Harrachov: czeskie centrum narciarskie, Mumlava i Czarcia Góra

Harrachov

Niewielka miejscowość w czeskich Karkonoszach, Harrachov to prawdziwe centrum sportów zimowych, nie tylko tych amatorskich. Turystów jednak przyciąga przez cały rok, zwłaszcza, że to dobra baza wypadowa na górskie wędrówki. Do najpopularniejszych szlaków należy oczywiście wejście na Czarcią Górę i trasa do wodospadu Mumlavy.

Harrachov: Historia

Czeski Harrachov nie jest duży, ani specjalnie stary. Znajduje się na wysokości 700 m n.p.m. Wiemy, że w XVII wieku istniała tu wieś Dörfl. Ziemie te należały do hrabiowieskiego rodu Harrachów, więc w XVIII wieku przemianowano wioskę na Harrachsdorf. Współczesna nazwa to czeski odpowiednik. Miasteczko mocno rozwinęło się w XIX wieku, głównie za sprawą przemysłu wydobywczego i tekstylnego. Po drugiej wojnie światowej, gdy wypędzono stąd Niemców, zaczęto budować miasto na nowo. Znalazło się ono blisko nowej granicy polskiej, nieopodal (4 km) powstało przejście graniczne Polana Jakuszycka – Harrachov.

Harrachov formalnie stał się miasteczkiem dopiero w 1973 roku, gdy połączono go z pobliskimi wioskami. Dziś jest przede wszystkim miejscowością turystyczną. Pomagają jej także trasy ze Szklarskiej Poręby do Pragi i Liberca oraz przede wszystkim czeski Karkonoski Park Narodowy, który rozpościera się tuż przy mieście. Można stąd wybrać się choćby na Szrenicę.

Skocznia w Harrachovie

Najważniejszym punktem, który kształtuje współczesną historię Harrachova, jest skocznia narciarska Čerťák. Zbudowano ją w 1980 roku. Harrachów słynie przede wszystkim ze skoczni mamuciej K-185. Dwie największe skocznie (duża i średnia) znajdują się obok siebie. Kompleks jest oświetlony, zaś widownia była w stanie pomieścić 50 tysięcy ludzi. Od 1985 do 2014 roku odbywały się tu zawody Pucharu Świata. W 2001 złote medale zdobywał tu Adam Małysz.

Skocznie modernizowano, ale w roku 2014 uznano, że ze względu na położenie i wiatry jest ona dość niekorzystna dla skoczków. Od tego czasu skocznia mamucia nie była używana w zawodach i powoli zaczęła niszczeć. Po sześciu latach od zamknięcia rozpoczęto przetarg mający przywrócić jej dawną świetność. Nawet w lecie olbrzymia skocznia przyciąga wzrok ciekawskich, a można do niej podejść stosunkowo blisko.

Czarcia Góra (Čertova hora)

Skocznie znajdują się na zboczach szczytu – Čertova hora, czyli Czarcia Góra (1020 lub 1021 m n.p.m.). To miejsce, z którego można oglądać Harrachov i dolinę Mumlawy. Prowadzą tu szlaki piesze oraz kolejka linowa. Ta ostatnia latem umożliwia przewóz rowerów. Na górze trasy są dostosowane do jednośladów. Natomiast kolejka linowa przebiega tuż obok skoczni, dając unikalną możliwość obejrzenia jej z boku i z góry.

Wodospad Mumlawy (Mumlavský vodopád)

Drugą atrakcją jest wodospad Mumlawy (Mumlavský vodopád). Znajduje się on już w lesie, ale wciąż w granicach miasta. Dochodzi się tu krótkim, łatwym spacerkiem. Kaskady spływają po granitowych skałach. Największa z nich i główna liczy sobie prawie 10 metrów szerokości i tyle samo wysokości. To przepiękny wodospad, w którym można dostrzec kotły eworsyjne, zwane tutaj Czarcimi Okami. Zjawisko to nie występuje nigdzie indziej w Czechach. To najbardziej widowiskowy wodospad czeskich Karkonoszy i przyciąga wielu turystów. Obok znajdują się restauracje. W ciepłe dni ludzie moczą sobie nogi w wodospadzie, w zimie zaś przychodzą podziwiać tak zwany lodospad.

Niektórzy przyjeżdżają specjalnie dla niego. Jest dość popularnym miejscem, jeśli chodzi o sesje ślubne. Ma też swoją filmową historię. Nagrywano tu między innymi czechosłowacki film „Svatební cesta do Jiljí” (1983) oraz czeską produkcję „Akumulator 1” (1994). Wodospad znajduje się jakieś półtorej kilometra od centrum. Można tu dojść żółtym i niebieskim szlakiem. Niestety, częściowo prowadzi do niego niezbyt klimatyczna, asfaltowa droga. Choć z pewnością to dobre rozwiązanie dla rodzin z wózkami czy osób na rowerach. Można z niej zboczyć i przejść się edukacyjną, Lisią Ścieżką. Sama rzeka Mumlawa jest raczej niewielka. Ma w sumie długość około 12 kilometrów.

Harrachov: Atrakcje

Kolejną atrakcją miejską jest huta szkła Novosad & Syn. Obecnie to bardziej muzeum, ale też browar (z działającą restauracją i piwnym SPA). Wyrób szkła w Harrachovie ma prawie 300- letnią tradycję, zaś budynek wyróżnia się na tle pozostałych zabudowań. Pielęgnuje się tu tradycyjny wyrób szkła. Za hutą znajduje się też mały staw, w którym moczy się drewno. Z innych atrakcji warto wspomnieć o muzeum górnictwa.

Harrachov dziś to przede wszystkim centrum narciarskie, wraz z infrastrukturą. Jest tu sporo knajpek i pensjonatów. Przy tym zabudowa jest raczej klimatyczna, inspirowana Alpami. Udało się ograniczyć całą tą cepelię znaną choćby z naszego Karpacza czy Szklarskiej Poręby. To sprawia, że do Harrachova ściągają bardziej turyści nastawieni na aktywny wypoczynek niż spacery po deptakach. Miasto próbuje też ściągać ich latem, promując choćby paralotniarstwo i loty widokowe awionetką. Zaś trasy narciarskie (biegowe i zjazdowe) oraz obiekty noclegowe sprawiają, że to jedna z idealnych, zimowych lokacji.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak czeski
Harrachov
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły