Dolmeny Menga, prehistoryczne budowe w Andaluzji

O różnych wpływach kulturowych w Andaluzji już parę razy pisaliśmy. Tym razem będzie o czymś niezwykłym. Może nie rzucającym na kolana swoim wykonaniem, ale historią. Czyli o budowlach megalitycznych, pochodzący z około roku 2000 roku przed naszą erą.  Dolmeny, bo i taką nazwą się je określa, to nic innego jak prehistoryczne grobowce, które rzucają interesujące światło na epokę zarania ludzkiej cywilizacji.

Dolmeny - wejście
Dolmeny – wejście

Dolmeny Menga

Cueva de Menga (Dolmen de Menga) wraz z pobliskimi dolmenami nie jest oblegane przez turystów i zwiedzenie ich nie zajmie dużo czasu. W dodatku, gdy my tam byliśmy, bilety były darmowe. Trzeba było się tylko wpisać na listę w celach statystycznych.

Cueva de Menga
Cueva de Menga

Dojazd do dolmenów

Dolmeny znajdują się niedaleko Malagi, w miejscowości Antequera. Dojazd tam nie powinien być problemowy, przynajmniej samochodem, ale już niestety znalezienie muzeum i wejścia aż tak łatwe nie jest, głównie z powodu słabych oznaczeń. Są to bardzo niewielkie znaki, więc należy jechać wolno, by móc je dostrzec i doczytać.

Wnętrze megalitycznej budowli (Dolmeny Menga)
Wnętrze megalitycznej budowli (Dolmeny Menga z Antequery)

Czym są dolmeny i ich historia

Dziś Dolmeny Menga są bardzo dobrze zachowane. Widać tu ślady bardzo prymitywnego osadnictwa. Jednak te budowle megalityczne są dużo mniejsze w porównaniu z tymi, które opisywaliśmy przy okazji Malty, więc zwiedzanie ich nie zajmie dużo czasu. Niektórym starczy kilka minut. Ale z drugiej strony, te bloki kamienne przetrwały 4 tysiące lat. Może warto poświęcić im trochę więcej czasu?

Cueva de Menga ma dość charakterystyczną budowę. Zazwyczaj wkopuje się płaskie skały pionowo, a na nich kładzie inny w miarę płaski blok. Następnie przysypywano je ziemią. Były to dość popularne budowle w Europie w neolicie. Najczęściej pełniły rolę grobowców.

Dolmen w okolicy Antequera
Dolmen w okolicy Antequera

Dolmeny Menga wzniesiono gdzieś między 3750-3650 p.n.e. Choć są trochę niepozorne, dziś są jedną z największych, zachowanych budowli megalitycznych w Europie.

Miejsce to należy bez wątpienia traktować jako ciekawostkę, to doskonała przerwa na trasie po Andaluzji, zwłaszcza jak się przejeżdża dość blisko. W roku 2016 wpisano je na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jeśli podobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak hiszpański
Dolmeny
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły