Estonia: Informacje praktyczne

Pałac prezydencki, Tallinn, Estonia

Estonia kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w sierpniu 2018.

Estonia: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Interesujący kraj, w którym krzyżują się różne kultury. Są silne wpływy słowiańskie (w szczególności rosyjskie) i skandynawskie. Estonia jest zawieszona między krajami bałtyckimi a Europą Północną. Jednocześnie to państwo bardzo mocno rozwijające się technologicznie i nowoczesne. Żyjące w pewnym zagrożeniu (ze względu na dużą mniejszość rosyjską), a przy tym mocno integrujące się z Finlandią.

Klimat: Estonia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego. Latem temperatury są stosunkowo niskie, przeciętna temperatura w lipcu wynosi do 20 stopni. Natomiast zimą, za sprawą powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku, temperatury na ogół oscylują w granicy 2-4 stopni na minusie. Wschodnia część kraju jest bardziej w zasięgu mroźnych mas powietrza kontynentalnego.

Język: Estoński. Dobra znajomość angielskiego.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Booking bardzo dobrze się sprawdza.

Strefa czasowa: UTC+2 i UTC+3 w zależności od pory roku, czyli o godzinę wcześniej niż w Polsce.

Estonia: Transport

Dojazd: Można samochodem, nie jest to aż tak daleko, dodatkowo jadąc przez Litwę i Łotwę nie ma odpraw granicznych. Można skorzystać z autokarów. Są też dogodne połączenia lotnicze, zwłaszcza odkąd LOT przejął Nordicę i jest de facto najważniejszym przewoźnikiem w Estonii. Między Warszawą a Tallinem jest kilka kursów dziennie, które dowożą pasażerów do hubu LOTu. Da się to dobrze wykorzystać.

Samochody i transport: Autostrady dla samochodów osobowych są bezpłatne. To też najlepszy sposób podróżowania po kraju. Ewentualnie zostają promy, na przykład do Rosji, czy Finlandii. Wynajem samochodów działa przez znane portale.

Uber: W miastach działa bez najmniejszych problemów.

Estonia: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna. Estonia jest członkiem strefy Schengen.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Przepisy bardzo liberalne. Do 150 metrów można latać bez problemów. Dronów nie wolno używać do szpiegowania, fotografowania i nagrywania kogoś bez jego wiedzy. W przypadku profesjonalnego używania potrzebna jest pisemna zgoda osób nagranych.

Pałac prezydencki, Tallinn, Estonia
Pałac prezydencki, Tallinn, Estonia

Bezpieczeństwo w Estonii

Szczepienia wymagane: Brak. Jak wszędzie warto odnowić standardowe u nas szczepienia, ponadto warto być zaszczepionym na WZW A i B oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Choroby: Nie inaczej niż u nas.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Jest to raczej spokojny kraj, ale warto mieć na uwadze drobną przestępczość.

Bezpieczeństwo naturalne: Co najwyżej chłód i ewentualnie sztormy.

Estonia: Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: Dość dobrze rozwinięta. Widać tu wpływy państw skandynawskich. Wprawdzie jeszcze nie likwidują płatności gotówkowych, ale po Tallinie da się poruszać mając tylko kartę.

Napiwki: Podobnie jak na Litwie czy Łotwie, nie jest obowiązkowe, ale 5%-10% lub zaokrąglenie mile widziane.

Prąd i komunikacja w Estonii

Internet: Dość dobrze rozwinięty, to najbardziej zinformatyzowany kraj w Europie.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów zadawalający.

Telefony alarmowe: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak u nas.

Kuchnia estońska

Jedzenie wegetariańskie: Samo jedzenie wegetariańskie nie jest problemem, ale tradycyjne estońskie owszem. Nawet w Tallinie trochę trudne jest znalezienie lokalnej kuchni estońskiej, łatwiej znaleźć coś w stylu „średniowiecznym”. Można bez problemu znaleźć pizzę, czy cokolwiek innego, co jest wegetariańskie.

Kuchnia lokalna jest skromna, oparta na mięsie i rybach

Alkohol: Jeden z krajów o największym procencie spożycia alkoholu na świecie. Z lokalnych alkoholi chyba najsłynniejsze są cydry.

Dostępność barów i restauracji: W normie, są i to całkiem sporo, oczywiście w miastach.

Kultura Estonii

Religia: Kraj silnie zlaicyzowany. Największą grupę stanowią protestanci (luteranie) – 20 %, potem trochę mniej prawosławnych. Pozostałe religie śladowe.

Ludzie: Spokojni i raczej trzymający dystans.

Toalety: Typ europejski.

Drażliwe tematy: Rosja i mniejszość rosyjska.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Wpływ Finlandii (i innych krajów skandynawskich) jest tu zauważalny. Estonia pod tym względem jest bardzo dobrze zorganizowana, zwłaszcza w porównaniu z sąsiadami.

Informacja turystyczna i mapy: Informacja turystyczna nie jest rozbudowana, ale na przykład mapy miejskie Tallinna bez problemu można dostać w większości hoteli / hosteli. Pełnią funkcję reklam.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona promująca turystykę to VisitEstonia.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak estoński
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły