Portugalia: informacje praktyczne

Plaża w Lizbonie (Portugalia)

Portugalia – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w Portugalii w lutym 2024.

Portugalia: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Popularny kraj wśród turystów, a jednocześnie miejsce z ciekawą historią.

Klimat: Śródziemnomorski. Troszkę inaczej jest z wyspami na Atlantyku, gdzie przeważa raczej tak zwana wieczna wiosna.

Język: Portugalski, oczywiście przy obsłudze ruchu turystycznego angielski. Hiszpański niby jest podobny w wielu miejscach, więc może być pomocny, o ile oczywiście jest odpowiednio używany. Portugalczycy nie lubią, gdy są myleni z Hiszpanami. Wolą raczej pokazywać swoje związki z Francją.

Baza noclegowa: Różny standard. Część Portugalii jest nastawiona na ruch turystyczny, wczasowo wypoczynkowy (np. Madera). Lizbona czy Porto natomiast są dość mocno oblegane, będąc atrakcją turystyczną, co niestety odbija się w średniej cenie hoteli. W Fatimie zaś mamy do wyboru także domy pielgrzyma. Można szukać np. na Booking.

Strefa czasowa: UTC + 0, a w lecie UTC + 1, czyli godzinę później niż w Polsce.

Portugalia: Transport

Dojazd: Ze względu na odległość najwygodniejszy jest samolot. Od niedawna zaczęły latać tam Ryanair i Wizzair z kilku miast Polski. Czasem dobre ceny można dostać na TAP, lokalnej portugalskiej linii. Poza wyspami trzy główne lotniska to Porto, Lizbona i Faro.

Samochody i transport: Autostrady są płatne, podobnie jak przejazdy przez duże mosty. I tu jest największy problem, bowiem cześć z nich ma normalne budki, gdzie się płaci, część płatna jest jedynie elektronicznie, co wymaga specjalnego urządzenia, więc w przypadku własnego samochodu trzeba wziąć to pod uwagę. Natomiast nie ma żadnych ograniczeń i trudności w poruszaniu się samochodem.

Między Lizboną a Porto kursują linie lotnicze, pociągi i autobusy. Dość dobrze jest rozwinięta sieć tych ostatnich w Portugalii kontynentalnej. Bilety autobusowe można kupić na stronie www.rede-expressos.pt, dodatkowo działa też tu Flixbus, zaś kolejowe na stronie cp.pt.

Wynajęcie samochodu w Portugalii: Raczej standardowe, działają normalne wyszukiwarki pośredniczące.

Uber: Działa w największych miastach.

Portugalia: Prawo

Wiza: Strefa Schengen, niepotrzebna.

Przepisy celne: Unia Europejska, więc nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Znów nic istotnego ponad standard.

Dni wolne: Sobota, niedziela. Sporo sklepów działa w niedzielę.

Drony: Zasady standardowe dla małych, prywatnych dronów. Bez zezwolenia jednak można latać tylko w dzień, poza terenami zabronionymi (też raczej standardowa lista). Ale uwaga, dla dronów DJI lista miejsc z zakazem jest szersza.

Bezpieczeństwo w Portugalii

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnego.

Bezpieczeństwo: Europejski standard. Czasem lepiej mieć otwarte oczy i zachować zdrowy rozsądek.

Bezpieczeństwo naturalne: Również raczej standardowe, nie ma tu jakiś ekstremalnych zjawisk.

Portugalia: Płacenie

Waluta: Euro.

Płatności kartą i bankomaty: O ile płatności kartą są bardzo popularne i dostępne w wielu miejscach (w okolicach Lizbony), tylko nieliczne wymagają płatności gotówkowych, o tyle jeszcze nie tak dawno pojawiały się czasem problemy z VISĄ czy MasterCardem (i rzadszymi standardami). Portugalia ma swój własny system płatniczy i część terminali, zwłaszcza starszych, nie akceptuje VISY/MasterCarda. Wtedy zostaje tylko gotówka. Takim miejscem, gdzie było to uciążliwe to stacje autobusowe Rede Expressos. O ile tu następuje rozwój, wraz z płatnościami bezstykowymi, o tyle istnieje drugi problem. Niechęć do przyjmowania kart, po to by unikać podatków. To jest dużo bardziej widoczne w turystycznej części kraju, np. Algarve. Tam zdarzają się restauracje, które wprost nie akceptują kart (i nie dają też paragonów).

Bankomaty za to na szczęście działają normalnie. Są też bardziej rozbudowane urządzenia, pełniące rolę placówek i e-banku. Czasem czekanie przy takim w kolejce może się dłużyć, bo ludzie załatwiają tu przelewy i nie tylko. Bankomaty na szczęście nie mają problemów z VISĄ czy MasterCardem.

Napiwki: W Portugalii nie ma takiego zwyczaju. Obsługa normalnie wliczona w cenę, ale nie jako dodatkowa pozycja. Więc nikt nie czeka na napiwek, Portugalczycy również nic nie zostawiają. Choć turystom czasem się zdarza.

Ceny ogólnie: Prawdę mówiąc Polska obecnie jest trochę droższym krajem niż Portugalia. Zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie na mieście, czy nawet sporo wejściówek okaże się, że są one tańsze niż u nas.

Prąd i komunikacja w Portugalii

Internet: Wifi jest dostępne, można nawet łączyć się z autobusów Rede Expressos czy Flixbus.

Telefony: UE, roaming działa normalnie.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Normalnie jak w Polsce.

Kuchnia portugalska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Niestety kuchnia portugalska w dużej mierze oparta jest na rybach. To jedno z trzech państw na świecie, gdzie spożycie ryb jest największe. Dodatkowo jedzą też często mięso. Znalezienie czegoś portugalskiego, bezmięsnego niestety jest bardzo trudne. Trzeba się posiłkować albo sałatkami, albo kuchnią włoską. Przy odrobinie szczęścia można spróbować bezmięsnej feijoada, czyli fasoli z ryżem i nie tylko. Jednak najczęściej danie to i tak jest przygotowywane z mięsem.

Na słodko bardzo popularne są tu ciastka zwane Pastel de Nata. W oryginale to oczywiście Pastel a właściwie to Pasteis de Belem, czyli ciasteczka z Belem (dzielnica Lizbony). Można je kupić praktycznie w jednym miejscu. Pastel de Nata, to przepis „prawie” ten sam. Występują powszechnie w całej Portugalii i są dużo tańsze, a przede wszystkim nie trzeba stać po nie w długiej kolejce.

Alkohol: Przede wszystkim popularne są różnego rodzaju wina, w tym to najbardziej znane, czyli porto.

Dostępność barów i restauracji: Bardzo dobra. W Portugalii nie ma jako takiej sjesty, ale między 13:00 a 14:30 zazwyczaj jest przerwa obiadowa. Sklepy są czynne, ale urzędy niekoniecznie. Za to restauracje – zwłaszcza te nie turystyczne – są otwierane w tych godzinach, a potem zamykane aż do wieczora. Warto dodać, że w czasie przerwy obiadowej może być problem ze znalezieniem miejsc.

Kultura Portugalii

Religia: Katolicyzm. Acz tu historia w ostatnich wiekach jest trochę burzliwa, wliczając w to silne nawet już nie protesty, a ataki na Kościół. Jednocześnie Fatima jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych. Obecnie panuje pewien konsensus, acz zwiedzanie kościołów może być trochę problemowe, bo nie zawsze są czynne i otwarte. Na przykład w niedzielę do wielu się nie zajrzy. Sporo dawnych kościołów to dziś muzea.

Ludzie: Sami z siebie spokojni i nie reagują zbytnio na turystów. Nie są też zbyt natarczywi. Jednocześnie w razie potrzeby pomocni. Nawet jeśli nie znają angielskiego.

Toalety: Typ europejski. W miastach czasem lepiej posiłkować się restauracjami czy muzeami, gdzie mogą być darmowe.

Drażliwe tematy: Nie ma nic, na co byliby szczególnie przeczuleni, z wyjątkiem mylenia ich z Hiszpanami.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Portugalii: Wina portugalskie, produkty z korka, sardynki, sery, słodycze.

Oznaczenia i drogowskazy:Turystycznie dobrze jest oznaczona Lizbona. Inne miejscowości niestety gorzej. Czasem trzeba iść na czuja, lub posiłkować się mapami czy GPSami.

Informacja turystyczna i mapy: Usługi turystyczne są tu dość mocno rozbudowane, więc także biura informacyjne są rzetelne i raczej powszechne. Możemy się spodziewać darmowych map w różnych miejscach. Są też karty zniżkowe.

Gdzie szukać informacji: Dużo przewodników i bogaty internet. O samej stolicy dużo dowiedzieliśmy się z http://infolizbona.pl/.

Zwiedzanie Portugalii

Główne cele turystyczne: Ze względu na zabytki i kulturę Lizbona i okolice, Porto. Do odpoczynku okolice Faro (Algarve) i Madera, ew. również Aveiro. Do bardziej aktywnego odpoczynku Azory. Religijnie – Fatima.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Portugalii: Większego problemu nie ma. Z Polski można znaleźć tanie loty do Porto, Lizbony, Faro a nawet na Maderę. W przypadku miast transport jest dość dobrze zorganizowany, także jeśli będziemy poruszać się między nimi, koleje i autobusy jeżdżą bardzo dobrze. Alternatywą jest wynajęcie samochodu, zwłaszcza gdy chcemy odwiedzać punkty przyrodnicze i oddalone od miast. Jedyne, co warto wziąć pod uwagę, to kwestie wcześniejszego zarezerwowania wycieczek.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak portugalski
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły