ze sobą cennych przedmiotów, zwłaszcza na wierzchu.

Bezpieczeństwo naturalne: Przede wszystkim żywioły. Część Gwatemali jest aktywna tektonicznie, więc możliwe są trzęsienia ziemi, jak również erupcje wulkanów. Do tego przy wybrzeżu możliwe jest tsunami.

Warto też pamiętać o huraganach. Te mogą być dość kłopotliwe, nawet jak się je minie, gdyż mogą powodować blokady dróg, czy problemy z mediami.

No i wspomniane już choroby.

Gwatemala: Płacenie

Waluta: Quetzal (GTQ), który dzieli się na 100 centavos. Quetzal to inaczej kwezal herbowy (Pharomachrus mocinno), ptak który w czasach Majów był czczony jako symbol piękna i wolności, a jego pióra nosili dostojnicy. Kwetzal znajduje się na fladze i godle Gwatemali. W Polsce quetzale można kupić i sprzedać w Warszawie w kantorze przy hotelu Monopol.

Możliwe jest płacenie dolarami w wielu miejscach, ale też preferowane są nowe dolary i to w mniejszych nominałach.

Płatności kartą i bankomaty: Bankomaty dostępne, ale nie wszystkie chciały akceptować karty europejskie. Natomiast we Flores było ich sporo, acz często trzeba było ich szukać w sklepach, nie na zewnątrz. Płatności kartą bardzo ograniczone.

Napiwki: Bywa, że są liczone podwójnie: najpierw dodawane do rachunku, a następnie jeszcze wyczekiwane. Natomiast nie ma tu reguły.

Prąd i komunikacja w Gwatemali

Internet: W hotelu i niektórych restauracjach działało wifi.

Telefony: Roaming dostępny.

Telefon alarmowy: 123 – straż pożarna, 128 – służby medyczne, 110 i 120 – policja.

Gniazdka elektryczne: Typ A, czyli amerykański. Potrzebna przejściówka.

Wtyczka amerykańska
Wtyczka amerykańska

Kuchnia gwatemalska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Kuchnia dość podobna do meksykańskiej. Sporo tu potraw z kukurydzy i fasoli. Są tortille, są platany.

Alkohol:  Podobnie jak w innych krajach regionu, tym najbardziej lokalnym i popularnym jest rum. Ale w miejscach turystycznych jak Flores nie ma najmniejszych problemów z innymi alkoholami z całego świata.

Dostępność barów i restauracji: W miejscach turystycznych jest naprawdę spory wybór.

Kultura Gwatemali

Religia: Chrześcijaństwo jest tu dominującą religią i mającą spore znaczenie. Jednak obserwuje się spore odejście od Kościoła Katolickiego na rzecz kościołów protestanckich. To właśnie wyznanie protestanckie za jakiś czas powinno stać się dominującym. Podobnie jak to ma miejsce w wielu innych krajach latynoamerykańskich, ludzie często wyznają jednocześnie chrześcijaństwo, ale też praktykują tradycyjne wierzenia i rytuały.

Ludzie: Potomkowie Majów są raczej spokojni i zdystansowani. Przyjaźni, niezbyt nachalni jeśli chodzi o turystów, ale sami z siebie też mało pomocni i niezbyt zainteresowani gośćmi.

Toalety: Typ europejski. Gorzej bywa ze standardem.

Drażliwe tematy: Bieżąca polityka, w szczególności korupcja.

Turystyczny niezbędnik

Co przywieźć: Gwatemala jest producentem dobrej jakości kawy, ale podobnie jak w Kolumbii, raczej próżno jej szukać w zwykłych sklepach.

Oznaczenia i drogowskazy: Raczej średnio, zarówno na drogach jak i we Flores było ich stosunkowo niewiele.

Informacja turystyczna i mapy: Prawdę mówiąc tę rolę wzięły na siebie agencje turystyczne i w mniejszym stopniu hotele. Tych pierwszych w miejscach turystycznych jest sporo, bardzo chętnie doradzają.

Gdzie szukać informacji: Sporo przewodników, to dość popularny kierunek w połączeniu z Meksykiem. Na blogach, ale też na oficjalnej stronie visitguatemala.com. Dużą rolę odgrywają tu też agencje turystyczne.

Zwiedzanie Gwatemali

Główne cele turystyczne: Przede wszystkim ruiny miast Majów, najbardziej znane to Tikal, czy Mirador. Z miast najwięcej turystów przyciąga kolonialna Antigua Guatemala. Przyrodniczo największą atrakcją jest Semuc Champey. Do tego sporo osób wypoczywa też na wybrzeżu Pacyfiku.

Jak zorganizować samodzielnie wyjazd do Gwatemali: Gwatemala jest trochę trudniejszym celem niż sąsiedni Meksyk. O ile załatwienie hoteli nie powinno stanowić problemu, to już transport owszem. Jest on często mocno oparty o colectivo, a te nie mają rozkładu, nie mówiąc już o informacji w Internecie. Prawdę mówiąc najlepszym sposobem na zorganizowanie wszystkiego wcześniej jest korzystanie z różnych agencji turystycznych i dopytanie ich o transport lub wynajęcie samochodu. W przypadku zabytków, nawet takich jak Tikal, nie jest konieczne rezerwowanie biletów z dużym wyprzedzeniem. Można spokojnie próbować wejść w ciągu dnia lub załatwić je wieczorem dnia poprzedniego, także w agencjach. Należy pamiętać o bezpieczeństwie i unikać podróżowania nocą, oraz wziąć dużą poprawkę na punktualność połączeń.

Jeśli spodobał Ci się wpis, śledź nas na Facebooku.

Szlak gwatemalski
Informacje praktyczne
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły