Madanin, ksary, Mos Espa i „Mroczne widmo”

Madanin

Madanin (czasem spotyka się też pisownię Medenin, fr. Medenine, arab. مدنين‎) to niewielkie miasteczko w Tunezji na głównej drodze prowadzącej do Libii. Słynie ono z dobrze zachowanych ksarów, które wykorzystał George Lucas w „Mrocznym Widmie”. Ich architektura i kulturowe znaczenie są przy tym atrakcją samą w sobie.

Wejście do ksaru i obecna medyna
Wejście do ksaru i obecna medyna

Historia Madanin

Madanin wraz z bazarem od starożytności istniało właściwie dzięki handlowi, choć to tylko małe, acz dobrze usytuowane miasto na szlaku kupców. Warto wspomnieć o incydencie z czasów II wojny światowej. Miasto z rąk Aliantów próbowali odbić Niemcy. 6 marca 1943, pod dowództwem generała Erwina Rommla, hitlerowcy ponieśli sromotną porażkę w bitwie o Madanine. Rommel pokonany przez Bernarda Montgomery’ego został z rozkazu Hitlera ewakuowany z Tunezji do Włoch. Kilka miesięcy później rozwiązano Afrika Korps.

Ksar w Madanin
Ksar w Madanin

Ksar w Madanin

To co dziś najbardziej przyciąga uwagę w Madanin to ksar pełniący rolę medyny. Ksar to rodzaj ufortyfikowanej osady bądź spichlerza na zboża i towary, wzniesionej z gliny i kamienia. Często na szlaku karawan na pustyni, czyli pełnił trochę podobną rolę jak karawanseraj choćby w Iranie. Ksary pełniły także formę obronną, więc zewnętrzne części wyglądały trochę jak mury. Berberowie wznosili podobne zabudowania także w innych krajach, choćby w Maroku. Jeden z najbardziej znanych ksarów to Ajt Bin Haddu. Choć w wielu miejscach jest podobny do tych tunezyjskich, to te w Tunezji są dość charakterystyczne, ze względu na ghorfy i ustawienie przypominające plan atrialny z wewnętrznym dziedzińcem.

Ksar został wykorzystany jako lokacja, Mos Espa na planecie Tatooine („Star Wars”)
Ksar został wykorzystany jako lokacja, Mos Espa na planecie Tatooine („Gwiezdne Wojny”)
Ksar w Madanin (Tunezja) to kwatery niewolników w Mos Espa na Tatooine („Star Wars: Mroczne Widmo”)
Ksar w Madanin (Tunezja) to kwatery niewolników w Mos Espa na Tatooine („Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo”)

W Madanin znajduje się bardzo okazały i zarazem dość charakterystyczny ksar. Wznosi się on wokół placu, gdzie znajdowały się też wejścia do domostw (tylko od środka ksaru). Więc oprócz tego, że ludzie tu mieszkali, gromadzili swoje zasoby, bronili się, także całe życie i handel toczyło się wokół placu. Zresztą nawet dziś, w Madenine główny ksar, znajdujący się przy avenue 7 Novembre, w wielu miejscach zamieniony jest w medynę, stąd właśnie czasem można się spotkać z nazwą medyna zamiast ksar. Dodatkowo znajduje się tu także Muzeum Berberyjskie, w którym można zobaczyć lokalną kulturę, ale Madanin raczej nie żyje z turystów. Ci pojawiają się tu przy okazji.

Filmowcy niewiele musieli tu dekorować
Filmowcy niewiele musieli tu dekorować

„Gwiezdne Wojny” i Madanin

Jednak to nie II wojna światowa, ani ciekawy ksar przyciągnęły nas do tego miejsca, a filmy. Ksary zostały wykorzystane w „Mrocznym widmie” jako kwatery niewolników, w tym przede wszystkim te należące do Anakina Skywalkera. Stąd choćby Qui-Gon zabierał Anakina na szkolenie Jedi, tu też żegnał się z matką (Shmi Skywalker). To są dokładnie te same budynki w centrum miasta, więc dość łatwo je znaleźć, zwłaszcza plac. Natomiast Lucas kręcąc w Tunezji Epizod I wykorzystał jeszcze dwie inne lokacje z innymi ksarami (Ksar Hadada i Ksar Ouled Soltane), by połączyć je w jedno. W filmie płynnie przechodzimy pomiędzy prawdziwymi miejscami nawet w tej samej scenie. Były uzupełnieniem dla zbudowanego planu Mos Espy.

Ksary w Madanin
Ksary w Madanin

Tu przede wszystkim nagrano wejście do domu Shmi Skywalker w miejscowości Mos Espa na Tatooine i scenę burzy piaskowej w mieście. Tu także Anakin żegna się ze swoją matką. Madaninie przede wszystkim wykorzystywano w celu ukazania szerszej perspektywy, ksary te bowiem się ciągną i tworzą interesującą konstrukcję. „Gwiezdne Wojny” były kręcone w tym miejscu w 1997 roku.

Medenine, okolice ksaru
Medenine, okolice ksaru

Zwiedzanie Madaninu

Pomijając ksar, Madanin jest raczej typową przejazdową miejscowością. Owszem jest tu i wielki meczet, jak i stadion, jednak nie wyróżniają się one w sposób szczególny. Zaś świadomość „Gwiezdnych Wojen” jest tu praktycznie znikoma, ludzie raczej zakładają, że turyści przyjeżdżają oglądać medynę. Zwłaszcza, że znajduje się przy niej Muzeum Berberyjskie, ukazujące ich kulturę. Jest też możliwość zrobienia sobie tatuaży z henny, no i kupna suszonej harissy.

Muzeum kultury berberyjskiej
Muzeum kultury berberyjskiej

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak tunezyjski
Madanin
Szlak filmowy
Madanin
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły