Szwecja: Informacje praktyczne

Zmiana warty w Sztokholmie

Szwecja – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w czerwcu 2017.

Szwecja: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Na początek warto poruszyć jedną kwestię, czyli cen. Szwecja jest jednym z najdroższych państw na świecie (podobnie jak inne skandynawskie kraje). Nie tylko z punktu widzenia Europy Środkowej, ale też Zachodniej. Sam kraj zaś jest bardzo ułożony i poukładany, może trochę srogi, ale jak cała Skandynawia klimatyczny.

Klimat: Klimat Szwecji na większości obszaru kraju jest umiarkowany, pomimo wysunięcia na północ łagodzony przez ciepły prąd Golfstrom. Południe kraju ma klimat bardziej morski, północ to rejon subpolarny.

Język: Angielski powszechny w użyciu. Urzędowy – szwedzki.

Baza noclegowa: Problemu większego z dostępnością nie ma. Gorzej z cenami, Szwecja to drogi kraj. W Sztokholmie np. warto wziąć nocleg poza centrum, nawet z przejazdami wychodzi taniej. Poza miastami w lecie można pomyśleć o namiocie. Szwecja ma bardzo liberalne prawo, jeśli chodzi o możliwości takiego spania. Hotele bez problemu można znaleźć np. przez Booking.

Strefa czasowa: UTC+1/UTC+2, czyli jak w Polsce.

Szwecja: Transport

Dojazd: Najczęściej samolot, są tanie loty np. w okolice Sztokholmu. Alternatywą jest też prom, lub samochód (da się dojechać przez Danię i Sund). Niestety należy liczyć się z kosztami, nawet tani lot wiąże się z transportem z lotniska, co czasem może kosztować więcej niż sam przelot.

Samochody i transport: Transport wewnętrzny bardzo dobrze zorganizowany, czy to drogowy, czy kolejowy, a nawet wodny. Istotnym czynnikiem są jednak ceny.

Same drogi w Szwecji są bezpłatne, wliczając to autostrady. Jedyny wyjątek stanowią mosty na granicach z Danią i Norwegią.

Uber: Działa normalnie w dużych miastach.

Szwecja: Prawo

Wiza: Strefa Schengen, niepotrzebna.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawa i obyczaje: Raczej europejski standard.

Dni wolne: Sobota, niedziela. Sklepy działają w weekendy.

Drony: Powinny być oznaczone, na plakietce lub innym oznaczeniu potrzebne są dane właściciela – imię, nazwisko, telefon. Przed lataniem należy sprawdzić, czy akuratnie nie ma żadnych obostrzeń w tym terenie, np. imprez i tak dalej. Dron powinien znajdować się w zasięgu wzroku operatora. W przypadku nocnych lotów dron musi mieć światełka, by było go widać. Nie można latać nad rezerwatami i innymi standardowymi obiektami.

Zmiana warty w Sztokholmie, Szwecja
Zmiana warty w Sztokholmie, Szwecja

Bezpieczeństwo w Szwecji

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnego.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Podobnie jak w wielu innych państwach Europy Zachodniej, obecnie problemem w Szwecji jest zwiększone zagrożenie terrorystyczne. Nie należy go bagatelizować, ale też przesada w drugą stronę jest niewskazana. Pogłoski o skraju wojny domowej są oczywiście mocno przesadzone. Najlepiej unikać tłumów, nie korzystać z komunikacji w szczycie, zaś miejsca turystyczne odwiedzać w mniej uczęszczanych godzinach (np. rano).

Analogicznie jest z przestępstwami popełnianymi przez imigrantów. Szwecja uchodzi obecnie za stolicę gwałtu i tak dalej. Statystyk nie należy ani bagatelizować, ani wpadać w panikę, czy demonizować. Raczej zachować ostrożność i rozsądek, problemy mogą się pojawić, ale większość przyjeżdżających nie ma żadnych kłopotów. My czuliśmy się bezpiecznie, choć odwiedziliśmy zdecydowanie bezpieczniejsze kraje. Natomiast mimo różnych informacji Skandynawia wciąż znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo naturalne: Góry i ewentualnie zimno, na to trzeba się odpowiednio przygotować wyruszając na szlaki.

Szwecja: Płacenie

Waluta: Korona Szwedzka (SEK). Szwedzi są bardzo przywiązani do swojej waluty, głównie ze względów historycznych. Jeszcze w latach 80. XX wieku, Sztokholm był jednym z najważniejszych centrów finansowych Europy. Biznes przeniósł się głównie do Londynu po wprowadzeniu podatku od transakcji.

Płatności kartą i bankomaty: Płatności kartą są bardzo rozpowszechnione, do tego stopnia, że nie musieliśmy wypłacać żadnych koron. Wszystko, co potrzebowaliśmy, załatwiliśmy kartą. Samych bankomatów tak dużo nie widać, ale są oczywiście dostępne. Co więcej, to gotówką w wielu miejscach (np. muzeach) nie można płacić. Bez karty trudno się poruszać po Szwecji.

Napiwki: Nie ma zwyczaju.

Prąd i komunikacja w Szwecji

Internet: Rozpowszechnione, są nawet hotspoty, czy wifi na statkach obwożących po kanałach.

Telefony: Unia Europejska, formalnie opłat roamingowych brak, ale trzeba uważać na to jak odbija to sobie operator.

Telefon alarmowy: Jak w całej Unii, 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia szwedzka

Jedzenie wegetariańskie: Kuchnia lokalna w dużej mierze oparta jest na mięsie, przede wszystkim rybach. Więc stanowi to istotny problem. Jest też trochę jadłodajni w stylu np. włoskim, ale ogólnie trzeba się trochę naszukać. I znów – ceny. Jeśli wybieramy się na wypad weekendowy, warto pomyśleć o własnym drobnym prowiancie, można w ten sposób ograniczyć mocno koszty.

Alkohol: W barach z tym problemu nie ma, ale kupno alkoholu w sklepie jest już problemowe. Istnieje specjalna sieć sklepów, kontrolowanych przez rząd, Systembolaget, w których legalnie można kupić alkohol. Podobnie jak w Islandii, te sklepy mają ograniczone godziny otwarcia. Obecnie najpopularniejszy alkohol w Szwecji to wino, które wyprzedza piwa i wódkę. Szwedzi często jeżdżą do Danii, by tam kupować alkohol.

Dostępność barów i restauracji: Szczęśliwie w dużych miastach nie ma z tym problemu.

Kultura Szwecji

Religia: Do 2000 był to kraj z religią państwową – Kościół ewangelicko-luterański Szwecji. Do dziś należy do niego prawie 60% obywateli. Jednocześnie jakieś 65% deklaruje się jako niewierzący (wielu z nich do kościoła jednak należy).

Ludzie: Skandynawowie są raczej spokojni i zajęci sobą. Pomocni, jeśli się o to poprosi, ale ważna jest też ideologia społeczna, którą tu widać i słychać. Na przykład podczas wycieczek po kanałach, wśród informacji o mieście i historii, dużo jest ideologii równouprawnienia itp., miejscami nietrafionej i irytującej (np. wielkim postępem jest to, że w Szwecji kobiety mają prawo wnieść wniosek rozwodowy, co jest od wielu lat standardem w cywilizacji europejskiej. Albo że kobiety mogą wstąpić do wojska i okryć się chwałą na polu walki. Cóż, kiedyś uchodziło za przywilej kobiet nie brać udziału w wojnie), zwłaszcza, że w Polsce o prawa kobiet zatroszczył się Piłsudski, podczas gdy w Szwecji jeszcze one nie istniały. Tak więc jest to raczej problem niezrozumienia kulturowego i historycznego.

Toalety: Typ europejski.

Drażliwe tematy: Imigranci i bezpieczeństwo z nimi związane.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Oznaczenia i drogowskazy turystyczne są bardzo dobre. Większość istotnych miejsc jest oznaczona.

Informacja turystyczna i mapy: To kolejny przejaw dobrej organizacji Szwecji. Punkty turystyczne są, mapy np. na lotnisku można dostać za darmo, nawet gdy punkt sam jest nie czynny.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona to VisitSwenen.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak szwedzki
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły