Parlament Austriacki w Wiedniu (Austria)

Austria: Praktycznie

Austria – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w maju 2016.

Austria: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: U nas kraj powszechnie kojarzony jest z Niemcami, jednak jest to bardzo krzywdzące. Austria organizacyjnie i rozwojowo (nowe technologie w życiu codziennym) zdecydowanie wyprzedza północnego sąsiada. Również historia i kultura są odmienne.

Klimat: Umiarkowany, plus Alpy. Tam na chodzenie warto wybrać się latem, zaś zimą to królestwo sportów na śniegu.

Język: Niemiecki w wersji austriackiej, ale w miejscach turystycznych angielski jest raczej znany.

Baza noclegowa: Rozbudowana, nie powinno to nastręczać trudności. Trzeba się jednak liczyć z kosztami, Wiedeń nie należy do najtańszych miast. Można szukać np. na Booking.com.

Strefa czasowa: Jak u nas, czyli UTC+1 zimą i UTC+2 latem.

Austria: Transport

Dojazd: Najwygodniej samochodem lub autokarem. Kursują też pociągi do Wiednia, ale z większości miast w Polsce wymaga to kilku przesiadek. Możliwy też samolot, ale niestety wiąże się to z dużymi kosztami. Obecnie z niektórych miast można dolecieć tanio do Wiednia.

Samochody i transport: Podróżowanie po autostradach wymaga winiet. Te są do kupienia przy wjeździe do Austrii lub zaraz za nim. Austriacy jeżdżą dość nerwowo i szybko.

W miastach, takich jak Wiedeń, parkowanie jest ograniczone strefowo, ale są też podziemne parkingi publiczne, z których można skorzystać bardziej swobodnie i parkingi typu P+R na obrzeżach miasta przy stacjach metra.

Kolej bardzo dobrze rozbudowana. Połączeń można szukać na stronie ÖBB. Istnieje też działający transport autobusowy, jak również rzeczny (po Dunaju).

Uber: W większych miastach działa.

Prawo w Austrii

Wiza: Strefa Schengen, nie potrzebujemy ani wiz, ani paszportów.

Przepisy celne: Strefa Schengen, nic istotnego.

Prawo i obyczaje: Nic nadzwyczajnego.

Dni wolne: sobota i niedziela.

Drony: Prawo dotyczące dronów w Austrii jest jednym z najbardziej surowych i restrykcyjnych w Europie. Bez problemu można latać małymi dronami, które ważą do 250 gram, nie robią zdjęć i nie latają wyżej niż 30 m. Takie drony są traktowane łagodniej, gdyż uznane są za zabawki. Złamanie każdego z tych zakazów powoduje konieczność uzyskania zezwolenia i wykupienia ubezpieczenia. Nadzorem ruchu lotniczego w Austrii zajmuje się firma Austro Control, która także odpowiada za wydawanie licencji.

Parlament Austriacki w Wiedniu (Austria)
Parlament Austriacki w Wiedniu (Austria)

Bezpieczeństwo w Austrii

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Właściwie podobnie jak w Polsce.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: Jak w Europie. Sytuacja niestety jest zmienna. Trzeba wystrzegać się podejrzanych, opustoszałych miejsc, ale też przedmieść. W centrum uchodźców raczej brak. Przestępczości także nie ma jakoś znacznej. Natomiast, na razie, zamachów w Austrii wielu nie było.

Bezpieczeństwo naturalne: Istotne przede wszystkim w Alpach. Mogą występować lawiny.

Austria: Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: Bez większych problemów. Karty popularne, także płatności typu pay-pass, bankomaty powszechnie dostępne. Czasem warto mieć ze sobą trochę gotówki, tak na wszelki wypadek.

Napiwki: Wg uznania. 10 % to wartość oczekiwana w restauracjach.

Prąd i komunikacja w Austrii

Internet: Bez problemu.

Telefony: Roaming działa normalnie, ceny unijne.

Telefony alarmowe: 112 (ogólny), 133 (policja), 122 (straż pożarna), 144 (pogotowie).

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia austriacka

Jedzenie wegetariańskie: Kuchnia podobna do niemieckiej, ale ma też kilka swoich specjałów. Niewegetariańskie to sznycel po wiedeńsku i kiełbasy. Z wegetariańskich można znaleźć choćby smażone kartofle, trochę podobne do naszych placków ziemniaczanych, ale inaczej robione i podawane.

Wiedeń słynie też z ciast, oraz kiełbasy, którą można kupić jako tutejszy street food. Znajdzie się tu kilka Würstel-kiosków.

Alkohol: Piwo legalnie mogą już tu kupować osoby mające 16 lat. Podejście do alkoholu raczej liberalne.

Dostępność restauracji i barów: Bardzo dobra, zwłaszcza w miastach. Jest sporo kawiarni, sporo budek z jedzeniem, wybór bardzo duży.

Kultura Austrii

Religia: Dominująca to katolicyzm (ponad 60%). Dalej są niewierzący i muzułmanie.

Ludzie: Neutralnie nastawieni do turystów. Można sobie spokojnie pochodzić i pozwiedzać, nie zaczepiają.

Toalety: Styl europejski.

Drażliwe tematy: Austria podobnie jak wiele krajów zachodu jest spolaryzowana politycznie, więc wszystko, co podchodzi pod te tematy może wiązać się z kontrowersjami.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Znaki jak u nas. Oznaczenia głównie po niemiecku. Natomiast centra jak i miejsca turystyczne bardzo dobrze oznakowane.

Informacja turystyczna i mapy: Są centra informacji turystycznej. Oznakowania w mieście też są całkiem dobre.

Gdzie szukać informacji: Jest sporo przewodników i opracowań. Także w Internecie. Nam na większość pytań odpowiedział serwis: Wien.Info. Niby głównie o Wiedniu, ale znaleźliśmy wszystko, czego potrzebowaliśmy.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak austriacki
Praktycznie
Share Button

Komentarze