Grecja i Kreta: Praktycznie

Koza w okolicy Balos (Kreta, Grecja)

Grecja – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Zweryfikowane kilkukrotnie, ostatnio w maju 2024.

Grecja: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Kraj z wspaniałymi zabytkami historycznymi, w końcu to kolebka kultury europejskiej, a przy tym popularna destynacja wakacyjna i wypoczynkowa.

Klimat: Śródziemnomorski. Najlepszy okres kwiecień – czerwiec (ciepło, ale jeszcze znośnie). Najgorzej jest w sierpniu, raz ze względu na upał, dwa: Grecy mają wtedy wakacje. Jednocześnie to dobry czas do wejścia na górę Olimp. Do zwiedzania nadają się wszystkie miesiące, jednak warto brać poprawkę na to, że pogoda różnie kształtuje się w innych częściach kraju. Choćby takie Korfu słynie z częstszych deszczy, poza głównym sezonem.

Język: Grecki, ale osoby pracujące w turystyce (także w restauracjach, czy sklepach) płynnie mówią po angielsku. Poza turystyką może być problem z językami obcymi.

Baza noclegowa: Rozbudowana. Mają  zarówno typowe ośrodki wypoczynkowe, jak i masę innych miejsc noclegowych o bardzo zróżnicowanym standardzie. Jak zwykle można szukać na Booking.

Strefa czasowa: UTC+2 lub UTC+3, w zależności od pory roku, czyli godzinę wcześniej niż w Polsce.

Grecja: Transport

Dojazd: W teorii można samochodem, przynajmniej do części kontynentalnej. Przez lata najpopularniejszym środkiem transportu były autokary, obecnie najwygodniej samolotem. Tanie linie latają do wielu miejsc w Grecji, podobnie jest z czarterami.

Samochody i transport: Jest wiele lokalnych linii autobusowych. Głównie KTEL (taki nasz PKS), na Krecie, a także na kontynencie, tam jest więcej możliwości. Zapewniają one dość wygodne połączenie. Na mniejszych wyspach (nawet na Korfu) rozkład autobusów jak i ich siatka pozostawiają wiele do życzenia. Podobnie jest z promami, główne destynacje działają świetnie, inne mniej. Minusem tych sieci są najczęściej sztywne godziny połączeń, często dostępne np. raz dziennie. Dotyczy to zwłaszcza połączeń do oddalonych miejsc, do których uczęszczają turyści. W ten sposób niestety tworzy się na miejscu sztuczny tłok. Dla Greków taka sytuacja jest oczywiście wygodna i pod tym względem organizacja jest na bardzo dobrym poziomie.

Gdyby ktoś chciał samodzielnie podróżować, to pozostaje samochód. Np. na Krecie czy Korfu ruch w miarę spokojny, często nawet dość leniwy. Niemniej jednak w miastach na wyspach bywa problem z parkowaniem (np. w Rodos). Grecy jeżdżą samochodami na spacery poruszając się z prędkością 30-40 km na godzinę, co może powodować korki. Oczywiście nie można takiego zachowania spodziewać się np. w Atenach.

Na kontynencie część dróg jest płatna. Opłaty są raczej niewielkie, ale odcinkowe, więc składają się na większą kwotę. Zazwyczaj można płacić kartą.

Podróżowanie po kontynencie i wyspach jest też możliwe dzięki lokalnym biurom. One organizują dojazdy do najważniejszych punktów (wycieczki cało i więcej dniowe), zarówno autokarami, busami jak i statkami wycieczkowymi.

Wynajęcie samochodu w Grecji: Standardowy proces. Spokojnie można wszystko wcześniej zarezerwować online na normalnych wyszukiwarkach.

Uber: Działa w dużych miastach.

Grecja: Prawo

Wiza: Strefa Schengen, niepotrzebna.

Przepisy celne: Nic istotnego.

Prawo i obyczaje: Nic istotnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela. W niedzielę często jest przestrzegany zakaz handlu. W teorii od 14:00 do 17:00 w wielu miejscach panuje sjesta, w praktyce godziny są różne w zależności od lokalu. W miejscach turystycznych można się natknąć, ale konkurencja sprawia, że nie powinno to być zauważalne. Jedne knajpy się otwierają inne zamykają. Pewnym problemem jest to, że Grecy się nie śpieszą i nie są zbyt punktualni, więc nawet jeśli mamy informację, że obiekt jest otwarty np. od 8 rano, to nie zawsze należy się spodziewać, że ruszą równo o czasie.

Drony: Bez zezwolenia można latać na odległość 50 m. Ponadto standardowe ograniczenia. Jeśli chcemy latać dalej lub wyżej, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody. Warto też sprawdzić jakie strefy są zamknięte dla dronów.

Bezpieczeństwo w Grecji

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Nic szczególnego, choć warto zwrócić uwagę na to, że występują tam czasami komary tygrysie przenoszące dengę i gorączkę Zachodniego Nilu. Ryzyko zarażenia się jest niewielkie, ale nie zerowe.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne:  Stosunkowo bezpiecznie. Wbrew wielu doniesieniom o problemach z imigrantami, Grecy doskonale zdają sobie sprawę jak to wpłynęłoby na turystykę, więc problemy mają pod kontrolą. Np. na Krecie, gdzie niby wg mediów jest wielu imigrantów problem nie był zauważalny. Uchodźcy są, ale w większości przypadków nie przebywają w miejscach turystycznych.

W Atenach trzeba uważać na doliniarzy i drobną przestępczość.

Bezpieczeństwo naturalne: Nic istotnego, standardowe zagrożenia.

Grecja: Płatności

Waluta: Euro (EUR). Choć co pewien czas słychać o możliwości powrotu do drachmy. Sami Grecy jednak się do tego nie palą. Jeśli nic się nie wydarzy, nie ma czym się przejmować.

Płacenie kartą i bankomaty: Kartą powinniśmy móc zapłacić w większości sklepów, restauracji czy hoteli. Jednak wciąż część wejściówek czy biletów można kupić jedynie za gotówkę. Dodatkowo bywa tak, że terminale nie działają, czasem tylko po to, by dostać płatność gotówką (i jej nie wykazywać fiskusowi). Im bardziej nastawione na turystów miejsce, tym mniej problemów (bo ktoś się znajdzie, kto pozwoli zapłacić kartą). Niemniej jednak nawet jeśli płatność kartą przejdzie czasem ciężko dostać rachunek fiskalny (dają tylko kelnerski). W teorii w Grecji obowiązuje prawo, że jak się nie ma paragonu (kelnerski się nie liczy), to nie trzeba płacić, ale to fikcja. W niektórych miejscach, by unikać płacenia podatków, preferują nawet przelewy Revolutem od kart płatniczych.

Bankomaty powszechne w miastach. Jednak, warto mieć zapas gotówki. W teorii jest jeszcze potencjalnie niestabilna sytuacja z możliwością blokowania bankomatów, ale jak pisaliśmy wyżej, na razie raczej nie ma czym się przejmować.

Napiwki: Jeśli są to najczęściej doliczane do rachunku. Czasem jako dodatkowa pozycja (np. chleb przed jedzeniem czy woda), ale nie jest to jedna reguła. Zdarzają się miejsca, gdzie chleb i woda są dawane za darmo w ramach poczęstunku, albo nie są podawane w ogóle.

Koza w okolicy Balos (Kreta, Grecja)
Koza w okolicy Balos (Kreta, Grecja)

Prąd i komunikacja w Grecji

Internet: Wifi niby jest, ale w wielu miejscach w Grecji bywa w ogóle problem z siecią telefoniczną czy Internetem. Trzeba brać pod uwagę to, że Grecja jest bardzo różnorodna i różnie rozwinięta. Inaczej jest na Krecie, inaczej na mniejszych wyspach, inaczej w Atenach a jeszcze inaczej gdzieś w górach.

Telefony: Unia Europejska, formalnie roamingu brak, ale trzeba pamiętać, że dzwoniąc na lokalne numery płaci się jak za międzynarodowe. Na wyspach (np. na Krecie) w wielu miejscach nie ma zasięgu.

Telefon alarmowy: 112.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia grecka

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Chyba najsłynniejsza jest sałatka grecka i ser feta (także pieczony). Ale mają tu tego więcej. Dużo potraw jest opartych na cieście i serze. Dobry przykład to musaka, czyli zapiekanka z bakłażanem, pomidorami i mięsem, choć występująca też w wersji wegetariańskiej (w tym wypadku w restauracjach można zapytać, czy przygotują taką, jeśli nie ma jej w spisie dań, zazwyczaj nie ma z tym problemu). Trochę to przypomina skrzyżowanie kuchni włoskiej z bardziej wschodnią. Normalnie kuchnia grecka, zwłaszcza na wyspach obfituje w mięsa i sporo owoców morza czy ryb.

Alkohol: Dostępny bez problemu. Grecja słynie z ouzo, czyli lokalnej anyżówki. Inny unikalny specyfik to tsipouro, czyli greckie mocne brandy.

Dostępność barów i restauracji: Grecja żyje z turystyki, więc tego tam nie brakuje. W niektórych miejscach sjesta może trochę uprzykrzać życie, ale zazwyczaj konkurencja jest na tyle spora, że jest to nie zauważalne.

Kultura Grecji

Religia: Głównie prawosławie. Ciekawostką jest to, że jest ono bardziej otwarte niż w krajach bloku wschodniego, co sprawia, że w wielu z nich można zajrzeć za ikonostas (co normalnie nie jest praktykowane w słowiańskich krajach). W cerkwiach bardzo często obowiązuje jednak zakaz robienia zdjęć. Podobnie jest z ze strojami, by wejść trzeba być odpowiednio ubranym. Ale też nie ma jednej reguły. W jednych miejscach kobiety mają mieć chustę na głowie, w innych nie. W jednych spodnie są ok, w innych trzeba się obwiązać chustą. W przypadku męskich strojów oczekiwane są długie spodnie i czasem też długie rękawki.

Ludzie: Spokojni, dobrze nastawieni do turystów, ale nie nachalni. Co ważniejsze, obecnie w turystyce naprawdę pracowici, zwłaszcza tam, gdzie są prywaciarze. Ale jednocześnie jest wiele miejsc, gdzie nie do końca wiadomo, jak to jest zorganizowane.

Toalety: Spotyka się typ turecki. Im bardziej turystyczne miejsce, tym większa szansa na europejskie toalety.

Drażliwe tematy: Polityka, gospodarka, ale też relacje z Turcją. Widać duży wpływ Imperium Osmańskiego, oraz próbę jego negowania. Tak więc kawa po turecku tutaj to kawa po grecku. Desery to grecka baklawa i tak dalej, przypominanie o tureckim rodowodzie nie jest wskazane.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Grecji: Słodycze czyli baklawy, ouzo, gąbki, oliwę, oliwki, miód, sery, ceramikę.

Oznaczenia i drogowskazy: Miejsca oblegane przez turystów są  oznaczone, także w łacińskiej transkrypcji. Nie zawsze drogowskazy są na same ważne punkty, ale na np. pobliskie hotele, które podkradają nazwę. Gorzej niestety z oznaczeniami na trasie, czasem właśnie blisko knajpy są, potem się urywają. O ile na Krecie to się sprawdza, o tyle w Atenach, gdzie jest większa konkurencja jeśli chodzi o różne lokalne, już nie, więc z oznaczeniami jest dużo gorzej. Niemniej jednak jak są, to te turystyczne zawsze mają transkrypcję.

Informacja turystyczna i mapy: Dużo tego nie ma, bo zbyt wiele firm żyje z turystyki. Jest masa wycieczek objazdowych, rejsów i innych atrakcji. Najłatwiej więc pytać kogoś na przykład z obsługi hotelu, lub przejść się przez centrum miejscowości turystycznej, sami się znajdą.

Gdzie szukać informacji: Oficjalny przewodnik w sieci to VisitGreece.gr. Jednocześnie jest to popularny kraj i poświęcono mu wiele stron i wpisów na blogach.

Zwiedzanie Grecji

Główne cele turystyczne w Grecji: Historycznie: Ateny, Saloniki, Meteory, Mykeny, Delfy, Sparta, Korynt i wiele innych zabytków. Przyrodniczo Olimp. Religijnie – góra Athos, ale możliwości jej oglądania są bardzo ograniczone. Do odpoczynku przede wszystkim wyspy: Kreta, Rodos, Santorini, Kos, Kos, Korfu, Zakynthos.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Grecji: Są dwa sposoby zwiedzania Grecji, aktywny i bardziej zrelaksowany. Ten drugi dotyczy przede wszystkim wybrzeża i wysp, w tym wypadku najczęściej wystarczy zorganizować przelot i hotel (te często są w stanie pomóc z transferem) i ewentualnie ogarnąć sobie wycieczki po okolicy. Zwłaszcza w części turystycznej jest sporo agencji, które mają bardzo bogatą ofertę. Specyficznym przykładem takiego podróżowania są też rejsy wycieczkowcami po greckich wyspach, wówczas jednak jest to praktycznie zawsze zorganizowane od początku do końca. Natomiast w przypadku aktywnego wypoczynku, najczęściej będziemy potrzebowali poruszać się między miastami, zabytkami czy naturą, do czego na wyspach najbardziej nadaje się samochód (poza nimi wiele można zobaczyć lokalnym transportem, ale też samochód jest przydatny). Alternatywą jest wynajęcie jachtu i pływanie między wyspami.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak grecki
Informacje praktyczne
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły