Fatima: portugalskie sanktuarium, bazylika i objawienia Maryjne

Fatima

W tym roku obchodzimy setną rocznicę objawień fatimskich. Miały one miejsce od 13 maja 1917 do 13 października 1917 w małej wówczas wiosce Fatima. Zanim jednak rozpoczną się tam wielkie uroczystości może warto przyjrzeć się samej Fatimie (port. Fátima). Choć to przede wszystkim miejsce pielgrzymkowe, zwiedzanie bazyliki i reszty sanktuarium także jest możliwe.

Objawienia Fatimskie

Nim Matka Boża objawiła się Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji dos Santos Fatima była tylko zwykła portugalską wioską, niewiele oferującą do zobaczenia. Obecnie trochę się rozrosła, w centrum zaś znajduje się sanktuarium oraz cała baza do obsługi pielgrzymów. Zresztą wokół trzech Tajemnic Fatimskich narosła legenda, zwłaszcza, że treść tej ostatniej przez lata była trzymana przez Kościół w sekrecie. Wciąż słychać echa teorii, że nie została ona jeszcze publicznie ujawniona w całości (a podobno dotyczyła zamachu na Jana Pawła II). Pierwsza zaś była wizją Piekła, druga natomiast zapowiedzią II wojny światowej i komunizmu.

Fatima obecnie

Tu warto dodać jedną rzecz, Fatima bardzo mocno wyróżnia się od wielu innych miejsc kultu tym, że jest bardzo dobrze zorganizowana. Noclegi dla pielgrzymów oczywiście są, podobnie jak sklepy z dewocjonaliami czy jakieś restaurację. Z tego żyje współczesna miejscowość. Ale cała ta infrastruktura nie przytłacza właściwego miejsca, znajduje się trochę z boku. Jest zauważalna, ale jednocześnie nie nachalna, a przede wszystkim bardzo łatwo ją ominąć. Trzeba pamiętać, że do momentu objawień, była to właściwie wioska. Dziś owszem, rozwinęła się, ma sporą bazę hotelową, ale pomijając obiekty kultu nie rozwinęła się jako miasto. Wciąż ma charakter przedmieścia.

Fatima: portugalskie sanktuarium maryjne

Druga rzecz, która mocno wyróżnia Fatimę to brak „cepelii”, niestety dość charakterystycznej dla wielu znanych obiektów sakralnych, które rozwijały się na przestrzeni setek lat. Całość jest zachowana raczej w jednorodnym stylu, a przede wszystkim jest dość surowa.

Najważniejsze miejsce to oczywiście Kaplica Objawień. Z dachem, ale jednocześnie otwarta. Tu najczęściej odbywają się msze. Tu też znajduje się najbardziej „klasyczna” figura Matki Boskiej Fatimskiej.

Dwa największe budynki to bardzo różne od siebie świątynie. Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie, ukończona w 1953 roku. Jest jeszcze w miarę klasyczna, ale też dość ascetyczna. Wewnątrz znajdują się groby trojga dzieci. Te znów, są estetyczne, zauważalne, ale to nie one są centrum świątyni. Wokół zaś mamy park, w którym można odpocząć i kontentować.

Naprzeciwko bazyliki znajduje się Kościół Trójcy Przenajświętszej, konsekrowany w 2007 roku z okazji 90-lecia objawień. To jeszcze bardziej ciekawy budynek, bardzo nowoczesny, akustyczny i intrygujący. Z zewnątrz można mieć wątpliwości, co to jest, w środku znikają natychmiast. Nie przytłacza, a przy tym bardzo dobrze akcentuje to co najważniejsze. W samym Sanktuarium Fatimskim strefa sacrum jest świetnie ukazana. To nie choćby Jerozolima, czy Betlejem, gdzie konflikty między chrześcijanami powodują, że czasem gubi się powaga i istota tegoż miejsca. A przy jednoczesnym wyrugowaniu handlu dewocjonaliami z przestrzeni sakralnej Fatima sprawia bardzo niesamowite, pozytywne wrażenie, sprzyja skupieniu się i rozmyślaniom.

Dojazd do Fatimy

Z Lizbony (ale też Porto) najlepiej dojechać do Fatimy autobusem. Rede Expressos kursuje na trasie Lizbona – Porto zatrzymując się właśnie tylko w Fatimie po drodze, przysłowiowy rzut beretem od sanktuarium. Można tu także dojechać pociągiem, ale stacja znajduje się w dalszej odległości. Więcej o życiu sanktuarium i możliwości odwiedzenia go można przeczytać tutaj (oficjalna strona ma polskojęzyczną sekcję).

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak religijny
Fatima
Szlak portugalski
Fatima
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły