Jordan: rzeka i miejsce chrztu Jezusa Chrystusa

Rzeka Jordan, miejsce chrztu Jezusa

Są takie miejsca, o których się słyszało, czytało a raczej nie widziało w kinie czy telewizji, nawet gdy była o nich mowa. Właśnie takim miejscem jest rzeka Jordan, a dokładniej miejsce chrztu Jezusa Chrystusa, o którym wspomina Biblia. Przestawiana na wielu obrazach scena najczęściej robi wrażenie. Rzeka może nie jest porównywalna z największymi i najszerszymi, ale wciąż jest szeroka i potężna. Prawdziwy Jordan wygląda bardzo niepozornie, raczej mała rzeczka. Zwłaszcza w okresie suchym. Więc pierwszy kontakt to pewne rozczarowanie, bo wygląda inaczej niż wyobrażenia.

Rzeka Jordan, miejsce chrztu Jezusa Chrystusa
Rzeka Jordan, miejsce chrztu Jezusa Chrystusa

Jordan w Biblii, kinie i obecnie

Pismo Święte opisuje wydarzenie, nazywając miejsce. Był to moment przełomowy, bo od niego zaczęło się nauczanie Jezusa. Kino religijne przedstawiając Jordan idzie zgodnie z duchem wyobrażeń. Rzeka, w której dokonuje się chrztu, nie musi być wielka, ale powinna budzić respekt. Nic dziwnego, że filmowcy praktycznie tu nie dotarli. Ale nie wszyscy, w debiucie reżyserskim Natalie Portman czyli „Opowieści o miłości i mroku” pojawiają się sceny nakręcone przy rzece Jordan. Więc w jakiś sposób jest to też filmowe miejsce, choć niekoniecznie związane z filmami religijnymi.

Warto jednak pamiętać, że rzeka jest też obecna w Starym Testamencie. Była główną rzeką Ziemi Obiecanej. Jozue, gdy stał się przywódcą Żydów po Mojżeszu, wprowadził ich do Ziemi Kanaan, przeszedł przez Jordan. Co więcej wydarzył się wówczas cud, rzeka rozstąpiła się zupełnie jak wcześniej Morze Martwe, więc Żydzi przeszli ją suchą stopą. Wodę Jordanu rozdzielali również prorok Eliasz i Elizeusz. Ten drugi uzdrowił też Naamana z trądu, każąc mu obmyć się siedem razy w Jordanie. W Nowym Testamencie nad rzeką nauczał Jan Chrzciciel i chrzcił tu Żydów oraz zapowiadał przyjście mesjasza. Przybył do niego Jezus, Jan poznał go, nie chciał go ochrzcić, mówiąc, że nie jest godzien, ale ostatecznie uczynił to. Gdy wyszedł z wody, duch Pański zstąpił na niego jak gołębica, zaś głos Boga powiedział: To jest mój syn umiłowany, w którym mam upodobanie.

Warto dodać, że nie wszystkie ewangelie opisują tę scenę. W kościele katolickim chrzest Pański wspomina się w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. Geograficznie zaś rzeka znajduje się w dolinie Jordan. Sama nazwa Jordan w języku hebrajskim znaczy tyle co płynąć w dół lub schodzić.

Odnowienie chrztu nad Jordanem
Odnowienie chrztu nad Jordanem

Rzeka Jordan i miejsce chrztu Jezusa Chrystusa

Warto też wspomnieć o tym, że miejsce chrztu Jezusa Chrystusa jest bardziej domniemane i związane z tradycją. Czy święty Jan Chrzciciel ochrzcił Jezusa dokładnie tu gdzie się to wspomina, czy na przykład dwadzieścia metrów dalej, nikt nie pamięta. W każdym razie to tradycja a nie ewangelia, wskazuje jedno miejsce, które obecnie znajduje się w dwóch krajach. Niby dokładniej jest to na Zajordaniu, czyli wschodnim brzegu. W Palestynie (ew. Izraelu, jeśli traktujemy Palestynę jako autonomię, a nie osobne państwo) i w Jordanii.

Przez rzekę przebiega granica, ale turyści, a co ważniejsze, pątnicy przybywają tu z dwóch stron. Można tu zobaczyć wiele grup chrześcijańskich, które odnawiają tu swój chrzest, bądź chrzczą neokatechumenów. W zależności od konfesji ceremonia wygląda różnie. Jedni są pokropieni wodą z Jordanu, inni przebrani w białe szaty zanurzają się w wodzie. To dość nietypowe w Izraelu, ale w tym miejscu faktycznie chrześcijanie różnych wyznań dość dobrze ze sobą koegzystują. Zresztą większość wizyt nie trwa tu długo. Od strony Palestyny/Izraela, właściwie mamy zejście do wody. Dolny taras jest okresowo zalewany, wtedy Jordan wygląda zdecydowanie bardziej okazale.

Rzeka Jordan, na dole baptysterium w rzece, a po drugiej stronie Betania za Jordanem (Jordania)
Rzeka Jordan, na dole baptysterium w rzece, a po drugiej stronie Betania za Jordanem (Jordania)

Betania za Jordanem (strona jordańska)

Zdecydowanie ciekawiej wygląda to od strony Jordanii. Al-Maghtas czyli Betania za Jordanem została nawet wpisana na listę UNESCO. Znajduje się tu kościół, oczywiście zejście do rzeki, a także mała zatoczka dawnego koryta. Wielu wierzy, że to jest właśnie ta najbardziej dokładna lokacja chrztu, który ponoć miał miejsce właśnie nie w samym Jordanie, co raczej jego zakolach. Tu mają też swoją bazę wyznawcy prawosławia, a ich świątynię widać z daleka.

Jordan: Miejsce pielgrzymek od strony palestyńskiej

Dokładnie po drugiej stronie rzeki, w Palestynie, znajduje się Kasr al-Jahud (anglojęzyczny zapis Qasr El Yahud), czyli tak zwany zamek Żydów. To właśnie tutaj przybywają pielgrzymi i wycieczki z Izraela. Poza miejscem chrztu Jezusa (oczywiście wg tradycji), uznaje się, że w miejscu tym, oczywiście po stronie palestyńskiej (wcześniej izraelskiej) miały miejsce dwa inne wydarzenia. Izraelici pod wodzą Jozuego przekroczyli tu suchą nogą Jordan, zaś prorok Eliasz właśnie tu wstąpił do nieba. Okolice zostały zaminowane w latach 60. poprzedniego wieku. Od lat trwają prace nad rozminowaniem ich. Na początku 2021 po kilku latach udało się usunąć wszystkie miny. Od 2011 Kasr jest normalnie udostępniony turystom. Wcześniej dostęp był ograniczony.

Oczywiście wejście jest płatne. Od strony jordańskiej oznaczenia drogowe również nie należą do najlepszych. Jest tu też parking i przybywa sporo pielgrzymów. Ponieważ jest to miejsce chrztu Chrystusa, przybywają tu także neokatechumeni, którzy czasem są tu chrzczeni. Wiele pielgrzymek do Ziemi Świętej przybywa tutaj by odnowić chrzest nad rzeką Jordan. Odnowienie sakramentu chrztu ma znaczenie bardziej upamiętniające, niż teologiczne. Te drugie ma bowiem miejsce w kościele katolickim, co roku podczas obchodów Wielkiej Nocy.

Rzeka Jordan, miejsce chrztu Jezusa
Rzeka Jordan, miejsce chrztu Jezusa

Samą rzekę można też obejrzeć w Izraelu (nie tylko w Palestynie). Wypływa, a raczej przepływa ona bowiem z jeziora Hula, przez Jezioro Galilejskie i płynie ku Morzu Martwemu.  Początki rzeki zlokalizowane są na terytorium Libanu, długość to 251 km. Jednak bez wątpienia najistotniejsze miejsce do obejrzenia nad Jordanem to miejsce chrztu, bo sama rzeka nie należy do okazałych.

W Izraelu jest jeszcze miejsce zwane Yardenit, blisko jeziora Galilejskiego. Tam w latach 80. wybudowano zastępcze miejsce chrztu, ze względu na zaminowanie al-Jahud. Tym samym, można Jordan oglądać w trzech różnych krajach.

Jeśli podobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak religijny
Jordan
Szlak izraelski
Jordan
Szlak jordański
Jordan
Szlak palestyński
Jordan
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły