Saryazd: forteca z suszonej cegły, zwiedzanie

Zamek w Saryazd

Opisywaliśmy już wioskę Kharanaq, ale obok Jazdu jest jeszcze jedna, trochę podobna atrakcja. Zamek w Saryazd, zwany też fortecą Sar Yazd (per. قلعه سريزد). Był to fort zbudowany jakieś 50 kilometrów od Jazd, który miał bronić to miasto przed atakami. Dziś, jak łatwo się domyślić, jest to atrakcja turystyczna.

Zamek w Saryazd

Obronne zadanie zamku jest dość znane i rozumiane. U nas też budowało się posterunki, strażnice czy twierdze w pewnej odległości od miast. Zamek ten miał jeszcze jedną ważną funkcję, identyczną jak tunezyjskie ksary. W razie zagrożenia pełnił rolę skarbca Jazdu, zaratusztriańska ludność mogła tu zdeponować swoje kosztowności i zapasy.

Zamek w Saryazd został zbudowany z cegły suszonej, zwanej czasem z hiszpańskiego adobe. Pierwotna forteca została wzniesiona gdzieś między III a VII wiekiem naszej ery (co czyni ją jedną z najstarszych ocalałych w Iranie), dziś trudno wyrokować dokładną datę. Oczywiście jak łatwo się domyślić, przez lata była używana, modyfikowana, wielokrotnie naprawiana, nowsze elementy zastępowały starsze, aż w końcu przestała być potrzebna i popadła w ruinę.

Dziś zwiedzając ten zamek widzi się różne stadia rozkładu. W niektórych widać rękę współczesnego człowieka, który coś naprawił. Inne fragmenty zwyczajnie niszczeją. Pozwala to spojrzeć na tę twierdzę oczyma wyobraźni i zobaczyć jak mogłaby wyglądać, gdyby nie była naprawiana i jak, gdyby ją całkowicie odnowiono. Zaś wpływ późniejszych był tak duży, że trudno określić, co właściwie pozostało z oryginalnej zabudowy.

Budowa zamku

Z fortecą jest ten problem, że po Kharanaq nie wygląda zbyt okazale z zewnątrz. Może nawet odstraszać, zwłaszcza że jest to atrakcja płatna (choć jak na polskie warunki niezbyt droga). Ale w środku jest zaskakująco dużo do oglądania. Jest wiele korytarzy, pięter, a nawet jakiś podpiwniczeń. Nie zawsze schody nadają się do bezpiecznej wspinaczki, ale tam gdzie się nie rozsypywały, daliśmy radę się wspiąć.

Ciekawostką jest też to, że forteca ta ma kilka murów obronnych. Jest przygotowana do tego, by w razie czego przenieść obronę na inny poziom. Przypomina to konstrukcję naszych fortyfikacji, w których środku często znajduje się donjon. No i jeszcze posiada fosę, obecnie wyschniętą. W każdym razie przywodzi nam na myśl system umocnień twierdz znany z Europy.

Na koniec jeszcze jedna rzecz, spacer po tym zamku przypomina nam trochę tunezyjskie ksary, nie tylko dlatego, że pełni tę samą funkcję, ale z powodu budowy. Pewnie przez tę cała glinę, gęstą zabudowę i wąskie uliczki. Znów dodatku była to wycieczka bez innych turystów. Nie było tu nikogo.

Dojazd do Saryazd

Do Saryazd najlepiej dotrzeć samochodem, czy to własnym, czy taksówką. Przed zamkiem można bez problemu zaparkować. W środku zaś po zakupie biletu można też zobaczyć wystawę różnych starych przedmiotów, przede wszystkim naczyń glinianych. Zwiedzanie fortecy nie zajmuje długo, godzina wystarczy na spokojnie. Bardziej nawet na celowym błądzeniu po zakamarkach, niż przejściu całości.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak irański
Saryjazd
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły