Jama Baredine i odmieńce jaskiniowe

Jama Baredine

Istria to ciekawy geologicznie region. Dzieli się na Istrię Białą, Szarą i Czerwoną. Nazwy części regionów pochodzą od koloru skał i ziemi: Istria Biała to głównie wapienie, Istria Szara to flisz (szarawa skała terygeniczna, niekiedy o zielonkawym lub żółtawym odcieniu), zaś Istria Czerwona to rejon posiadający glebę o wyraźnie czerwonym zabarwieniu, bogatym w tlenek żelaza. Istria Biała tworzona przez skały wapienne jest bogata w twory krasowe, do których należą jaskinie. Jest ich tutaj około tysiąca! Jaskinia Baredine (chor. Baredine Jama-Grotta) jest jedną z nich, znajduje się jakieś 30 kilometrów od miasta Poreč.

Stalaktyty w jamie Baredine
Stalaktyty w jamie Baredine

Jama Baredine informacje podstawowe

Jaskinia Baredine znana jest od starożytności (znaleziono tu ślady ceramiki, co sugeruje, że mogła być zamieszkana), ale dokładnie zbadano ją dopiero na początku XX wieku. Z uwagi na piękno tutejszych form, czyli nacieków – stalaktytów i stalagmitów, w latach 80. została ogłoszona pomnikiem przyrody. Zwiedzać ją można od 1995 roku. Chorwacja, a w szczególności Istria mają sporo takich miejsc, ale niewiele z nich jest przystosowanych do zwiedzania z dziećmi. Są schody, poręcze, oświetlenie.

Kamień podświetlony przez przewodnika
Kamień podświetlony przez przewodnika

Jaskinia jest głęboka na ponad 130 metrów, ale turystom udostępniono tylko 60 metrów. Zejście jest dobrze przygotowane: są schody, poręcze i oświetlenie. Przede wszystkim zejście jest możliwe tylko z przewodnikiem. Spacer trwa około 30-40 minut, ale przechodzi się przez stosunkowo niewielki kawałek, zwiedza się pięć komnat i jeziorko. Sporo tu opowiadania i pokazywania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jaskinia nie jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Raczej pod rodziny z dziećmi. Przewodnik poza informacjami geologicznymi pokazuje też różne nacieki. Część z nich ma poważniejsze nazwy, jak Krzywa Wieża z Pizy, cześć jednak ma wywołać uśmiech u najmłodszych. No i jak w wielu jaskiniach, jest tu chłodno. Temperatura to około 14 stopni.

Jaskinia Baredine
Jaskinia Baredine

Odmieńce jaskiniowe

W jaskiniach Gór Dynarskich żyje endemiczny odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus). Niezbyt piękny płaz ogoniasty, pozbawiony oczu. Grota Baredine składa się z pięciu komnat i jeziora zamieszkanego przez odmieńce. Można je spotkać nie tylko w tej jaskini. Tu w części udostępnionej turystom trzyma się pojedyncze osobniki, by mieli oni okazję je zobaczyć.

Odmieniec jaskiniowy
Odmieniec jaskiniowy
Cześć nieudostępniona
Cześć nieudostępniona

Jaskinia Baredine: Dojazd i zwiedzanie

Jaskinia jest głębsza niż udostępniony fragment. Niżej schodzą głównie speleolodzy, wymaga to już wprawy. Tam też występuje więcej odmieńców. Oprócz jaskini w kompleksie znajduje się parking, mały bar (kawiarnia), a także powstaje obiekt muzealny ukazujący owady i inne zwierzęta jaskiń. Podczas naszej wizyty wciąż było to jeszcze w powijakach. Za to sprzedają także pamiątki.

Jama Baredine
Jama Baredine

Godziny otwarcia i ceny biletów warto sprawdzić na stronie oficjalnej. Kolejne grupy wchodzą tu co mniej więcej pół godziny. Przewodnicy mówią po chorwacku, angielsku, rosyjsku, niemiecku, a nawet możliwe jest znalezienie francuskiego.

Zwiedzanie jaskini
Zwiedzanie jaskini i podziemne jezioro

Dojazd do jaskini jest dość przyzwoicie oznaczony. Znajduje się ona we wsi Nova Vas. Poza grotą w okolicy jest jeszcze kilka skansenów i innych atrakcji.

Formacje jaskiniowe
Formacje jaskiniowe

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak chorwacki
Jaskinia Baredine
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły