Wielka Brytania: Informacje praktyczne

Londyn

Wielka Brytania – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w marcu 2024. W Wielkiej Brytanii jednak byliśmy wielokrotnie.

Wielka Brytania: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Dziś Zjednoczone Królestwo to bardzo ciekawy kulturowo kraj. Będąc kolebką amerykańskiej kultury jest dość zdecydowanie lepiej znany dzięki popkulturze niż wiele innych krajów europejskich. Stąd zwiedzanie go jest pewnym oddzieraniem go z mitu. Najlepszy przykład to Stonehenge, gdzie można świetnie zweryfikować jak prawda ekranowa ma się do rzeczywistości. Jednocześnie kraj jest bardzo istotny gospodarczo, a londyńska giełda i City są jednym z największych centrów światowej finansjery. A przy tym prowincja wciąż wygląda wręcz uroczo, jakby zatrzymała się w rozwoju wiele lat temu. I do tego dochodzi piękna natura.

Klimat: Wyspiarski, umiarkowany.

Język: Angielski. Ale uwaga, w Walii, Szkocji czy innych częściach kraju mają swoje własne dialekty.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Niestety poza hostelami dość droga. W Londynie dość ciekawą alternatywą są akademiki (poza okresem szkolnym oczywiście). Można szukać na Booking.com.

Strefa czasowa: UTC  (zima), UTC + 1 (lato), czyli  wszystko o godzinę później niż w Polsce.

Wielka Brytania: Transport

Dojazd: Dziś najczęściej samolot. Tanie linie kursują do wielu miast stosunkowo często. Kilkanaście lat temu popularne były autobusy z przeprawą promem.

Samochody i transport: Ruch lewostronny, więc może to stanowić pewne trudności. W kraju rozbudowana jest siatka kolejowa jak i autobusowa, a także samolotowa (sporo tu EasyJeta). Kolej można sprawdzić na stronie National Rail. Linii autobusowych jeżdżących po kraju jest kilka, najbardziej znana to National Express. Choć na stacjach są budki do zakupu biletów, w przypadku autobusów mimo wszystko zalecane jest ich wcześniejsze kupno przez internet. Natomiast jeśli chodzi o podmiejskie autobusy, często można tam kupić bilet u kierowcy płacąc kartą.

Oczywiście są też bardziej dziewicze tereny, gdzie trudno się dostać bez samochodu. Jednocześnie mimo dobrych dużych dróg, warto pamiętać, że mniejsze często są bardzo wąskie i mają mijanki. Bardzo podobnie jak w Irlandii.

Wynajęcie samochodu w Wielkiej Brytanii: Standardowe zasady i typowe portale służą tu pomocą. Do zwiedzania takiej Szkocji samochód to idealne rozwiązanie.

Uber: Działa.

Wielka Brytania: Prawo

Wiza: Wielka Brytania jest częściowo w Schengen – np. Gibraltar. Główna jej cześć obecnie jest już poza tym układem. Przekroczyć granicę możemy na podstawie dowodu tylko w częściach związanych z Schengen, zaś w reszcie kraju jest wymagany  paszport (od października 2021). Wizy nie są wymagane, z wyjątkiem pracowniczych.

Przepisy celne: Nic istotnego. Acz obowiązują ograniczenia ilościowe, przede wszystkim by ograniczyć handel.

Prawo i obyczaje: Warto pamiętać o tym, że nie można mówić źle o panującym monarsze.

Dni wolne: Sobota, niedziela. W niedzielę cześć sklepów jest nieczynna, natomiast zależy to od właścicieli, nie prawa. Wiele innych sklepów ma zaś ograniczone godziny działania.

Drony: Brytyjczycy szczycą się tym, że są krajem, który przez pewien czas importował najwięcej dronów na świecie. Są one popularne, zaś obwarowania dość standardowe (skupiska ludzi, lotniska itp.). Najważniejsze, które nie zawsze występuje, to  nie można tracić drona z zasięgu wzroku.

Londyn (Wielka Brytania)
Londyn (Wielka Brytania)

Bezpieczeństwo w Wielkiej Brytanii

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic specjalnie istotnego.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: To dość drażliwy temat. Wielka Brytania, zwłaszcza Londyn, z jednej strony jest w miarę bezpieczna. Owszem zdarzają się incydenty (nawet ostatnio z Polakami), ale są one nagłaśniane. Obecnie mówi się o tym, że przestępczość w dużych miastach wzrosła. Kilka lat temu dużo większym problemem był terroryzm. Mieszkańcy Londynu dość często zdają sobie sprawę z tego, że pytaniem nie jest czy będzie u nich zamach, a raczej kiedy. Choć i tak ryzyko wciąż jest mniejsze niż we Francji czy w Niemczech. Szczęśliwie obecnie takich sytuacji jest dużo mniej.

Bezpieczeństwo naturalne: Podobnie jak w Polsce, raczej nie występują tu nagłe i niebezpieczne zjawiska. Raczej trzeba brać poprawkę na pogodę (wiatr czy deszcze), gdy chodzi się po klifach czy górach.

Wielka Brytania: Płatności

Waluta: Funt brytyjski (GBP), nazywany jest też Funt szterling. Dzieli się na 100 pensów. Oznacza się go £.

Płacenie kartą i bankomaty: Płatności kartą bardzo powszechne. Właściwie do normalnego zwiedzania, zwłaszcza takich miast jak Londyn, nie potrzebujemy bankomatów czy pieniędzy. Działają też paypassy. Nawet podróżując poza Londynem używaliśmy jedynie kart podczas kilku naszych ostatnich eskapad.

Napiwki: W restauracjach i tak dalej to norma. Stamtąd ten zwyczaj pochodzi. Więc pewnie oczekują tych 10-15% od rachunku.

Ceny ogólne: Z polskiej perspektywy Wielka Brytania to raczej drogi kraj. W szczególności dotyczy to Londynu, ceny poza nim (w innych miastach, nie w obrębie Wielkiego Londynu), są niższe, acz i tak wyższe od polskich.

Prąd i komunikacja w Wielkiej Brytanii

Internet: Wifi dostępne w wielu miejscach, w restauracjach, knajpach, hotelach, ale też publicznie.

Telefony: Zasięg rozbudowany, roaming jest póki co wg stawek UE.

Telefony alarmowe: 999 i 112.

Gniazdka elektryczne: Konieczna jest przejściówka. Można znaleźć zarówno u nas, jak i tam w sklepach elektrycznych, niekiedy w hotelach.

Wtyczka brytyjska

Kuchnia brytyjska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne przysmaki: Niektórzy twierdzą, że kuchni brytyjskiej nie ma, że jest tylko pożywienie (za fikcyjnym bohaterem Agathy Christie – Herkulesem Poirot). Z dań typowo brytyjskich to przede wszystkim ryba z frytkami (fish & chips), więc wegetariańskie są same frytki ew. fasolka, a także tak zwane jacket patatoe, czyli pieczony ziemniak. Ale zwłaszcza w większych miastach jest mnóstwo knajp z różnych rejonów świata, więc zawsze można znaleźć coś dla siebie, wybór jest dość spory.

Teoretycznie Anglicy słyną z picia herbaty, acz praktycznie napój ten nie jest tak popularny jak w Polsce. Picie jest bardziej ceremonialne, w dodatku herbata często podawana jest z mlekiem. Więc jeśli chcemy zwykłą należy to zaznaczyć mówiąc black tea.

Alkohol: Brytyjczycy piją bardzo dużo alkoholu, w szczególności piwa, ale też mocniejszych trunków. Chodzenie do pubów jest dość popularnym sposobem spędzania czasu. Jednak, zwłaszcza w londyńskim city, widać w weekendy wiele osób, które piją wręcz na umór.

Dostępność restauracji i barów: Bardzo duży wybór. Bary i puby są powszechne także w mniejszych miejscowościach. To część tutejszej kultury.

Kultura Wielkiej Brytanii

Religia: Chrześcijaństwo, a w zwłaszcza Anglikanizm to ważny element tożsamości kulturowej. Panujący monarcha jest też głową kościoła. Nie ma rozdziału między kościołem a państwem, ale nie jest to związek tak silny jak w Danii. Wielokulturowość Wielkiej Brytanii można też dostrzec w różnorodności religijnej. Wciąż jednak anglikanizm coraz częściej pełni rolę bardziej kulturową niż typowo religijną.

Ludzie: Tygiel kulturowy, zwłaszcza w takich miejscach jak Londyn.

Toalety: Europejskie.

Drażliwe tematy: Brytowie są dość podzieleni między sobą, prawie dokładnie na pół, choćby patrząc na Brexit. Więc każda kwestia polityczna może prowadzić do niepotrzebnych kłótni.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Wielkiej Brytanii: Przede wszystkim alkohole takie jak whisky, gin czy cherry. Słodycze – jak choćby ciasteczka shortbread albo cukierki fudge. Typową pamiątką bywa też herbata. Plus sporo małych przedmiotów jak czerwone autobusy, Big Ben itp.

Oznaczenia i drogowskazy: Pomijając fakt, że to ruch lewostronny, raczej podobnie jak u nas. Za to drogi są bardzo dobrze oznakowane, podobnie jak i miejsca turystyczne.

Informacja turystyczna i mapy: W Londynie ciężko znaleźć darmową mapę miasta, ale bez problemu jest darmowa mapa metra. Dodatkowo dość częste są tablice informacyjne z mapami, co właściwie pozwala na swobodne poruszanie się po mieście bez mapy. Jedyny problem z nimi jest taki, że nie są ustawione na północ.

Gdzie szukać informacji: Wielka Brytania to kraj popularny, żyje tam bardzo wielu Polaków, więc źródło wiedzy jest dość łatwo osiągalne. Z drugiej strony popkulturowo Brytyjczycy także oddziaływają mocno na świat, więc nawet z filmów czy seriali można się czegoś dowiedzieć. Zaś przewodników czy stron w sieci na temat UK jest bardzo dużo.

Zwiedzanie Wielkiej Brytanii

Główne cele turystyczne: Londyn i Edynburg to najbardziej popularne wśród turystów miasta. Mniejsze miasta także przyciągają czy to klimatem jak Oxford lub Cambridge, czy legendami i muzeami jak Liverpool (The Beatles), Belfast (Titanic) czy Nottingham (Robin Hood). Z atrakcji popularne jest Stonehenge, zamek Windsor, kompleks łaźni w Bath, Eden Project oraz mnóstwo zamków. Przyrodniczo Szkocja (w tym wyspa Skye i jezioro Loch Ness), Snowdonia, czy Lake District.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Wielkiej Brytanii: Po pierwsze trzeba dojechać (lub dolecieć). Nie ma problemu z szukaniem hoteli. Większość stron atrakcji turystycznych także jest dobrze opisana. W przypadku najbardziej obleganych warto poza godzinami wstępu zadbać o bilety wcześniej. Uwaga, część muzeów w Wielkiej Brytanii jest darmowa.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak brytyjski
Praktycznie

Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły