Cypr Północny: Informacje Praktyczne

Flagi Cypru Północnego i Turcji (Nikozja, Cypr Północny)

Cypr Północny – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Cypr Północny odwiedziliśmy ostatnio w listopadzie 2019, wtedy też weryfikowaliśmy informacje na miejscu.

Cypr Północny: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: To dość dziwny twór. Formalnie jest czymś pomiędzy autonomią a strefą okupowaną (choć tam tego nie widać), samozwańcze państwo od 1983 roku. Praktycznie niewiele brakuje do faktycznej niepodległości. Granice są, przejścia są, wydają własne wizy. Niepodległość uznaje jedynie Turcja. Proces ten został zatrzymany wraz z wejściem południowego Cypru do Unii Europejskiej. Od tego czasu status Cypru Północnego pozostaje nieokreślony. Są zarówno czynione starania, by przyłączyć go do południowego, utrzymać „niepodległość” jak i przyłączyć go do Turcji.

Klimat: Śródziemnomorski. Latem oblegany przez turystów. Do zwiedzania doskonale nadają się także jesienne czy zimowe miesiące jak listopad.

Język: Turecki i grecki. Znajomość angielskiego i rosyjskiego również zaskakująco dobra.

Baza noclegowa: Przede wszystkim jest dużo hoteli w klasie turystycznej. Zwłaszcza po sezonie jest w czym wybierać.

Strefa czasowa: UTC + 3, godzinę lub dwie wcześniej niż w Polsce. Brak zmian stref czasowych.

Cypr Północny: Transport

Dojazd: Formalnie na Cypr Północny można dostać się tylko przez Cypr południowy. Jest wiele przejść, zaś ich przekroczenie nie stanowi problemu (także samochodem), o ile przylecieliśmy na Cypr południowy. Na Cypr Północny można też dostać się z Turcji, ale uwaga, wówczas przekroczenie granicy z południowym jest niemożliwe (jak twierdzi np. polskie MSZ, inne źródła sugerują, że dotyczy to posiadaczy paszportów spoza UE). Może być uznawane za nielegalne dostanie się na terytorium kraju, co wiąże się z konsekwencjami.

Samochody i transport: Uwaga: obowiązuje ruch lewostronny.

Drogi są darmowe, wynajęcie samochodu nie stanowi problemu. W większych miastach jedynie parkingi bywają płatne. Większość działa jak na zwykłym Cyprze. Z tym że większość wypożyczalni nie pozwala na przekraczanie granic.

Uber: Nie działa na Cyprze, a taksówki raczej są drogie.

Cypr Północny: Prawo

Wiza: Przydaje się paszport. W przypadku dowodu podobno możliwe jest przekroczenie granicy, ale nawet nie próbowaliśmy.

Przepisy celne: Bardziej jak w Turcji. Dotyczy to choćby podróbek, które można tu kupić, ale wniesienie ich do Unii już będzie problemowe.

Prawo i obyczaje: Nic szczególnego, kraj muzułmański.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Raczej standardowo. Formalnie regulacje cypryjskie są bardziej restrykcyjne niż tureckie, ale jednocześnie na Cyprze sami podchodzą do nich nierygorystycznie. Więc trzeba unikać tłumów, zabytków i tak dalej.

Bezpieczeństwo w Cyprze Północnym

Szczepienia wymagane: Brak. Ale warto mimo wszystko standardowe na żółtaczkę typu A i B zrobić, a także być zaszczepionym na błonicę, krztusiec i wściekliznę.

Choroby: W teorii nic istotnego.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Niska przestępczość, kraj bezpieczny.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic istotnego.

Flagi Cypru Północnego i Turcji (Nikozja, Cypr Północny)
Flagi Cypru Północnego i Turcji (Nikozja, Cypr Północny)

Cypr Północny: Płacenie

Waluta: Lira turecka, ale Euro bywa przyjmowane.

Płatności kartą i bankomaty: Płatności kartą jak najbardziej działają. W miejscach turystycznych rozpowszechnione, nie musieliśmy wyciągać lir z bankomatu (te widzieliśmy).

Napiwki: Wskazane jest 10%, czasem bywa doliczane do rachunku.

Prąd i komunikacja w Cyprze Północnym

Internet: Dostęp normalny, żadnych restrykcji i cenzury.

Telefony: Roaming dostępny, ale jak w krajach poza Unią.

Telefon alarmowy: 112

Gniazdka elektryczne: Typ brytyjski, wymagana przejściówka.

Wtyczka typu brytyjskiego
Wtyczka brytyjska

Kuchnia Cypru Północnego

Jedzenie wegetariańskie: Tu jest więcej kuchni tureckiej. Już nawet w Nikozji Północnej można spokojnie kupić baklawę, chałwę i inne frykasy w sposób taki w jaki sprzedawane jest to w Turcji (sklepiki, nie tylko kawiarnie). Do tego dochodzą falafele i inne tego typu dania.

Alkohol: To znów dość intrygująca kwestia. Nakładanie się dwóch kultur sprawia, że nie podchodzą do alkoholu tak rygorystycznie jak w krajach muzułmańskich. Zresztą w przypadku Turcji też ta polityka w wielu miejscach jest elastyczna. Choć nie należy się spodziewać, że alkohol kupi się wszędzie.

Dostępność barów i restauracji: Tam gdzie żyją z turystyki, nie ma problemu.

Kultura Cypru Północnego

Religia: Dominuje islam.

Ludzie: Turcy, ekspresyjni.

Toalety: Typ europejski, najczęściej.

Drażliwe tematy: Niepodległość, Grecja, wejście do Unii Europejskiej.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Czasem ich trochę brakuje, ale jeszcze tragedii nie ma.

Informacja turystyczna i mapy: Tu też jest pewien problem, bowiem to kraj, który żyje w pewnym zawieszeniu. Nie ściąga tylu turystów, ile przybywa na południowy Cypr.

Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona to VisitNorthCyprus. Są też polskie strony poświęcone całemu Cyprowi jak choćby Cypr24.eu.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak północnocypryjski
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły