Irlandia: Informacje praktyczne

Irlandia - owca, łąka i skały

Irlandia – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w marcu 2023.

Irlandia: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: W skrócie kraj pełen traw, góry, kamieni i owiec, słynący z deszczowej pogody, przez lata biedniejszy krewny Wielkiej Brytanii, nie raz przez nią podbijany. Dziś Irlandczycy wykorzystali swoją szansę, rozwinęli gospodarczo, acz w swój własny sposób. To Zachód miejscami bliższy Wschodowi, przez pewne nieszablonowe podejście, czyli kombinowanie. To nie jest kraj ścisłych reguł i uporządkowania, choć jednocześnie w miarę czysty i zadbany.

Klimat: Wyspiarski, dość chłodny, nawet w lecie. Przy wybrzeżu też bardzo często pada.

Język: Angielski, z irlandzkimi naleciałościami. Irlandzki na zachodzie kraju, zwłaszcza w hrabstwie Kerry, ale tylko jako drugi język. Ale próbują to zmienić, w Dublinie chwili obecnej w opisach w muzeach irlandzki ma już pierwszeństwo, choć nie jest specjalnie używany. Obecnie jest tam też bardzo dużo Polaków, więc w niektórych miejscach (np. restauracjach czy sklepach) można dogadać się po polsku.

Baza noclegowa: Zależy od części, acz Irlandia rozwija się turystycznie, więc nie powinno być problemów. Warto szukać na Booking.com.

Strefa czasowa: UTC i UTC+1, czyli godzinę później niż w Polsce.

Irlandia: Transport

Dojazd: Najłatwiej samolotem. Z naszych lotnisk są tanie loty do Dublina, Cork, Shannon itp. W sumie warto pamiętać, że Ryanair to właściwie irlandzka linia.

Samochody i transport: Część autostrad jest płatna. Uwaga obowiązuje ruch lewostronny. Często brak możliwości płatności kartą. Główne drogi hrabstw i krajowe są bardzo dobre, ale już drogi lokalne mają różny standard: często są wąskie, wymagające ostrożnego wymijania, pozbawione oświetlenia i pobocza.

Wynajęcie samochodu w Irlandii: Działają wszystkie standardowe wyszukiwarki, nie ma problemu ze znalezieniem firmy, czy jakimiś specjalnymi ograniczeniami.

Uber: Działa właściwie tylko w Dublinie.

Irlandia: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna. Podobnie jak Wielka Brytania, Irlandia jest stowarzyszona z Schengen (nie jest pełnoprawnym członkiem). Są kontrole przy wjeździe, ale to raczej tylko i wyłącznie formalność (przynajmniej dla obywateli EU). Wjazd na paszport ma tę zaletę, że często można przejść do bramki automatycznej.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic szczególnego.

Dni wolne: Tydzień pracy jak u nas, od poniedziałku do piątku, czyli sobota i niedziela wolne. Sklepy jednak najczęściej są czynne.

Drony: Do małych dronów nie potrzeba żadnych specjalnych rejestracji. Obostrzenia standardowe, należy tylko mieć dron w zasięgu wzroku.

Irlandia - owca, łąka i skały
Irlandia – owca, łąka i skały

Bezpieczeństwo w Irlandii

Szczepienia wymagane: Brak. Warto standardowo być zaszczepionym na WZW A i B.

Choroby: Nic istotnego, (ale przy ich pogodzie, łatwo o przeziębienie)

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Jest to raczej spokojny kraj, ale warto mieć na uwadze drobną przestępczość.

Bezpieczeństwo naturalne: Zmienna pogoda, obfite deszcze, może dość utrudnić zwiedzanie, zwłaszcza na klifach czy w górach.

Irlandia: Płatności

Waluta: Euro (EUR).

Płacenie kartą i bankomaty: Zazwyczaj nie ma problemów z płatnościami kartą, ale lepiej mieć ze sobą zapas gotówki, zwłaszcza w miejscach turystycznych. Za niektóre atrakcje płaci się do ręki (bez paragonów).

Napiwki: Nie ma przymusu, ani wyczekiwania. Można je zostawiać, gdy jest się zadowolonym z usługi.

Ceny ogólnie: Raczej wyższe niż w Polsce, w szczególności gdy patrzy się na jedzenie w knajpach czy hotele oraz wejściówki. Jednakże w supermarketach jedzenie wcale takie drogie nie jest, bywa nawet czasami tańsze.

Prąd i komunikacja w Irlandii

Internet: Raczej dość dobrze rozwinięty.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów zadowalający, choć w niektórych miejscach na wybrzeżu zanika.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Brytyjskie.

Wtyczka typu brytyjskiego
Wtyczka brytyjska

Kuchnia irlandzka

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Problem dość analogiczny, jak z kuchnią angielską. Nawet jeszcze bardziej, bo jedzą tu dużo więcej ryb. Ale z drugiej strony burgery wegetariańskie nie stanowią jakiejś niespotykanej rzeczy.

Alkohol: Piwo jest zdecydowanie nieodzowną częścią wizyty w Irlandii, w szczególności w pubie. Poza piwem drugim narodowym alkoholem jest Whiskey. W Dublinie do zwiedzania jest zarówno browar produkujący piwo Guinness jak i destylarnia Jamesona. Do tego dochodzą likiery.

Dostępność barów i restauracji: Chodzenie do pubów to coś w Irlandii tak powszechnego i oczywistego, że puby znajdują się nawet w stosunkowo niewielkich miejscowościach. Wystarczy by się czegoś napić i coś zjeść. W wielu pubach w określony dni jest grana muzyka na żywo, to przyciąga Irlandczyków. Są tańce, jest zabawa. Jest to zdecydowanie element tamtejszej kultury.

Pub irlandzki i muzyka na żywo
Pub irlandzki i muzyka na żywo

Kultura Irlandii

Religia: Katolicyzm, co było jednym z powodów konfliktów z Wielką Brytanią. Niemniej jednak w ostatnich latach, także na wskutek skandali pedofilskich, rola kościoła w Irlandii słabnie. Dziś jest bardziej postrzegana jako kraj laicki, niż religijny.

Ludzie: Raczej otwarci, ale podobnie jak Brytyjczycy wycofani. Bardzo ważnym elementem kultury są puby i z tego warto skorzystać. Tu Irlandczycy często bawią się przy muzyce na żywo. Razem tańczą i śpiewają, a wyjście na piwo też jest tu w dobrym tonie. Puby irlandzkie to praktycznie obowiązkowe miejsce do odwiedzenia, zwłaszcza w Dublinie czy innych dużych miastach.

Toalety: Standard europejski.

Drażliwe tematy: Nieuczciwość, można się na nią spotkać i powoduje to zaraz potem agresję, przynajmniej słowną. A tak przede wszystkim zatargi z Wielką Brytanią i mylenie ich z Anglikami.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Irlandii: Przede wszystkim alkohol, czyli whiskey i lokalne piwa.

Oznaczenia i drogowskazy: Na drogach jeszcze jest przyzwoicie, podobnie z oznaczeniami zabytków w miastach. Jednak jeśli chodzi o szlaki górskie i ich oznakowanie to pozostawiają one wiele do życzenia. Czasem  tylko na początku drogi  jest mapka jak przebiega szlak i tyle.

Informacja turystyczna i mapy: Tu jeszcze mają wiele do zrobienia. Dziś bardziej można liczyć na pomoc lub małe biura turystyczne, niż jakieś typowe centra informacji.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona w sieci to https://www.ireland.com/.

Zwiedzanie Irlandii

Główne cele turystyczne w Irlandii: Po pierwsze Dublin. Dalej to przede wszystkim przyroda – Klify Moheru, krąg Kerry, półwysep Dingle.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Irlandii: Właściwie nie jest to skomplikowane. Najczęściej ludzie jadą do Dublina na city-break i czasem biorą wycieczki stamtąd. Inna opcja to przede wszystkim zwiedzanie kraju, do czego przydaje się wynajęcie samochodu. Irlandia to jedno z wielu miejsc, które zwiedza się w ten sposób idealnie, jadąc od miejsca do miejsca i zwiedzając kolejne rzeczy. Jedyny problem to czasem kwestia małych parkingów i rzadziej wejściówek. Te najczęściej można bez problemu kupić na miejscu. Reszta dość standardowa.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak irlandzki
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły