Gozo, Lazurowe Okno: maltańska wyspa i „Gra o tron”

Lazurowe okno, Gozo

Gozo (malt. Għawdex) to mała wyspa na zachód od Malty, należąca do tego maleńkiego kraju. Mniejsza, spokojniejsza, ale jednocześnie bardzo podobna klimatycznie do reszty kraju. W dodatku znajduje się na naszym szlaku filmowym dzięki „Grze o tron”, ale nie tylko. Tą najbardziej filmową częścią była formacja skalna znana jako Lazurowe Okno. Nam udało się ją jeszcze zobaczyć, ale niestety zawaliła się kilka lat po naszej wizycie.

Gozo, Lazurowe Okno i GOT

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Gozo było tak zwane Lazurowe Okno (Azure Window). To bardzo charakterystyczna formacja skalna przy Morzu Śródziemnym (łuk skalny), która sprawiała, że przybywało tu bardzo wielu turystów, ale też filmowców. W pierwszym sezonie „Gry o tron” mamy okazję obserwować dothrackie wesele Daenerys Targaryen i Khala Drogo. Sceny były kręcone dokładnie w tym miejscu. Lazurowe Okno można podziwiać w całej jego okazałości, ponadto widać je też  trochę wcześniej, z balkonu Illyrio. Sama posiadłość Illyrio była kręcona już na Malcie, więc posłużono się pewnie komputerowym złożeniem dwóch miejsc. Zresztą w przypadku „Gry o tron” wiele z serialowych lokacji jest poprawionych przez grafików.

Formalnie ekipa pracowała w wiosce Dwejra. I to właśnie na nią należy się kierować, jeśli chcemy zobaczyć tę lokację. Miejsce, w którym odbywała się uczta weselna, dość łatwo znaleźć i przejść się po nich. Okno, czyli główna atrakcja, znajdowała się nawet w serialu raczej w tle.

Inne filmy kręcone przy Azure Window

Ekipa HBO nie była pierwsza, która postanowiła nakręcić tu film. Pierwsza wersja „Zmierzchu Tytanów” (z 1981) Desmonda Davisa ma tu dość charakterystyczną scenę, którą próbowano odtworzyć w nowszej wersji, ale już nie przy Lazurowym Oknie. Pierwszą wersję „Zmierzchu Tytanów” i „Grę o tron” łączy też jedno: sceny, które tu kręcono były wyzwaniem logistycznym, ze względu na dużą liczbę statystów.

Swoją drogą, Gozo pojawiło się choćby w „Troi” Wolfganga Petersena, acz już zdjęcia nagrywano w innych miejscach, oraz jednej z adaptacji „Hrabiego Monte Christo” (z 2002) Kevina Reynoldsa. W  okolicy Lazurowego Okna kręcono scenę miłosną z udziałem Edmunda i Mercedes. Tu formalnie Gozo gra włoską wyspę Montecristo, która znajduje się na południe od Elby. Lazurowe Okno pojawiło się także w filmie telewizyjnym „Odyseja” z 1997.

Transport po wyspie Gozo

Na Gozo najłatwiej dostać się bezpośrednio z Malty. Istnieje połączenie promowe łączące obie wyspy. Przeprawa trwa koło 30 minut i jest darmowa w stronę Gozo. Płaci się przy powrocie. Gdy jedziemy wypożyczonym samochodem, to jesteśmy ograniczeni tylko godzinami promu. Natomiast w przypadku autobusów, wpierw trzeba dojechać do przeprawy, następnie przepłynąć na Gozo i tam znaleźć połączenie autobusowe. Lazurowe Okno znajdowało się dokładnie po przeciwnej stronie wyspy, więc trzeba pokonać kilkanaście kilometrów.

Płynąc na Gozo można trochę poprzyglądać się trzeciej co do wielkości wyspie archipelagu, czyli Comino.

Inne atrakcje

Wokół dawnego Azure Window znajdują się inne miejsca, które przyciągają zwiedzających. Są to zarówno Wewnętrzne Morze, Fungus Rock jak i Blue Hole. Część z nich jest też widoczna przez chwilę w „Grze o tron”. Są tu też piękne kamieniste plaże, raj dla nurków i oaza spokoju dla mniej wymagających wypoczywających. Nic dziwnego, że kręci się tu sporo turystów.

Wyspa oczywiście ma dużo więcej do zaoferowania. Jak na całej Malcie, tak i tu nie brakuje przepięknych kościołów. Czasem wystarczy zatrzymać się po drodze i zwyczajnie wejść, o ile jest otwarty.

Lazurowe Okno to początek naszej wędrówki z „Grą o tron” po Malcie. Następnym przystankiem na szlaku filmowym będzie właśnie Malta.

Status obecny Lazurowego Okna

Aktualizacja do oryginalnego wpisu. Niestety 8 marca 2017 Azure Window się zawaliło. Poinformował o tym premier Malty, Joseph Muscat na twitterze. Pojawiły się pomysły, by odbudować to miejsce, a raczej zbudować tu centrum kulturalne nawiązujące do oryginalnego kształtu.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak filmowy
Gozo („Gra o tron”)
Szlak maltański
Gozo
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły