Łotwa: Informacje praktyczne i porady

Łotwa

Łotwa kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Łotwę odwiedziliśmy ostatnio w lipcu 2023.

Łotwa: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Jeden z trzech krajów bałtyckich. Niewielki, spokojny, kulturalnie duży wpływ miały na niego Rosja, Niemcy i w mniejszym stopniu kraje nordyckie.

Klimat: Strefa umiarkowana, o przejściowych cechach morskich na Półwyspie Kurylskim, zaś na wschodzie kraju bardziej kontynentalny. Nie ma dużych mrozów, ani dużych upałów.

Język: Łotewski. Przed inwazją na Ukrainę popularny był rosyjski ze względu na dużą mniejszość rosyjską, ale teraz zdecydowanie mniej. Całkiem nieźle mówią też po angielsku.

Baza noclegowa: Jak w większości miejsc, wyszukiwarki typu Booking sprawdzają się doskonale.

Strefa czasowa: Godzina przesunięta do przodu w stosunku do Polski (UTC + 2 / +3 w zależności od pory roku).

Łotwa: Transport

Dojazd: Są dwie opcje, albo samochodem przez Litwę (względnie autobusem, można się posiłkować siecią Flixbus) albo samolotem. Obecnie połączenie z Rygą utrzymuje LOT, ale też z niektórych lotnisk polskich Ryanair. Dodatkowo inne linie tradycyjne także pozwalają dolecieć tam z przesiadką.

Samochody i transport: Sieć drogowa, wliczając w to autostrady, są na Łotwie bezpłatne. Jedynym wyjątkiem jest Jurmała, gdzie za wjazd do miasta w okresie letnim pobierana jest opłata miejska. Dodatkowo opłatami są obarczone samochody ciężarowe.

Łotwa nie jest dużym krajem, główne punkty, którymi interesują się turyści, są w miarę dobrze połączone transportem lokalnym, ale jeśli chcemy zwiedzać samodzielnie, samochód będzie lepszy. Na Łotwie całkiem nieźle działa kolej, bilety można kupić w kasie, ale też wszystko sprawdzić na stronie pv.lv.

Wynajęcie samochodu na Łotwie: Nie wynajmowaliśmy samochodu na Łotwie. Niemniej jednak jest to Unia Europejska i nie ma tu żadnych problemów, wszystko jest zgodne z normalnymi procedurami.

Uber: Sam Uber nie działa na Łotwie, ale dobrze operuje tu Bolt.

Łotwa: Prawo

Wiza: Nie ma potrzeby, Unia i w dodatku strefa Schengen.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Także raczej europejski standard.

Dni wolne: Sobota, niedziela. Natomiast małe sklepy w centrum były jak najbardziej otwarte w niedzielę.

Drony: Mają tu zastosowanie standardowe przepisy europejskie. Dodatkowym obostrzeniem, konieczność wyróżnienia się operatora drona (za pomocą czapki, koszulki czy czegoś takiego).

Bezpieczeństwo na Łotwie

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Tu podobnie jak w Polsce.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Łotwa jest raczej bezpiecznym krajem. Jeśli chodzi o przestępczość, to nie różni się ona specjalnie od innych miast Europy wschodniej, czyli jest całkiem spokojnie. Problemem jest mimo wszystko Rosja i relacje z Rosją, a także ewentualne tarcia między ludnością rosyjskojęzyczną a Łotyszami. Łotwa, podobnie jak inne kraje bałtyckie, doskonale rozumie zagrożenie, jakie może stworzyć Rosja.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic specjalnego, podobnie jak w Polsce.

Łotwa: Płatności

Waluta: Od kilku lat są w strefie Euro.

Płacenie kartą i bankomaty: Płatności kartą są bardzo rozpowszechnione. Właściwie nie potrzebowaliśmy w ogóle używać gotówki podczas naszej wizyty na Łotwie (choć zawsze lepiej mieć coś na wszelki wypadek).

Napiwki: Nie są obowiązkowe, ale mile widziane w restauracjach na zasadzie 5-10% lub zaokrąglenia w górę.

Ceny ogólnie: Trochę drożej niż w Polsce, ale nie są to jeszcze ceny zachodniej strefy Euro.

Prąd i komunikacja na Łotwie

Internet: Bez problemu, w ramach roamingu.

Telefony: Roaming jak w Unii Europejskie (Roam like home)

Telefon alarmowy: 112, 110 – policja, 113 – służby medyczne.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia łotewska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Tradycyjna kuchnia łotewska w dużej mierze oparta jest na rybach i podobnych produktach. Stąd najbardziej znana jest zupa rybna, ale też grillowane minogi (które rybami nie są). Lepsza może być zupa chlebowa. Sporo też mają. kiszonek. Z punktu widzenia wegetarian jest raczej ciężko, trzeba się posiłkować daniami, które nie są typowe dla Łotwy. Ale jest tego sporo.

Na Łotwie produkuje się dużo serów, w szczególności typowe dla tego kraju są sery z kminkiem. Słodki twarożek jest traktowany jako przekąska, czy deser.

Typowym deserem łotewskim jest rūpjmaizes kārtojums. To „ciastko” robione z chleba i dodatków, więc jest to rodzaj dość fikuśnej, rozmoczonej kanapki z dżemem, podanej w deserowym pucharku.

Alkohol: Tradycyjny trunek łotewski to Czarny Balsam Ryski, likier ziołowy, który uznają czasem za lekarstwo. Ma jakieś 45% zawartości alkoholu i smakuje jak krople żołądkowe.

Dostępność barów i restauracji: W dużych miastach nie ma z tym problemu, w Rydze prawie cały czas jest coś czynne.

Kultura Łotwy

Religia: Dominuje chrześcijaństwo podzielone na protestantów (ok. 30%), katolików (20%) i prawosławnych (15%). Te grupy aż tak mocno procentowo się od siebie nie różnią, bo uczestnictwo w obrzędach dotyczy niewielkiej liczby mieszkańców kraju.

Ludzie: Spokojni, raczej wycofani, zajmujący się swoimi sprawami.

Toalety: Typ europejski.

Drażliwe tematy: Mniejszość rosyjska i działania Rosjan.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć: Wspomniany już Czarny Balsam Ryski, chleb łotewski (rupjmaize), sery, kiszonki.

Oznaczenia i drogowskazy: Z tego, co widzieliśmy to raczej zdawkowe, lepiej się czasem posiłkować mapami i GPSem niż liczyć na znaki.

Informacja turystyczna i mapy: Prawdę mówiąc tam gdzie byliśmy, to raczej było tego niewiele.

Gdzie szukać informacji: Przewodniki i sieć, ale dużo bardziej pomocne mogą być strony zagraniczne. Oficjalna strona organizacji turystycznej: Latvia.travel.

Zwiedzanie Łotwy:

Główne cele turystyczne: Miasta: Ryga. Kurorty: Jurmała, Liepaja. Przyroda: Kemeri, Gauja. Inne: pałac Rundale i zamek Turaida.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd na Łotwę: Nie jest to specjalnie trudne. By zwiedzić Rygę i okolicę wystarczy przedłużony city-break, wszystko da się ogarnąć lokalną komunikacją. W przypadku dalszych wypraw przydaje się wziąć samochód.

Jeśli spodobał Ci się wpis, śledź nas na Facebooku.

Szlak łotweski
Informacje praktyczne
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły