Góra Świętej Anny: Sanktuarium, zwiedzanie i Aleja Czereśniowa

Aleja Czereśniowa, Góra Świętej Anny

Spośród różnych zabytków i atrakcji Opolszczyzny jedno miejsce wyróżnia się dość mocno. To Góra Świętej Anny. Po pierwsze dzięki zabytkowemu i jednocześnie wciąż chętnie odwiedzanemu sanktuarium. Drugi powód sprawia, że miejsce to upatrzyli sobie fotografowie, instagramerzy i inni turyści. To słynna Aleja Czereśniowa, która roku każdej wiosny w okresie kwitnienia staje się atrakcją samą w sobie.

Góra Świętej Anny

Góra Świętej Anny (niem. Sankt Annaberg) jest stosunkowo niewysoka. Ma zaledwie 408 metrów nad poziomem morza (ponad 200, jak się patrzy od poziomu Odry w okolicy), ale jednocześnie jest najwyższym wzniesieniem Wyżyny Śląskiej. Na szczycie góry znajduje się sanktuarium i wieś o tej samej nazwie. Góra Świętej Anny nosiła historycznie nazwę Góra Chełmska, a do dziś ten region określa się mianem Chełm. Obecna nazwa rozpowszechniła się w XIX wieku.

Sanktuarium na Górze Świętej Anny

Na Górze Świętej Anny znajduje się sanktuarium franciszkańskie z bazyliką. Kult związany jest z figurką świętej Anny Samotrzeciej (Samotrzeć to przedstawienie świętej Anny z Maryją i Dzieciątkiem Jezus) pochodząca z XV wieku. Podobno znajdują się tu także relikwie świętej Anny. Kult babci Jezusa jest dość stary, acz początkowo zdecydowanie bardziej był obchodzony na wschodzie. Kościół zachodni przejął ten kult dopiero w X wieku (czyli tuż przed schizmą). Jednocześnie niewiele o samej świętej wiadomo. Podobno urodziła się w Betlejem, gdzie mieszkała sporą część życia. Pochowana została razem ze swoim mężem Joachimem w Jerozolimie. Jest patronką małżeństw, matek, ale też żeglarzy, piekarzy czy wdów. Młodzi ludzie pielgrzymują tutaj, by modlić się o dobrą żonę lub męża. Pielgrzymki różnych grup mają są planowane z dużym wyprzedzeniem, o tym można poczytać na stronie sanktuarium.

Klasztor powstał w XV wieku, ale obecna świątynia w stylu klasycystycznym pochodzi z lat 1733 – 1749. Przed bazyliką znajduje się dziedziniec, tak zwany Rajski Plac. Prowadzą do niego trzy bramy. Na placu znajdują się też dawne konfesjonały. Do tego dochodzi całe otoczenie sanktuarium. Jest tu grota Lurdzka imitująca grotę z Loudres, wzniesiona w latach 1912 – 1914. Są też kaplice kalwaryjskie. Pochodzą one z lat 1700 – 1709. Obecna liczba obiektów w ramach obiektu kompleksu wynosi 41 (wliczając w to pomnik Jana Pawła II; papież był tutaj w 1983 roku co też zostało tu upamiętnione). Fundatorem kalwarii był Jerzy Adam Gaszyn, a projektantem Domenico Signo. Sama kalwaria Góry Świętej Anny to dość spory teren, ale poza obrzędami większość z nich ogląda się od zewnątrz.

Góra Świętej Anny – zwiedzanie i zabytki

Oprócz sanktuarium w okolicy Góry Świętej Anny można też zobaczyć Muzeum powstań śląskich, czyli Muzeum Czynu Powstańczego, pomnik Czynu Powstańczego (autorstwa Xaverego Dunikowskiego), a także niemiecki amfiteatr (ten był częścią kompleksu upamiętniającego Niemców poległych w walkach z powstańcami). Warto pamiętać, że w 1921 roku miała tu miejsce jedna z bitew podczas powstania śląskiego. Sama wioska Góra Świętej Anny jest bardziej nastawiona na ruch pielgrzymkowy i turystyczny. Jest tu całkiem spory Dom Pielgrzyma, parkingi (zarówno płatne, jak i darmowe), kilka restauracji i barów, sklepy z pamiątkami, punkt widokowy, a nawet Muzeum Krzyża Świętego. To ostatnie mieści się w najstarszym budynku w wiosce. Samo zwiedzenie sanktuarium jest darmowe, ale warto pamiętać o tym, że to wciąż prężnie działający obiekt kultu i jest tu sporo mszy świętych. Więc nie zawsze można wejść do środka.

Aleja Czereśniowa: Historia

Druga atrakcja to wspomniana już Aleja Czereśniowa. Zlokalizowana jest ona w Parku Krajobrazowym Góry Świętej Anny. Ten oficjalnie powołano do istnienia w 1988 roku, głównie po to, by chronić przyrodę oraz walory kulturowe okolicy góry. Wliczając w to właśnie czereśnie.

Warto to dodać, że tradycja sadzenia czereśni pochodzi z czasów Fryderyka Wilhelma i Fryderyka II Wielkiego, za których rządów obowiązywał nakaz zasadzania drzew przy nowo budowanych drogach. Tak to się zaczęło i trwa to do dziś. Głównie dlatego, że te aleje czereśniowe stały się znakiem rozpoznawczym regionu. Ale niestety wraz z rozwojem technologicznym oraz infrastrukturalnym, tradycja ta zaczęła zamierać. Park Krajobrazowy Góry Świętej Anny ma także walory geologiczne, więc w 2010 roku wydzielono z niego geopark. Pomysł sadzenia drzew użytkowych był bardzo w stylu Fryderyka Wielkiego, o czym wspominaliśmy przy okazji Poczdamu.

Większość czereśni w okolicach Góry Świętej Anny jest już wiekowa, niektóre mają nawet prawie 60 lat i powoli wymierają, zarówno w sposób naturalny, ale niestety też z powodu wandalizmu. Szczęśliwie rozpoczęto działania, które mają utrzymać to niezwykłe miejsce. Od kilkunastu lat prowadzone są regularne nasadzenia nowych drzew, nie tylko w miejscu samej alei, ale również okolicy, tak by było tego więcej. Swój udział mają w tym stowarzyszenie „Kraina Świętej Anny” oraz Śląski Ogród Botaniczny w Miłkowie.

Nie ma tu wydzielonego parkingu. Warto stanąć na końcu alei na poboczu, tak by samochody nie wchodziły innym fotografującym w kadr. A następnie można się przejść tą niezwykłą aleją w kierunku Góry Świętej Anny i cieszyć jej pięknem. Trzeba jednak pamiętać, że to jest normalna trasa, po której odbywa się ruch. Fotografujący więc wprowadzają tu utrudnienia i jednocześnie muszą pamiętać, by zachować bezpieczeństwo na drodze.

Aleja Czereśniowa: Zwiedzanie

Jedyne, co trzeba wziąć pod uwagę, to czas. Te piękne drzewa nie kwitną długo, rzadko bywa to dłużej niż dwa tygodnie. Gdy rozkwitną, warto rozważyć wyjazd na weekend. Zazwyczaj to kwitniecie miało miejsce w maju, acz z powodu zmian klimatycznych może pojawić się wcześniej. Aktualną sytuację można śledzić na Facebooku.

Właściwa Aleja Czereśniowa znajduje się między Leśnicą a Górą Świętej Anny. Mierzy ponad dwa kilometry długości i rośnie tam prawie 150 drzew. Jest ona najpopularniejszą, najchętniej odwiedzaną i fotografowaną, ale nie jedyną w okolicy. W okolicy znajduje się kilka mniejszych (przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwie: między wsiami Wysoka i Ligota Górna oraz Ligota Górna a Ligota Dolna), a dodatkowo zasadzane są kolejne.

Choć Na Górze Świętej Anny wznosi się sanktuarium, do którego przybywa mnóstwo pielgrzymów i nie potrzebuje ono dodatkowej reklamy, to jednak w trakcie kwitnienia czereśni Aleja Czereśniowa staje się dodatkową atrakcją, a czasami wręcz główną. Oczywiście jest darmowa. Przy dobrej pogodzie można poczuć się prawie jak na japońskim hanami.

Jeśli spodobał Ci się wpis, śledź nas na Facebooku.

Szlak polski
Góra Świętej Anny
Szlaku religijny
Góra Świętej Anny?
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły