Malta i „Gra o tron” #2: Forty Manoel, Ricasoli, St. Angelo

Fort Manoel

Kontynuując zwiedzanie Malty śladami „Gry o tron” zajmiemy się kolejnymi miejscami, do których z różnych przyczyn nie udało się nam dostać, czy zwiedzić. Przynajmniej w takiej formie, w jakiej byśmy chcieli. Część z nich była zamknięta z powodu zdjęć do filmu „Assasin’s Creed” z Michaelem Fassbenderem. Te miejsca dało się zobaczyć z różnych stron z zewnątrz, ale były w tamtym czasie zamknięte dla zwiedzających. Na ogół jednak są dostępne i stanowią istotny punkt dla wszystkich fanów „Gry o tron” na Malcie.

Fort Manoel – Wielki Sept

Zaczniemy od Fortu Manoel. W pierwszym sezonie kręcono tu Wielki Sept Baelora i scenę egzekucji Neda Starka. Fort znajduje się na wyspie Manoel, na zachód od Valletty. Na wyspę wiedzie mały mostek z Gżiry. Stamtąd da się też spokojnie podejść pod sam fort. Tyle, że podczas naszej wizyty przed wejściem stali strażnicy i zawracali turystów. Fort można też obejrzeć z drugiej strony, czy to płynąc po kanałach, czy spoglądając na niego z murów Valletty. Gżira znajduje się tuż przy Sliemie, dość popularnej turystycznie części Malty, więc dojechanie tu tak transportem publicznym jak i samochodem nie stanowi większego problemu.

Swoją drogą na wyspie Manoel znajduje się też bardzo niecodzienny kurnik dla kaczek. Trochę cepelia, ale bez wątpienia wyróżniający się w okolicy. Z fortu Manoel nagrywano ujęcia Valletty do serialu „1923”. Stolica Malty wówczas udawała Sycylię.

Fort wybudowano w latach 1723 – 1733 na planie gwiazdy, gdy zakonem Maltańskim rządził Antonio Manoel de Vilhena. Nazwa pozostała na jego cześć. Dodajmy, że już wcześniej przymierzano się do budowy umocnień w tym miejscu. Na swoje czasy była to bardzo nowoczesna budowla, wiec po przejęciu Malty przez Brytyjczyków ulokowano tu wojska. Ucierpiał dość mocno podczas II wojny światowej. Dziś jest dobrze odrestaurowany. Godziny otwarcia i ceny biletów można sprawdzić tutaj, acz obecnie ze względu na restaurację najczęściej jest niedostępny.

Fort St. Angelo – Czerwona Twierdza

Dokładnie po drugiej (wschodniej) stronie Valletty znajdują się trzy miasta, w tym Birgu. Tam zaś jest Fort St. Angelo (Saint Angelo lub Forti Sant’ Anġlu). Akurat nie kręcono w nim „Assain’s Creed”, ale za to był w remoncie. Nie dało się go zwiedzić od środka, co jest o tyle istotne, że to właśnie tu kręcono lochy Czerwonej Twierdzy. Te w których przetrzymywano Neda. Z zewnątrz dało się ów fort całkiem dobrze zobaczyć, ale znów to nie to o co chodziło. Warto dodać, że fort znajduje się praktycznie w centrum Brigu, więc dotarcie do niego nie jest problemowe. Znajduje się przy porcie, więc ruch samochodowy jest tu mocno ograniczony, ale od przystanku czy parkingu daleko nie jest. Ceny biletów i godziny otwarcia można sprawdzić tutaj. Jest to dość dobrze odrestaurowana średniowieczna forteca, która dziś pełni rolę muzeum.

Fort Ricasoli – Królewska Przystań

Na północ od Trzech Miast znajduje się jeszcze Fort Ricasoli (Fort Rikasoli), także widoczny z murów Valletty. Tam kręcono przede wszystkim sceny dziejące się wokół murów Królewskiej Przystani, a także bramę, przez którą do miasta wraca Arya Stark. O ile do dwóch poprzednich fortów jest dość łatwo dotrzeć, o tyle ten znajduje się na pustkowiu. Praktycznie nie ma tam już transportu publicznego, a okolice raczej odstraszają turystów. Znajduje się tu między innymi złomowisko. Fort znów udało się nam tylko obejrzeć trochę z zewnątrz, ale jest on na tyle duży, że niewiele to dało. No i oczywiście z murów Vallety. Wybudowano go w latach 1670 – 1698 i to największe, istniejące fortyfikacje Malty. Razem z fortem Elmo strzegł wejścia do Wielkiego Portu.

Tu ponownie kręcono „Assasin’s Creed”, więc po prostu nie wpuszczano osób postronnych na plan filmowy. Szkoda, bo tam powstało wiele ujęć z „Gry o tron”. Wewnątrz fortu zbudowano też miasto Troja w filmie Wolfganga Petersena „Troja”. Właśnie spore przestrzenie wewnątrz fortu sprawiają, że buduje się tu dekoracje do wielu filmów. Fort więc grał Port Royal w filmie „Wyspa Piratów” (1995) Renny’ego Harlina, Rzym w „Gladiatorze” (2000) Ridleya Scotta (tu też wzniesiono Koloseum), Aleksandrię w „Agorze” (2009) Alejandro Amenábara czy Tulon w „Napoleonie” (2023) Ridleya Scotta.

Do dwóch pozostałych lokacji nie udało się nam dotrzeć ze względu na czas (i oznaczenia). Pierwsza z nich to pałac Verdala (widzieliśmy go z daleka). W serialu kręcono tu sceny dziejące się w posiadłości Illyrio, w tym tę, w której Khal Drogo po raz pierwszy spotyka Daenerys. Tu też zastosowano dość ciekawy zabieg, bo w jednej ze scen widać w tle wyspę Gozo i Lazurowe Okno, które znajduje się w zupełnie innym miejscu. Drugie miejsce to klify Mtahleb. Kręcono tam obozowisko Dothraków pod koniec pierwszego sezonu, a także sceny stosu pogrzebowego Khala Drogo. Niestety dojazd tu też nastręcza pewnych trudności, zwłaszcza jakość dróg, przez co należy poświęcić na to trochę więcej czasu.

„Gra o tron”, Malta i wycieczki

Prawdopodobnie na Malcie znajdują się jeszcze inne miejsca, gdzie kręcono „Grę o tron”, jednak niekoniecznie zostało to gdzieś udokumentowane. Podobno ulica Mączna znajduje się w Valletcie, ale nie udało się nam jej zlokalizować. Łatwo też znaleźć wycieczki zorganizowane śladami serialu. Jednak wtedy warto zweryfikować wymienione miejsca i wejścia. Bo jeśli najtrudniejsze do dojechania miejsca są zamknięte lub pominięte, może nie warto wydawać pieniędzy na taką wycieczkę.

Następnym razem na szlaku filmowym wrócimy z „Grą o tron” do Hiszpanii, a dokładniej do Sewilli.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak filmowy
Malta („Gra o tron”) cz.2
Szlak maltański
Malta („Gra o tron”) cz.2
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły