Rosja: Informacje praktyczne

Godło Rosji (Petersburg, Rosja)

Rosja – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane w sierpniu 2016. UWAGA: Ze względu na blokady i sankcje, wpis ma bardziej historyczny charakter, niż informacyjny.

Rosja: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Ciekawy, zróżnicowany i wielki kraj. Z jednej strony naznaczony piętnem komunizmu, z drugiej historia jest dużo dłuższa i bardziej skomplikowana, z trzeciej zaś część społeczeństwa dobrze odnajduje się w dzikim kapitalizmie.

Klimat: Umiarkowany, przejściowy, ale powiedzmy sobie to olbrzymi kraj, który ma pustynię i Arktykę, co sprawia, że jest bardzo zróżnicowany. Położenie nad Zatoką Fińską (okolice Petersburga) owocuje dużą wilgotnością powietrza, opadami i zimnymi podmuchami wiatru, ale lato bywa też upalne.

Język: Rosyjski. Angielski też, acz mniej i nie wszędzie. Na siłę można próbować po polsku, może być łatwiej niż po angielsku.

Baza noclegowa: Rozbudowana, w dodatku o różnym standardzie. W Rosji jest pewne rozwarstwienie społeczne, więc o ile przeciętne ceny są raczej porównywalne lub tańsze niż w Polsce, o tyle mocno rozwinięte są też usługi luksusowe. Hotele bez problemu można znaleźć na Booking.com.

Strefa czasowa: Od UTC+3 do UTC+12. Od kilku lat w Rosji nie ma zmiany czasu.

Rosja: Transport

Dojazd: To dość rozległy kraj, więc najczęściej najwygodniejszy jest samolot. Można próbować pociągiem czy samochodem, zależy od miejsca.

Samochody i transport: Nie próbowaliśmy jeździć samodzielnie samochodem. Korzystaliśmy tylko z transportu publicznego. Ruch uliczny w St. Petersburgu bardzo duży, ale jeżdżą stosunkowo spokojnie.

Rosja ma dobrze zorganizowany transport lotniczy, kolejowy, a także autobusowy, choć ten ostatni jest wspierany przez marszrutki. Marszrutka to odpowiednik naszej dawnej Nyski, czy shared taxi. Trasa mniej więcej ustalona, przystanki zwłaszcza dla wysiadających w dowolnym miejscu, tańsze niż autobus.

Wynajęcie samochodu w Rosji: Nie wynajmowaliśmy samochodu w Rosji.

Uber: Nie istnieje w Rosji. Jego miejsce zajmuje lokalny serwis – Yandex Taxi.

Rosja: Prawo

Wiza: Wizę należy mieć przed wyjazdem. Można ją załatwić w konsulacie lub w biurze pośrednictwa. Przez złożeniem wniosku należy mieć już hotel, w teorii powinien wystawić dokument potwierdzający rejestrację, oraz zapewniony transport. Dodatkowo konieczne jest ubezpieczenie. Wizę wyrabia się na dokładną ilość dni, nie można ich przekroczyć. Koszt wizy do Rosji u pośrednika wraz z ubezpieczeniem to około 500 PLN. Po zapłaceniu raczej już problemów nie ma. Pośrednicy także mogą pomóc w załatwieniu lewego voucheru hotelowego.

Uwaga, kwestia wizowa powoli ulega zmianie. Przed wojną na Ukrainie można już było ubiegać się o darmową e-wizę do Kaliningradu oraz Petersburga.

Przepisy celne: W teorii należy zadeklarować wszystkie cenne przedmioty (biżuterię i aparaty) i mieć tę listę ostemplowaną przez celnika. W praktyce nikt się tym nie przejmował.

Prawo i obyczaje: Zawsze należy mieć przy sobie dokument tożsamości.

Dni wolne: Sobota i niedziela.

Drony: Te powyżej 250 gram muszą być zarejestrowane na stronie. Dron musi znajdować się w zasięgu wzroku i nie może latać w terenach zakazanych.

Godło Rosji (Petersburg, Rosja)
Godło Rosji (Petersburg, Rosja)

Bezpieczeństwo w Rosji

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnie istotnego.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Bardzo porównywalnie do Polski, przynajmniej jeśli chodzi o przestępstwa pospolite. Może nawet trochę lepiej. Służby mają tam większe uprawnienia, ale nie interweniują bez powodu. W efekcie ma się wrażenie, że panuje tam więcej swobód obywatelskich niż u nas. Dotyczy to choćby siedzenia w parku, na pomnikach, czy picia alkoholu w miejscach publicznych. Obowiązuje zdrowy rozsądek. Obecnie z powodu Operacji Specjalnej jednak wszystko ulega zaostrzeniu.

Bezpieczeństwo naturalne: Duży kraj, więc różnie to bywa w zależności od regionu. Ze śnieżycami, terenami pustynnymi i dzikimi zwierzętami włącznie, ale w większości kraju raczej to europejski standard.

Rosja: Płatności

Waluta: Rubel (RUB), który dzieli się na kopiejki.

Płacenie kartą i bankomaty: Poziom rozwoju bankowego bardzo podobny do polskiego. Są i paypassy, płatności kartą bardzo popularne w dużych miastach, jednocześnie mniej na prowincji. Jednakże z powodu sankcji VISA i Mastercard mogą być blokowane.

Napiwki: Bardzo różnie. Standard to niby te 10-15% w restauracjach. Ale czasem zostawia się go też szatniarzom, nawet w teatrach.

Ceny ogólnie: Jak byliśmy były na poziomie porównywalnym z Polską.

Prąd i komunikacja w Rosji

Internet: Wifi dość dobrze rozwinięte. W przypadku problemów z Googlem można korzystać z Yandex.

Telefony: Nie ma problemu z roamingiem, zasięg także rozległy, przynajmniej w miastach.

Telefony alarmowe: 112. 101 (straż pożarna), 102 (policja), 103 (służby medyczne).

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia rosyjska

Jedzenie wegetariańskie: Kuchnia bardzo ciekawa, podobna do polskiej. Dużo różnych pierogów i podobnych smakowitości, więc da się znaleźć coś bezmięsnego. Zróżnicowana ze względu na regiony.

Alkohol: Coś bez czego trudno sobie wyobrazić Rosję. Przeważają trunki mocniejsze jak wódka oraz nalewki. W niektórych restauracjach są serwowane jako bezpłatny poczęstunek.

Dostępność barów i restauracji: W większych miastach nie ma z tym problemu.

Kultura Rosji

Religia: Powoli zaczyna na nowo dominować prawosławie. Rozwój cerkwi po latach komunizmu jest obecnie wspierany przez państwo.

Ludzie: Zdystansowani i wycofani w pierwszym kontakcie. Przy bliższym poznaniu bardzo pomocni i otwarci. Zupełnie jak w Polsce.

Jedyny wyjątek jest taki, że Rosjanie raczej są stanowczy i mijając ich na ulicach raczej trzeba się przepychać, najczęściej nie ustępują sobie drogi. Ważne, że robią tak sobie wzajemnie i jest tu norma. Niemniej jednak jak się idzie naprzeciw tłumowi lepiej się trochę wycofać.

Gadżety (kubki) z Putinem

Bardzo ciekawy jest też stosunek do władzy, w szczególności do ZSRR i Władymira Putina. ZSRR jest widziany raczej jako czas wielkości Rosji, choć z problemami. Więc symbole komunistyczne są tu częścią historii, która jeszcze gdzieś żyje. Pewne elementy oczywiście zostały przemilczane. Najlepiej widać to na przykładzie Lenina, ten wciąż jest wielbiony jak carowie i inni wielcy przywódcy. Stalin jest raczej tematem nie eksponowanym, choć czasem gdzieś coś z nim zostało. Za to Putin jest traktowany zarówno jako zbawca narodu jak i ikona popkultury. Rosjanie w większości ufają mu i są z niego zadowoleni, bo z ich punktu widzenia on wie co jest dobre dla Rosji, którą umacnia. Można z nim kupić sobie koszulkę, kubek i mnóstwo innych gadżetów. Ludzie noszą takie rzeczy normalnie na mieście, co jest traktowane jako poparcie władz.

Toalety: Różne wpływy kulturowe powodują, że choć na zachodzie dominuje typ europejski, można też spotkać te typu tureckiego.

Drażliwe tematy: Przede wszystkim zbrodnie rosyjskie. Rosjanie są dumni ze swojego Imperium, ale wskazywanie, że inni widzą to inaczej bywa problematyczne. Jednocześnie większość z nich nie ma problemów z rozmawianiem o bieżącej polityce, choć obecnie to także może nie być dobry temat do rozmów.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Rosji: Alkohole, w tym wódkę, kawior. Z pamiątek matrioszki, jajka Faberge lub ikony.

Oznaczenia i drogowskazy: Z tym niestety bywa problem. Czasem lepiej wziąć taksówkę bądź marszrutkę, niż iść na piechotę, bo brakuje oznaczeń. Należy brać też poprawkę, że nie wszystkie oznaczenia mają transkrypcję na alfabet łaciński.

Informacja turystyczna i mapy: Lepiej polegać na własnym przewodniku.

Gdzie szukać informacji: Dużo opracowań, są też opisy w sieci. Jednak nie polecamy np. niektórych, stronniczych felietonów z Rosji na Gazecie.pl. Czytając je tam, ma się wrażenie, że autorzy piszą fantastykę, za bardzo koncentrując się na tym, co chcieliby widzieć, a nie tym co się dzieje w kraju.

Zwiedzanie Rosji

Główne cele turystyczne w Rosji: Petersburg i okolice, Moskwa. Z Polski popularny był Królewiec. Odpoczynek – Soczi. Ciekawostki przyrodnicze – Kamczatka i jezioro Bajkał.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Rosji: Chwilowo można zapomnieć.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak rosyjski
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły