Grecja i Kreta: Praktycznie

Koza w okolicy Balos (Kreta, Grecja)

Grecja – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane kilkukrotnie, ostatnio we lipcu 2022.

Grecja: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Kraj z wspaniałymi zabytkami historycznymi, w końcu to kolebka kultury europejskiej, a przy tym popularna destynacja wakacyjna i wypoczynkowa.

Klimat: Śródziemnomorski. Najlepszy okres kwiecień – czerwiec (ciepło, ale jeszcze znośnie). Najgorzej jest w sierpniu, raz ze względu na upał, dwa: Grecy mają wtedy wakacje. Do zwiedzania nadają się wszystkie miesiące, jednak warto brać poprawkę na to, że pogoda różnie kształtuje się w innych częściach kraju. Choćby takie Korfu słynie z częstszych deszczy, poza głównym sezonem.

Język: Grecki, ale osoby pracujące w turystyce (także w restauracjach, czy sklepach) płynnie mówią po angielsku. Poza turystyką może być problem z językami obcymi.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Mają  zarówno typowe ośrodki wypoczynkowe, jak i masę innych miejsc noclegowych o bardzo zróżnicowanym standardzie. Jak zwykle można szukać na Booking.

Strefa czasowa: UTC+2 lub UTC+3, w zależności od pory roku, czyli godzinę wcześniej niż w Polsce.

Grecja: Transport

Dojazd: W teorii można samochodem, przynajmniej do części kontynentalnej. Przez lata najpopularniejszym środkiem transportu były autokary, obecnie najwygodniej samolotem. Tanie linie latają do wielu miejsc w Grecji, podobnie jest z czarterami.

Samochody i transport: Jest wiele lokalnych linii autobusowych. Głównie KTEL (taki nasz PKS), na Krecie, a także na kontynencie, tam jest więcej możliwości. Zapewniają one dość wygodne połączenie. Na mniejszych wyspach (nawet na Korfu) rozkład autobusów jak i ich siatka pozostawiają wiele do życzenia. Podobnie jest z promami, główne destynacje działają świetnie, inne mniej. Minusem tych sieci są najczęściej sztywne godziny połączeń, często dostępne np. raz dziennie. Dotyczy to zwłaszcza połączeń do oddalonych miejsc, do których uczęszczają turyści. W ten sposób niestety tworzy się na miejscu sztuczny tłok. Dla Greków taka sytuacja jest oczywiście wygodna i pod tym względem organizacja jest na bardzo dobrym poziomie.

Gdyby ktoś chciał samodzielnie podróżować, to pozostaje samochód. Np. na Krecie czy Korfu ruch w miarę spokojny, często nawet dość leniwy. Niemniej jednak w miastach na wyspach bywa problem z parkowaniem (np. w Rodos). Grecy jeżdżą samochodami na spacery poruszając się z prędkością 30-40 km na godzinę, co może powodować korki. Oczywiście nie można takiego zachowania spodziewać się np. w Atenach.

Podróżowanie po kontynencie i wyspach jest też możliwe dzięki lokalnym biurom. One organizują dojazdy do najważniejszych punktów (wycieczki cało i więcej dniowe), zarówno autokarami, busami jak i statkami wycieczkowymi.

Uber: Działa w dużych miastach.

Grecja: Prawo

Wiza: Strefa Schengen, niepotrzebna.

Przepisy celne: Nic istotnego.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela. W niedzielę często jest przestrzegany zakaz handlu. W teorii od 14:00 do 17:00 w wielu miejscach panuje sjesta, w praktyce godziny są różne w zależności od lokalu. W miejscach turystycznych można się natknąć, ale konkurencja sprawia, że nie powinno to być zauważalne. Jedne knajpy się otwierają inne zamykają. Pewnym problemem jest to, że Grecy się nie śpieszą i nie są zbyt punktualni, więc nawet jeśli mamy informację, że obiekt jest otwarty np. od 8 rano, to nie zawsze należy się spodziewać, że ruszą równo o czasie.

Drony: Bez zezwolenia można latać na odległość 50 m. Ponadto standardowe ograniczenia. Jeśli chcemy latać dalej lub wyżej, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody.

Bezpieczeństwo w Grecji

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnego, choć warto zwrócić uwagę na to, że występują tam czasami komary tygrysie przenoszące dengę i gorączkę Zachodniego Nilu. Ryzyko zarażenia się jest niewielkie, ale nie zerowe.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne:  Stosunkowo bezpiecznie. Wbrew wielu doniesieniom o problemach z imigrantami, Grecy doskonale zdają sobie sprawę jak to wpłynęłoby na turystykę, więc problemy mają pod kontrolą. Np. na Krecie, gdzie niby wg mediów jest wielu imigrantów problem nie był zauważalny. Uchodźcy są, ale w większości przypadków nie przebywają w miejscach turystycznych.

W Atenach trzeba uważać na doliniarzy i drobną przestępczość.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic istotnego, standardowe zagrożenia.

Grecja: Płacenie

Waluta: Euro (EUR). Choć co pewien czas słychać o możliwości powrotu do drachmy. Sami Grecy jednak się do tego nie palą. Jeśli nic się nie wydarzy, nie ma czym się przejmować.

Płatności kartą i bankomaty: Kartą powinniśmy móc zapłacić w większości sklepów, restauracji czy hoteli. Jednak wciąż część wejściówek czy biletów można kupić jedynie za gotówkę. Dodatkowo bywa tak, że terminale nie działają, czasem tylko po to, by dostać płatność gotówką (i jej nie wykazywać fiskusowi). Im bardziej nastawione na turystów miejsce, tym mniej problemów. Niemniej jednak nawet jeśli płatność kartą przejdzie czasem ciężko dostać rachunek fiskalny (dają tylko kelnerski).

Bankomaty powszechne w miastach. Jednak, warto mieć zapas gotówki. W teorii jest jeszcze potencjalnie niestabilna sytuacja z możliwością blokowania bankomatów, ale jak pisaliśmy wyżej, na razie raczej nie ma czym się przejmować.

Napiwki: Jeśli są to najczęściej doliczane do rachunku. Czasem jako dodatkowa pozycja (np. chleb przed jedzeniem czy woda).

Koza w okolicy Balos (Kreta, Grecja)
Koza w okolicy Balos (Kreta, Grecja)

Prąd i komunikacja w Grecji

Internet: Wifi niby jest, ale w wielu miejscach w Grecji bywa w ogóle problem z siecią telefoniczną czy Internetem. Trzeba brać pod uwagę to, że Grecja jest bardzo różnorodna i różnie rozwinięta. Inaczej jest na Krecie, inaczej na mniejszych wyspach, inaczej w Atenach a jeszcze inaczej gdzieś w górach.

Telefony: Unia Europejska, formalnie roamingu brak, ale trzeba pamiętać, że dzwoniąc na lokalne numery płaci się jak za międzynarodowe. Na wyspach (np. na Krecie) w wielu miejscach nie ma zasięgu.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia grecka

Jedzenie wegetariańskie: Chyba najsłynniejsza jest sałatka grecka i ser feta (także pieczony). Ale mają tu tego więcej. Dużo potraw jest opartych na cieście i serze. Dobry przykład to musaka, czyli zapiekanka z bakłażanem, pomidorami i mięsem, choć występująca też w wersji wegetariańskiej (w tym wypadku w restauracjach można zapytać, czy przygotują taką, jeśli nie ma jej w spisie dań, zazwyczaj nie ma z tym problemu). Trochę to przypomina skrzyżowanie kuchni włoskiej z bardziej wschodnią.

Alkohol: Dostępny bez problemu. Grecja słynie z ouzo, czyli lokalnej anyżówki. Inny unikalny specyfik to tsipouro, czyli greckie mocne brandy.

Dostępność barów i restauracji: Grecja żyje z turystyki, więc tego tam nie brakuje. W niektórych miejscach sjesta może trochę uprzykrzać życie, ale zazwyczaj konkurencja jest na tyle spora, że jest to nie zauważalne.

Kultura Grecji

Religia: Głównie prawosławie.

Ludzie: Spokojni, dobrze nastawieni do turystów, ale nie nachalni. Co ważniejsze, obecnie w turystyce naprawdę pracowici.

Toalety: Spotyka się typ turecki. Im bardziej turystyczne miejsce, tym większa szansa na europejskie toalety.

Drażliwe tematy: Polityka, gospodarka, ale też relacje z Turcją. Widać duży wpływ Imperium Osmańskiego, oraz próbę jego negowania. Tak więc kawa po turecku tutaj to kawa po grecku. Desery to grecka baklawa i tak dalej, przypominanie o tureckim rodowodzie nie jest wskazane.

Turystyczny niezbędnik

Oznaczenia i drogowskazy: Miejsca oblegane przez turystów są  oznaczone, także w łacińskiej transkrypcji. Nie zawsze drogowskazy są na same ważne punkty, ale na np. pobliskie hotele, które podkradają nazwę. Gorzej niestety z oznaczeniami na trasie, czasem właśnie blisko knajpy są, potem się urywają. O ile na Krecie to się sprawdza, o tyle w Atenach, gdzie jest większa konkurencja jeśli chodzi o różne lokalne, już nie, więc z oznaczeniami jest dużo gorzej. Niemniej jednak jak są, to te turystyczne zawsze mają transkrypcję.

Informacja turystyczna i mapy: Dużo tego nie ma, bo zbyt wiele firm żyje z turystyki. Jest masa wycieczek objazdowych, rejsów i innych atrakcji. Najłatwiej więc pytać kogoś na przykład z obsługi hotelu, lub przejść się przez centrum miejscowości turystycznej, sami się znajdą.

Gdzie szukać informacji: Oficjalny przewodnik w sieci to VisitGreece.gr. Jednocześnie jest to popularny kraj i poświęcono mu wiele stron i wpisów na blogach.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak grecki
Informacje praktyczne
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły