Korea Południowa: Informacje praktyczne

Król Sejong, pomnik w Seulu (Korea Południowa)

Korea Południowa – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w kwietniu 2018.

Korea Południowa: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Mały, acz znany kraj między Japonią i Chinami, tygrys azjatycki, silny gospodarczo i technologicznie. Jednocześnie to zdecydowanie małe Chiny.

Klimat: W południowej części kraju podzwrotnikowy, w środkowej i północnej umiarkowanie ciepły, na to nakłada się klimat monsunowy. Pod koniec lata wybrzeże nawiedzają tajfuny. Najlepszy okres na zwiedzanie to kwiecień – październik. Wiosną, podobnie jak w Japonii, kwitną tu wiśnie.

Język: Koreański. W dużych biznesowych miastach, angielski w powszechnym użyciu, choć niekiedy ze specyficzną wymową oraz innymi naleciałościami.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Hotele bez problemu można znaleźć np. przez Booking.com.

Strefa czasowa: UTC+9, bez zmiany czasu. Siedem – osiem godzin różnicy względem Polski (wcześniej).

Korea Południowa: Transport

Dojazd: Właściwie tylko samolot. LOT ma dość dobre połączenia (wliczając w to bezpośredni lot z Wrocławia do Seulu), ale czasem taniej jest korzystając z innych linii (Air France, czy China Air).

Samochody i transport: Transport po Korei jest dość dobrze zorganizowany. Bez problemu można korzystać z lokalnych pociągów lub autobusów. Autostrady w kraju są płatne. By prowadzić samochód wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Wynajęcie samochodu w Korei: Nie próbowaliśmy.

Uber: Działa w dużych miastach.

Korea Południowa: Prawo

Wiza: Turystyczną uzyskuje się po przylocie. Raczej formalność. Nic nie jest nawet wbijane do paszportu, dostaje się tylko karteczkę, którą trzeba pokazać przy wylocie. Zgubienie jej jednak nie skutkuje żadnymi problemami.

Przepisy celne: Nic szczególnego, nie wolno wwozić produktów roślinnych i pochodzenia zwierzęcego, co jest częstym przepisem poza Unią Europejską.

Prawo i obyczaje: Nic szczególnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Poza standardowymi ograniczeniami, nie można latać w nocy, a także przy ograniczonej widoczności czy nad tłumami. Dron musi być w zasięgu wzroku. Zakaz latania obowiązuje w większości obszaru Seulu. W przypadku profesjonalnych dronów i zdjęć wymagana jest rejestracja.

Król Sejong, pomnik w Seulu (Korea Południowa)
Król Sejong, pomnik w Seulu (Korea Południowa)

Bezpieczeństwo w Korei Południowej

Szczepienia wymagane: Brak. Dobrze jest odświeżyć WZW i powtórzyć szczepienia z okresu dzieciństwa. Ze względu na zarażenie japońskim zapaleniem mózgu na obszarach wiejskich od maja do października, należy rozważyć szczepienie. Nie jest ono jednak obowiązkowe.

Choroby: Podobnie jak w Japonii, na niektórych obszarach, głównie wiejskich, może występować roznoszone przez komary japońskie zapalenie mózgu. Ryzyko zarażenia istnieje od maja do października. W Korei Południowej na niektórych obszarach wiejskich występuje także malaria, w tym w popularnej wśród turystów prowincji Icheon i Strefie Zdemilitaryzowanej. Ryzyko zarażenia występuje od marca do grudnia, należy rozważyć przyjmowanie profilaktyki antymalarycznej.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: O ile normalnie jest to dość bezpieczny kraj, o tyle cały czas formalnie znajduje się w stanie wojny z Koreą Północną. Zagrożenie jest widoczne i przypominane. Stacje metra w Seulu są wyposażone w maski gazowe, pełnią też rolę schronów.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic istotnego.

Korea Południowa: Płacenie

Waluta: Won (KRW, oznaczany jako ). W teorii dzieli się na 100 czonów, ale ponieważ raczej płaci się w tysiącach, to drobnych pewnie się nie zobaczy.

Płatności kartą i bankomaty: Płatności kartą dość powszechne, także w różnych atrakcjach turystycznych. Bankomaty również powszechne.

Ceny ogólnie: Jak byliśmy Korea była mimo wszystko droższym krajem niż Polska. Trochę inaczej wychodziło jedzenie w knajpach, głównie ze względu na bardzo duże porcje (to różniło się mocno od Japonii).

Napiwki: Nie jest to ani praktykowane, ani dobrze widziane.

Prąd i komunikacja w Korei Południowej

Internet: Problemu nie ma. Można wynająć na lotnisku przenośny router i mieć wifi w każdym miejscu kraju.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów dobry.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia koreańska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Kuchnia koreańska jest bardzo różnorodna. Bez problemu można znaleźć jakieś lokalne placki ziemniaczane czy danie z ryżu bez mięsa i ryb. Koreańczycy jedzą bardzo dużo, więc porcje są tu całkiem spore, a dodatkowo możemy dostać wiele interesujących przystawek.

Alkohol: Koreańczycy uchodzą za naród, który najwięcej pije w tej części świata. Wyróżniają się pod tym względem. Problemów z dostępem do alkoholu nie ma. Z lokalnych trunków warto wspomnieć o winach ryżowych: soju (mocne), cheongju, makgeolli, winie z czarnych malin – bokbunjaju czy winach śliwkowych.

Dostępność barów i restauracji: Bez problemu w dużych miastach.

Kultura Korei Południowej

Religia: Prawie 60% społeczeństwa jest niewierzące. Historycznie kojarzony z tym krajem buddyzm znajduje się dopiero na trzeciej pozycji i wyznaje go jakieś 15% mieszkańców. Głód religijny sprawia, że ludzie nawracają się na chrześcijaństwo. Protestanci to prawie 20% Koreańczyków, a katolicy kolejne 8%.

Ludzie: Otwarci, wchodzący łatwo w interakcję. Bardziej przypominają w obyciu Chińczyków.

Toalety: W okolicach Seulu spotkaliśmy tylko tym europejski.

Drażliwe tematy: Korea Północna, mylenie ich z Japończykami, czy Chińczykami, oraz ewentualnie trudniejsze elementy historii. Spory z Japonią wciąż są istotnym problemem, dla kraju, a co za tym idzie, także mogą wywoływać żywiołowe reakcje.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Korei Południowej: Przede wszystkim elektronikę, ale też przyprawy czy czasem jakieś specyficzne jedzenie.

Oznaczenia i drogowskazy: Zawsze także z angielską wersją. Oznaczenia bardzo dobre.

Informacja turystyczna i mapy: Nie jest tak dobrze zorganizowana jak w Japonii, ale wciąż stosunkowo dobrze. Na szczególną uwagę zasługują wolontariusze, którzy przebrani w stroje ludowe chodzą i opowiadają o swoim kraju. W Seulu bardzo łatwo znaleźć takiego darmowego przewodnika. Z mapkami turystycznymi jest trochę gorzej, ale również w centrach informacji można znaleźć darmowe przewodniki, a w nich mapy.

Gdzie szukać informacji: Choćby strona Imagine your Korea.

Zwiedzanie Korei Południowej

Główne cele turystyczne w Korei Południowej: Przede wszystkim miasta Seul i Busan, a także bardziej historyczne Gyeongju i Jeonju Hanok Village. Przyrodniczo – wyspa Czedżu. Nietypowa atrakcja to oczywiście DMZ. Do odpoczynku bardziej: Tongyeong.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Korei Południowej: Dolot nie stanowi dziś problemu, natomiast poruszanie się po Korei jest doskonale zorganizowane, wliczając to transport publiczny. Można przemieszczać się pociągami, ale również samolotami. Hotele i noclegi załatwia się standardowo. Dodatkowo mówią tu dobrze po angielsku (nie licząc akcentu i wymowy).

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak koreański
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły