Wodospad Skógafoss, Thor i Wikingowie

Skógafoss z góry

Kolejny dość charakterystyczny, popularny i stosunkowo łatwo dostępny wodospad w Islandii to Skógafoss. Jest on szeroki na 25 i wysoki na 60 metrów. Jak zwykle w źródłach są różne dane, więc można też natknąć się na 30 na 69 metrów, co czyni go jednym z najwyższych na całej wyspie. Przy odpowiedniej pogodzie często można zaobserwować tęczę i przyciąga rzesze turystów, a także filmowców.

Wodospad Skógafoss
Wodospad Skógafoss

Dojazd do Skógafoss

Dojazd do wodospadu jest dość łatwy. Jedziemy na południowy wschód drogą numer 1 w kierunku na Vik i w pewnym momencie można zjechać do wodospadu. Tu znajduje się spore pole namiotowe i parking. Ponieważ wodospad znajduje się na końcu trasy trekkingowej, to spanie w jego okolicy jest dość popularne. A co ważniejsze, parking tu jest darmowy.

Dojście do wodospadu
Dojście do wodospadu

Zwiedzanie Skógafoss

Skógafoss można zobaczyć z przodu, to też najbardziej popularne przedstawienie, czy to w kinie czy na zdjęciach. Woda jest płytka, więc ludzie czasem podchodzą pod taflę spadającej wody. Ale by być mokrym, nie trzeba wchodzić pod strumień. To też sprawia, że miejsce to słynie z tęczy, nawet podwójnej. Tu warto dodać jedną rzecz: w czasach ostatniego zlodowacenia skalna ściana, dość charakterystyczna, była klifem nad brzegiem oceanu. Dziś spływa stąd jedynie woda. Podobnie jak w przypadku pobliskiego Seljalandsfoss; to był ten sam klif. Oba wodospady łączy jeszcze więcej: źródłem rzeki Skógá są lodowiec Eyjafjallajökull (podobnie właśnie jak w tym drugim) i przy okazji jeszcze zachodni fragment lodowca Mýrdalsjökull.

Wzniesienia, czyli dawny klif
Wzniesienia, czyli dawny klif

W bardziej suchy, acz mniej widowiskowy sposób można wodospad zobaczyć z góry. Wpierw trzeba wejść po schodach. Stamtąd rozpościera się widok na okolicę i przede wszystkim rzekę Skóga. Wejście na górę jest nietypowe jak na Islandię, właśnie ze względu na schody. Owszem te występują czasem na innych trasach (np. w parku Vatnajökull), acz nie w takiej liczbie

Dojście do Skógafoss
Dojście do Skógafoss

Legenda o powstaniu

Tu warto wspomnieć jeszcze o legendzie związanej z tym miejscem. Podobno około 900 roku pewien wiking – Þrasi Þórólfsson ukrył tu skarb, skrzynię ze złotem. Szukano go wiele lat, w końcu gdy znaleziono, od skrzyni oderwał się pierścień, reszta zaś przepadła. Można go zobaczyć w skansenie w wiosce Skógar. To także muzeum regionalne zawierające wiele skarbów. Natomiast złota dalej nie odnaleziono, inna legenda mówi, że jak ktoś się do niego zbliży, to woda go odepchnie.

Wodospad Skógafoss z góry (Islandia)
Wodospad Skógafoss z góry (Islandia)

Okolice wodospadu Skógafoss to także duże pole kempingowe. Jak chcemy podjechać i podejść do wodospadu, to się przez nie przechodzi. Okolica sprzyja wędrówkom. W końcu to punkt końcowy trasy z Laugavegur i początek na Porsmork.

Szlak nad wodospadem
Szlak nad wodospadem

Skógafoss w filmie

Filmowo wodospad wraz z okolicą pojawił się w filmie „Sekretne życie Waltera Mitty” (2013) Bena Stillera. Tym razem grał Himalaje. W sekwencji przejścia z Afganistanu do Nepalu, Ben Stiller przechodzi tędy podczas swojej wędrówki, dość charakterystyczne ujęcie. Pojawił się także w filmie Marvela „Thor: Mroczny świat”. (2013) Alana Taylora W serialu „Wikingowie” w 5 sezonie Fioki widzi wodospad, gdy odkrywa Islandię. Swoją drogą kręcono tu także bollywodzką produkcję – „Dilwale” (2015) Rohita Shetty’ego.

Okolica wodospadu
Okolica wodospadu
Skógafoss i „Wikingowie”.
Skógafoss i „Wikingowie”.

Chodzą słuchy, że wodospad także pojawił się w ósmym sezonie „Gry o tron”. Tu Daenerys i Jon Snow przylecieli na smokach i się całowali. W zimowej scenerii nie jest to zbyt rozpoznawalne. Zresztą ludzie także zwiedzają go w tej porze roku, podobno nawet wtedy jest tu szansa na tęczę. Niektórzy wręcz nazywają go tęczowym wodospadem lub tym z podwójną tęczą.

Skógafoss z oddali
Skógafoss z oddali

Jeśli podobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak islandzki
Skógafoss
Szlak filmowy
Skógafoss
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły