Słowacja: Praktycznie

Słowacja - Flaga

Słowacja – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne Zweryfikowane w maju 2016.

Słowacja: Informacje ogólne

Uwagi ogólne: Mały, górski, słowiański kraj, który zawsze rozwijał się w cieniu swoich sąsiadów. W czasach Czechosłowacji, był właściwie tylko dodatkiem do Czech. Z Polską współdzieli choćby historię Janosika. Da się tu dostrzec wiele wpływów z innych krajów. To także przepiękny przyrodniczo obszar. Jeśli chodzi o kulturę, to świeża, rodząca się państwowość.

Klimat: Podobny do polskiego, czyli  umiarkowany.

Język: Angielski może się przydać, natomiast słowacki jest bardzo zbliżony do języka polskiego, więc właściwie nie ma potrzeby używać innych języków. Prawdopodobnie jest dla nas najłatwiejszy do zrozumienia. Niemiecki także, ze względu na bliskość Austrii. Czasem też czeski.

Baza noclegowa: Wystarczająco rozbudowana, nie powinno to nastręczać trudności. Można szukać na Booking.com.

Strefa czasowa: Jak w Polsce (UTC+1 zima, UTC+2 lato).

Słowacja: Transport

Dojazd: Najwygodniej samochodem lub autokarem. Kursują też pociągi do Bratysławy, ale z większości miast w Polsce wymaga to kilku przesiadek. Możliwy też samolot, ale niestety wiąże się to z dużymi kosztami. Obecnie brak tanich lotów. Z Wiednia także transport wodny.

Samochody i transport: Podróżowanie po autostradach wymaga winiet. Podobnie jak w Austrii i Czechach można je nabyć tuż za wjazdem.

Uber: Istnieje, ale właściwie tylko i wyłącznie w Bratysławie.

Słowacja: Prawo

Wiza: Strefa Schengen, nie potrzebujemy ani wiz, ani paszportów.

Przepisy celne: Strefa Schengen, nic istotnego.

Prawo i obyczaje: Właściwie też nic szczególnie istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Prawo zostało jakiś czas temu zliberalizowane, ale nadal latanie i robienie zdjęć na Słowacji jest legalnie problemowe. Dronami niekomercyjnymi można latać, pod warunkiem, że nie robi się zdjęć i dron jest zarejestrowany. Linki do rejestracji można znaleźć tutaj. Zdjęcia powietrzne wymagają zezwolenia Departamentu Obrony. Ubezpieczenie obecnie nie jest wymagane.

Słowacja - Flaga
Flaga Słowacji

Bezpieczeństwo na Słowacji

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Właściwie podobnie jak w Polsce.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Jak w Europie Wschodniej, z wyjątkiem dziennikarzy. Słowacja jest niechlubnym przypadkiem, obok Malty, gdzie ściganie politycznych machlojek można przepłacić życiem. Jednak dla przeciętnego turysty nie ma tu nic groźnego.

Bezpieczeństwo naturalne: Duża część Słowacji to góry, czasem bardzo wysokie. Więc tu należy zachować odpowiednią ostrożność.

Słowacja: Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: Czasem robią problemy, także z dzieleniem rachunków w lokalach gastronomicznych, ale ostatecznie akceptują. Karty popularne, także płatności typu pay-pass, bankomaty również. Czasem warto mieć ze sobą trochę gotówki, tak na wszelki wypadek. Niestety poza większymi miastami wciąż mogą wymagać pieniędzy.

Napiwki: Wg uznania. 10 % to raczej wartość oczekiwana w restauracjach.

Prąd i komunikacja na Słowacji

Internet: Bez problemu.

Telefony: Roaming działa.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia słowacka

Jedzenie wegetariańskie: Dość ciekawe, widać tu wpływy zarówno austriackie jak słowiańskie. Wegetariańsko da się znaleźć choćby zupę cebulową, czy tutejszą wersję placków ziemniaczanych, zapiekanych z serem żółtym w środku. Jest też dużo klusek różnego rodzaju i pierogów.

Alkohol: Ten jeszcze w czasach Czechosłowacji był zdecydowanie tańszy, lepszy i bardziej dostępny niż w Polsce. Przede wszystkim piwa i różnej maści nalewki. To zostało do dziś.

Dostępność barów i restauracji: W większych miastach nie ma z tym większego problemu.

Kultura Słowacji

Religia: Dominuje katolicyzm, ale nie jest on tak silny jak choćby w Polsce. Choć w przeciwieństwie do Czech, jest tu więcej osób wierzących, Słowacja mimo wszystko jest mocno zlaicyzowana.

Ludzie: Neutralnie nastawieni do turystów. Można sobie spokojnie pochodzić i pozwiedzać, nie zaczepiają.

Toalety: Typ europejski.

Drażliwe tematy: Polityka, uchodźcy, zabójstwa dziennikarzy, kpienie z narodowości słowackiej.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Znaki jak u nas.

Informacja turystyczna i mapy: Raczej słabo rozbudowane biura informacji turystycznej.

Gdzie szukać informacji: Jest sporo przewodników i opracowań. Także w Internecie.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak słowacki
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły