Wydmy Corralejo: park przyrodniczy i plaża

Wydmy Corralejo

Jedną z najbardziej niezwykłych plaż i atrakcji Feurteventury jest Dunas de Corralejo, czyli wydmy Corralejo. Przyciągają ze względu na złoty piasek, spokój, niecodzienny krajobraz, ale też doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, czy puszczania latawców.

Widok na plażę Corralejo
Widok na plażę Corralejo

Wydmy Corralejo (Fuerteventura)

Wydmy Corralejo znajdują się na wschodnim wybrzeżu wyspy, jakieś 100 km od brzegów kontynentalnej Afryki. Jednocześnie wyglądem przypominają pustynię, więc szybko ludzie zaczęli wierzyć, że piasek, który się tu znajduje, został przyniesiony przez wiatr z Sahary. Naukowcy jednak nie potwierdzają tego. Piasek powstał tutaj, składa się w dużej części z martwych koralowców. Sytuacja jest identyczna jak z Dunas de Maspalomas na Gran Canarii. Choć trzeba przyznać, że tamte wydmy wyglądają jeszcze bardziej pustynnie niż Corralejo, w kontekście archetypowego ergu. Te tutaj są bardziej płaskie, przynajmniej w tej mniej porośniętej części, ale przy tym mają zdecydowanie większą powierzchnię. Owszem, są tu wzniesienia, ale też pojawia się roślinność, więc przypomina to raczej krajobrazy, jakie widzieliśmy w Tunezji, niż w Erg Chebbi w Maroko, więc akurat zgadza się to z reklamowymi hasłami, że przypomina to Saharę.

Dalsza okolica
Dalsza okolica

Miasteczko Corralejo

Corralejo jest też bardziej kameralne od Dunas de Maspalomas pod innym względem. Istnieje tu miejscowość turystyczna z aquaparkiem i cała infrastrukturą, ale znajduje się ona na północy w pewnym oddaleniu, nie obudowuje ona w całości wydm. Miejscowość Corralejo jest to dziś jedno z najbardziej znanych i żyjących miejsc turystycznych Feurty. Warto dodać, że wcześniej znajdowała się tu niewielka wioska rybacka. Obecnie to miasteczko niespecjalnie wyróżniające się na Kanarach, ale ma jedną istotną rzecz: port z promami. Właśnie stąd płynie się na Lanzarote, ale też na Isla de Lobos. Oczywiście doskonale sprawdza się także jako kurort.

Corralejo
Corralejo

Park przyrodniczy Corralejo

Sam park Parque Natural de Corralejo liczy sobie aż 27 km2, a w jego obszarze znajdują się nie tylko wydmy i plaże ciągnące się przez 10 kilometrów, ale również niewielkie wzniesienia. Najwyższe z nich to Montaña Roja, czyli góra czerwona – 314 metrów wysokości – znajdująca się na południu parku. To dobry punkt widokowy. Park założono w 1982 roku.

Wydmy przypominają trochę Saharę
Wydmy przypominają trochę Saharę

Jadąc przez wydmy, jest wiele miejsc, gdzie można się zatrzymać i pójść na plażę, albo przespacerować się po wydmach. Droga rozdziela je, choć czasem wydmy są po obu stronach. Jest tu sporo miejsc do zaparkowania. Corralejo znajduje się w dość wietrznym terenie (co pomaga teorii o naniesionych piaskach). To miejsce, które upodobali sobie wielbiciele kitesurfingu, czy latawców, czasem odbywają się tu zawody i pokazy tych ostatnich. Zwłaszcza, że pogoda na Kanarach zazwyczaj jest sprzyjająca odpoczynkowi, a jak się do tego doda wiatr, to jest to dla nich idealne miejsce. Z innych atrakcji, w listopadzie organizowany jest tu półmaraton.

Corralejo to idealne miejsce na Kanarach do kitesurfingu
Corralejo to idealne miejsce na Kanarach do kitesurfingu

Wydmy i plaże

Wydmy oczywiście są rezerwatem, natomiast warto dodać, że zlewają się z plażą (podobnie jak w przypadku Maspalomas), te zaś ciągną się na całej długości parku (plaża Corralejo to tylko jedna z nich). Plaże na tym terenie są dość zróżnicowane, jedne mają złoty piasek, inny bardziej biały, za to woda oceanu jest tu zazwyczaj lazurowa.

Połaci piasku jest tu całkiem sporo
Połaci piasku jest tu całkiem sporo

Plaże Corallejo dzielą się na wiele mniejszych. Najbardziej znane z nich to Grande Playas, Barreta de Abajo, Playa de los Matos, Playa Larga, Playa el Viejo, El Pozo, El Caserón, Playa Corralejo Viejo, Alzada, el Moro, el Burro, el Dormidero, los Martos, el Bajo Negro,el Médano, La Goleta, Las Clavelinas, czy Muelle Chico. W niektórych miejscach rozbijają się nudyści. Najważniejsze jednak jest to, że tu ludzie się rozchodzą, więc jest sporo miejsca i możliwości podziwiania natury. To też idealne miejsce na odpoczynek. Na północy, blisko hoteli Riu stacjonuje ratownik, większość plaży jednak jest niestrzeżona i pomijając parkingi przy ulicy przecinającej park, pozbawiona infrastruktury. Niemniej jednak to wciąż jedno z najbardziej wyróżniających się  miejsc Feurteventury.

Corralejo jest rozległe, więc niektóre miejsca zaanektowali sobie nudyści
Corralejo jest rozległe, więc niektóre miejsca zaanektowali sobie nudyści

Wydmy w kinie

Warto wspomnieć też o filmowym występie. Corralejo pojawiły się w filmie „Eternals” (2021) Chloe Zhao, osadzonego w MCU. Zdjęcia nagrywano w innych częściach Fuerty, ale właśnie na wydmach nagrywano sceny pustynne. Praca na wydmach została zauważona przez dziennikarzy, a na zdjęciach uwiecznione zostały Angelina Jolie i Lia McHugh. Wydmy zagrały także marokańską Saharę w filmie „Sprzymierzeni” (2016) Roberta Zemeckisa.

W wielu miejscach w Corralejo parkuje się tuż przy drodze
W wielu miejscach w Corralejo parkuje się tuż przy drodze

Jeśli podobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak hiszpański
Corralejo
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły