Estonia: Informacje praktyczne

Pałac prezydencki, Tallinn, Estonia

Estonia kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w sierpniu 2018.

Estonia: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Interesujący kraj, w którym krzyżują się różne kultury. Są silne wpływy słowiańskie (w szczególności rosyjskie) i skandynawskie. Estonia jest zawieszona między krajami bałtyckimi a Europą Północną. Jednocześnie to państwo bardzo mocno rozwijające się technologicznie i nowoczesne. Żyjące w pewnym zagrożeniu (ze względu na dużą mniejszość rosyjską), a przy tym mocno integrujące się z Finlandią.

Klimat: Estonia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Latem temperatury są stosunkowo niskie, przeciętna temperatura w lipcu wynosi do 20 stopni. Natomiast zimą, za sprawą powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku, temperatury na ogół oscylują w granicy 2-4 stopni na minusie. Wschodnia część kraju jest bardziej w zasięgu mroźnych mas powietrza kontynentalnego.

Język: Estoński. Dobra znajomość angielskiego.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Booking bardzo dobrze się sprawdza.

Strefa czasowa: UTC+2 i UTC+3 w zależności od pory roku, czyli o godzinę wcześniej niż w Polsce.

Estonia: Transport

Dojazd: Można samochodem, nie jest to aż tak daleko, dodatkowo jadąc przez Litwę i Łotwę nie ma odpraw granicznych. Można skorzystać z autokarów. Są też dogodne połączenia lotnicze, zwłaszcza gdy LOT przejął Nordicę i był de facto najważniejszym przewoźnikiem w Estonii. Między Warszawą a Tallinem było kilka kursów dziennie, które dowożą pasażerów do hubu LOTu. Dało się to dobrze wykorzystać, acz ostatecznie rząd Estonii odkupił Nordicę, która po Covidzie zbankrutowała. Dziś połączenia LOTem są, ale nie tak częste.

Samochody i transport: Autostrady dla samochodów osobowych są bezpłatne. To też najlepszy sposób podróżowania po kraju. Ewentualnie zostają promy, na przykład do Rosji, czy Finlandii.

Wynajęcie samochodu w Estonii: Wynajem samochodów działa przez znane portale. Unia Europejska, standardowe przepisy.

Uber: W miastach działa bez najmniejszych problemów.

Estonia: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna. Estonia jest członkiem strefy Schengen.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Przepisy bardzo liberalne. Do 150 metrów można latać bez problemów. Dronów nie wolno używać do szpiegowania, fotografowania i nagrywania kogoś bez jego wiedzy. W przypadku profesjonalnego używania potrzebna jest pisemna zgoda osób nagranych.

Bezpieczeństwo w Estonii

Szczepienia wymagane: Brak. Jak wszędzie warto odnowić standardowe u nas szczepienia, ponadto warto być zaszczepionym na WZW A i B oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Choroby: Nie inaczej niż u nas.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Jest to raczej spokojny kraj, ale warto mieć na uwadze drobną przestępczość. Niestety czuć tu obawę przed Rosją.

Bezpieczeństwo naturalne: Co najwyżej chłód i ewentualnie sztormy.

Estonia: Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: Dość dobrze rozwinięta. Widać tu wpływy państw skandynawskich. Wprawdzie jeszcze nie likwidują płatności gotówkowych, ale po Tallinie da się poruszać mając tylko kartę. Używamy Revolut i Curve.

Napiwki: Podobnie jak na Litwie czy Łotwie, nie jest obowiązkowe, ale 5%-10% lub zaokrąglenie mile widziane.

Ceny ogólne: Jak byliśmy to ceny estońskie były droższe niż w Polsce, ale jeszcze odstawały od poziomu krajów zachodnich.

Prąd i komunikacja w Estonii

Internet: Dość dobrze rozwinięty, to najbardziej zinformatyzowany kraj w Europie.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów zadowalający.

Telefony alarmowe: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak u nas.

Kuchnia estońska

Jedzenie wegetariańskie: Samo jedzenie wegetariańskie nie jest problemem, ale tradycyjne estońskie owszem. Nawet w Tallinie trochę trudne jest znalezienie lokalnej kuchni estońskiej, łatwiej znaleźć coś w stylu „średniowiecznym”. Można bez problemu znaleźć pizzę, czy cokolwiek innego, co jest wegetariańskie.

Kuchnia lokalna jest skromna, oparta na mięsie i rybach

Alkohol: Jeden z krajów o największym procencie spożycia alkoholu na świecie. Z lokalnych alkoholi chyba najsłynniejsze są cydry.

Dostępność barów i restauracji: W normie, są i to całkiem sporo, oczywiście w miastach.

Kultura Estonii

Religia: Kraj silnie zlaicyzowany. Największą grupę stanowią protestanci (luteranie) – 20 %, potem trochę mniej prawosławnych. Pozostałe religie śladowe.

Ludzie: Spokojni i raczej trzymający dystans.

Toalety: Typ europejski.

Czystość w przestrzeni publicznej: Mimo sowieckich wpływów, w tej materii bliżej im do Finów niż innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, czyli raczej czyściej.

Drażliwe tematy: Rosja i mniejszość rosyjska.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Estonii: Głównie alkohole jak piwa, czy likiery (Vana).

Oznaczenia i drogowskazy: Wpływ Finlandii (i innych krajów skandynawskich) jest tu zauważalny. Estonia pod tym względem jest bardzo dobrze zorganizowana, zwłaszcza w porównaniu z sąsiadami.

Informacja turystyczna i mapy: Informacja turystyczna nie jest rozbudowana, ale na przykład mapy miejskie Tallinna bez problemu można dostać w większości hoteli / hosteli. Pełnią funkcję reklam.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona promująca turystykę to VisitEstonia.

Zwiedzanie Estonii

Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć w Estonii: Główne miasta to Tallinn i Tartu. Do tego dochodzą parki narodowe, Bałtyk. Niektórzy też przyjeżdżają tu spędzić czas aktywnie jak choćby na wędkowanie. Estonia często bywa przystankiem w drodze do innych krajów, czyli głównie łączona z Litwą, Łotwą, albo Finlandią, kiedyś też Rosją.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Estonii: Organizowaliśmy jedynie City-Break, ale to było bardzo standardowe. Mieliśmy lot do Tallinna, a resztę czasu spędziliśmy na zwiedzanie miasta na własną rękę.

  • W przypadku opóźnień lotniczych można skorzystać z usług AirHelp.
  • Jeśli spodobał Ci się wpis śledź nas na Facebooku.
Szlak estoński
Informacje praktyczne
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły