Czechy: Informacje praktycznie

Czechy kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane wielokrotnie, ostatnio we lipcu 2021.

Czechy: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Nasi południowi sąsiedzi. W wielu miejscach kraj podobny do naszego, bliski, ale mimo wszystko inny.

Klimat: Umiarkowany ciepły, na terenach górskich ostry.

Język: Czeski. W niektórych częściach lepiej znany jest niemiecki czy rosyjski, niż angielski. Można próbować mówić po polsku, czasem wygodniej dla rozmówców niż angielski. Zdarzają się przypadki, że sami o to proszą.

Baza noclegowa: Wystarczająca. Co prawda w niektórych miejscach (np. okolice Czeskiej Szwajcarii) lepiej się posiłkować oddalonymi o np. 15 km miejscowościami, ale da się coś znaleźć. W okolicach letnich weekendów i różnych świąt może być trudno o wolne miejsca. Można szukać na np. Booking.

Strefa czasowa: Jak w Polsce.

Czechy: Transport

Dojazd: Zależy od części kraju, ale zdecydowanie najwygodniej samochodem. Owszem są busy, nawet pociągi (ale np. z Wrocławia do Pragi bezpośredni dopiero zostanie uruchomiony, trzeba z przesiadkami).

Samochody i transport: Coraz lepiej rozbudowana jest sieć kolejowa, jak również autostradowa, a co za tym idzie także autobusowa. Czechy jednak mają jeden istotny problem, kraj jest dość Prago-centryczny. Transport ze stolicą jest rozbudowany, ale do szybkiego podróżowania między różnymi częściami kraju najlepiej nadaje się samochód. Część dróg jest płatna za pomocą winiet, warto zweryfikować trasę pod tym kątem. Może się zdarzyć, że na trasie naszego wyjazdu płatny jest tylko niewielki fragment, który łatwo wyminąć. Ogólnie dobrze jest założyć, że dotyczą one autostrad oznaczonych literą D. To dość dobre przybliżenie. Szczegóły lepiej sprawdzić sobie wcześniej w sieci np. tutaj.

Winiety można kupić np. na stacjach benzynowych tuż za naszą granicą. Są trzy rodzaje: 10-dniowa, miesięczna i roczna.

Jeśli chodzi o kolej bilety i połączenia najlepiej sprawdzić na stronie regiojet.com.

Uber: Działa w większych miastach.

Czechy: Prawo

Wiza: Strefa Schengen, niepotrzebna.

Przepisy celne: Strefa Schengen, nic specjalnego.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela. Sklepy zazwyczaj są otwarte w weekendy.

Drony: Standardowe ograniczenia, nie jest wymagana rejestracja.

Widok na Pragę (Czechy)
Widok na Pragę (Czechy)

Bezpieczeństwo w Czechach

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnego.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: Jak większość Europy Wschodniej, to raczej bezpieczny obszar. Owszem, warto zachować zdrowy rozsądek i tyle. Zwłaszcza wieczorami w ciemniejszych zaułkach, czy okolicach dworców w dużych miastach.

Bezpieczeństwo naturalne: Głównie trzeba uważać na górskie wypady.

Czechy: Płacenie

Waluta: Korona czeska (CZK). W niektórych miejscach blisko granicy akceptują albo Złotówki, albo Euro (częściej).

Płatności kartą i bankomaty: W porównaniu z Polską płatności kartą nie są szeroko rozpowszechnione. W wielu miejscach się da płacić, ale nie wszędzie. Lepiej jest mieć ze sobą gotówkę. Co prawda z roku na rok akceptowanie płatności kartowych (a także bezstykowych) wyraźnie się poprawia, ale wciąż jeszcze nie jest to norma. Co jest w szczególności zauważalne w miejscowościach turystycznych.

Bankomaty powszechne.

Napiwki: Uznaje się je wręcz za oczywiste (5-10%), są wyczekiwane, ale najczęściej nie są doliczane do rachunku.

Prąd i komunikacja w Czechach

Internet: Wifi powszechne, także w restauracjach.

Telefony: Unia Europejska, formalnie opłat roamingowych brak, ale firmy telekomunikacyjne szukają jak to sobie odbić.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia czeska

Jedzenie wegetariańskie: Z lokalnych na pewno można kupić smażony ser z frytkami. Występuje dość powszechnie. Trudniej znaleźć knedle bez mięsa, ale też się da.

Alkohol: Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu, przed tak zwaną rewolucją piwną, prawie „obowiązkowym” elementem kosztowania czeskiej kuchni, były ich piwa. Koncerny wypadały dość dobrze w porównaniu z tymi z innych krajów, ale czasy się zmieniły, choć dla wielu piwo czeskie jest nadal synonimem dobrego.

Prócz piwa, Czechy słyną też z mocniejszych alkoholi, jak choćby ziołowa Beherowka.

Dostępność barów i restauracji: W większych miastach zadawalająca, w trasie i w mniejszych miastach trochę problemów (ale to raczej normalne).

Kultura Czech

Religia: Kraj laicki. Blisko 80% mieszkańców nie chce być łączona z żadnym wyznaniem. Historycznie to państwo protestanckie, z kościołem husyckim na czele. Jednak dziś największą grupę wierzących stanowią katolicy. Na kolejnym miejscu są osoby wierzące, ale nie należące do żadnej religii. Protestanci dziś stanowią trochę ponad 2% społeczeństwa (w dodatku są podzieleni na różne kościoły).

Ludzie: W teorii mają żal do Polaków o interwencję w Czechosłowacji, czyli tak zwaną Operację „Dunaj” z 1968 roku. Czasem się o tym przypomina, ale w kontaktach z ludźmi dziś już się tego nie czuje. Po pierwsze jest biznes. Niektóre części Czech żyją z Polaków i to widać. Po drugie tamte historie też już odchodzą do lamusa.

Toalety: Jak u nas.

Drażliwe tematy: Interwencja w Czechosłowacji, zwłaszcza gdy mówimy o niej z naszej perspektywy. Udział Czechów w wojnach, a ostatnio także polityka.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Raczej średnio zorganizowane. Są, bo są, jednak mapa/GPS daje więcej pewności. Oczywiście zależy to od miejsca.

Informacja turystyczna i mapy: Tego niestety nie ma za dużo. Czasem przy atrakcjach, jak w Czeskiej Szwajcarii dostaniemy bardziej folder reklamowy, niż typową mapkę.

Gdzie szukać informacji: Oficjalny serwis to CzechTurism.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak czeski
Praktycznie
Share Button

Komentarze