Francja: Informacje praktyczne

Wieża Eiffla w Paryżu

Francja – Kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane kilkukrotnie, ostatnio w maju 2022.

Francja: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Kraj interesujący kulturowo i pewnie kulinarnie, ale przy tym pełen kontrastów oraz zmitologizowany u nas. Najlepszy przykład to Rewolucja Francuska, która tam, w szczególności w Paryżu jest raczej wspominana jako wydarzenie tragiczne, niż wielka przemiana społeczna. Zaś wśród ofiar wyróżnieni są Ludwik XVI czy Maximilien de Robespierre. Jednocześnie organizacyjnie jest to bardzo poukładany kraj.

Klimat: Zróżnicowany, północ bardzo podobnie jak Anglia ma klimat umiarkowany wilgotny, południe zaś to już basen Morza Śródziemnego. Ponadto wiele regionów ma własny mikroklimat, więc warto to sprawdzić przed wybraniem się w konkretny obszar.

Język: Francuski. Kiedyś był to język międzynarodowy, lingua franca, ale dziś stracił dawną pozycję na rzecz angielskiego. Z jednej strony dumni Francuzi niechętnie uczą się innych języków, co utrudnia komunikacje, z drugiej wielu z nich przychodzi to z trudnością, pomimo chęci. Tu dodawanie wstawek – w stylu „dzień dobry” i „dziękuję” po francusku jest nie tylko w dobrym tonie, ale czasem wręcz konieczne, by przełamać lody. Niestety czasem można się natknąć na Francuzów, którzy wyznają zasadę, by we Francji mówić do nich po francusku. Szczęśliwie najczęściej w turystyce ich nie ma zbyt wielu. Tam większość dobrze mówi po angielsku, ale poza miejscami turystycznymi jest ciężko.

Baza noclegowa: Droga, ale szeroko dostępna. Warto szukać na Booking. W mniejszych miejscowościach sporo jest hoteli sieciowych w relatywnie dobrych cenach.

Strefa czasowa: W europejskiej części kontynentalnej, tak jak w Polsce. Inaczej to wygląda w terytoriach zamorskich Francji.

Francja: Transport

Dojazd: Dziś stosunkowo łatwo dolecieć samolotem (zwłaszcza do Paryża), ale bez problemu można dojechać autem (czy autokarem) przez Niemcy lub Alpy.

Samochody i transport: Autostrady we Francji są płatne. Koszt przejazdu można oszacować np. na stronie ViaMichelin. O ile poruszanie się między miastami jest możliwe dzięki dobrze skomunikowanej kolei (a także lotom, choć z tym trochę walczą), o tyle w przypadku mniejszych miejscowości, atrakcji przyrodniczych lepszy będzie samochód, zwłaszcza jak się chce odwiedzać ich kilka. Pojedyncze zazwyczaj mają jakąś komunikację z dużych miast w okolicy, lub przynajmniej wycieczki.

Uber: Działa normalnie w dużych miastach.

Francja: Prawo

Wiza: Schengen, praktycznie brak granic.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic szczególnego.

Dni wolne: Standardowo sobota i niedziela.

Drony: Przepisy francuskie są stosunkowo liberalne. Rekreacyjnie śmiało można latać dronami do 2 kg. Ograniczenia – zasięg wzroku, bez terenów wykluczonych i skupisk ludzi, ale również ograniczają loty nocne, do nich potrzebne jest zezwolenie. W przypadku zdjęć istotne jest poszanowanie prywatności, natomiast nagrany materiał do wykorzystania na użytek własny. Jednakże obowiązuje sporo lokalnych zakazów używania dronów w ogrodach, rezerwatach czy zamkach, więc niestety bywa ciężko.

Wieża Eiffla w Paryżu (Francja)
Wieża Eiffla w Paryżu (Francja)

Bezpieczeństwo we Francji

Szczepienia wymagane: Brak. Warto standardowo być zaszczepionym na WZW A i B i mieć powtórzone szczepienia z okresu dziecięcego.

Choroby: Nic istotnego.

Bezpieczeństwo: Jak w Europie Zachodniej, niestety panuje podwyższone ryzyko zamachów terrorystycznych. Obecnie warto pamiętać też o protestach Żółtych Kamizelek. Na południu Francji, np. w Marysylii dużą grupę mieszkańców stanowią uchodźcy. Jednak poza pewnymi sytuacjami, ryzyko wystąpienia problemów jest mniejsze niż pospolite kradzieże. Te także nie są tu normą.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic szczególnego, ale jak to na południu, należy uważać na słońce, by się nie spalić.

Francja: Płacenie

Waluta: Euro (EUR).

Płatności kartą i bankomaty: W większości przypadków problemów nie ma. Francja jest dość mocno rozwinięta, jeśli chodzi o bankowość. Jedyny problem, to drobne płatności (tak do 5-10 Euro), w niektórych miejscach nie chcą ich realizować kartą. Dla równowagi, są miejsca, gdzie nie akceptuje się już płatności gotówką.

Napiwki: W większości przypadków nie są one obowiązkowe. Wiele restauracji dolicza jakieś 10-15% opłaty serwisowej, to powoduje, że sami Francuzi często nie pamiętają o napiwkach (jeśli nie zostały one doliczone). Obecnie panuje tam też trend (niezbyt podobający się obsłudze), by raczej zostawiać opinie na TripAdvisorze, niż napiwek.

Prąd i komunikacja we Francji

Internet: Dość dobrze rozwinięty.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów dobry.

Telefon alarmowy: 112, jak w całej Unii Europejskiej.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia francuska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Kuchnia francuska jest bardzo zróżnicowana, ale głównie oparta na mięsie i podrobach. Zdarzają się potrawy bezmięsne, choćby prowansalskie ratatouille, ale czasem ciężko to znaleźć (zwłaszcza  na północy). Francuzi są też bardzo dumni ze swoich serów (podawany czasem jako fondue), a także pieczywa. Paryskie bagietki najlepiej kupować w małych piekarniach.

Alkohol: Zwłaszcza wina, w tym różne francuskie szampany to jedna z dum narodowych. Jest normą, że wino pije się do posiłków, nawet przez dzieci. Są dumni z win, roczników. Mają też święta winne jak Beaujolais nouveau, gdzie kosztuje się młodego wina z danego roku. Wypada ono w trzeci czwartek listopada. Tradycja wiąże się z regionem Beaujolais i oczekiwaniem na adwent, ale obecnie niekoniecznie pilnuje się już regionu.

Dostępność restauracji i barów: Całkiem spora, zwłaszcza w miastach. Panuje tu kultura przekąszania czegoś. Zresztą kuchnia francuska zobowiązuje, a to powoduje, że faktycznie istotne są tu dobre restauracje i ich rankingi. Niestety w mniejszych miejscowościach jest problem z kuchnią francuską. Znajdziemy restauracje tajskie, chińskie, tureckie czy włoskie, a francuskich nie. Za to często w zamkach i tego typu atrakcjach mamy okazję kosztować bardziej lokalnych specjałów. Łatwiej jest choćby w Paryżu, gdzie sporo jest małych restauracyjek z tradycjami. Druga rzecz, w Paryżu często mają one zbliżony poziom cenowy w większości miasta.

Kultura Francji

Religia: Kiedyś katolicyzm, dziś Francja jest silnie zlaicyzowana, a kościoły stanowią raczej element historii. Jednocześnie wraz z napływem uchodźców mocno rozwija się islam, acz wciąż ma on niewielki jeśli w ogóle wpływ na kulturę.

Ludzie: Gadatliwi, mniej wybuchowi i bardziej cisi niż Włosi, ale także temperamentni. Ceniący elegancję, dobrą kuchnię i alkohol, czy sztukę. Jednocześnie, dość typowe dla Francuzów jest biznesowe trzymanie się razem i wspieranie rodzimych produktów. Są zauważalnie dumni ze wszystkiego, co francuskie. A przy tym pozornie niezdecydowani i nazbyt dyplomatyczni. Nie lubią wiążących wyborów i zobowiązań, preferują takie, które zawsze da się obrócić na swoją korzyść.

Toalety: Typ europejski.

Drażliwe tematy: Uchodźcy, kolonializm i tematy powiązane. Nie jest w dobrym tonie negowanie ich obecności, ale widzą, że to jest pewien problem. Są po francusku za a nawet przeciw (choćby otwierając się na nich, ale jednocześnie broniąc ustawami zakazującymi burek). Wynika to w dużej mierze z kolonialnej historii Francji i pewnej odpowiedzialności. Dobry przykład to historia zamku Amboise, który służył jako więzienie, gdzie był przetrzymywany algierski emir –Abd al-Kadir. Dziś widziany jest on jako ofiara i upamiętniony razem z właścicielami zamku.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Oznaczenia turystyczne dość dobre. Niemniej jednak np. w Paryżu warto zwracać na to, czy szukamy ulicy, alei czy jeszcze czegoś innego, bo zdarza się, że ulica i aleja z tą samą nazwą mogą się krzyżować.

Informacja turystyczna i mapy: Francja jest ogólnie turystyczna i otwarta na zwiedzających. W informacjach turystycznych bez problemu mówią po angielsku i bardzo chętnie sugerują różne atrakcje. W wielu zamkach nad Loarą są nawet polskie histopady czy przewodniki.

Gdzie szukać informacji: Przewodniki o Francji łatwo kupić i to w dużej ilości, zwłaszcza o Paryżu jest ich bardzo wiele. Kierunek jest też na tyle popularny, że bez problemu można znaleźć coś na ten temat w Internecie. Oficjalna strona turystyczna to: France.fr.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak francuski
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły