Klasztor Aukana (Avukana) i Wielki Posąg Buddy

Wielki Budda w Aukana

Buddyzm na Sri Lance ma szczególne znaczenie. Wierzy się, że Budda, czyli Siddhartha Gautama, osobiście wyprawił się na Rajską Wyspę, jak czasem nazywa się Cejlon. W dodatku przybył tu trzy razy. Sri Lanka tym samym jest obok Indii (i Nepalu, Budda urodził się w Lumbini wg tradycji) jedną z kolebek religii buddyjskiej. Zresztą to do dziś państwo religijne, buddyjskie, stąd jest tu wiele buddyjskich zabytków do zobaczenia. Jednym z nich jest wielki posąg Buddy z V wieku w klasztorze Aukana (inna pisownia to Avukana). Inne źródła mówią też o zakresie VI – VIII wiek naszej ery.

Wielki Posąg Buddy (klasztor Avukana, Sri Lanka)
Wielki Posąg Buddy (klasztor Avukana, Sri Lanka)

Aukana: Dojazd

Klasztor znajduje się jakieś 50 kilometrów od Anuradhapury, pierwszej stolicy Sri Lanki, po drodze ku następnej, czyli Polonnaruwy (i Sigiriyi). Trzeba trochę odbić i dojechać do małej miejscowości Kekirawa. Tam właśnie znajduje się posąg Buddy – Avukana.

Posąg Buddy w klasztorze Aukana na Sri Lance
Posąg Buddy w klasztorze Aukana na Sri Lance

Samochodem dojazd nie jest trudny, ale nie zawsze. Prawda jest taka, że wiele dróg na Sri Lance może sprawiać problemy. Do Kekirawy wiedzie jedna droga, która w dodatku jakiś czas przed naszym pobytem była zalana, a tym samym dojazd do posągu nie był możliwy. Takie niedogodności mogą mieć miejsce. Problemem też są oznaczenia, a właściwie ich brak. Nasz przewodnik i kierowca szczęśliwie dość dobrze znał to miejsce, więc dojechaliśmy bez pomocy GPSa.

Dagoba, czyli stupa na Cejlonie
Dagoba, czyli stupa na Cejlonie

Wielki Budda w klasztorze Aukana

Statua została wyrzeźbiona z jednej bryły granitowej skały w V wieku naszej ery. Liczy sobie 12 metrów wysokości. Dłoń unosi w geście (mudra) Abhaya. Abhaya-mudra w sanskrycie oznacza „gest braku lęku” i symbolizuje opiekę. Posąg Avukana uważa się za jeden z najlepszych przykładów rzeźby stojącego Buddy w starożytnej Sri Lance. Choć sama statua jest wielka, to opisywaliśmy już większe, w Narze (16,2 m), Kamakurze (13,35 m) czy Longmen (nawet 17 m).

Drzewo bohdi
Drzewo bohdi

Według jednej z wersji, posąg powstał na zlecenie króla Dhatusena. Druga, ciekawsza wersja mówi o tym, że posąg Avukana i znajdujący się nieopodal niedokończony posąg Sasseruwa to dzieła współzawodnictwa mistrza i jego ucznia. Mistrz wykuwał ze skały Avukanę, zaś uczeń Sasseruwę. Który pierwszy zakończył pracę, miał uderzyć w gong. Wygrał mistrz, toteż uczeń porzucił pracę nad Sasseruwę. Czy to tylko legenda? Historycy wskazują na uderzające podobieństwo między oboma posągami, co może sugerować, że powstały według tej samej szkoły, a wówczas legenda może mieć w sobie wiele prawdy.

Wielki Budda z Aukana w całej okazałości
Wielki Budda z Aukana w całej okazałości

Zwiedzanie klasztoru

Obecnie nad posągiem znajduje się zadaszenie, by go chronić. W klasztorze zaś mamy jeszcze dagobę, drzewo bohdi i trochę małp skradających się z drzew. Ale to ostatnie na Sri Lance to dość powszechny widok. Nawet w klasztorze widzieliśmy przynajmniej dwa gatunki.

Makak rozczochrany (Macaca sinica)
Makak rozczochrany (Macaca sinica)

Przy posągu Buddy Avukana nie spotkaliśmy żadnych turystów, choć tubylcy byli na ich przyjęcie gotowi (specjalne bilety tylko dla obcokrajowców i eleganckie miejsce do ściągnięcia butów). Faktycznie część wycieczek przyjeżdża do tego miejsca, jednak jeśli chodzi o samodzielnych, zachodnich turystów, to posąg ten nie jest taż tak popularny. Łatwiej tu zatem znaleźć pielgrzymów.

Klasztor Avukana
Klasztor Avukana

Warto dodać, że Budda z Aukuny był inspiracją dla kilku innych podobnych, także wiele późniejszych rzeźb. Można się na nią natknąć choćby w świątyni Minneriya, między Sigiriyą a Polonnaruwą. Natomiast sam klasztor jest bardziej ciekawostką, nie przybywa tu wielu turystów i nie widuje się tu wielu pielgrzymów.

Jeśli spodobał Ci się wpis polub nas na Facebooku.

Szlak lankijski
Aukana
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły