Saryazd, forteca z suszonej cegły

Zamek w Saryazd

Opisywaliśmy już wioskę Kharanaq, ale obok Jazdu jest jeszcze jedna, trochę podobna atrakcja. Zamek w Saryazd, zwany też fortecą Sar Yazd (per. قلعه سريزد). Był to fort zbudowany jakieś 50 kilometrów od Jazd, który miał bronić to miasto przed atakami. Dziś, jak łatwo się domyślić, jest to atrakcja turystyczna.

Widok na główną bramę zamku w Saryazd
Widok na główną bramę zamku w Saryazd

Zamek w Saryazd

Obronne zadanie zamku jest dość znane i rozumiane. U nas też budowało się posterunki, strażnice czy twierdze w pewnej odległości od miast. Zamek ten miał jeszcze jedną ważną funkcję, identyczną jak tunezyjskie ksary. W razie zagrożenia pełnił rolę skarbca Jazdu, zaratusztriańska ludność mogła tu zdeponować swoje kosztowności i zapasy.

Główna brama zamku w Saryazd
Główna brama zamku w Saryazd
Wąskie uliczki wewnątrz zabudowań
Wąskie uliczki wewnątrz zabudowań

Zamek w Saryazd został zbudowany z cegły suszonej, zwanej czasem z hiszpańskiego adobe. Pierwotna forteca została wzniesiona gdzieś między III a VII wiekiem naszej ery (co czyni ją jedną z najstarszych ocalałych w Iranie), dziś trudno wyrokować dokładną datę. Oczywiście jak łatwo się domyślić, przez lata była używana, modyfikowana, wielokrotnie naprawiana, nowsze elementy zastępowały starsze, aż w końcu przestała być potrzebna i popadła w ruinę.

Zamek Saryazd z góry
Zamek Saryazd z góry

Dziś zwiedzając ten zamek widzi się różne stadia rozkładu. W niektórych widać rękę współczesnego człowieka, który coś naprawił. Inne fragmenty zwyczajnie niszczeją. Pozwala to spojrzeć na tę twierdzę oczyma wyobraźni i zobaczyć jak mogłaby wyglądać, gdyby nie była naprawiana i jak, gdyby ją całkowicie odnowiono. Zaś wpływ późniejszych był tak duży, że trudno określić, co właściwie pozostało z oryginalnej zabudowy.

Niektóre cegły się już dość mocno kruszą
Niektóre cegły się już dość mocno kruszą

Budowa zamku

Z fortecą jest ten problem, że po Kharanaq nie wygląda zbyt okazale z zewnątrz. Może nawet odstraszać, zwłaszcza że jest to atrakcja płatna (choć jak na polskie warunki niezbyt droga). Ale w środku jest zaskakująco dużo do oglądania. Jest wiele korytarzy, pięter, a nawet jakiś podpiwniczeń. Nie zawsze schody nadają się do bezpiecznej wspinaczki, ale tam gdzie się nie rozsypywały, daliśmy radę się wspiąć.

Inne są dość dobrze zachowane
Inne są dość dobrze zachowane

Ciekawostką jest też to, że forteca ta ma kilka murów obronnych. Jest przygotowana do tego, by w razie czego przenieść obronę na inny poziom. Przypomina to konstrukcję naszych fortyfikacji, w których środku często znajduje się donjon. No i jeszcze posiada fosę, obecnie wyschniętą. W każdym razie przywodzi nam na myśl system umocnień twierdz znany z Europy.

Mury zamku w Saryazd
Mury zamku w Saryazd
Saryazd, piwnice
Saryazd, piwnice

Na koniec jeszcze jedna rzecz, spacer po tym zamku przypomina nam trochę tunezyjskie ksary, nie tylko dlatego, że pełni tę samą funkcję, ale z powodu budowy. Pewnie przez tę cała glinę, gęstą zabudowę i wąskie uliczki. Znów dodatku była to wycieczka bez innych turystów. Nie było tu nikogo.

Zamek w Saryazd
Zamek w Saryazd

Dojazd do Saryazd

Do Saryazd najlepiej dotrzeć samochodem, czy to własnym, czy taksówką. Przed zamkiem można bez problemu zaparkować. W środku zaś po zakupie biletu można też zobaczyć wystawę różnych starych przedmiotów, przede wszystkim naczyń glinianych. Zwiedzanie fortecy nie zajmuje długo, godzina wystarczy na spokojnie. Bardziej nawet na celowym błądzeniu po zakamarkach, niż przejściu całości.

Cześć muzealna zamku
Cześć muzealna zamku

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak irański
Saryjazd
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły