Klasztor Aukana (Avukana) i Wielki Posąg Buddy

Wielki Budda w Aukana

Buddyzm na Sri Lance ma szczególne znaczenie. Wierzy się, że Budda, czyli Siddhartha Gautama, osobiście wyprawił się na Rajską Wyspę, jak czasem nazywa się Cejlon. W dodatku przybył tu trzy razy. Sri Lanka tym samym jest obok Indii (i Nepalu, Budda urodził się w Lumbini wg tradycji) jedną z kolebek religii buddyjskiej. Zresztą to do dziś państwo religijne, buddyjskie, stąd jest tu wiele buddyjskich zabytków do zobaczenia. Jednym z nich jest wielki posąg Buddy z V wieku w klasztorze Aukana (inna pisownia to Avukana). Inne źródła mówią też o zakresie VI – VIII wiek naszej ery.

Aukana: Dojazd

Klasztor znajduje się jakieś 50 kilometrów od Anuradhapury, pierwszej stolicy Sri Lanki, po drodze ku następnej, czyli Polonnaruwy (i Sigiriyi). Trzeba trochę odbić i dojechać do małej miejscowości Kekirawa. Tam właśnie znajduje się posąg Buddy – Avukana.

Samochodem dojazd nie jest trudny, ale nie zawsze. Prawda jest taka, że wiele dróg na Sri Lance może sprawiać problemy. Do Kekirawy wiedzie jedna droga, która w dodatku jakiś czas przed naszym pobytem była zalana, a tym samym dojazd do posągu nie był możliwy. Takie niedogodności mogą mieć miejsce. Problemem też są oznaczenia, a właściwie ich brak. Nasz przewodnik i kierowca szczęśliwie dość dobrze znał to miejsce, więc dojechaliśmy bez pomocy GPSa.

Wielki Budda w klasztorze Aukana

Statua została wyrzeźbiona z jednej bryły granitowej skały w V wieku naszej ery. Liczy sobie 12 metrów wysokości. Dłoń unosi w geście (mudra) Abhaya. Abhaya-mudra w sanskrycie oznacza „gest braku lęku” i symbolizuje opiekę. Posąg Avukana uważa się za jeden z najlepszych przykładów rzeźby stojącego Buddy w starożytnej Sri Lance. Choć sama statua jest wielka, to opisywaliśmy już większe, w Narze (16,2 m), Kamakurze (13,35 m) czy Longmen (nawet 17 m).

Według jednej z wersji, posąg powstał na zlecenie króla Dhatusena. Druga, ciekawsza wersja mówi o tym, że posąg Avukana i znajdujący się nieopodal niedokończony posąg Sasseruwa to dzieła współzawodnictwa mistrza i jego ucznia. Mistrz wykuwał ze skały Avukanę, zaś uczeń Sasseruwę. Który pierwszy zakończył pracę, miał uderzyć w gong. Wygrał mistrz, toteż uczeń porzucił pracę nad Sasseruwę. Czy to tylko legenda? Historycy wskazują na uderzające podobieństwo między oboma posągami, co może sugerować, że powstały według tej samej szkoły, a wówczas legenda może mieć w sobie wiele prawdy.

Zwiedzanie klasztoru

Obecnie nad posągiem znajduje się zadaszenie, by go chronić. W klasztorze zaś mamy jeszcze dagobę, drzewo bohdi i trochę małp skradających się z drzew. Ale to ostatnie na Sri Lance to dość powszechny widok. Nawet w klasztorze widzieliśmy przynajmniej dwa gatunki.

Przy posągu Buddy Avukana nie spotkaliśmy żadnych turystów, choć tubylcy byli na ich przyjęcie gotowi (specjalne bilety tylko dla obcokrajowców i eleganckie miejsce do ściągnięcia butów). Faktycznie część wycieczek przyjeżdża do tego miejsca, jednak jeśli chodzi o samodzielnych, zachodnich turystów, to posąg ten nie jest taż tak popularny. Łatwiej tu zatem znaleźć pielgrzymów.

Warto dodać, że Budda z Aukuny był inspiracją dla kilku innych podobnych, także wiele późniejszych rzeźb. Można się na nią natknąć choćby w świątyni Minneriya, między Sigiriyą a Polonnaruwą. Natomiast sam klasztor jest bardziej ciekawostką, nie przybywa tu wielu turystów i nie widuje się tu wielu pielgrzymów.

Jeśli spodobał Ci się wpis polub nas na Facebooku.

Szlak lankijski
Aukana
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły