Chorwacja – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane ostatnio w maju 2018.
Spis treści
Chorwacja: Informacje podstawowe
Uwagi ogólne: Chorwacja to bardzo popularny w Polsce (i nie tylko) kierunek turystyczny. Łączy w sobie wiele resortów nad Adriatykiem, ciekawą historyczną zabudowę, piękną przyrodę, nową i miejscami bolesną historię i słowiańskiego ducha. W porównaniu z innymi krajami bloku wschodniego, jest dość droga dla turystów (np. Dubrownik), ale przyciąga tłumy.
Klimat i sezon: Śródziemnomorski na wybrzeżu i umiarkowany w głębi kraju. Szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień. Jest wówczas gorąco, a jednocześnie jest bardzo dużo turystów.
Język: Chorwacki. Powszechna jest znajomość angielskiego, nawet w zwykłych sklepach. W Istrii dodatkowo popularny jest język włoski. Raz z powodów historycznych, dwa bliskości Włoch.
Baza noclegowa: Turystyka jest bardzo istotną częścią gospodarki Chorwacji, więc nie ma tu większych problemów z noclegami. Hoteli, hosteli, boteli (łodzi), czy pensjonatów albo apartamentów jest mnóstwo. Gorzej z cenami. W miastach jak Dubrownik czy Split ceny są wysokie, nawet jak na standardy zachodniej Europy. Dobrym rozwiązaniem jest nocowanie na obrzeżach lub poza miastami. Niejednokrotnie tam da się znaleźć nocleg w lepszej cenie, często z dostępem do morza. Warto jednak wziąć poprawkę na specyfikę plaż w Chorwacji: te często są kamieniste lub brukowane z drabinką schodzącą do wody. Hotele bez problemu można znaleźć przez Internet, np portale takie jak Booking.com czy Hotels.com.
Strefa czasowa: UTC+1/UTC+2, jak w Polsce.
Chorwacja: Transport
Dojazd: Wiele osób próbuje dojechać tam na własną rękę samochodem lub spróbować FlixBusa czy innych połączeń (np. z przystankiem po drodze). Można też dolecieć samolotem z najważniejszych polskich lotnisk. LOT lata regularnie do Zagrzebia i kilku innych miejsc. Można też szukać tanich lotów (również do państw ościennych, np. Bośnia i Hercegowina, Słowenia, czy Czarnogóra) i czarterów. Warto jednak pamiętać, że Chorwacja obecnie nie jest jeszcze w Schengen, więc należy liczyć się czasem ze wzmożonymi kolejkami i kontrolami na granicach ze strefą. Przejścia chociażby z Bośnią są zdecydowanie mniej kontrolowane.
Samochody i transport: Część autostrad jest płatna. Płaci się na bramkach. Większość z nich obsługuje płatności kartą.
W przypadku transportu lokalnego, słabo rozwinięta jest linia kolejowa. Za to autobusowa już zdecydowanie lepiej, pełna konkurencja.
Uber: Działa w Chorwacji.
Chorwacja: Prawo
Wiza: Chorwacja jest w Unii, od 2023 także w strefie Schengen. Wjechać można na podstawie dowodu osobistego, wiza nie jest wymagana. Paszport nie jest potrzebny. Przejeżdżając jednak przez Bośnię trzeba pamiętać, że przejścia samochodowe na granicy z Schengen okresowo są dość mocno kontrolowane, więc mogą tworzyć się kolejki. Jeszcze przed wejściem do Schengen w przypadku ruchu lotniczego jednak nie było jakichkolwiek trudności czy formalizmów (jak np. w przypadku Irlandii czy Wielkiej Brytanii).
Przepisy celne: Nic szczególnego.
Prawo i obyczaje: Chorwaci bardzo lubią dzieci, stąd rozrabiające i hałasujące pociechy są tu mile widziane. Niemile widziane jest wielbienie Serbii, czy rewizjonistyczne podejście do wojny w Jugosławii, inne niż chorwackie. Tego typu tematów lepiej unikać. W wielu miejscach, w których znajdują się zapisy zarówno w alfabecie łacińskim (chorwacki), jak i cyrylicy (serbski), widać, że te drugie są zamazywane. Choć wojna się skończyła, to jednak niechęć do Serbów jest tu nadal dostrzegalna.
Dni wolne: Sobota, niedziela.
Drony: Przepisy raczej standardowe. Unikać terenów zakazanych, ograniczenia są w Parkach Narodowych i rezerwatach. Trzeba widzieć swojego drona i nie można latać więcej niż jednym dronem na raz.
Bezpieczeństwo w Chorwacji
Szczepienia wymagane: Brak. Warto standardowo być zaszczepionym na WZW A i B.
Choroby: W teorii nic istotnego, ale warto pamiętać, że występują tam komary tygrysie, roznoszące choćby dengę. Prawdopodobieństwo zarażenia się jest niezwykle małe.
Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Jest to raczej spokojny kraj, ale warto mieć na uwadze drobną przestępczość.
Bezpieczeństwo naturalne: Nie ma tu jakiś groźnych zwierząt, ani zjawisk przyrodniczych.
Chorwacja: Płacenie
Waluta: Euro przez lata było nieformalną, dodatkową walutą w Chorwacji. Od 2023 jest już główną. Poprzednia to Kuna (CHK). Nazwa kojarzy się ze zwierzęciem – kuną i to właściwe skojarzenie, wizerunek zwierząt wybijano na monetach.
Płatności kartą i bankomaty: Bankomaty w większych miastach bez problemu dostępne. Płatność kartą raczej powszechna, choć nie zawsze istnieje taka możliwość. W centrach miast, gdzie jest duży ruch turystyczny, część knajp nie obsługuje płatności bezgotówkowych. Również wejścia do zabytków czasem można opłacić jedynie gotówką. W przypadku wycieczek na miejscu, gotówka także jest preferowana. Czasem istnieje możliwość opłaty kartą, o ile wcześniej się tak umówi z organizatorem.
Napiwki: Nie są wliczane w cenę, acz są mile widziane (ok. 10%).
Prąd i komunikacja w Chorwacji
Internet: Raczej dość dobrze rozwinięty.
Telefony: Roaming dostępny, a ponieważ Chorwacja jest w Unii Europejskiej, powinna działać zasada „roam like Home”. Należy to sprawdzić u swojego operatora. Zasięg telefonów dobry.
Telefon alarmowy: 112.
Gniazdka elektryczne: W Chorwacji są takie same jak w Polsce.
Kuchnia chorwacka
Jedzenie wegetariańskie:Kuchnia bałkańska, w szczególności w Chorwacji oparta jest na mięsie, rybach i owocach morza. W teorii niby nie jest to przyjazne dla wegetarian, ale jednocześnie (zwłaszcza np. w Istrii), wpływy włoskie są bardzo dobrze widoczne, także w kuchni, czyli dostępne są pasty, pizze itp. Z lokalnych rzeczy, podobnie jak w Serbii tak i tu można kupić burki, czyli tutejsze bułki z serem. Idealny na szybki, ale sycący lunch w drodze.
Alkohol: Nie ma problemu z kupnem. Najsłynniejszy lokalny specjał to rakija.
Dostępność barów i restauracji: Chorwacja to kraj bardzo turystyczny, nie ma z tym problemu.
Kultura Chorwacji
Religia: Dominujący jest katolicyzm.
Ludzie: Do turystów nastawieni bardzo pozytywnie, raczej otwarci. Natomiast ci nie pracujący w turystyce, raczej trzymają się na uboczu.
Toalety: Typ europejski.
Drażliwe tematy: Przede wszystkim zbrodnie Chorwatów podczas wojny w Jugosławii. Tematy około wojenne też mogą budzić emocje, podobnie jak bronienie racji Serbów.
Turystyczny niezbędnik
Oznaczenia i drogowskazy: Są nastawieni na turystykę, więc raczej jest to aktualne, choć czasami w mniej uczęszczanych miejscach nie do końca przemyślane. Na przykład znaki pojawiają się dość późno, ale na ogół są.
Informacja turystyczna i mapy: Informacje turystyczne są dostępne w większości dużych miast. Bardzo często są tam lokalne darmowe mapy (choć nie wszędzie, w Dubrowniku jest z tym problem). Jest też dużo folderów reklamujących lokalne atrakcje.
Gdzie szukać informacji: Mnóstwo książek i stron. Nam przydał się też blog CroLove.
Jeśli spodobał Ci się wpis polub nas na Facebooku.
Szlak chorwacki | ||
– | Informacje praktyczne |