Kana Galilejska lub raczej Kefar Kanna, cud zamiany wody w wino

Wino z Kany

Kana Galilejska (Kefar Kanna) to miejsce w którym wg Biblii (Ewangelii) Jezus zamienił wodę w wino. Jednak nie wszystkie opisywane w Piśmie Świętym miejsca można dziś odnaleźć (z pewnym przybliżeniem wynikającym z tradycji). Po prawie dwóch tysiącach lat odkąd skończono Nowy Testament w Ziemi Świętej wiele się zmieniło, historia mocno naznaczyła ten teren. Jednak nie zawsze chodzi o dokładne, prawdziwe miejsce, czasem wystarcza punkt, symbol, pewne prawdopodobieństwo, a ostatecznie wiara.

Kościół wesela w Kanie
Kościół wesela w Kanie

Kana Galilejska, miejsce gdzie Jezus zamienił wodę w wino

Tak właśnie wygląda sprawa z Kaną Galilejską. Dziś właściwie nie wiadomo, gdzie  dokładnie znajdowała się prawdziwa Kana Galilejska. Archeolodzy mają kilka pomysłów i jeszcze więcej wątpliwości. Jednak ich praca w doszukiwaniu prawdy nie jest już taki istotna dla wiernych i tradycji. Franciszkanie i nie tylko oni, utożsamiali Kanę Galilejską z izraelskim miastem Kefar Kanna (hebr. כפר כנא). Jak wiele miejsc w Ziemi Świętej, tak i to jest raczej umowne, a nie dokładnie tym, gdzie Jezus przemienił wodę w wino. Kana Galilejska się zgadza, dom niekoniecznie, a nawet sama lokacja niekoniecznie. Ważne jest wspomnienie i wiara oraz tradycja. Na północ, czyli w Libanie, znajduje się grota, blisko miejscowości Kana, która także jest utożsamiana z biblijną Kaną Galilejską.

Wg Ewangelii wesele jest o tyle istotne, że przemienienie wody w wino to pierwszy cud dokonany przez Jezusa (opisano ich w sumie 37). Jezus wraz z matką i uczniami przyszedł z Nazaretu do Kany na wesele. Gdy skończyło się wino, jego matka Maryja poprosiła, by pomógł młodym. Jezus kazał napełnić stągwie wodą, a następnie zaczerpnąć i podać do spróbowania staroście weselnemu. Ten był zdumiony jakością wina (lepszego niż wcześniejsze). Cud w Kanie Galilejskiej jest opisany jedynie w Ewangelii św. Jana. Pierwszy Cud Jezusa był inspiracjom dla wielu malarzy, jest też jedną z tajemnic różańcowych światła.

Kana Galilejska

Biblijnie Kana Galilejska jest słynna z powodu wesela, podczas którego Jezus Chrystus dokonał swojego pierwszego publicznego cudu. Przemienił wodę w wino. To ostatnie jest tu bardzo istotne, można by powiedzieć, że żywe. Z zabudowań pochodzących z czasów nowotestamentowych niewiele tu pozostało. W każdym razie znaleziono tu olbrzymią kadź na wino, więc na pewno to musiała być ta jedyna. Dziś raczej nikt przy tym się nie będzie upierał, ale i tak pełni ona swoje zadanie. Przyciąga pielgrzymów i ciekawskich, świadczy też o antycznych czasach. Nawet jeśli to była inna kadź, inne wino, czy inne wesele, to i tak mamy tu namiastkę tamtych czasów.

Obraz w kościele w Kannie
Obraz w kościele w Kannie

Kościół Wesela w Kannie

Obecnie głównym miejscem pielgrzymek jest franciszkański kościół Wesela w Kannie. W mieście znajduje się także prawosławna cerkiew Pierwszego Cudu Jezusa. W kryptach kościoła franciszkanów znajdują się pozostałości archeologiczne zabudowań z I – IV wieku naszej ery. Całość jest zabezpieczona szybą, tak by nie ulegało to niszczeniu. Znajdziemy tu oczywiście także kadzie na wino, czyli podstawowy fragment układanki. Kościół franciszkanów słynie wśród pielgrzymów z pewnego obrzędu, czyli odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Wielu członków grup religijnych ponownie przysięga sobie miłość i wierność podczas odprawianej tu mszy.

Kadź na wino (Kana Galilejska)
Kadź na wino

Kefar Kanna

Sama Kefar Kanna jest dość małym miasteczkiem. Liczy sobie koło 20 tysięcy mieszkańców. Żyje z pielgrzymów. Nie ma tu rozbudowanej bazy hotelowej, zarabiają na przyjezdnych, którzy zatrzymują się tu na chwilę. Czy to podczas samodzielnego przemierzania Izraela, czy autokarowych pielgrzymek lub wycieczek. Jak na nich zarabiać w Kanie? W bardzo prosty sposób: sprzedając wino z Kany. Według Ewangelii było ono bardzo dobre, zwłaszcza to przemienione z wody. Zaskoczyło nawet znawcę, czyli starostę weselnego. To sprzedawane tutaj pewnie należałoby uznać co najwyżej za to podane jako pierwsze. W każdym razie pomysł na biznes jest niezły, a ludzie bardzo chętnie kupują taką pamiątkę. Skoro wszystko w tym miejscu jest bardziej umowne i na pamiątkę, z tym trunkiem jest dokładnie tak samo.

Pozostałości stanowiska archeologicznego (Kana Galilejska / Kefar Kanna)
Pozostałości stanowiska archeologicznego

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Inne podobne miejsca znajdziesz na szlaku religijnym
Kana Galilejska
Podoba Ci się Izrael, kontynuuj szlak izraelski
Kefar Kana
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły