Poreč, urokliwa Istria z bizantyjską bazyliką i inne atrakcje

Widok na Poreč z Bazyliki Eufrazjusza

Parenzo to brzmi nieźle, elegancko, po włosku. Po chorwacku to Poreč. To kolejne urokliwe miasteczko w Istrii, gdzie mieszają się wpływy włoskie i chorwackie. Poza ładnym starym miastem, Poreč przyciąga przede wszystkim jednym, ale bardzo ważnym zabytkiem – Bazyliką Eufrazjusza. Zwiedzanie miasteczka nie zajmie dużo czasu, ale spokojnie można tu się powłóczyć i miło spędzić czas. To także miejsce, gdzie można również odpocząć. Jak pogoda dopisze to na obrzeżach miasta jest sporo plaż (np. plaża Poreč plaža), cieszących się popularnością wśród turystów. Nie ma ich jednak w ścisłym centrum.

Wieża okrągła (Kula Pietra de Mula)
Wieża okrągła (Kula Pietra de Mula)

Historia Porec

Obszar obecnego miasta zamieszkany jest od czasów starożytnych – najpierw przez plemiona iliryjskie, a od II wieku przed naszą erą przez Rzymian. Na początku mieli swój niewielki przyczółek na obszarze dzisiejszego starego centrum miasta. Gdy władza Rzymu okrzepła na półwyspie Istria, w czasach cesarza Augusta, osada oficjalnie stała się miastem: Iulia Parentium. Z czasów rzymskich pozostał dziś Trg Marafor, niegdyś forum Marsa. Tu też znajdowała się świątynia Neptuna.

Poreč
Poreč

Po upadku Rzymu, Iulia Parentium przechodziła z rąk do rąk, by wreszcie w XIII wieku dostać się pod władanie Wenecjan. Obszar o takim znaczeniu strategicznym jak Istria, musiał być nękany przez najeźdźców, w tym przypadku głównie Turków. Wraz z upadkiem Republiki Weneckiej, Parenzo dostało się we władanie imperium Habsburgów.

Poreč
Poreč

Parenzo i Poreč

Nazwa Parenzo została zastąpiona nazwą Poreč wkrótce po II wojnie światowej. Podczas wojny w bombardowaniu zniszczono 75% miasta (czyli nieco mniej niż w Zadarze). Po wojnie zaś miasto opuściła włoska ludność, a zastąpiła ją ludność słowiańska, wcześniej w mniejszości, więc na potrzeby „repatriacji” Poreča zwożona do Istrii. Coś nam to przypomina? Szczęśliwie dla Parenzo rozpad Jugosławii nie dotknął mocno Istrii.

Centrum Poreč
Centrum Poreč

Obecnie obie nazwy miasta, Parenzo i Poreč, są wykorzystywane oficjalnie. Ma to z pewnością związek z dużą popularnością miasta (i regionu) wśród włoskich turystów. Zresztą, co tu dużo mówić, w Istrii dość dobrze jest rozumiany włoski (zwłaszcza w różnych usługach). Dziś dzięki otwartym granicom te tereny faktycznie stają się dwujęzyczne. Tu przypominamy, że Chorwacja formalnie wciąż nie jest w Schengen, ale dąży do tego, jest otwarta, więc do Istrii przybywa sporo Włochów.

Dziedziniec Bazyliki Eufrazjusza
Dziedziniec Bazyliki Eufrazjusza

Bazylika Eufrazjusza

Nam szczególnie do gustu przypadła zabudowa starego miasta, po dwóch tysiącach lat nadal zachowująca układ rzymskiego założenia. Zdecydowanie najważniejszym zabytkiem Poreča jest Bazylika Eufrazjusza. Jest to świetnie zachowany przykład wczesnochrześcijańskiej bazyliki w regionie śródziemnomorskim. Jednocześnie jest to jeden z najważniejszych zabytków tego typu w Chorwacji, oczywiście zajmujący miejsce na liście UNESCO.

Bazylika Eufrazjusza w Poreč
Bazylika Eufrazjusza w Poreč

Pierwsza bazylika w rzymskim jeszcze Parentium pochodzi z drugiej połowy IV wieku i wykorzystywała rzymski dom jako miejsce spotkań wspólnoty chrześcijańskiej. Z tej pierwszej bazyliki zachowały się przede wszystkim mozaiki, które możemy podziwiać w obecnej świątyni. Następna bazylika na miejscu tej pierwszej, powstała w V wieku – z niej zachowały się również głownie freski i elementy architektury. Obecny obiekt, poświęcony Wniebowzięciu Maryi, datuje się na VI wiek. Wówczas miasto było częścią Cesarstwa Bizantyjskiego.

Wejście do Bazyliki Eufrazjusza w Poreč
Wejście do Bazyliki Eufrazjusza w Poreč

Największe zmiany zostały dokonane w XV wieku po trzęsieniu ziemi, które uszkodziło budynek. Z tej epoki pochodzą gotyckie detale, zaś nieco później dodano dzwonnicę. Dziś bazylika jest jednocześnie muzeum, ale także nadal sprawuje się tu posługę sakralną. Dzwonnica zaś jest miejscem, skąd można oglądać panoramę miasta.

Wnętrza Bazyliki
Wnętrze Bazyliki

Inne zabytki

Nie w sposób nie zauważyć też Kościoła Matki Bożej Anielskiej z XVIII wieku. acz nie robi już takiego wrażenia jak bazylika. Warto też zobaczyć kościół franciszkanów z XIII wieku, który pełnił też rolę parlamentu Istrii. Łatwo za to przeoczyć ruiny świątyń Marsa i Neptuna. Niewiele z nich zostało.

Kościół Matki Boskiej Anielskiej
Kościół Matki Boskiej Anielskiej

Spacerując po starym mieście można natknąć się na pozostałości po dawnej fortyfikacji. Mur jest zarówno przy bazylice, ale wśród budynków znajdują się dwie wieże Peterokutna Kula (pięciokątna) i Kula Pietra de Mula (okrągła). Dziś przyciągają turystów. Tędy biegnie też słynna ulica Decumanus, zrobiona z kamiennych płyt.

Pięciokątna wieża
Pięciokątna wieża

Uwagę zwraca także Dom Romański z XIII wieku. Kamienny, z drewnianym balkonem, bardzo się wyróżnia. Po Wenecjanach zaś ostał się Pałac Lion. 

Dom Romański
Dom Romański

Zwiedzanie Porec

Poreč to przyjemne miasteczko, zaś z bulwaru można tu oglądać zachody słońca. Promenada żyje własnym życiem. To wokół niej są zlokalizowane hotele czy restauracje. We wrześniu zaś organizowany jest tu turniej rycerski – Giostra, połączony z festynem.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak chorwacki
Porec
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły